10.000 Yıl önceye gidip insanlara tek bir bilimsel teori söylecek olsanız bu hangi teori olurdu?

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
Benimki kesinlikle atom teorisi olurdu. Doğayı kavramadaki en kritik basamaklardan biri olduğunu düşünüyorum. Her şeyin özünde aynı parçacıkların farklı kombinasyonları oluşu sanırım animizm saplantısından insanları çıkarmak için yeterli motivasyonu sağlayacaktır. Gerisi çorap söküğü gibi gelir zaten.

O devirde bu teoriyi hangi kavramlarla açıklayacağım, burası meçhul tabi :(

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Demokritos da öyle düşünmüş zaten. Ama evrim teorisi de ciddi bir seçenek.

6lack de Furor

Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Çok yüksek seviye bir teori söylersek muhtemelen bize deli derler ve tekmeyi koyarlardı. Ama bence o dönem nasıl bir teknolojik ilerleme lazım, bunu iyi analiz edip, imkanları değerlendirip, ona göre, o dönemki insanlığı birden ilerletecek bir teori söylesek, daha iyi olabilir.

Benim aklıma şimdi gelmedi tabii. Demesi kolay, yapması zor. O.O

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hiçbir şey söylememek, hiçbir kutsal (!) mesaj vermemek en sağlıklısı, en adaletlisi ve en doğrusu, çünkü insanoğlu yuvarlana yuvarlana yolunu buluyor/bulmuş nihayetinde. Keza yolunu bulamayanlar da yok değil, ancak bu başka bir hikaye.:ggsy:

6lack de Furor

Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Hiçbir şey söylememek, hiçbir kutsal (!) mesaj vermemek en sağlıklısı, en adaletlisi ve en doğrusu, çünkü insanoğlu yuvarlana yuvarlana yolunu buluyor/bulmuş nihayetinde. Keza yolunu bulamayanlar da yok değil, ancak bu başka bir hikaye.:ggsy:
Gelecekten haber versem ve peygamberliğimi ilan etsem... Bak aklımda bir sürü tilki. Hihihihihi! :şgdçy:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
O devirde bu teoriyi hangi kavramlarla açıklayacağım, burası meçhul
Değil, tabii ki matematikle açıklayacaksın. Şöyle: Her madde parçası ikiye bölünebilir değil mi? Evet. Sürekli bölelim. Yarıya yarıya yarıya bölerek gidiyoruz. Bir noktada artık bölemeyeceğiz. En ince hassas bıçakları da kullansak artık bölemeyeceğimiz bir küçüklük gelecek. İşte atom o bölemediğimiz parçanın da çok küçük bir parçası, gözle görebileceğimizden çok çok daha küçüktür.

Buradan anti Kuran bir mevzu da çıkıyor hoşlanmayacak muslimler ama... Kuran'da o zamanın insanına nasıl anlatsın ondan anlatmamış diye bir mevzu olmaz. Ustalıklı bir dille anlatmanın yordamı vardır. Bilmediği için anlatamamış.

Neyse bu antiparantezi geçip mevzuya dönelim. Halkın matematik bilgisi iyiyse bayağı ileri de gidebilirsin. Ne kadar bölersen böl her sayının yarısı vardır bölme işlemi asla sıfır sonuca varmaz. O halde atoma hangi aşamada ulaşacağımızın ve daha küçüğü yoktur diyeceğimizin bir sınırı olmalıdır. Buradan Planck sabitini bile kavratabilirsin. Ama bu bulduğumuz sabit gerçekten en alt sınır mı, ya daha küçük sabitler varsa? diyerek son golü de atarsın.

Matematik çok hor gördüğümüz itici gelen ama evrenin, gerçeğin şiiri olan çok önemli bir insanlık kültürüdür.

6lack de Furor

Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Değil, tabii ki matematikle açıklayacaksın. Şöyle: Her madde parçası ikiye bölünebilir değil mi? Evet. Sürekli bölelim. Yarıya yarıya yarıya bölerek gidiyoruz. Bir noktada artık bölemeyeceğiz. En ince hassas bıçakları da kullansak artık bölemeyeceğimiz bir küçüklük gelecek. İşte atom o bölemediğimiz parçanın da çok küçük bir parçası, gözle görebileceğimizden çok çok daha küçüktür.

