"Aişe çocuk değildi" diyenler için

kavak

Vl ☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Yani bu dinin hiçbir şeyini olduğu gibi kabul edemiyorlar. İyi ayetlerde hiçbir sorun yok sıkıntılı ayet-hadislerde hep var. Zaten kendine ait bir ahlak anlayışları var ve kitabı da kendilerine uydurmaya çalışıyorlarsa kitaba ne gerek var o zaman. :D
Efendim; bilhassa sıkıntılı pasajlarda tarihselci(!) ayaklarına yattığınızda 8-9-10-11 yaşındaki çocuk Aişe, olmuş 16-17-18-19 yaşında fidan gibi bir kadın. 😎

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Senin kesinlikle psikolojik sorunların var. Attığın yazı ihtimallere dayanıyor önüne 3 tane yaş çıkıyor ama inat işte. Adam yukarıda yazmış Ayşe günahlarının sayılmayacaği bir yaştadir diye. İslam dinine göre günahlar ergenliğe girdikten sonra sayılır. Yani Ayşe en fazla 11-12 yaşında bir çocuk. Şuan bu yaştaki cocuklar ilkokula gidiyor daha. Ayşe diyorum ilkokul çağında bir çocuk basıyor mu kafaniz?
Ergenlik yaşı geç sürmüş olabilir de diyebilirim yine. Ben sadece ilgili hadisin Buhari'de hangi konuda geçtiğini söylesin ben bakayım hadise tekrardan ona göre araştırayım.

Plütoncu

ll ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ergenlik yaşı geç sürmüş olabilir de diyebilirim yine. Ben sadece ilgili hadisin Buhari'de hangi konuda geçtiğini söylesin ben bakayım hadise tekrardan ona göre araştırayım.
Yahu adama link verdik hala kaynak istiyor. Ciddi manada psikolojik sorunların var. Yok sana link mink haydi başka kapıya havla.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Yahu adama link verdik hala kaynak istiyor. Ciddi manada psikolojik sorunların var. Yok sana link mink haydi başka kapıya havla.
Yav kaynak demiyorum bilader. Buhari'de geçtiği konu yazmıyor orada kıt mısın? Veremeyeceksen konuda açma.

Hannibal

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bakınız çok basit bir yöntem var bunun için. Yukarıda atılan ilk bağlantıya tıklıyorsunuz, daha sonra bilgisayardaysanız Ctrl+F tuşlarına basıyorsunuz. Açılan yere 157 yazıp okuyorsunuz. Bu kadar.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Bakınız çok basit bir yonetem var bunun için. Yukarıda atilan ilk bağlantıya tıklıyorsunuz daha sonra bilgisayardaysaniz Ctrl+F tuşlarına basıyorsunuz. Açılan uere 157 yazıp okuyorsunuz. Bu kadar.
Yav konusu yazmıyor orada. Kıt mısınız?

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Özellikle sünniler, sizin inancınızın büyük temelini hadisler oluşturuyor. Bunların en meşhuru ise Sahih El-Buhari. Aişe çocuk değildi, adet yaşından itibaren yaşı sayılıyordu diyorsunuz. O halde size, sizin kitabınızla cevap vereyim.

"Narrated `Aisha:
I used to play with the dolls in the presence of the Prophet, and my girl friends also used to play with me. When Allah's Messenger (ﷺ) used to enter (my dwelling place) they used to hide themselves, but the Prophet would call them to join and play with me. (The playing with the dolls and similar images is forbidden, but it was allowed for `Aisha at that time, as she was a little girl, not yet reached the age of puberty.)"
Kitap 78, Hadis 157
Good Manners and Form (Al-Adab) - Sunnah.com - Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (صلى الله عليه و سلم)
Çevireyim:

"Ben kız arkadaşlarım ile oyuncak bebeklerle oynardım(Muhammed'in evinde). Ancak ne zaman Allah'ın elçisi içeri girse, arkadaşlarım saklanırdı. Sonra Allah'ın elçisi benimle oynamaları için onları geri çağırırdı. (Parantez içindeki yazı: Normalde bebeklerle veya resimlerle oynamak yasaktır, ancak Aişe için henüz o vakitte yasak değildi, çünkü henüz günah yaşına varmamış ufak bir kız idi.) "
Gördüğünüz gibi ufak bir kızdan bahsediliyor. Sizin en çok güvendiğiniz hadis kaynağından aldım, linkini de bıraktım. Çevirime güvenmeyenler, çeviriden kontrol edebilirler. :)
Bitmedi, devamı da var.
Bir diğer hadis de:

