Aklıma Takılan Soru.

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Ortadoğu haricindeki bölgelere de peygamber gelmiştir. Dinlerdeki büyük benzerlikler bunun kanıtıdır. Allah hiçbir topluluğa peygamber göndermeden azap etmez. Hz Muhammedden sonra henüz İslamı hakkıyla tanıma imkanı bulmayanlardan da İslami bir yaşam sürmeleri beklenmez. Gözümüzle gördüğümüz her şeyde bir matematik olması, bunların hesap kitapla yani tasarımla oluştuğunu gösteriyor. Tasarım da Yaratıcıyı gösterir. Birden fazla Yaratıcı olsa bunların farklı istekleri çatışır, bu da kainatı savaş alanına çevirirdi. Demek ki aklımızla Yaratıcının varlığı ve birliğini bulabiliyoruz. İslamı hakkıyla tanıma imkanı bulamayan insanlardan aklıyla Yaratıcının varlığı ve birliğini bulması ve iyi bir insan olması istenir. Başka da bir şey istenmez
Dindeki benzerliklerin sebebi insan beyninin sınır olabilir.Örneğin anne ve babanın uyguladığı gibi kötü birşeye ceza iyi birşeye ödül bunlar çok basit kavramlar.Veya senin yaratan kişiye günde bir kaç kez veya haftada bir kaç kezibadet etmek buda basit bir kavram.ikinci olarakda zerdüştlük islamdan önce ve islama çok benziyor daha doğrusu islam zerdüştlüğe benziyor günde 5 vakit ibadet yön olarak güneş yönü diğer dünyada hesap verme ayrıca sırat köprüsü bunların orda ne işi var daha hristyanlık bile yokken nasıl bu kadar islama benzeyebilir ?

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Siz yaptığınız ölçüsünde büyük, onlar da yaptığı ölçüde küçük mükafatlar alır. Bu da adaleti sağlar. Onlar da serbest yaşayıp cennete gidemez, onların da iyi bir insan olması şarttır
Cennet gibi biryer ne kadar küçük olabilir.Burda bile mantık hatası var ikinciside burda böyle sorgulamakdan kafayı yiceğime orda yaşar cennete giderdim eğer bana orda yaşayıp belkide cehenneme gidicektin bu senin için daha hayırlısı olabilir diceksen bende sana.Orda yaşayıpda hiç mi cehenneme giden yok derim burda bile adaletsizlik var.

Diğer sorum
Ben niye peygamber zamanın da yaşamadım ?

Sirius

Yazar
Düşünce
Agnostik
Tarihte kendisine peygamber gönderilmeyen bir çok uygarlık da vardı. Saffat Suresi, 72. ayet: Andolsun, Biz onlara uyarıcılar göndermiştik. Belirttiği gibi değildir. Aslında dinden haberi bile olmayan, dünyayı sadece kendi yaşadığı topraklardan ibaret sanan insanlar.. Amerika kıtası ilk keşifinden sonra, Kızılderililer kendilerinden farklı türde insanları ilk defa görüyorlardı. Dinleri sadece kendi yarattıkları büyük ruh Manitu'dan oluşan bir toplumdu. Yani, Tanrı; Fatır Suresi, 24. ayet: Şüphesiz Biz seni, hak ile bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik. Hiçbir ümmet yoktur ki, içinde bir uyarıcı gelip-geçmiş olmasın. Suresinde de bahsettiği gibi Kızılderililere "Andolsun ki biz size de bir peygamber gönderdik." dediğinde onlar "Hayır, göndermedin." diyecekler. Tanrı da (müslümanlara göre İslam'dan önce var olan ve peygamber gönderilmeyen uygarlıklara yapılacaktır) onlara "Öyle mi? O zaman siz cennete buyrun." diyecektir.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Dindeki benzerliklerin sebebi insan beyninin sınır olabilir.Örneğin anne ve babanın uyguladığı gibi kötü birşeye ceza iyi birşeye ödül bunlar çok basit kavramlar.Veya senin yaratan kişiye günde bir kaç kez veya haftada bir kaç kezibadet etmek buda basit bir kavram.ikinci olarakda zerdüştlük islamdan önce ve islama çok benziyor daha doğrusu islam zerdüştlüğe benziyor günde 5 vakit ibadet yön olarak güneş yönü diğer dünyada hesap verme ayrıca sırat köprüsü bunların orda ne işi var daha hristyanlık bile yokken nasıl bu kadar islama benzeyebilir ?
Zerdüşrlere gelen peygamber Hz İsa’dan önce geldiği için, Hristiyanlık bile ortada yokken bunların olması normaldir

Yuşa

Yazar
Düşünce
Agnostik
Zerdüşrlere gelen peygamber Hz İsa’dan önce geldiği için, Hristiyanlık bile ortada yokken bunların olması normaldir
Bende onu diyorum daha Hristyanlık bile yokken nasıl islama benziyebilir.Yani zerdüştlükden sonra daha hristyanlık var nasıl bir peygamber hristyanlıkdan önce zerdüşlere islama benziyen unsurlar veya kurallar gösterebilir.

