FSociety

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Abiler ablalar şoktayım hala. Akp ilk defa oy verecek Z kuşağını ziyaret edecekmiş ve bu grubun içine ben de dahilim. :D Sıkıntı şu Z kuşağı bireyleriyle değil de aileleriyle konuşacaklarmış... Benimle konuşsalardı neden Akp oy vermeyeceğimi söylerdim: Siyasal islam istemiyorum, Ekonomi kötü vesaire. Bakın:

Adsız.jpg

Düşünceleriniz nedir? Z kuşağı aileleriyle konuşacak kadar çaresizlerse gerçekten Akp kaybetme korkusuyla yanıp tutuşuyor mu? Gerçekten Akp denen partiden kurtulabilir miyiz? Yaptıkları ailelerimizle konuşma ne denli mantıklı?

Moderatör tarafından düzenlendi:

Masterpiece

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Geçmişte Türkiye şöyleydi, böyleydi diyecekler. Klasik. Siz de diyeceksiniz ki: "Hmm, tamam." " Aa cidden mi?" "Vay be." diyeceksiniz. Sonra seçimde muhalefete oy vereceksiniz. Bu kadar.

Bathory

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Ailelere söyleyecekleri aynen şöyle olacaktır;
Sâliha çocuklar itaatkârdır; Allah'ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda(oy kabini) da akp'ye oy vermelidirler. Başka partiye oy vermesinden endişe ettiğiniz çocuklara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.(!)

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ailelere söyleyecekleri aynen şöyle olacaktır;
Sâliha çocuklar itaatkârdır; Allah'ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda(oy kabini) da akp'ye oy vermelidirler. Başka partiye oy vermesinden endişe ettiğiniz çocuklara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.(!)
Kuran, bir benzeri ayet getirin diyordu, yav kral, sen Kuran'dan daha iyisini yazmışsın be, artık yeni peykambergimiz sensin. 😀

ndestt

Çaylak
Düşünce
Deist
Bir abla hatta teyze olarak derim ki; Z kuşağı olarak yaşadığınız ülke ile tanımlamayı yapan Amerika arasında en az 50 yıldan fazla fark var nüanslarda gizli...
Birbirinizi bilinçlendirmeye çalışarak, bilmediğiniz merak ettiğiniz ailenize dahi soramadığınız şeyleri güvenebileceğiniz etrafınızdaki yetişkinlere danışarak ya da internette araştırarak, okuyarak bu süreci atlatabileceksiniz.
Siyasi sistem ortalama 20-30 yılda bir nesillere geçiren yapıda. Bunların içinde darbe, kalkışma, yasaklar, referandum gibi öğeler de var. Tam bu toplum hah kendine geldi, gözü açıldı, rahatladı deniliyor ardından hemen sınır dışı savaşlar, ekonomik sıkmalar, sözde darbeler, şimdi 2023 bitmeden bitmeyecek virüsle birlikte tamamen korku ve içe kapanma ile yönetmek söz konusu.
Kendi yaşımca şunu diyebilirim: 80 darbesi ile korkutulmuş neslin evlatlarıyız. 90'lı yıllarda olan biten her şeye tanık olduk, ülke-dünya. Okuyup, araştıranlar, sisteme kafa yoranlar analitik bakış açısıyla çokça farkındalık kazandı. Ama gördük ki; değişmeyen şeyler değişmiyormuş. Diplomalı sayısının fazla olması değil, kendini eğitip geliştirenlerin sayısının fazla olması imiş mesele...
Bu nedenle; size bazılarının vaat ettiği özgürlüğün arkasında ne var ne yok iyi de değerlendirip, terör vb. faktörleri gözardı etmeyip, her ne kadar önünüzde çokça seçim yapacak ve size hitap edecek parti olmadığını bilsem de (şahsem bana hitap eden bir parti yok, 5'ini bir araya getirsem de olmuyor çağa uygun) kendiniz için neyin iyi doğru olacağına inanıyorsanız oraya yönelin. Bir partinin İslam propagandası yapması sizi daha çok İslamlaştırmaz, özgürlük propagandası yapması sizi özgürleştirmez... vaadler vaat olarak kalır... tıpkı öte dünya vaadleri gibi muallaktır, dinler, inanır, seçer (seçtiğimizi zanneder) sonra da gerçekleşti mi gerçekleşmedi mi sorgulamayız. Bilirler sorgulamayacağımızı, çünkü devlet babadır, baba sorgulanmaz, Tanrı da sorgulanmaz... yani en güçlü din her ülkedeki siyasi sistem-otoritedir, Tanrı da başındakidir. Ha size bunu din diye yutturur ya da siyasal sistem diye (şahsi kanaatim).

