Oktarr Khan

Yazar Adayı
Düşünce
Alevi
Sorarım size Alevilik İslam ın içinde midir İslam da kabul görür mü lise zamanlarımda bir çok kez tartışmalara dahil olmuştum hatta istemeden kavga bile ettiğim zamanlar oldu evet kedimde bir aleviyim ama islamın tutarsızlığı ayrılıkçılığı ve eşitsizliği ve arapların kültürünün insan haklarını aşağılayıcı ve aykırı olması ben tüm islami ve arap kültüründen soğuttu bunun dışında alevilik kuran ve islama bağlı olmasına rağmen eşitliği ve barışı savunması ne kadar garip zıt bir durum alevi bir insan da elhamdülillah müslümanım diyor sunni ve diğer emevi islam meshepleride ama bir alevi müslüman olarak sunni müslümanları çok garipsiyorum gerek kadınlara bir mal varlığı bir eşya gibi bakmaları gerek satmaları öldürmeleri namussuz damgası vurmaları bir kadınla daha doğru dürüst dost olmayı bile bilmeyen aykırı olduğunu düşünen insanlar gördüğümde şaşırdım kadınları imandan, dinden, ahirden, Allahtan uzaklaştıran bir din o zaman bu yada ben müslüman değilim sadece aleviyim çocukluk zamanlarımdan beri düşünüyorum bunu ben neden kadınlara vahşice bakmıyordum neden herkesi insan olarak görüyorum sadece ben değil yaşadığım çevredeki bütün insanlar böyleydi (herkes aleviydi) kadın erkek amca teyze çoluk çocuk gülüp oynardık halada öyle kardeş gibi bakardı herkes birbirine bunun ben çocuk olduğum için böyle olduğunu düşündüm ama şuan 20 li yaşlarımdayım ve hiçbir değişiklik yok aynı şehir aynı semt aynı evimdeyim komşularda (komşu dediğim aynı köy yada civar alevileri) tek tük olsalar da aynı. Geleyim sadede bu kanıya nerden vardın dersen lise zamanlarımda daha uzak yerdeydi lisem ve pek tanıdığım yoktu yeni arkadaşlar ve yeni okulumla tanıştım böylece daha iyi kavradım yani bazı arkadaşlar din kitap namaz diyor gidiyor ama okulda dışarda bir kız gördüğü zaman aklından hemen pislik geçiyordu ve erkek erkeğeyken bunları söylemekten çekinmiyorlardı çoğu zaman ben böyle insanlarla tartışırdım sen nasıl müslümansın senin aldığın abdest bile tutmaz diyordum böyle çok kavgam oldu yani genelle yapmayı sevmem ama sunni müslüman erkeklerin geneli böyle (maalesef). Yani " sunni de utanma olsa kendine bakar" demiş alevi dedeleri neden bunu dedin dersen buncu yıldır özelliklede bu anadolu coğrafyasında en çok alevilere iftira atıldı en çok da aleviler zulüm gördü ama "ne atılan kurşuna bir tokat attık nede edilen iftiraya bir kötü söz" yani hani İslam kardeşlikti ya hani islam barıştı eşitlikti eşsizdi benzersizdi hem geçmiş hem gelecekti bir su kadar berrak ve temizdi yook işine geldiğinde öyle lafın gelişi yani anlayana eee uzatmayalım fikri olan yazsın bizde söze kurşun atılmaz söze sözle cevap veririz şimdi söyle sunni sen mi Müslümansın ben mi ?

Ben haksızlığa hiçbir zaman gelemedim ben Hacı Bektaş-i Veli değilim ki gençliğimi mahzur görün elimden geldiğinde düşüncelerimi yazdım ban hak verende olur vermeyende sözü şu cümlerle ile bitirelim şu dünyanın zor ve karmaşık zamanlarında:

“incinsen de incitme, kırılsan da kırma, dövülsen de dövme, hakaret edilsen de hakaret etme!”

"eline, beline, diline sahip ol!"

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Genelde muslimlerin yobaz olanlarının Alevileri ateistlerle bir tuttuğunu çok gördüm. Tabii tutumlar kişilere göre değişkendir ama yobazsa durum büyük çoğunlukla böyle. Çünkü benim ateist olduğumu bilmeyen bu yobazlar beni önce Alevi zannediyorlar. İlk akıllarına gelen bu oluyor. Kesin Alevidir. Yobazların durumu bu.

Ateistlerin de hep Alevilerden çıktığını söyleyenleri de çok duydum. Hatta buna tepki duyup biz ateist değiliz reaksiyonu veren Aleviler de gördüm. Tersine evet bizden çok ateist çıkar diye övünen Aleviler de gördüm.

Yani durum tabii değişken ama baskın ana çizgileri böyle konunun: Yobaz muslimler büyük çoğunlukla Alevileri ateistlerle bir tutuyor.

