18. Lema Hakkında Nurculara Sorular

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,491
Beğeniler
858
Düşünce
Agnostik
#1
Bu sorular da bana yazdırıldı. :D

1- 18. Lema’da geçtiği gibi Cebrail’in Hz. Ali’ye yazılı sayfalar halinde “Geçmişin ve geleceğin sırları”nı verdiğine iman ediyor musunuz?

2- Allah’ın meleği Cebrail neden Muhammed’e değil de, Ali’ye vahiy getirsin? Size göre Ali Peygamber mi?

3- Meleklerin nebi olmayan kimselere yazılı vahiy getirdiği Kuran’ın neresinde yazıyor? "Yazmıyor" diyorsanız öyleyse Allah’ın nebilerine vermediği yazılı vahyi Ali nasıl aldı? Bu durumda tüm nebilerden üstün olmuyor mu?

4- Cebrail getirdiği yazılı sayfaları kimden aldı? Eğer Allah’tan aldıysa, Allah ne diye kâinatın sırlarını Ali’ye yollasın? Hangi nebi bu bilgilere sahipti?

5- “Verilenler vahiy değil ilhamdır” diyorsanız, öyleyse bize Allah hangi insana yazılı ilhamda bulunmuş bunu kanıtlayın. Allah birine ilham etmek isterse ona Cebrail’i yollayıp kâinatım tüm sırlarını sayfalar halinde mi veriyor?

6- Muhammed’e gelen vahiyde evrenin sırları yok ama Ali’ye gelen yazılı sayfalarda peygambere verilmeyen bilgilerde var. Bu ne nasıl bir ilhamdı ki, hiçbir nebiye nasip olmamış?!

7- Risalelerde, Ali’ye sayfaların verildiği hurefesi “Gulat-Şia”nın iddiası ile örtüşmektedir, onlar şöyle derler: “Aslında vahiy Ali’ye gelecekti ancak Cebrail yanlışlıkla Muhammed’e verdi” Şimdi siz de onlar gibi mi iman ediyorsunuz?

8- Madem “18. Lema” bu kadar masum ve sakıncası yoksa neden baş kısmına “Mahremdir herkese gösterilemez” yazıyorsunuz ve sonraki baskılarınızdan komple çıkarıyorsunuz? Deşifre olma korkusu mu taşıyorsunuz?

9- Risaleler bu asırda en güçlü Kuran tefsiri olarak yazdırılmadı mı (!?) Öyleyse neden 18. Lema ısrarla gizleniyor? Ali’ye verilen sayfalarda Said Nursi’den bahsediyor da (!), herkes bunları anlayamaz diye mi gizleniyor?

10- Ehl-i Sünnet kaynaklarının tamamına göre nebi olmayan birine Cebrail sayfa getirdi demek küfürdür. Peki, neden risalelerde bu küfür savunuluyor? Allah’ın elçisi olmayan birine sayfalar indirildi diyen kişinin hükmü nedir?

11- Allah’tan gelmediyse Cebrail’in kendisi mi uydurdu, Ali “bana sayfa verildi” diyerek yalan mı söylüyor yoksa Risalelerdeki 18. Lema’nın kendisi mi yalan ve uydurma?

12- Said Nursi 18. Lema’da “Cebrail, Ali’ye sayfa verdi ve içinde kâinatın tüm sırları vardı ayrıca Ali, Cebrail’in sesini işitti sayfaları aldı” demektedir. Bu iddiaların kaynağı nedir, Said Nursi hangi eserlerden istifade ederek yazmıştır? Yazmadıysa bunlar da mı yazdırıldı? Yoksa Cebrail olup biteni Said Nursi’ye haber mi verdi?

Yukarıdaki sorularda görüldüğü üzere Risale-i Nurda bulunan 18. Lema'daki birçok bölüm İslam dinine uymamaktadır.