Geleceğinize siz sahip çıkın. Herkesin aklı kendine yeter... o perdenin arkasında kime mühür bastığın sadece seni ilgilendirecek. Fakat organize olun, Z kuşağı iseniz, facebook artık 65+ kahvehanesi oldu. Sanırım twitter vb. ortamlar sizlere daha çok hitap ediyor. Birbirinizle iletişimde olun. İnancına, görüşüne bakmadan, birbirinizi dışlamadan, yaşadığınız sıkıntıları, olası kısıtlamaları konuşun, tartışın, ne istiyorsunuz, ne bekliyorsunuz... şanslısınız sizleri reelde bir arada olamasanız da sanalda bir araya getirecek çokça imkan var.

Tanımladıkları gibi Z kuşağı olmak zorunda değilsiniz. Özellikleri şunlardır diye aile, çevre, kültür faktörlerini kenara itip gençlerin Z kuşağı moduna girmesi de yanlış, zorlama... çünkü gerçekler var. Maalesef çalışmak, para kazanmak, hayatının iplerini eline almak zorunda olduğun, nüfus yoğun bir ülkede yaşıyorsun. Aileden varlıklı ya da iş sahibi değilsen bu her daim gerçek olacak.

Seçimlerde Avrupa'da yaşayan Türkler, Türkiye'de yaşayan oy verme hakkı tanınmış farklı milletler, mezardaki ölüler, soy ağacındaki 1870 doğumlu ama halen yaşıyor gözüken dirileri de hesaba katın.

Ve şöyle sorun: ACABA GERÇEKTEN BİZ Mİ SEÇİYORUZ YOKSA ZATEN SEÇİLMİŞLERİ SEÇTİĞİMİZİ Mİ ZANNEDİYORUZ.?

Ve artık içinizden birileri liderliğe oynasın;) Gençliğe Hitabe'yi Atatürk'ün sözü olarak değil bu ülkenin gerçeği olarak okuyun. Şeriatın cennet getirdiği bir Arap ülkesine tanık olmadık henüz. Ama cennetimizi cehenneme çevirmedeki ustalığına neredeyse şapka çıkarttıracaklar! Hiç mi ders almıyoruz tarih sayfalarından hem de hiç.

Bu topraklarda yaşayan farklı milletlerin insanlarının birbirleri ile hiçbir sorunu yok. Evlilikler, komşuluklar bunun en güzel örneğil. Fakat öyle bir sistem var ki bölmeden parçalamadan ayrıştırmadan ve düşmanlaştırmadan yönetmek zor!

Şansınız bol olsun. Bu son fırsat sürecinde güçlü olun. Adına şans denilen şeyin kaçırılmış fırsatlar olduğunu yaşamadan da fark edebilirsiniz. Kendi geleceğinizin iplerini elinize alın. Ayağınıza kadar gelmeleri demek, size muhtaçlar demek. Biz milletiz ve devletin en asli en temel unsuruyuz devlete devlet denilebilmesi için. Biz asiliz onlarsa vekilimiz. Yöneten Tanrı değil, çoğunluğun yetki verdiği kul!

Unutmayın... Hatırlatın. Elçilik tam da böyle bir şey.

(Akıl vermek gibi algılamayın, yaşça sizden büyük bir insanın sitemi, belki artık çaresizliği, gençlere güvenmesi nedeniyle düşünce paylaşımı olarak görün. Biz yolun yarısını da aştık ama sizin önünüzde çok ama çok güzel yıllar var. Dünyadaki cennetinize sahip çıkın. Bu güzel farkındalık yaratan başlık için ayrıca teşekkür ederim).

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Abiler ablalar şoktayım hala. Akp ilk defa oy verecek Z kuşağını ziyaret edecekmiş ve bu grubun içine ben de dahilim. :D Sıkıntı şu Z kuşağı bireyleriyle değil de aileleriyle konuşacaklarmış... Benimle konuşsalardı neden Akp oy vermeyeceğimi söylerdim: Siyasal islam istemiyorum, Ekonomi kötü vesaire. Bakın:

8697 ekini görüntüle

Düşünceleriniz nedir? Z kuşağı aileleriyle konuşacak kadar çaresizlerse gerçekten Akp kaybetme korkusuyla yanıp tutuşuyor mu? Gerçekten Akp denen partiden kurtulabilir miyiz? Yaptıkları ailelerimizle konuşma ne denli mantıklı?
Gençlere peşin peşin uyarayım. Oyunuzu sakın ailenizle paylaşmayın. İster aynı görüş olsun ister zıt. Çok zorlarsa onların huyuna gidin ve ileride cıkacak büyük kavgayı onlemek için yalan söyleyin. Ben ilk oyumu babama söyleme gafletine düşmüştüm. 1 ay kavga ettik o bana laf soktu ben ona. Aptalca bir şeydir. Oy verene kadar karışmıyorum derler ama sürekli onların fikrine uymanızı isterler. Sizlere abi tavsiyesi, sakın ama sakın siyasal düşüncenizi ailenize açık etmeyin.

Son konular