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Alevilik İslamın içinde midir dışında mıdır altında mıdır üstünde midir bilmem amma şunun gibi bir şaheseri yaratan kültürü sevgiyle selamlamayan adamın vicdanından da imanından da şüphe ederim:
Gerçeğin demine huu!

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Tasavvufa çıkan her kapı ayrı bir dindir. Sunniler kurmuş bir din, bunu gören mistikler hani bize hani bize deyip bir din de onlar kuruvermişler.

Volta

Yazar
Düşünce
Ateist
bir aleviyim ama islamın tutarsızlığı ayrılıkçılığı ve eşitsizliği ve arapların kültürünün insan haklarını aşağılayıcı ve aykırı olması ben tüm islami ve arap kültüründen soğuttu
Ali arap sanırım! Yanılıyorsam, düzeltin.

bir alevi müslüman olarak sunni müslümanları çok garipsiyorum gerek kadınlara bir mal varlığı bir eşya gibi bakmaları gerek satmaları öldürmeleri namussuz damgası vurmaları bir kadınla daha doğru dürüst dost olmayı bile bilmeyen aykırı olduğunu düşünen insanlar gördüğümde şaşırdım kadınları imandan, dinden, ahirden,
Qu'ran 'ı incelemelisin. Sünni islam dediğin olguların referans noktası kitap ve sünnete dayanır.

Allahtan uzaklaştıran bir din o zaman bu yada ben müslüman değilim sadece aleviyim
Kendi cevabını, kendin bulmuşsun sanırım.

unacceptable

ll ☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Arkadaşlar lütfen şu yazıları düzgün yazın. Yazıyı okumadım açıkçası tamamen.

Ben içinde olduğunu ve saçma bir şekilde Alevi-Sünni diye ayrıldığını biliyorum. O yüzden mezheplerin gereksiz olduğunu da düşünüyorum. Aleviysen nolmuş yani?

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Arkadaşlar lütfen şu yazıları düzgün yazın. Yazıyı okumadım açıkçası tamamen.
Ben içinde olduğunu ve saçma bir şekilde Alevi-Sünni diye ayrıldığını biliyorum. O yüzden mezheplerin gereksiz olduğunu da düşünüyorum. Aleviysen nolmuş yani?
El cevap...
@Science dedi ki: Bana kötü yazıyorsun diyenler bozuk telefonla yazmaya calissinlar

Han´mefendi suçlu bulunmuştur, telefonlar bozuk olunca, düzgün(!) yazmak mümkün değilmiş...miş...miş.

unacceptable

ll ☆
Yazar
Düşünce
Panteist
El cevap...
@Science dedi ki: Bana kötü yazıyorsun diyenler bozuk telefonla yazmaya calissinlar

Han´mefendi suçlu bulunmuştur, telefonlar bozuk olunca, düzgün(!) yazmak mümkün değilmiş...miş...miş.
E o zaman yazılmasın. Sonuçta yazacaklarının taslağını ayırabilir kenara. Ne zaman nerede dedi ayrıca?

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
El cevap...

Dene ozaman bozuk telefonla :D yazabilirseniz benden sana 50 kuruş :) ama yazamassan 50 kuruş benimdir

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dene ozaman bozuk telefonla :D yazabilirseniz benden sana 50 kuruş :) ama yazamassan 50 kuruş benimdir
Yahu...bir insanın bozuk telefonla ne işi olur?
Yoksa meteliksiz misin?
Ayrıca o küçücük ekranda, telefonun sağlam dahi olsa, öyle çarşaf çarşaf yazılar yazılamayacağını bilmen gerek.

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Yahu...bir insanın bozuk telefonla ne işi olur?
Yoksa meteliksiz misin?
Ayrıca o küçücük ekranda, telefonun sağlam dahi olsa, öyle çarşaf çarşaf yazılar yazılamayacağını bilmen gerek.
Mecburum evde tablet veya bilgisayar yok sadece telefon var

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ehh o zaman lütfen Türkiye durumlarını öğrenelim dimi ama? 🤭🤭
Niyeymiş...miş?
Benim kapı gibi dizüstü bilgisayarım var.
Zaten forumlarda telefon üzerinden yazmaya çalışanlara şaşıyorum, çünkü o küçücük ekranda ne kadarı görülüyor ki?

unacceptable

ll ☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Niyeymiş...miş?
Benim kapı gibi dizüstü bilgisayarım var.
Zaten forumlarda telefon üzerinden yazmaya çalışanlara şaşıyorum, çünkü o küçücük ekranda ne kadarı görülüyor ki?
Bende bilmiyorum ::D Açıkçası tam bir telefon düşmanıyım bu konuda. Elime teknolojik alet verilmemeli benim.

Master3840

Yazar
Düşünce
Kararsız
Bozuk telefon ile bir ilgisi yok bozuk telefonda yazarken kelimeleri yanlış yazabilirsin ancak sen cümle bütünlüğü ve uyumu konsunda da yanlışlar yapıyorsun gördüğüm kadarıyla.

Son konular

Son mesajlar