1993 yılında sibirya açıklarındaki Wrangel adasında ilginç bir keşif

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
1,929
Tepki puanı
1,010
Düşünce
Ateist
1993 yılında sibirya açıklarındaki Wrangel adasında ilginç bir keşif yapıldı. Yetişkin ve Donmuş bir tüylü Mammut bedeni bulundu.

Yünlü Mammutlar bir afrika fili boyutlarındadır. Yaklaşık 3-4 metre omuz yüksekliğine ve 6-8 ton ağırlığa sahiplerdir.

1.jpg

Fakat bu örnek yünlü mamutların normal boyutlarının sadece yarısı kadardı.

2.jpg


https://www.dailymail.co.uk/science...-Siberia-proof-new-species-ice-age-beast.html

Wrangel adası sadece 12.000 yıl önce izole olmuştur. Daha önceleri sibirya anakarasına kara bağlantısına sahipti. 1993 yılında bulunan cüce mamut 7.000 yıl önceye aitti.

Fakat daha ilginç bir fenomen vardı. Wrangel adasında izole kalan yünlü mammut sadece 5.000 yılda beden büyüklüğünü yarıya düşürmüştü. 5.000 yıl mamutlar için sadece 100 nesil demektir.

Pliyosen ve Pleistosen dönemlerde gezegende deniz seviyeleri oldukça farklı seyretmiştir. Daha önce ana karaya bağlantıları olan birçok kara parçası zaman zaman izole adalara dönüşmüştür.

İşte bu dönemlerde fillerin evriminde garip şeyler oldu. 60 milyon yıllık evrim tarihlerinde 15 kg'lık Phosphatheriumla başlayan maceraları devamlı boyut artışıyla ilerlerken, pliyosen ve Pleistosende bu defa bazı türlerde tam tersi bir şey yaşanıyordu.

kkkkkk.jpg


Bu cüce filler öyle nadir falan değil bir çok adaddan örnekleri olan yaygın bir durumdur. Fakat en iyi bilinenleri akdenizdeki adalardan ve Kaliforniya kıyısının açıklarındaki adalardan tanınmıştır.

Güneydoğu asya adalarından, Java,Sumatra,Borneo,Flipinler,Flores,Timor gibi adalarda da cüce fil türleri bulundu. Örneğin Elephan celebensis Sulawesi adasında bulunan cüce fildir. Fakat güneydoğu asya adaları akdeniz adaları gibi tam izolasyona uğramadı.

Filler hem iyi yüzücülerdir hem de güneydoğu asya adaları defalarca bir izole olup bir kara bağlantısı kurdular. Fakat akdeniz adalarında cüce fil fenomeni çok açıktır.

Malta ve Sicilya adalarında bulunan Elephas falconeri örnekleri bilinen en küçük filleri oluşturur. Sadece 1 metre yüksekliğinde fillerin en küçüğüdür. Herhalde üstünüze doğru koşsa korkudan değil gülmekten ölürdünüz.

Sicilya ve malta adalarındaki örnekler 500.000 yıllık elephas türüdür. O tarihte iki ada birleşikti. Bugün yaşayan tek elephas türü elephas maximus yani asya filidir.

Yine Akdenizde Sardunya adasında bulunan Elephas mnaidriensis Elephas falconerii2den biraz daha büyüktü

Kıbrısta bulunan cüce filler Elephas antiquus soyundan geliyordu. Elephas cypriotesi ismi verildi. Sicilya türünün iki katıydı. Adalarda yaşayan cüce fillerin hemen hemen hepsini adaya gelen H.sapiens yoketmiştir.

hhhhh.jpg


Kaliforniya açıklarındaki Channel adaları en iyi korunmuş cüce fil fosillerine sahiptir. Fakat bunlar elephas değil Mammut soyundan geliyorlardı. Geç pleistosende bir grup Mammut columbii bir şekilde ana karanın 30 km uzağındaki bu adalara ulaşmış.

Santa rosa adasında 1.2 metre yüksekliğinde cüce fil Mammut exilis fosili bulundu. Mammut columbii'den türeyen bu cüce fil ancak bir dana ağırlığındaydı.

yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy.jpg


Hem elephas cinsinde hem mamutus cinsinde izole adalarda kalan filler kıt kaynaklar ve avcı olmayan habitatlarda hızla aynı yolu seçerek hayata tutundular. Cüceleştiler. Aynı doğal şartlar aynı sonucu verdi.

Dev atalarının dişlerinde kaç mine sırtı ve katlanması varsa cücelerde de aynı sayıda vardı. Ama bunlar artık tamamen farklı türlerdi.

Şunu söyleyebiliriz. Çevre şartları dramatik hızda değiştiğinde evrimin hızı da dramatik oranda artıyor..

tttttttttttttttttttttttttt.jpgAlıntıdır.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:
Üst