Allah hristiyanları aldattı mı?

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,937
Tepki puanı
1,061
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Bahri Beytel


 
Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
2,315
Tepki puanı
518
Düşünce
Muvahhid
Heyecanlı konu olucak. bilgelikyolunda @bilgelikyolunda gel knk sende :D.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,937
Tepki puanı
1,061
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Her konuda yeterli bilgi yok knk. İlk kez duyuyorum bu muhabbeti. Bilmeden atlamanın anlamı yok sonra sizin gibi sağa sola kaçmayalım. 8-)
Kanka biz hep burdayız merak etme bu arada Yuşa @Yuşa nerelerde hiç gelmiyor yemediniz demi çocuğu ? :)
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
1-Allah, insanın özgür iradesine müdahale etmez. En büyük günah olan, Allah'ı inkar veya O'na ortak koşma gibi günahlara bile müdahale etmeyen Allah'ın kitapların tahrifine müdahale etmemesi garipsenecek bir durum değildir. Tabii ki bu durumun bir yerde son bulması ve artık son peygamberin dolayısıyla son kitabın gelmesi gerekir. İşte HZ Muhammed ve Kuran burada karşımıza çıkar.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
2-Müslümanlar, yalan söyleyen günümüzdeki tahrif edilmiş İncile değil; Allah'ın gönderdiği orijinal İncile iman ediyorlar
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
3-İsa Mesihin öldükten sonra tekrar dirildiğine yani bunu yapabileceğine iman eden bir Hristiyanın aynı Allah'ın başka birini İsa Mesih'e benzetmesini alaya alması Allah'ın gücü konusunda kendisiyle çelişkiye düşmesi demektir.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
4-Eğer Allah tarafından İsa Mesih'e benzetilen biri çarmıha gerildiyse izleyen şahitlerin İsa Mesih'in öldüğünü düşünmeleri ve tarihe de böyle geçmesi hiç de akıl dışı değil.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
5-Başka bir mantık hatası da mevcut Hristiyanlığın insanlar tarafından tahrif edilerek Allah'ın oğlu yerine konulan İsa Mesih'in çarmıha gerilerek insanların günahlarını affettirdiği kurgusunu, sanki Allah böyle bir inancı göndermiş de insanları aldatmış gibi sunması. İyi de bu kurguyu Hristiyanlar yaptı, Allah yapmadı ki...
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
6-İslamın Hz İsanın çarmıha gerilmemesinin sebebi olarak bu acıyı yaşamasını Allahın istememesi gibi bir söylemi yoktur. Aksine İslama göre dünyada en çok sıkıntıyı peygamberler çekmiştir.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
7-"Allah'ın peygamberini bu şekilde ölümden kurtarması anlaşılabilir" diyor ve HZ İsa'nın görevinin bitmediği iddia ediliyor. Hz İsanın görevi bitmiştir. Allah, HZ Muhammed'e kadar insanları karanlığa mahkum etmemiştir. Ashab-ı Kehf gibi evliyalar da bu ara zamanda yaşamıştır. Zaten önceki peygamberin mesajının tahrif edildiği henüz yeni peygamberin de gelmediği ara dönemlere fetret dönemi dönemi denir. Fetret dönemi insanlarından dört başı mamur bir dini hayat yaşamaları istenmez. Sadece akıllarını kullanıp, kainata bakıp Yaratıcının varlığını ve birliğini kabul etmeleri yeterli görülür. Böylece kimse karanlığa mahkum edilmemiş, kimseye haksızlık edilmemiş olur.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
8-Yine videodaki konuşmacının kendi sözleri ile dini çelişiyor. Şöyle ki:
"Allah kitabının değişmesine müsaade ederse Allah olur mu ve neden bu kadar bekledi?" sorularını soruyor. Hz Ademden Hz Musa'ya kadar çok uzun bir süre var. Bu arada hiç kitap gelmedi mi? Cevap "evet geldi" ise bu kitaplar nerede? Allah bu kitapların değişmesine veya kaybolmasına neden izin verdi? Cevap "Hayır gelmedi" ise Allah neden bu kadar bekledi? Evet görüldüğü gibi sorular mevcut Hristiyanlık için de geçerli.
İslamın cevapları şöyle:
Hz Ademden beri bir sürü peygamber ve o peygamberlere ayetler geldi. Bunların insanlar tarafından tahrif edilmesine Allah müdahale etmedi. Çünkü insanların özgür iradelerine müdahale etmedi. Ayrıca gelen hükümlerin temel iman easları dışındaki ameli kısımlarının insanların toplumsal seviyeleri gözetilerek değişmesi gerekirdi. Bu yüzden tüm peygamberler aynı iman esaslarını getirmişler ama ameli hükümlerde insanlık seviyesine göre değişik hükümler bildirmişlerdir. Bunun da tabii ki bir sonu olmalıydı. İnsanlık sosyolojik olarak sonlara yaklaştığı zaman diliminde son hükümleri beyan eden Kuran gönderildi. Allah özgür iradeleriyle ilk andan itibaren Kuranı ezberleyen hafızların vesilesiyle Kuranı korudu ve kıyamete kadar da koruyacak
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
9-İslama göre İncil HZ İsa'ya Allah tarafından indirilen ayetlerdir. Demek ki Müslümanların iman ettiği İncil Hz İsa hayattayken inen ayetler. HZ İsanın çarmıha gerildiğini söyleyen sözde ayetler HZ İsaya inmediğine göre Müslümanların bu ifadeleri ayet olarak kabul etmeyip iman etmemeleri çelişki değil, oldukça tutarlı bir tavır
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,018
Tepki puanı
2,287
Düşünce
Ateist
Romalıların yanlış kişiyi çarmıha astıkları iddiası çok ucuz bir hikaye. Böyle bir hata yapmazlardı. Bu yani olacak bir iş değil. Kuran'daki bu masal hiç bir şekilde inandırıcı değil. Tabii Hristiyanların hikayesi de gerçek değil, İsa diye biri zaten yok, yaşamadı da...

