Ahirete İnananlar Yüzde 73

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Mesajlar
1,986
Tepki puanı
1,395
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
ahirete-inananlar-yuzde-73-mak-danismanlik.png

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, bugünkü yazısında AKP’ye yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık firmasının ‘Türkiye’de toplumun dine ve dini değerlere bakışı’ anketinin sonuçlarını paylaştı.

Takan,‘İktidara yakın anket şirketi halifeliği sordu’başlıklı yazısında, anketin 30 büyükşehir, 23 il ve 154 ilçede 5 bin 400 kişiyle yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirildiğini aktardı.

MAK Danışmanlık’ın yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Kulat’a göre araştırmanın finansmanı şirket tarafından karşılandı.

Not: Bu anket 12 haziran - 18 haziran 2017 tarihleri arasında yapılmıştır.

Ahirete inananlar yüzde 73

“Allah’ın varlığına, birliğine bizi yaratıp yaşattığına inanıyor musunuz?” sorusuna ‘Evet’ diyenlerin oranının yüzde 86 çıktığını yazan Takan, katılımcıların yüzde 75’inin de “Meleklere inanıyor musunuz?” sorusuna ‘Evet’ dediğini kaydetti.

Ankette yer alan sorular ve yanıtları şöyle devam etti:

“Kur’an-ı Kerim ve diğer kitapların vahiyle geldiğine inanıyor musunuz?”: Yüzde 76 ‘Evet’,

“Peygamberlere inanıyor musunuz? Hz. Muhammed sizin için her anlamda örnek alınacak rol model/örnek insan mıdır?”: Yüzde 63 ‘Evet.’

“Cennete gideceğiniz kesin olsa; şu an cennete gitmek için ölmeyi düşünür müsünüz?”: Yüzde 15 ‘Evet.’

Araştırmaya göre ahirete inananların oranı yüzde 73. Buna karşılık Kuran’ın Türkçe mealini okuyanların oranı yüzde 17, Muhammed peygamberin hayatını okuyanların oranı yüzde 23.

Halifelik sorusu

Katılımcıların yüzde 45’i İslam dinini internetten öğrendiğini aktarırken, herhangi bir dini cemaate veya tarikata bağlı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 15.

Katılımcılardan yüzde 12’si, darbe girişiminin ardından dini grup, cemaat ya da tarikatlara bakışının değişmediğini belirtti.

Siyasi bir seçimde adayın dindar olmasının yüzde 51 ‘çok önemli’ bulurken, “İslam ülkelerinin halifelik benzeri bir dini liderliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna ‘Evet’ diyenlerin oranı yüzde 54.

Kaynak: diken.com.tr
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Kemal

☆☆
Üye
Mesajlar
417
Tepki puanı
285
Düşünce
Agnostik
Ahirete inanmayan müslüman sayılmaz. Bu da demek oluyorki, bu ankete göre Türkiyedeki insanların %27 si dine inanmıyor.
 

TimeGuard

Üye Adayı
Mesajlar
1
Tepki puanı
2
Düşünce
Deist
Bu ankette,
"Cennete gideceğiniz kesin olsa; şu an cennete gitmek için ölmeyi düşünür müsünüz?” sorusuna
Evet %15, hayır %85 şeklinde cevap verilmiş.
 

Kemal

☆☆
Üye
Mesajlar
417
Tepki puanı
285
Düşünce
Agnostik
Evet. Enteresan bi oran harbiden.
 

Şarlo

Üye
Mesajlar
259
Tepki puanı
213
Düşünce
Agnostik
2017 MAK Danışmanlık firmasının yaptığı çalışma. Türkiye'de insanların bilmeden inandıklarını gösteriyor. Hem bilinmiyor hemde üstüne ölümüne savunuluyor. İlginç memlekette yaşıyoruz.

“Din bilgisini nereden alıyorsunuz” diye sormuşlar. % 30 “dini kitaplardan” demiş. % 45 internetten televizyondan filan. % 20’si bildiğini düşündükleri kişilere sorarak, % 5 cevap yok.

Evinde Kur’an-ı Kerim var ve okuyan sadece % 25. Evinde Kur’an-ı Kerim var ama okumuyor % 32, evinde Kur’a-ı Kerim yok % 33. % 10’unun ise gündeminde din ve kutsal yok. Evinde Kur’an olan, okumayan da dahil: % 55.

Kur’an okumayı bilen % 32, bilmeyen % 54, cevap vermeyen % 14.

Şu sonuca bakar mısınız; iman ettim dediği kitabın manasını bir kere okuyan insan sayısı sadece % 10, okumayan % 60, görüş yok % 23. AK Partililerin de % 40’ı Kur’an-ı Kerim’in manasını okumamış yani.

“Cennet karşılığı ölümü ister misiniz” diye sormuşlar, “Evet” diyen % 15. Hani “Malımız, canımız, sevdiklerimiz Allah yolunda feda olsun” diyecektik. Bütün dünya hayatı, ilahi rızaya ulaşarak Cennete kavuşmak için bir imtihandı!. Hayır diyen % 65, kararsız % 20 :)

Namaz kılar mısınız diye sormuşlar, Cuma ve kandillerde kılan % 32, hiç namaz kılmayan % 30, bayramdan bayrama % 12, düzenli namaz kılan % 13, cevap yok % 13. Yani düzenli ve sürekli namaz kılanların % 3’ü de Kur’an-ı Kerim’in manasını hiç okumamış.

https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/abdurrahman-dilipak/ve-simdi-veda-zamanidir-19970.html

Araştırma şirketinin tam raporu;
http://www.makdanismanlik.org/wp-co...DİNE-VE-DİNİ-DEĞERLERE-BAKIŞI-ARAŞTIRMASI.pdf
 
Üst