Akatça'ya ilgisi olanlar için kitaplar

vld_ackrmn

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Belki başlık ilgi çekici olmaya bilir. Ama ilgilenenler için başlığı açtım. Kısaca özetlemek gerekirse, Akatça Semitik diller ailesine mensup en eski dildir ve günümüz arapça, ibranice, süryanice, aramice, keldanice ve s. gibi dillerin atası sayılır. Din konusuna girmek istemiyorum ama örnek olsun diye vereceğim. Tağut kelimesini bir çok yerde şeytan, kahin, cin, sihirbaz, hak'tan dönenler, put gibi anlamlar veriyorlar. Kelimenin masdarı ise tuğyan veya tuğvan'dır. Anlamı ise "isyanda", "itaatsizlikte haddini aşmak" ve "azgınlaşmak" oluyor. İlgilenenler olursa, bu konuda İbn Manzur, “Lisanul- Arab”, c. XV, s.7-9; Taberî, “Camiul Beyan”, c. III, s.20-21; el-İsfahanî, “Mufredat”, s. 923-924. Baka bilirsiniz. Örnek vereyim:

Semitic - ṬĠW/Y “corruption, amorality”:
Akkadian - ṭāt “corruption skill, bribe”
Canaanite - hiṭˁâ הטעה“mislead, deceive”
Hebrew, Aramaic - ṭāˁūṯ טעות “mistake, idol”
Ethiopian - ṭāˁot “idol”
Amharic - ṭa’ot “idol"
JudeoPalestinian - ṭāˁūṯā טעותא“mistake, idol”
Palmyrene - ṭˁy “make a mistake”, ṭˁwn “mistake”
Syriac- ṭˁā ܛܥܐ “be wrong, forget, wander, be seduced”
Mandaic - aṭa “seduce”
Arabic - 1) ṭaġā طَغَى “be out of limit, overflow, boil; absolute, autocratic, despotic 2) ṭāġin طاغٍ “despotic, oppressor, arbitrary, tyrant 3) ṭāġūt طاغوت “idol, demon, sorcerer, magician, false god

Mesela ben Kuran'nın eski dillere bakılarak ve etimoloji bilimi ile çevrilmesinin taraftarıyım. Nebatice ile alakadar ben bildiğim kadarıyla Kuran arapçası üzerine çalışmalar yapıldı. Akatça yapıldı mı bilmiyorum. Neyse çok uzatmadan linkleri bırakıyorum:

Enno Littmann - Semitic İnscriptions

Babylonian and Assyrian: A History of Akkadian

İntroduction to Akkadian

The Assyrian Dictionary of the Oriental Institute of the University of Chicago (CAD) (21cilt)

A Grammar of Akkadian (3rd edition)

Assyrian Grammar with Chrestromathy and Glossary

A Concise Dictionary of Akkadian

Ahlaksız

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bir insanın veya bir grup insanın bu konulardaki çalışmaları yetersiz oluyor, bir noktaya/sonuca ulaşılamıyor. Yapay zekanın katkısıyla, en geç 100 sene içerisinde İslam dini ve Kuran tam anlamıyla çözülecektir. Yapay zeka, aklımızın alamayacağı kadar bilgiyi depolayıp, bu bilgileri süzüp, bir sonuca ulaşacaktır. Sadece İslam dini değil, hristiyanlık ve diğer dinlerin tam olarak çözülmesi başarılacaktır.

Retrospective

lll ☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Bir insanın veya bir grup insanın bu konulardaki çalışmaları yetersiz oluyor, bir noktaya/sonuca ulaşılamıyor. Yapay zekanın katkısıyla, en geç 100 sene içerisinde İslam dini ve Kuran tam anlamıyla çözülecektir. Yapay zeka, aklımızın alamayacağı kadar bilgiyi depolayıp, bu bilgileri süzüp, bir sonuca ulaşacaktır. Sadece İslam dini değil, hristiyanlık ve diğer dinlerin tam olarak çözülmesi başarılacaktır.
Yapay zeka patternler konusunda Allah seviyesi. :) Cidden çok özeniyorum.

• Beğen
Tepkiler: Efe

Son konular

Son mesajlar