"The Prophet (ﷺ) engaged me when I was a girl of six (years). We went to Medina and stayed at the home of Bani-al-Harith bin Khazraj. Then I got ill and my hair fell down. Later on my hair grew (again) and my mother, Um Ruman, came to me while I was playing in a swing with some of my girl friends. She called me, and I went to her, not knowing what she wanted to do to me. She caught me by the hand and made me stand at the door of the house. I was breathless then, and when my breathing became Allright, she took some water and rubbed my face and head with it. Then she took me into the house. There in the house I saw some Ansari women who said, "Best wishes and Allah's Blessing and a good luck." Then she entrusted me to them and they prepared me (for the marriage). Unexpectedly Allah's Apostle came to me in the forenoon and my mother handed me over to him, and at that time I was a girl of nine years of age."
Çevireyim:

"Peygamber benimle 6 yaşında bir kız iken nişanlandı. Sonra biz Medine'ye gittik ve Banu Hazraj'ın evinde kaldık. Sonra ben hastalandım ve saçlarım döküldü. Daha sonra saçlarım yine uzadı ve annem Ümmü Ruman, kız arkadaşlarım ile salıncakta sallanırken yanıma geldi. Beni çağırdı ve yanına gittim, benden ne istediğini bilmiyordum. Elimden yakaladı ve evin kapısında ayakta tuttu(zorlama). Nefessiz kalmıştım, sonra nefesim düzeldi. Sonra biraz su aldı ve suyla kafamı ve yüzümü ovdu. Sonra beni evin içine soktu. İçeride ensar kadınlar bana "Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun." dediler. Sonra beni evliliğe hazırladılar. Beklenmedik bir şekilde, Allah'ın elçisi geldi(öğleden önce) ve annem beni ona teslim etti, o sırada ben 9 yaşında bir kızdım."
Merits of the Helpers in Madinah (Ansaar) - Sunnah.com - Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (صلى الله عليه و سلم)

Kitap 63, Hadis 120

Bunları okuduktan sonra hala aksini iddia ediyorsanız; geçmiş olsun! Tescilli bir şizofrensiniz demektir. Ha okuyup da, ne var bunda diyorsanız; o halde kansız bir sapıksınız demektir.
Bazıları o zamanlar ergenlikten küçüklerin yaşı sayılmıyor diyor.
Fakat ergenlikten sonra yaş sayılmıyor ise Hatice 53 yaşında oluyor.
53 yaşında birinin (birde o zamanin tıp teknolojisi ile) hamile kalıp çocuk yapması hele hele 5 ten fazla yapması imkansızdır.

Hannibal

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Buyrun size konu. Şuraya bakmak çok mu zor anlamadım.

Ekler

• Screenshot_20210123_000905.jpg
    Screenshot_20210123_000905.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 36

Hardcore

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Harbi karaktersiz bir itsin. Bravo sana it şimdi hakaret ettirdin amacına da ulaştın yay şimdi Müslümanlar yobaz diye.
Kötü bir şey mi dedim? Ne çocuk bir insansın anana sahip çıkacaktım şehvetle alakası yok. Üstüne annene sözlerimi ezberleticektim.

Şaka maka yanımda olsan çok fena dövmüştüm seni.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Plütoncu

ll ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Yani burada itin biri alaya alıp dalga geçerken Plüton ananı versene bana. Dersem hoş olmuyor değil mi? Evet amacına da ulaştı ss alsın yaysın Müslümanlar yobaz diye.
Adam senin dediğine çok güzel bir nokta atışı yapmış, durduk yere değil. Sen anlamadığından olacak ki, hakaretleri dizdirmişsin.

Hannibal

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Adab konusu geçmiyor attığım linkte.
Bakin bu kadar uğraşıp sizin kaynağınızdan da ayni hadisi bulmaya uğraşıyorsam sırf size acıdığım içindir.

Şimdi bana attığınız siteye girin. Soldan edep olan kısmı seçin ve 155. hadisi bulun.

Son konular