Buradan anti Kuran bir mevzu da çıkıyor hoşlanmayacak muslimler ama... Kuran'da o zamanın insanına nasıl anlatsın ondan anlatmamış diye bir mevzu olmaz. Ustalıklı bir dille anlatmanın yordamı vardır. Bilmediği için anlatamamış.

Neyse bu antiparantezi geçip mevzuya dönelim. Halkın matematik bilgisi iyiyse bayağı ileri de gidebilirsin. Ne kadar bölersen böl her sayının yarısı vardır bölme işlemi asla sıfır sonuca varmaz. O halde atoma hangi aşamada ulaşacağımızın ve daha küçüğü yoktur diyeceğimizin bir sınırı olmalıdır. Buradan Planck sabitini bile kavratabilirsin. Ama bu bulduğumuz sabit gerçekten en alt sınır mı, ya daha küçük sabitler varsa? diyerek son golü de atarsın.

Matematik çok hor gördüğümüz itici gelen ama evrenin, gerçeğin şiiri olan çok önemli bir insanlık kültürüdür.
Kur'an gerçekten böyle anlatabilirdi. :alk:

Charles Dawkins

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Kuran in böyle saçma sapan şeyleri anlatmak için yer açması kadar aptallik olmaz. Neymiş atommuş. Onun yerine peygamberimizin karılarını okuyoruz işte daha ne allahsiz kafirler.

Selam ve Dua ile

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Başka bir ifadeyle insanlık yaratısıdır.
Tabii öyle. Bu arada belirteyim ben senin sorun ettiğim iletini yanlış anlamışım. Ben sandım ki fameraft @fameraft ın iletisine kimse yanıt veremedi herkes tısss kaldı diyorsun! Dediğin o değilmiş. Yukarısını okumadan yorum yapmamalıymışım. Kusuruma bakma, dalgınlığıma gelmiş.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
ama böyle olursa bugünün semavi dinlerine doğru inanç evrimi olmayacaktı. :(
Doğru inanç evrimi diye bir şey yok. Dinlerin değişmesi diye de bir şey yok. Göbeklitepenin son bulguları bunun ispatı.
Bu arada insanlar bir arada yaşamak için din uydurdu saçmalığı da açıkca çürütültü, aklınızda bulunsun :*

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evrimi olmayan hiç bir şey yoktur. Herhangi bir şeyin evriminin olmadığını, hep aynı kaldığını iddia etmek cahilliktir. Kutsal dedikleri kitapta insanın çamurdan yaratıldığı hurafesine inananların, evrimi reddetmiyoruz iddiaları ancak bu kadar olabilir işte.

Göbeklitepe dinin evriminin kanıtıdır. İnsanların din organizasyonu için ilk büyük kalabalıkları topladıkları, toplu tören düzenledikleri yerdir. Bilindiği kadarıyla tabii. Yeni bir buluntu çıkmadığı sürece.

Bu işi beceren peygamberin kim olduğu hakkında bir buluntu olmayışı, peygamberlerin fasaryadan masallar olduğunun da kanıtıdır.

Berkk

Üye Adayı
Düşünce
Ateist
Doğru inanç evrimi diye bir şey yok. Dinlerin değişmesi diye de bir şey yok. Göbeklitepenin son bulguları bunun ispatı.
Bu arada insanlar bir arada yaşamak için din uydurdu saçmalığı da açıkca çürütültü, aklınızda bulunsun :*
"Doğru inanç evrimi" derken yanlış kelimesinin zıttı olan "doğru"yu demedim, "ona doğru", "onun doğrultusunda" anlamını kullandım. daha bunu anlayamamışsın gelip bir de Göbeklitepe'nin "son bulguları"nı kanıt olarak gösteriyosun. Kanıtları sunmanı merakla bekliyorum. " :* "

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
İnsanların din organizasyonu için ilk büyük kalabalıkları topladıkları, toplu tören düzenledikleri yerdir.
Bunu diyebilmen için kendini en azından son 5 yıldır güncellememiş olman lazım dedecim. Biraz yeni bulgulara göz at, ondan sonra konuşalım .

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
Kanıtları sunmanı merakla bekliyorum.
Göbeklitepe dinin evriminin kanıtıdır. İnsanların din organizasyonu için ilk büyük kalabalıkları topladıkları, toplu tören düzenledikleri yerdir. Bilindiği kadarıyla tabii. Yeni bir buluntu çıkmadığı sürece.

