4:3

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Zorlamıyor ama İZİN VERİYOR,
Tarihte savaşlar gibi nedenlerle erkek oranının azaldığı zaman ve mekanlar olmuştur. Bu durumda tek eşliliği zorunlu tutmak kadınlara zulüm olur. Her zaman ve mekanda uygulanabilir evrensel bir yasada tek eşliliğin esas kabul edilip zorunlu durumlarda çok eşliliğe izin verilmesi gerekir. İslam da bunu yapmıştır.

Başka bir soru:

Zina sizce yasak mı olmalı?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Onun haricinde bir de ahlak evrensel değildir o ayet sadece o zaman için indirilmiştir diyenler var. Evet ahlak evrensel değildir ahlak kuralları onları takip eden insanlara avantaj sağladığı için dışarıdan gelen etkilerle şekillenmiştir ve bu kurallar rasyonel bir temele sahip değillerdir. ahlak kuralları zamana göre değişen bir şeydir. Peki bu o müslümanları haklı çıkarır mı? Hayır çünkü ahlağın evrensel olmaması da bize evrensel ve etik ahlak vadeden dinlerin de insanların bulundukları durum ve zamana göre değişken olduğunu, rasyonel bir şey olmadığını gösterir. Hepsini geçtim bu ayet sadece o zaman için indirildiyse biz neden bundan 1400 yıl önceki arapların zamani ahlakına uymak zorundayız ? kuranın bir tane bile ayetini reddedince dinden çıktığımız için bu ayeti de reddedemezsin. Nereden tutsan elinde kalıyor.
Öncelikle ben Kuranın tarihsel değil evrensel olduğunu düşünüyorum.

İkinci olarak madem evrensel ahlak (iyi/kötü) yok, o zaman ne hakla birileri başkalarına ceza veriyor?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Eğer, (velisi olduğunuz) yetim erkekler (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) erkeklerden ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o erkekler arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (erkek köleler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur." Dinayet

Niye kadınlar için böyle bir ayet inmemiş? Hayat bu. Erkeğin durumuna kadında düşebilir. Hayatta her türlü ihtimal var. Allah’ın bunu düşünmesi lazım.
1-Bu yazdığınız tüm zamanlara hitap etmiyor; çünkü eskiden olsa nesil karışırdı.
2-Kadın hamile kalınca veya aylık özel hallerinde bütün kocaları sıkıntı yaşardı.
3-Bir erkek genellikle bir kadından daha sık cinsel birliktelik ihtiyacı duyar. Bu durumda kadına göre hareket edilse erkekler mağdur olur, erkeğe göre hareket edilse kadın sıkıntı yaşardı.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
O bir şey mi? Ben sınıftaki kızlara Nebe 33'ü, Kuran'a göre dünyanın düz olduğunu falan söylediğim de beni müdüre gidip şikayet etmişlerdi. Müdüre gittiğim de "sadece ayet attım, başka bir şey demedim" dedim ve saldılar.
İşin komik tarafı Nebe 33 suresini inkar ediyorlar ve MüSlÜmAnım diye geziyorlar.
Nebe 33ten dünyanın düz olduğunu çıkarmayı nasıl başardınız? :)