Fakat iç tutarlılık açısından Hristiyanların İsa hikayesi muslimlerinkinden çok daha tutarlı. Üstelik daha etkileyici. Çile filminde bir çok inançlı Hristiyan fenalık geçirdi. Öyle ki yönetmen Mel Gibson Yahudi nefreti uyandırmakla bile suçlandı. Çünkü filmi izleyen fena oluyor, çok etkileniyor. İsa'nın insanlar için bile bile kurban olması hikayesi Hristiyanlığın en çok taraftar çeken hikayesidir.

İslamın İsa hikayesi bunun yanında hiç yani, ne bir etkileyiciliği var ne bir özelliği, düz, basit, sıradan bir iddia. Neymiş benzerini çarmıha asmışlar da İsa göğe çekilmiş. Bu mu yani şimdi? Bu hikaye aşırı sıradan, hiç bir özelliği çarpıcılığı olmayan basit bir iddia.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
İslamın söylediklerinde tek tutarsızlık hiç kimse gösteremez.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,018
Tepki puanı
2,287
Düşünce
Ateist
Kuran'daki İsa mucizeleri de yenir yutulur gibi değil, bu çok dikkat çeken bir durum. Başka hiç bir peygambere böyle süper mucizeler atanmıyor. İsa'ya müthiş torpil geçiliyor. Ölüleri diriltmek mi ararsın, çamurdan kuş yapıp canlandırmak mı, gökten sofra indirmek mi... Yani bunlar aşırı abartılı masallar ve hiç bir başka peygamber için anlatılmamış masallar. Musa yazık garip anca asası yılan oluyor işte denizi yarıyor taştan su çıkarıyor filan. Bunlar yani çok abartılı değil İsa'nınki kadar. Bir kamçı da yılan gibi görünebilir, deniz gelgitle çekilebilir ve taştan da su fışkırabilir yani.

İsa'ya bu kadar abartılı torpil geçilmesi Emevilerin başta Hristiyan olduklarını ve sonra İslamı yarattıklarını destekliyor. Mekke ve Kabe bile sonradan yaratım, yok öyle şeyler, bir kiliseyi Kabe yapıyorlar oldu sana bir sembol. Yanına da aslında Kibele putu olan bir kara taş koy, al sana bir kıble de oldu, al sana yeni bir din! Kibele eski bir tanrıçadır ve Sibel ismi de burdan gelir.

