Soru Abime din konusunda açılmak istiyorum

aristophis

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Bir süredir agnostiğim ve çevremde kimse bilmiyor. Geçmiş Ramazan aylarında hep bir hevesle oruç tutardım ama bu ay tutmadığım için ailem şaşırdı. Yaşım 14 olduğu için çok zorlamıyorlar ama ben artık içimde tutamıyorum. En azından abime söylemek istiyorum, abim her konuda zeki biri şu an ODTÜ'de bilgisayar mühendisliği okuyor aklı çoğu şeye yetiyor. Şu an şehir dışında olduğu için bu konuda açılırsam sanaldan açılırım ve benim için daha rahat olur fakat abimin inancını bilmiyorum. Dua ettiğini, namaz kıldığını, oruç tuttuğunu veya dinleri araştırdığını görmedim. Genelde derslerde yapamadığım soruları ona atıyorum ve bir anda ben agnostiğim dersem çok alakasız olur. Abimin neye inandığını bunu merak ettiğimi belli etmeden nasıl sorabilirim? Veya din konusunda ilk mesajı nasıl atabilirim? Çevremde din tartışacağım birini arıyorum ve abimin neye inandığını bilmek benim için iyi olur çünkü fikirleri benim için önemli.

Çözüm
Ya da; farklı görüş ve dini inancı olan arkadaşlarım var ve bazılarını ben de ilginç buluyorum. Yaşadığımız aile dışında da farklı aile yapıları olduğunu görüyorum. Bu konularda bilgi sahibi olmak, önyargısız ilişkiler kurmak istiyorum. Aile ile paylaşamam ama ODTÜ'lü bir abi olarak seni daha yakın görüyorum. Bana yardımcı olur musun? Nereden başlamalıyım? gibi bir giriş yapabilirsin. Sonra beklersin... ODTÜ gibi bir çevreye girip politik ve dini konularda tarafsız ya da kör kaldığını düşünmek saçma olur. ODTÜ malum... direkt ben ibadet etmiyorum çıkışı sanıyorum isyan olarak algılanıyor ailelerde, pat diye söyleyince de direnç ile karşılaşılıyor. Hiç gerek yok... kimse sizin ibadetinizin çetelesini tutmakla mükellef değil. Kur'an...

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Dini yokmuş zaten agnostiğim diyor ya. Araştırmanın yaşı olmaz bırak istediğine inansın.
Soru anlamında yazmamıştım. Retorik bir soruydu sadece. 14 yaşındaki bir insana herhangi bir din empoze eden biri insanlık suçu işliyordur. Benim görüşüm bu yönde.

Arkadaşın sorununa gelirsek, beklemeni tavsiye ederim. Bazı şeyleri söylemekte, tavrını koymakta aceleci olma. Bir de ailesel soruların için hiç tanımadığın kişilerden akıl almak ben doğru bir davranış değil. Senin ailen. En iyi sen tanıyorsun. Bu sorunun cevabını ancak sen verebilirsin. Buraya bir şeyler yazacak herkes kendi bilgi birikimine göre cevap verecektir ancak hiçbiri senin aileni tecrübe etmiş değil.

Meriç

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bir süredir agnostiğim ve çevremde kimse bilmiyor. Geçmiş Ramazan aylarında hep bir hevesle oruç tutardım ama bu ay tutmadığım için ailem şaşırdı. Yaşım 14 olduğu için çok zorlamıyorlar ama ben artık içimde tutamıyorum. En azından abime söylemek istiyorum, abim her konuda zeki biri şu an ODTÜ'de bilgisayar mühendisliği okuyor aklı çoğu şeye yetiyor. Şu an şehir dışında olduğu için bu konuda açılırsam sanaldan açılırım ve benim için daha rahat olur fakat abimin inancını bilmiyorum. Dua ettiğini, namaz kıldığını, oruç tuttuğunu veya dinleri araştırdığını görmedim. Genelde derslerde yapamadığım soruları ona atıyorum ve bir anda ben agnostiğim dersem çok alakasız olur. Abimin neye inandığını bunu merak ettiğimi belli etmeden nasıl sorabilirim? Veya din konusunda ilk mesajı nasıl atabilirim? Çevremde din tartışacağım birini arıyorum ve abimin neye inandığını bilmek benim için iyi olur çünkü fikirleri benim için önemli.
Şey diyebilirsin işte bu sene oruç tutmadım din ile aram açıldı sen tutuyor musun diye konuya girebilirsin
Ben liberal bir ailedeyim pek karışmıyorlar hakikatı bulacaksın diyorlar ben de he diyip geçiyorum, senin bulunduğun aile ortamına bağlı .