Pinokyo

Yazar
Düşünce
Ateist
Tarihte savaşlar gibi nedenlerle erkek oranının azaldığı zaman ve mekanlar olmuştur. Bu durumda tek eşliliği zorunlu tutmak kadınlara zulüm olur. Her zaman ve mekanda uygulanabilir evrensel bir yasada tek eşliliğin esas kabul edilip zorunlu durumlarda çok eşliliğe izin verilmesi gerekir. İslam da bunu yapmıştır.
Ben sana önceden cevap vermiştim ama okumamışsın galiba eğer bu her zaman geçerli değilse kuran evrensel değildir. Kuran'da böyle zorunlu durumlarda diye bir ifade geçiyor mu hayır sadece adaletli olmaktan bahsediyor eğer senin dediğin gibi olsaydı belki haklıydın ama değil. Şimdi böyle bir durum yok ancak bir müslüman şu an birden fazla kişiyle evlenebilir buna bir yasak yok yani kuran şöyle durumlarda geçerlidir dememiş. ayrıca bunu yazdıktan sonra aşağıda
Öncelikle ben Kuranın tarihsel değil evrensel olduğunu düşünüyorum.
demek. ahlak tarihsel değil diyorsun ama üstte bu ayetin bazı zamanlarda geçerli olduğundan bahsediyorsun. Ahlak evrenselse çok eşlilik şimdi de geçerli olmalı.
İkinci olarak madem evrensel ahlak (iyi/kötü) yok, o zaman ne hakla birileri başkalarına ceza veriyor?
Sen zaten cevabını vermişsin görmüşsün . Ahlak bulunduğu yer ve zamana göredir. Yani birine ceza verilirken bulunulan zamanın genel değer yargılarına göre ceza verilir.
Günümüz için hayır. Evlilik dışı ilişki neden yasak olabilir dediğimizde cevap evlenmeden çocuk yapmak oluyor ve günümüzde zaten buna karşı önlemler var. Tecavüz yasak olmalı ama iki kişi birbirini sevmişse bence evlenmeden ilişkiye girmelerinde sorun yok
yazımda bazı anlam bozuklukları yazım hataları anlatım bozuklukları olabilir kusura bakma internetim ve bilgisayarımda bazı sıkıntılar var.

Ephesus

☆☆
Yazar
Düşünce
İgnostik

Başka bir soru:

Zorunlu zamanlarda tek eşlilik neden sadece erkekler için geçerli de, kadınlar için değil o zaman? :D Bir kadın da birçok erkek alıp, yine farklı bir şekilde yayılabilir.

Konumuz zina değil, bu yüzden buna cevap vermeyeceğim :)

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ben sana önceden cevap vermiştim ama okumamışsın galiba eğer bu her zaman geçerli değilse kuran evrensel değildir. Kuran'da böyle zorunlu durumlarda diye bir ifade geçiyor mu hayır sadece adaletli olmaktan bahsediyor eğer senin dediğin gibi olsaydı belki haklıydın ama değil. Şimdi böyle bir durum yok ancak bir müslüman şu an birden fazla kişiyle evlenebilir buna bir yasak yok yani kuran şöyle durumlarda geçerlidir dememiş. ayrıca bunu yazdıktan sonra aşağıda
"Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kadınlar arasında adaleti yerine getiremezsiniz." (Nisa 129)

Demek ki esas olan tek eşlilikmiş; çünkü İslam'a göre istesek de kadınlar arasında adaleti yerine getiremeyiz. Zorunluluk durumunda iş değişir. Zaruret haramı mubah kılar.

Geçmişte de şimdi de gelecekte de, zorunluluk hali olmadığı halde çok eşli olanlar İslama göre yanlış yapmışlardır.
demek. ahlak tarihsel değil diyorsun ama üstte bu ayetin bazı zamanlarda geçerli olduğundan bahsediyorsun. Ahlak evrenselse çok eşlilik şimdi de geçerli olmalı.
O dönemde de çok eşlilik zorunlu hallerde geçerliydi, şimdi de zorunlu hallerde geçerli. Değişen bir şey yok.
Sen zaten cevabını vermişsin görmüşsün . Ahlak bulunduğu yer ve zamana göredir. Yani birine ceza verilirken bulunulan zamanın genel değer yargılarına göre ceza verilir.
Değer yargılarına göre ceza verme hakkına insanlar sahipse, değer yargılarına uymuyor diye birileri kalkıp ateistlere ceza vermeye kalksa buna hakları olduğunu mu savunacaksınız? Öyle ya ne hakla ceza verdikleri soruma değer yargılarıyla şeklinde cevap verdiniz.
Tecavüz yasak olmalı ama iki kişi birbirini sevmişse bence evlenmeden ilişkiye girmelerinde sorun yok
Evlenmeden ilişkiye girmelerinde sorun yoksa çok eşlilikte evlenerek ilişkiye girmelerini neden sorun olarak görüyorsunuz? Bayanın evlenerek bir sürü yasal hak elde etmesinin nesi yanlış?

Son konular

Son mesajlar