53 Ayet-i Kerime'de kardeşlik

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
KARDEŞLİK BİRLİKTE DAYANMAYI GEREKTİRİR

Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber mü’minler, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı pek yakındır. (el-BAKARA: 214)

YETİM KARDEŞLERİMİZE KARŞI TAVRIMIZ ESİRGEYİCİ OLMALIDIR

……. Bir de sana yetimleri soruyorlar. De ki: “Onların durumlarını düzeltmek hayırlıdır. Eğer onlara karışıp (birlikte yaşar)sanız (sakıncası yok). (Onlar da) sizin kardeşlerinizdir. Allah, bozguncuyu yapıcı olandan ayırır. Allah, dileseydi sizi zora sokardı. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (el-BAKARA: 220)

MUHABBETİMİZİN KAYNAĞI ALLAHTIR!

Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz. (ÂL-İ İMRÂN: 103)

GÜCÜMÜZ ALLAHTAN GELİYOR !

Allah size yardım ederse, sizi yenecek yoktur. Eğer sizi yardımsız bırakırsa, ondan sonra size kim yardım edebilir? Mü’minler, ancak Allah’a tevekkül etsinler. (ÂL-İ İMRÂN: 160)

KARDEŞLER ARASINDA YARIŞMAK ÖNEMLİDİR. AMA HAYIRDA!

..... İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir. (el-MÂİDE :2)

DİN KARDEŞLİĞİ KAN KARDEŞLİĞİNDEN ÖNCE GELİR

Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir. (et-TEVBE: 23)

ÇAĞIN MUHACİRLERİNE KARŞI ENSAR OLABİLMEK KARDEŞLİĞİN TEZAHÜR ŞEKLİDİR!

İman edip hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler ve (muhacirleri) barındırıp (onlara) yardım edenler var ya, işte onlar birbirlerinin velileridir. İman edip hicret etmeyenlere gelince, hicret edinceye kadar, onların velayetleri size ait değildir. Eğer din konusunda sizden yardım isterlerse, sizinle aralarında sözleşme bulunan bir kavme karşı olmadıkça, yardım etmek üzerinize borçtur. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir. (el-ENFÂL: 72)

DÜNYADA FİTNE VE FESAT ÇIKMAMASI İÇİN DAYANIŞMA!

İnkâr edenler de birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunların gereğini yapmazsanız, yeryüzünde bir karışıklık ve büyük bir bozulma olur. (el-ENFÂL : 73)

GERÇEK MÜMİNLERDEN OLMAK İÇİN DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA!

İman edip hicret eden ve Allah yolunda cihad edenler ve (muhacirleri) barındırıp (onlara) yardım edenler var ya; işte onlar gerçek mü’minlerdir. Onlar için bir bağışlanma ve bol bir rızık vardır. (el-ENFÂL: 74)

DİN UĞRUNDA YARDIMLAŞMA EN KUTSAL GÖREV

Ey iman edenler! Allah’ın yardımcıları olun. Nasıl ki Meryem oğlu İsa da havarilere, “Allah’a giden yolda benim yardımcılarım kimdir?” demişti. Havariler de, “Biz Allah’ın yardımcılarıyız” demişlerdi. Bunun üzerine İsrailoğullarından bir kesim inanmış, bir kesim de inkâr etmişti. Nihayet biz inananları, düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler. (es-SAFF: 14)

BELA VE CEZAYI CELBETMEMEK İÇİN

De ki: “Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz bir ticaret ve beğendiğiniz meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve O’nun yolunda cihattan daha sevgili ise, artık Allah’ın emri gelinceye kadar bekleyin! Allah, fasık topluluğu doğru yola erdirmez.” (et-TEVBE: 24)

HAKİKİ KARDEŞLİK AHİRETTE DEVAM EDEN KARDEŞLİKTİR

Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddîklarla, şehidlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır. (Nisa: 69)

Diğer Ayet-i Kerime'ler için: https://diniyayinlar.diyanet.gov.tr/Documents/40AyetteKardeslik.pdf

Devamını yazacağım inşAllah.

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Kendinden olmayana hakaret eden iğrenç bir din! Kardeşlik masallarıni git başka yerde anlat.

FİLEozof

lll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist

Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir. (et-TEVBE: 23)
Al işte, siz busunuz. :(
Kuran’a inandıkça ayrımcılıkta da sınır tanımıyorsunuz. 😡

Yazan tarafından düzenlendi:

Sealight

Çaylak
Düşünce
Bağımsız

Abi Müslümanlar yazıyor biz değil.
Neden dost edinirse onlar da "zalim" oluyor acaba? Burada baba ve kardeşten bahsediyoruz.

Kafirun suresi 1-6. ayetler;

﴾1﴿
De ki: "Ey inkârcılar!

﴾2﴿
Ben sizin tapmakta olduğunuz şeylere tapmam.

﴾3﴿
Siz de benim taptığıma tapıyor değilsiniz.

﴾4﴿
Ben sizin taptıklarınıza tapacak değilim.

﴾5﴿
Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz.

﴾6﴿
Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

Ancak dost edinirsek zalim mi oluyoruz? Hele babamızsa, kardeşimizse. :(

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Neden dost edinirse onlar da "zalim" oluyor acaba? Burada baba ve kardeşten bahsediyoruz
Arzu edenler linki inceleyebilir:

Son konular