ndestt

Çaylak
Düşünce
Deist
Ya da; farklı görüş ve dini inancı olan arkadaşlarım var ve bazılarını ben de ilginç buluyorum. Yaşadığımız aile dışında da farklı aile yapıları olduğunu görüyorum. Bu konularda bilgi sahibi olmak, önyargısız ilişkiler kurmak istiyorum. Aile ile paylaşamam ama ODTÜ'lü bir abi olarak seni daha yakın görüyorum. Bana yardımcı olur musun? Nereden başlamalıyım? gibi bir giriş yapabilirsin. Sonra beklersin... ODTÜ gibi bir çevreye girip politik ve dini konularda tarafsız ya da kör kaldığını düşünmek saçma olur. ODTÜ malum... direkt ben ibadet etmiyorum çıkışı sanıyorum isyan olarak algılanıyor ailelerde, pat diye söyleyince de direnç ile karşılaşılıyor. Hiç gerek yok... kimse sizin ibadetinizin çetelesini tutmakla mükellef değil. Kur'an içinde sayısız ayet var, belki de ebeveynler inandıkları dinin kitabını Türkçe okumadan çocuklarına din ahkamı kesmeyi bırakmalılar. Ama o zaman da fabrikasyon imalatta devleti yalnız bırakırlar.

Çözüm

Ebu Cehil

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bence şöyle yap: Abine Kuran'dan bir ayet at, abi benim bir arkadaş var, o attı bana bu ayeti, Kuran'da şöyle bir ayet varmış, sen ne düşünüyorsun bu konu hakkında diye sor, ya da ayetten soru çıkar, yani o ayet hakkında abine sor, belki oradan abinin din hakkında nasıl görüşü olduğunu az çok anlayabilirsin.

Yazan tarafından düzenlendi:

kavak

Vl ☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bence şöyle yap: Abine Kuran'dan bir ayet at, abi benim bir arkadaş var, Kuran'da şöyle bir ayet varmış, sen ne düşünüyorsun bu konu hakkında diye sor, ya da ayetten soru çıkar, yani o ayet hakkında abine sor, belki oradan abinin din hakkında nasıl görüşü olduğunu az çok anlayabilirsin.
Eeee, oldu olacak bir de örnek bir ayet verseydin bari.😃

ndestt

Çaylak
Düşünce
Deist
Abisinin dini inancı hakkında da fikir sahibi olmak istiyor sanki... aslında bir destek arayışı içinde. Bu noktada ayetten girmek direkt tartışma ya da duvara da neden olabilir. Belki sonrasında yani dini konularda ortak bir dil yakaladıktan sonra (abi de kendini ifşa etmek istemeyebilir-neticede kardeş), karşılıklı güven oluştuktan sonra ayetleri konuşmak daha faydalı olabilir. Yine de kendisi bilir.

Bathory

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Soru anlamında yazmamıştım. Retorik bir soruydu sadece. 14 yaşındaki bir insana herhangi bir din empoze eden biri insanlık suçu işliyordur. Benim görüşüm bu yönde.
Türkiye'deki herkes insanlık suçu işliyor o zaman, hadi ailede olmadı diyelim bildiğim kadarıyla ilkokuldan itibaren din(islam) dersi var.

Bruce Wayne

☆☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Tengrici
Bence yaşın çok küçük ve din üzerine pek düşünme, bende ortaokulu bitirdikten sonra dini sorgulamaya yani erken yaşta başlamıştım. Sonra dinden çıkmıştım. Sonra en son olarak tekrara islama döndüm. ve huzuru buldum. Fakat sana tavsiyem bu yaşlarda din ile değil de derslerine yoğunlaşmanı ve hobiler edinmeni tavsiye ederim. Bence sen liseyi bitirdikten sonra dinleri araştırmanı ,sorgulamanı tavsiye derim. Hatta sonra ister dinsiz ol, ister dine inanabilirsin. Sana tavsiyem bunlardır. Fakat dini sorgulamanın için yaşının çok küçük olduğunu düşünüyorum. Bence sen derslerine önem vermeni tavsiye ederim.

Yazan tarafından düzenlendi:

Bruce Wayne

☆☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Tengrici
Pardon siz agnostik felsefi akımına inanıyorsunuz. Ve yine de saygı duyarım fakat bence dinleri araştırmanızı siz liseyi bitirince tavsiye ederim. Ve bence derslerine önem vermeni, ve hobiler etmeni tavsiye ederim.

3LockdowN1

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Benle tartış dini

dlya

Çaylak
Düşünce
Agnostik
14 yaşındaki bir insana herhangi bir din empoze eden biri insanlık suçu işliyordur. Benim görüşüm bu yönde.
Bu konuda size katılıyorum. Kendimi bildim bileli yıllarca Kuran kursuna gittim ve Arapça öğrenmek zorunda kaldım. Seçmeli din derslerimizin hepsini okul Kuran ve siyer olarak seçti, hem lisede hem ortaokulda hem de. Sizce de 15 yaşındaki bir birey olarak dinden çıkmak benim de bir hakkım değil mi?

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Bu konuda size katılıyorum. Kendimi bildim bileli yıllarca Kuran kursuna gittim ve Arapça öğrenmek zorunda kaldım. Seçmeli din derslerimizin hepsini okul Kuran ve siyer olarak seçti, hem lisede hem ortaokulda hem de. Sizce de 15 yaşındaki bir birey olarak dinden çıkmak benim de bir hakkım değil mi?
Senin büyüğün olarak böyle bir topluma doğmana engel olamadığımız için özür dilerim.