Yani her kitabi 1 2 3 4 diye adlandıralım.

2'nin sonunda biri gelicek ve başka bir sayı olan birşeyi 4'e benzeticek .Nasıl mümkün olabilir 4 daha yazılmadan 3'e benzetse anlıcam ama 4'e benzetmiş.

1 Zebur
2 Tevrat
3 İncil
4 Kuran

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
daha Hristyanlık bile yokken nasıl islama benziyebilir

İslam'ın Zerdüşt dinine çok benzemesi bir şey değil, Hinduizme de acayip benziyor!

Şimdi Avrasya'da bir kavimler göçü hattı vardır. Bu, Orta Asya'dan Hazar'ın kuzeyinden Macaristan'a kadar uzanır.

Bence bir din hattı da var. Bu hat Hindistan, İran, Mezopotamya, hatta Mısır'a kadar uzanıyor.

Hindular basbayağı bildiğin namaz kılıyor. Yalnız onlar güneşe karşı doğarken ve batarken kılıyorlar. Kurban kesme onlarda da var. Zekat var. Oruç var. Haccı Ganj nehrine yapıyorlar. E daha ne kaldı?

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslam'ın Zerdüşt dinine çok benzemesi bir şey değil, Hinduizme de acayip benziyor!

Şimdi Avrasya'da bir kavimler göçü hattı vardır. Bu, Orta Asya'dan Hazar'ın kuzeyinden Macaristan'a kadar uzanır.

Bence bir din hattı da var. Bu hat Hindistan, İran, Mezopotamya, hatta Mısır'a kadar uzanıyor.

Hindular basbayağı bildiğin namaz kılıyor. Yalnız onlar güneşe karşı doğarken ve batarken kılıyorlar. Kurban kesme onlarda da var. Zekat var. Oruç var. Haccı Ganj nehrine yapıyorlar. E daha ne kaldı?

Demekki allah hindistanada peygamber göndermiş daha ne olsun :D

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Demekki allah hindistanada peygamber göndermiş daha ne olsun :D

Elindeki peygamber kadroları buralara anca yetmiş! Eeee kadro açmak kolay mı, maaş, sosyal haklar, sigorta, sendika... Bir sürü bütçe lazım! Öyle her Amazon kabilesine, Eskimolara filan peygamber kadrosu tahsis edecem derken allahın bütçesi batar! IMF kapısında dilenci olur! :D

Küçük yerlere sözleşmeli peygamber atamak da aklına gelmemiş anlaşılan! :kay:

Düşünce
Ateist
1576119496442.png

Peygamberlerle alakası yoktur, benzerlik buradan geliyor... Her şeyi kendi dininize adapte etmeye çalışmayın zavallı gibi görünüyorsunuz.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Cennet gibi biryer ne kadar küçük olabilir.Burda bile mantık hatası var ikinciside burda böyle sorgulamakdan kafayı yiceğime orda yaşar cennete giderdim eğer bana orda yaşayıp belkide cehenneme gidicektin bu senin için daha hayırlısı olabilir diceksen bende sana.Orda yaşayıpda hiç mi cehenneme giden yok derim burda bile adaletsizlik var.

Diğer sorum
Ben niye peygamber zamanın da yaşamadım ?
Mükellef bir sofra düşünün. Siz çok acıkmış olarak oturuyorsunuz. Bense tıka basa tok olarak. Doğaldır ki aynı sofraya oturmamıza rağmen siz benden daha fazla lezzet alırsınız. Cenneti de böyle düşünebilirsiniz. Cennette insanlar amellerinin üstünlüğüne göre farklı lezzetler alırlar.

Siz iyi bir insansanız zaten İslamın hak din olduğunu gösteren delilleri kabul edersiniz. Bu deliller size ulaşmadıysa, İslamı hakkıyla tanıma imkanınız olmamış demektir. Deliller ulaştığı halde inat ediyorsanız zaten cehennemi hak ediyorsunuz demektir. Deliller ulaşmadıysa zaten İslamdan sorumlu değilsiniz. Aklınızla buabileceğiniz Yaratıcının varlığı ve birliğini kabul edin, iyi bir insan olun yeterli. Allahın izniyle siz de cennete gidersiniz. Yani size hiçbir şekilde haksızlık yapılmıyor, tamamen kendi tercihlerinizin sonuçlarıyla yüz yüze geliyorsunuz.