Emeviler yani iki hokus pokus hop Hristiyanken yeni bir din yaratıvermişler. Tabii bunun ön hazırlıklarını bazı rahipler yazdıkları protokuran kitapçıklarla yapmışlar, yeni din değil ama yeni bir mezhep geliştirme şeklinde. Yeni bir din yaratılıp yeni bir kitap da çıkarılınca bu kitaba kaynaklık eden tüm kitapçıklar bulundukları yerde yok edilmiş. Ama yine de bulunanlar var.

Bunlara baktığımızda sûre adı verilen her bir bölümün bir kitapçığın muhtevası olduğunu görüyoruz. Bu kitapçığın içeriğine kafalarından bir isim ve bilmem şu suresi diye Kurana koymuşlar. Olay bu.

Madem Muhammed uydurma, niye ona da yok ölüleri diriltti bilmem ne yaptı diye mucizeler sallamamışlar diye soruluyor. Bunun nedeni Kuran ile yeni bir tarz denenmesi. Öncekiler rab buyurdu ki formatında peygamberin ağzından uydurulmuş sözler içeriyordu. Fakat Kuran ile direk allahın konuştuğu iddia edildi. Bu formata tam da geçilemedi, bir çok yerde kim konuşuyor belirsizdir ama buna rağmen Kuran allahın sözüdür zorla dayatması itiraza mahal bırakmadı. Böyle kabul ettirildi. Bunun Muhammed ile ne ilgisi mi var? Bu dayatmayı desteklemek için Kuran öyle büyük bir mucize ki başka mucizeye gerek yok diye propaganda edip Kuran'ın allah sözü olduğu iddiasına böyle güç pompalandı da onun için. Bu hazırladıkları yeni kitabı dayatmak için buna çok süper bir konum biçmek zorundaydılar.

Kuran karmakarışık, nerde kim konuşuyor belirsiz olmasına rağmen zorla bu dayatmayı kabul ettirdiler. Anlatım kusuru olduğunu ifade edenin kellesi gidince zorla tüm yarımada muslimleştirildi. Karşı çıkanlar katliama uğradı, kızları oğlanları köle pazarlarına düştü. Baktılar karşı çıkmakla olmuyor e hadi biz de yağmaya katılalım dediler ve bu kez yarımadanın dışını da yağmaya başladılar.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
11,165
Tepki puanı
806
Düşünce
Sünni
Çamurdan kuş olayı HZ İbrahimde var.
Gökten sofra inmesi normal evliyalarda da var.
Gelgitle koca kızıldeniz yarılmış geçmişler. Yazık HZ Musaya, basit işler bunlar :)
Emeviler ağaç kovuğundan çıkmadı ya. Hadi Emevilerin soyuna bakalım:
İlk Emevi hükümdarı Yeziddir. Yezidin babası Hz Muaviyedir. Yezid, Kerbelada Hz Hüseyini ve etrafındakileri katlettirmiştir. Hz Hüseyinin babası, Hz Ali annesi Hz Fatımadır. HZ Ali HZ Muhammedin amcasının oğludur. Hz Ali döneminde HZ Muaviye validir. Bunca bilgi var ama boş verin aslında Muhammed diye biri yaşamadı :)
Yeni bir dinin iki hokus pokus yaratılıvereceğine inanmak trajikomik :)
Kurandan yazdığım tek bir belagat örneğinin benzeri bir cümle türkçe olarak dahi kuramayanların da Kuranda anlatım kusuru iftirası atmaları ayrıca trajikomik :)
Kurandan belagat örnekleri incelemek isteyen olursa:
 

Yuşa

Üye
Mesajlar
799
Tepki puanı
190
Düşünce
Agnostik
Kanka biz hep burdayız merak etme bu arada Yuşa @Yuşa nerelerde hiç gelmiyor yemediniz demi çocuğu ? :)
Yok yemediler merak etme ama merak ettiğin içinde ayrıca teşekkür ederim.Sadece biraz ara verim dedim.Boşluk ta kaldım biraz
 
Üst