Değerlendirmeler bölümünü oku bakayım. Din mi daha önce varmış yoksa tarımsal hayat mı?

Tarımsal hayata geçişten sonra insanları bir arada tutmak için din uyduruldu tezi çöktü, hepinize günaydın.

Edit: Animizmden bahsetmiyorum, toplu ritüeller yapan dinlerden bahsediyorum. Bu tezde zaten animize değil, toplu ritüeller gerçekleştiren geniş toplulukları dinine karşı geliştirilmişti.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Değerlendirmeler bölümünü oku bakayım.
İyi de biz burada dinin evrildiğini söyledik, din mi daha önce vardı tarım mı diye bir tartışma açmadık ki? Neden bahsediyorsun? Tarıma geçince din uyduruldu diye bir şey de demedik. Hayali bir tartışmacıyla mı tartışıyorsun? Ben dedim ki her şey gibi din de evrilir. Evrilmeyen bir şey yoktur. Tarımdan bahsetmedim bile.

İstiyorsan tarım ile gelen değişikliklerden bahsederiz ama daha etmedik! Daha konu din evrilir mi evrilmez mi. Tamam peki evrilir diyorsan da tarım ile ilişkisine geçeceksen başka.

Bu dinin tarımdan sonra uydurulduğu tezini ortaya atan kimmiş? Ben böyle bir tez duymadım hiç. Vikipediye gerek yok, elbette din önceden vardı. Dinin olmadığı bir zaman bilmiyoruz ki?

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bunu diyebilmen için kendini en azından son 5 yıldır güncellememiş olman lazım dedecim. Biraz yeni bulgulara göz at, ondan sonra konuşalım .
Salak salak saçmalamayıp kişiselleştirerek işin içinden sıyrılmaya çalışmazsan düzgün ahlaklı dürüst bir kişi olur saygı görürsün. Yapacağın Göbeklitepe'den önce nerede toplu büyük kalabalıklarla dini törenler yapılmış söyleyip aydınlatman. Saçma salak konuşmana hiç gerek yok.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
İyi de biz burada dinin evrildiğini söyledik, din mi daha önce vardı tarım mı diye bir tartışma açmadık ki? Neden bahsediyorsun? Tarıma geçince din uyduruldu diye bir şey de demedik. Hayali bir tartışmacıyla mı tartışıyorsun? Ben dedim ki her şey gibi din de evrilir. Evrilmeyen bir şey yoktur. Tarımdan bahsetmedim bile.

İstiyorsan tarım ile gelen değişikliklerden bahsederiz ama daha etmedik! Daha konu din evrilir mi evrilmez mi. Tamam peki evrilir diyorsan da tarım ile ilişkisine geçeceksen başka.

Bu dinin tarımdan sonra uydurulduğu tezini ortaya atan kimmiş? Ben böyle bir tez duymadım hiç. Vikipediye gerek yok, elbette din önceden vardı. Dinin olmadığı bir zaman bilmiyoruz ki?
Oğlum sen deli misin ? Ben mi atladım tartışmaya sen mi oku bakayım, kim kimin tartışmasına atlamış. Manyak mıdır nedir yahu! Sen atladın konuşmaya, şimdi ne diye kıvırıyorsun. Sanki ben girmişim iki kişinin tartışmasının arasına, şizofren herif.

Salak salak saçmalamayıp kişiselleştirerek işin içinden sıyrılmaya çalışmazsan düzgün ahlaklı dürüst bir kişi olur saygı görürsün. Yapacağın Göbeklitepe'den önce nerede toplu büyük kalabalıklarla dini törenler yapılmış söyleyip aydınlatman. Saçma salak konuşmana hiç gerek yok.
Yahu cahil herif tartışmadan haberin yok, yırtık yerden çıkar gibi araya karışıyorsun. Göbekli tepeden önce bir yerde toplu ayin olduğu iddiası yok. Olay şu:

Tarıma geçildiğinden çok dahha önce bir zamanda göbekli tepede insanların bir araya gelip dini ritüeller yaptığı, topla ayinler yaptığı vs. ile ilgili ciddi bulgular var. Okumaya üşendiğin yerde yazan da o.

Boş boş laf kalablığı yapıyorsun. Üstüne bir de konuşmaya ortasından girip bunu ben yapmışım gibi çamur atıyorsun. Sen ne ahmak insansın be.