Peygamber döneminde yaşasaydınız da bu durum değişmezdi. Eğer iyi bir insan değilseniz İslamın hak din olduğunu gösteren deliller size ulaştığı halde inat ediyorsanız, o zaman da inat eder, inanmamak için bir bahane bulurdunuz. Eğer iyi bir insansanız İslamın hak din olduğunu gösteren deliller size ulaştığı zaman kabul edersiniz. Ulaşmadıysa zaten İslamdan sorumlu değilsiniz. Aklınızla buabileceğiniz Yaratıcının varlığı ve birliğini kabul edin, iyi bir insan olun yeterli. Allahın izniyle siz de cennete gidersiniz. Peygamber döneminde yaşasaydınız yine iyi bir insan olduğunuz için kabul eder ve cennete giderdiniz.

Ben de bazen keşke Peygamber döneminde yaşasaydım diye düşünürüm. Sonra çektikleri sıkıntıları düşünüp, belki de ben bu sıkıntılara katlanacak gücüm varken nefsime uyar ve kaybedenlerden olurdum diye vazgeçerim. Allah hakkımızdaki her şeyi en iyi bilendir. Bu dönemde beni yaratması benim için en hayırlısıymış diye düşünürüm.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tarihte kendisine peygamber gönderilmeyen bir çok uygarlık da vardı. Saffat Suresi, 72. ayet: Andolsun, Biz onlara uyarıcılar göndermiştik. Belirttiği gibi değildir. Aslında dinden haberi bile olmayan, dünyayı sadece kendi yaşadığı topraklardan ibaret sanan insanlar.. Amerika kıtası ilk keşifinden sonra, Kızılderililer kendilerinden farklı türde insanları ilk defa görüyorlardı. Dinleri sadece kendi yarattıkları büyük ruh Manitu'dan oluşan bir toplumdu. Yani, Tanrı; Fatır Suresi, 24. ayet: Şüphesiz Biz seni, hak ile bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik. Hiçbir ümmet yoktur ki, içinde bir uyarıcı gelip-geçmiş olmasın. Suresinde de bahsettiği gibi Kızılderililere "Andolsun ki biz size de bir peygamber gönderdik." dediğinde onlar "Hayır, göndermedin." diyecekler. Tanrı da (müslümanlara göre İslam'dan önce var olan ve peygamber gönderilmeyen uygarlıklara yapılacaktır) onlara "Öyle mi? O zaman siz cennete buyrun." diyecektir.
Tabii ki öyle değil. Büyük ruh manitu dedikleri de muhtemelen kendilerine önceden gönderilen bir peygamberin anlattıklarından kalıntılardır. Zamanla tahrif edile edile bugünkü haline gelmiştir. Bir peygamberin anlattıklarının tahrif edilip, diğer peygamberin henüz gelmediği insanlara fetret dönemi insanları denir ve bu insanlardan sadece akıllarıyla bulabilecekleri Yaratıcının varlığı ve birliğine iman etmeleri ve iyi bir insan olmaları istenir. Başka da bir şey istenilmez. İnsan çevresine bakınca her şeyde bir ölçü, hesap kitap olduğunu görüyor. Zaten bilimin ilerlemesiyle eskiden çıplak gözle gördüğümüz çevremizdeki her şeyin matematiğe bağlı olması gibi, çıplak gözle göremediğimiz alanlarda bile kainatın her yerinde matematik olduğu ortaya çıktı. Matematik hesap kitabı, hesap kitap tasarımı, tasarım da Yaratıcıyı gösterir. Eğer birden fazla ilah olsa, o zaman bunların istekleri bir yerde mutlaka farklı olur ve bu da çatışmaya sebep olurdu. Kainat savaş alanına dönerdi. Böyle bir şey olmadığına göre demek ki birden fazla Yaratıcı yok. Bunu her insan aklıyla bulabilir

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bende onu diyorum daha Hristyanlık bile yokken nasıl islama benziyebilir.Yani zerdüştlükden sonra daha hristyanlık var nasıl bir peygamber hristyanlıkdan önce zerdüşlere islama benziyen unsurlar veya kurallar gösterebilir.

Yani her kitabi 1 2 3 4 diye adlandıralım.

2'nin sonunda biri gelicek ve başka bir sayı olan birşeyi 4'e benzeticek .Nasıl mümkün olabilir 4 daha yazılmadan 3'e benzetse anlıcam ama 4'e benzetmiş.