(Bu yazı İslamcı bir siteden alınmıştır. Yazıda yazar adı olmadığı için bizde kaynak belirtemedik)
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Mesajlar
761
Beğeniler
502
Düşünce
Ateist
#2
Cevap veremezler. Ehli sünnetden çıkarlar. Hoş bu risaleyide her halde okutmazlar. Mete çok esaslı bir tenkit olmuş. Bu hususu Ateist site dahi ele almamış. Bence bu yazını diğer sitelerin dini forumlarında da risaleyide yazarak yayınla çok faydalı. Ben bilmiyordum bak bu risaleyi.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,491
Beğeniler
858
Düşünce
Agnostik
#3
Bu risale gizlidir. 18. lemanın en başında "Mahremdir, herkese gösterilmez" yazılıdır. Latin alfabe olan Risale-i Nur baskılarında 18. lema yoktur zaten, sadece Arap alfabesi olan baskılarda var. Yani Nurcular bu 18. lemayı gizlemişler, saklamışlar. Niye sakladıkları da 18. lemayı okuyunca belli oluyor.
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,491
Beğeniler
858
Düşünce
Agnostik
#4
Cevap veremezler. Ehli sünnetden çıkarlar. Hoş bu risaleyide her halde okutmazlar. Mete çok esaslı bir tenkit olmuş. Bu hususu Ateist site dahi ele almamış. Bence bu yazını diğer sitelerin dini forumlarında da risaleyide yazarak yayınla çok faydalı. Ben bilmiyordum bak bu risaleyi.
Bu risaleyi diğer sitelerde paylaşmaya kalksak sansür ve yasak ile karşılaşırız. Bunun çok örneğini yaşadık. Gerçekleri gizliyorlar. Yobaz zihniyeti biliyorsun, malum. Zaten bu siteyi açmamızdaki amaç da sansürsüz ve özgürce yayın yapabilmektir. Bu sitedeki yayınları Türkiye'deki sitelerin %99 unda paylaşmak mümkün değildir. Başka bir sitede olsa bu yayını yasaklayıp sansürlermişlerdi çoktan. :)
 

Coolumsu

Üye
Mesajlar
129
Beğeniler
26
Düşünce
Muvahhid
#6
Hem Allah'tan bize güvenilir bir biçimde gelen Kuran'a inandıklarını söylüyor hem de bir de tımarhaneye kapatılmış liderlerinin yazdırıldığını söyledikleri bir kitaba inanıyorlar. İşin kötüsü ikisi arasında aşırı çelişki var.. Bu iç çelişki, onlara yeter zaten..

Bir de çok bilmiş gibi konuşmaları yok mu bunların?
Sırf bu da değil cevaplayamadıkları daha nice soru var..
Sürekli İslam'ı Kuran'ı övüp ama ellerinde hep Risale olması boşuna mı?

Maalesef, ilkokulda sevdiğim bir arkadaşımda bu zihniyete katılmış..
Yazık dedim ona sadece.. Böyle abartarak bir havalara girmiş onu bunu eleştiriyordu. Tek bir örnek verdim kendinden.. Cevaplayamadı..

Onların gözünde genel olarak Said isimli adamın sözleri; ayetlerden, hadislerden. alimlerin sözlerinden, her şeyden daha kıymetli..
Kendini mutlak doğru görüp bir de çok farklılarmış gibi diğer tarikat ve cemaatleri de aşağılıyorlar. Neymiş onlar bağnaz bunlar modernmiş?

Genel olarak uzak olsam da.. Aksine, özellikle bunlar kibir deryasındalar..
Hiç sevmediğim bir zihniyettir.. Çok samimiyetsiz geliyorlar.. Bir içtenlik yok.

Hiç sevmiyorum bu zihniyeti.. Bir değeri yok..
Bir de ateistlere falan cevap vermeye çalışıyorlar verdikleri örnekler o kadar ucuz ki, ben müslüman olarak beğenmiyorsam sizleri düşünemiyorum bile :)

Yine de devletten önceden olduğu gibi bir baskı görmelerini istemem. Kimse fikirleri yüzünden cezalandırılmasın..