AİHM'den aşı ile ilgili ilginç bir karar

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
4,112
Tepki puanı
3,386
Düşünce
Ateist

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), zorunlu aşı uygulamasının demokratik toplumlarda gerekli görülebileceğine işaret ederek, insan haklarına aykırı olmadığına karar verdi.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM), Çekya’da çocuklar için zorunlu aşılar hususunda yeni bir karar geldi. Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen oturumda AİHM heyeti, zorunlu aşılarını yaptırmamaları nedeniyle çocukları kreşe kabul edilmeyen bir grup Çekyalı ailenin açtığı davayı görüştü.

Zorunlu aşılamanın özel ve aile yaşamına saygı hakkına aykırı olduğunu ileri süren ailelerin başvurusunu değerlendiren AİHM, hem zorunlu aşılamanın, hem de normal aşılamanın reddedilmesi sonucu çocukların kreşlere alınmamasını içeren yaptırımların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olmadığına karar verdi.

“HÜKÜMETİN GÖREVİ ÇOCUKLARI KORUMAK”

Çekya hükümetinin görevinin, ülkedeki her çocuğu ciddi hastalıklardan korumak olduğunu belirten AİHM, Çekya hükümetinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. maddesinde yer alan özel ve aile yaşamına saygı hakkı ilkesini ihlal etmediğine kanaat getirdi.

“ZORUNLU AŞILAMALAR HERKESİN YARARINA”

Çekya’nın çocukların zorunlu aşılanması kararının, söz konusu çocukların olduğu kadar diğer vatandaşların haklarının ve sağlığının korunmasının yararına olduğunu belirten AİHM, böylelikle sadece bireyin değil, tüm nüfusun sağlığının korunduğuna işaret etti.

Zorunlu Covid-19 aşı uygulamasının, demokratik toplumlarda gerekli olabileceğini belirten AİHM, Çekya’da çocukların tetanos, çocuk felci, boğmaca, Hepatit B, kızamığın da aralarında bulunduğu 9 hastalığa karşı aşılamanın hukuki bir yükümlülük olduğunu ifade etti. AİHM, haklı bir nedeni olmaksızın söz konusu yükümlülüğü yerine getirmeyen ebeveynlerin para cezasıyla cezalandırılabileceğini ve çocuklarının ise kreşe alınmayabileceğine karar verdi.


Öte yandan ilk olarak 2013 yılında açılmış ve toplamda 6 adet davayı karara bağlayan AİHM toplantısında, 1’e karşı 16 oyla karar alınırken, oylamada yalnızca Polonyalı Yargıç Krzysztof Wojtyczek kararın aksi yönünde oy kullandı.

https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/aihm-zorunlu-asi-insan-haklarina-aykiri-degil-6361669/
 

bilgivehis

Çaylak
Mesajlar
152
Tepki puanı
110
Düşünce
Ateist
Bu karar haklı olsa bile insan haklarına aykırıdır, çünkü burada ailenin tercihine saygı duyulmamış, demokrasi işlememiş, bir dayatma söz konusudur.
Yani çocuklar okula alınsın anlamında demiyorum, o konuda haklı olabilirler ama haklı olmak insan haklarına saygıyı getirmemiş ve buna "insan haklarına aykırı değil" demek gibi bir gaflete düşmüşler.
 
Mesajlar
102
Tepki puanı
31
Düşünce
Bağımsız
Bence gerekli kısım aşı olursa zorlamaya gerek kalmaz ama işi ehline bırakmak lazım.
 

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
2,157
Tepki puanı
989
Düşünce
Kur'ancı
Kimse hastalıklara zaaflı çocuğunu benim aşılı çocuğumla aynı ortamda yetiştirip, benim çocuğumun ölüm riskini arttıramaz. Yaşama hakkın en temel insan hakkıdır. Yaşama hakkına ters düşen hiçbir şey bir insanın hakkı olamaz. Aşı olmamak, toplumdaki bireylerin ölüm riskini arttırır. Aşı olmamak, toplumda rastgele bir insan seçip infaz etmekten farksızdır. Aşıların çoğunun koruyuculuğunun bireyler üzerinde değil de, topluluklar üzerinde olduğu düşünülürse, zorunlu aşı olmamak insan haklarına aykırıdır.

Aşı olmayı reddeden birey toplumdan defolup gitme hakkına her zaman sahiptir. Kimse sizin dağda, şehirden uzak yaşamanızı engellemiyor. Kendi menfaatleriniz gereği topluma girmeye çalışan sizlersiniz.

Yok öyle hem ayranım dökülmesin hem de kestanem çizilmesin.
 

Son konular

Üst