1 Zebur
2 Tevrat
3 İncil
4 Kuran
Allah Hz Ademden beri dünyadaki tüm kavimlere peygamber göndermiştir. Bu peygamberlerin tamamı hep aynı şeyleri anlatmışlardır, aynı dini tebliğ etmişlerdir. Belki kavmin durumuna göre küçük farklılıklar olabilir. Bu da normaldir; çünkü ilkokul çağındaki bir kavim ile üniversite çağındaki bir kavimden yüzde yüz aynı kurallara göre hareket etmeleri istenmez. Allahın varlığı ve birliği, öldükten sonra dirilme, melekler, kitaplar, kader, peygamberlere iman... gibi temel şeyler istisnasız bütün peygamberlerin ümmetlerine anlattıkları şeylerdi. Zamanla insanlar dinlerini tahrif etmişlerdir. Benzerlikler, aynı Allah tarafından gönderildiklerini; farklılıklar da insanların değiştirip tahrif ettikleri kısımları gösteriyor.

Özetle Allah her seferinde ayrı bir din göndermemiştir ki 1-2-3-4 diye gitsin. 1 gönderilmiş tahrif edilip 2 ye çevrilmiş. Yine 1 gönderilmiş tahrif edilip 3 e çevrilmiş. Bu yüzden yeniden 1 gönderilince siz 3e daha çok benzemesini bekliyorsunuz ama 2ye daha çok benziyor olabilir. Bunda şaşılacak bir durum yok

Sirius

Yazar
Düşünce
Agnostik
Tabii ki öyle değil. Büyük ruh manitu dedikleri de muhtemelen kendilerine önceden gönderilen bir peygamberin anlattıklarından kalıntılardır. Zamanla tahrif edile edile bugünkü haline gelmiştir. Bir peygamberin anlattıklarının tahrif edilip, diğer peygamberin henüz gelmediği insanlara fetret dönemi insanları denir ve bu insanlardan sadece akıllarıyla bulabilecekleri Yaratıcının varlığı ve birliğine iman etmeleri ve iyi bir insan olmaları istenir. Başka da bir şey istenilmez. İnsan çevresine bakınca her şeyde bir ölçü, hesap kitap olduğunu görüyor. Zaten bilimin ilerlemesiyle eskiden çıplak gözle gördüğümüz çevremizdeki her şeyin matematiğe bağlı olması gibi, çıplak gözle göremediğimiz alanlarda bile kainatın her yerinde matematik olduğu ortaya çıktı. Matematik hesap kitabı, hesap kitap tasarımı, tasarım da Yaratıcıyı gösterir. Eğer birden fazla ilah olsa, o zaman bunların istekleri bir yerde mutlaka farklı olur ve bu da çatışmaya sebep olurdu. Kainat savaş alanına dönerdi. Böyle bir şey olmadığına göre demek ki birden fazla Yaratıcı yok. Bunu her insan aklıyla bulabilir

“Biz elçi / peygamber göndermeden kimseye azap edecek değiliz.”(İsra, 17/15) Kızılderililerin kalıntılarında da görüldüğü gibi, daha önce onlara bir uyarıcı gelmemiştir. Haberleri bile olmadan kendi kurguladıkları Tanrı'ya inanırlar ki, bu Tanrı dedikleri olgu, kutsal bir ruhtur. Kuran'da anlatılan Tanrı kim, Kızılderililerin Tanrısı kim? İslamdaki ibatlerlen nerede, Kızılderililerdeki nerede..

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
“Biz elçi / peygamber göndermeden kimseye azap edecek değiliz.”(İsra, 17/15) Kızılderililerin kalıntılarında da görüldüğü gibi, daha önce onlara bir uyarıcı gelmemiştir. Haberleri bile olmadan kendi kurguladıkları Tanrı'ya inanırlar ki, bu Tanrı dedikleri olgu, kutsal bir ruhtur. Kuran'da anlatılan Tanrı kim, Kızılderililerin Tanrısı kim? İslamdaki ibatlerlen nerede, Kızılderililerdeki nerede..
Bazı Amerikan yerlilerinin inancına göre; “Allah’ın eşi ortağı yoktur. Çünkü iki ilâh olsa idare karışır...” diyorlar ki, bu, hemen hemen “Eğer yerde, gökte Allah’tan başka tanrılar olsaydı, ikisi de (yer de gök de) bozulup gitmişti.” âyetinin mânâsını ifade ediyor. Yine bu yerliler “Allah doğmaz, doğurmaz.” diyorlar. Kurandaki İhlas Suresi gibi.

Kulaktan kulağa değişim inanılmaz boyutlara da varabilir. Çocukken hiç kulaktan kulağa oynadınız mı? Ben oynadım. Aynı anda aynı ortamdaki ilk söylenen kelime en son o kadar değişiyor ki? Bir de bunun nesilden nesile versiyonunu düşünün. Bir de bunun üstüne kendi çıkarları için bilinçli tahrifat yapan insanları koyun. En son oluşan farklılık peygamber gelmediğini değil, peygamber mesajının ne kadar tahrif edildiğini gösterir

mert25

Yazar Adayı
Düşünce
Deist
Müslümanlar elçi ya da mesajın ulaşmadığı insanların sorumlu olmadıklarını iddia ederler.
Oysa Kur'an onların bunun tam tersini söylüyor.

Kıyamet 36: İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.

Zariyat 56: Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Müslümanlar elçi ya da mesajın ulaşmadığı insanların sorumlu olmadıklarını iddia ederler.
Oysa Kur'an onların bunun tam tersini söylüyor.

Kıyamet 36: İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.

Zariyat 56: Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.
Yanlış biliyorsunuz, Müslümanlar sorumlu olmadıklarını değil; İslamdan sorumlu olmadıklarını söyler. Yoksa insanın aklıyla ulaşabileceği Yaratıcının varlığı ve birliği düşüncesinden sorumludurlar.

mert25

Yazar Adayı
Düşünce
Deist
Yanlış biliyorsunuz, Müslümanlar sorumlu olmadıklarını değil; İslamdan sorumlu olmadıklarını söyler. Yoksa insanın aklıyla ulaşabileceği Yaratıcının varlığı ve birliği düşüncesinden sorumludurlar.

peki madem insan aklıyla yaratıcının varlığı ve birliğini bulma ihtimali var ve bundan da sorumludur, o zaman neden bazı bölgelere elçi gönderilmiş?
onlar da aklıyla bulsalardı yaratıcıyı?
birazcık düşünme ve sorgulama çok mu zor?

şunu hepimiz biliyoruz;
bugün islam dinini savunan müslümanlar, başka bir dine mensup aile ve çevrede doğsalardı şimdi o dini savunuyor olacaklardı.

din bir gelenektir, insanlar tarafından ortaya konuşmuş öğretilerdir ve en büyük özelliği de egemenlerin insanları daha iyi sömürmesine yardımcı olmaktır.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
peki madem insan aklıyla yaratıcının varlığı ve birliğini bulma ihtimali var ve bundan da sorumludur, o zaman neden bazı bölgelere elçi gönderilmiş?
onlar da aklıyla bulsalardı yaratıcıyı?
birazcık düşünme ve sorgulama çok mu zor?

şunu hepimiz biliyoruz;
bugün islam dinini savunan müslümanlar, başka bir dine mensup aile ve çevrede doğsalardı şimdi o dini savunuyor olacaklardı.

din bir gelenektir, insanlar tarafından ortaya konuşmuş öğretilerdir ve en büyük özelliği de egemenlerin insanları daha iyi sömürmesine yardımcı olmaktır.
İnsan aklıyla bir Yaratıcının varlığını ve birliğini bulabilir ama o Yaratıcının bizi ve tüm kainatı yaratmaktaki amacını aklıyla bulamaz. Elçiler bu yüzden gönderilmişlerdir.

Bugünkü Müslümanların farklı durumlarda nasıl davranacakları kendileriyle ilgili bir sorun. Zaten İslamın yasakladığı fiilleri yapan Müslümanları gösterip, bu fiilleri yasaklayan İslamı eleştimek ne derece mantıklı?

İslamda ayet ve sahih hadisleri önünü arkasını kesip, cımbızlayıp, bağlamından koparmadan, çarpıtmadan ya da zaten uydurma olduğu 1000 küsur yıl önce ilan edilmiş şeyleri önümüze koymadan, yahut da hiçbir kaynakta geçmeyen uydurma bilgileri İslam diye önümüze koymadan, son olarak İslamda yasaklanmış fiilleri işleyen Müslümanları gösterip dönüp İslamı suçlama mantıksızlığına girmeden İslamı eleştirebiliyorlarsa buyursunlar eleştirsinler. Yapamadıkları için bunlara sarılıyorlar. İslamı sadece ayet ve sahih hadislerden çarpıtma yapmadan eleştirsinler diyoruz. Çok mu şey istiyoruz? :)

Sirius

Yazar
Düşünce
Agnostik

O zaman neden Fetret dönemi denilen dönemdeki insanların (Peygamber kesintisi yaşandı.) Zulüm etmedikleri sürece toprak olacakları yoksa cehennemde yanacakları tefsir ediliyor?

Son konular