Allah İnsanı en güzel şekilde yarattı (mı)

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
İndirgenemez komplekslik argümanını
Közler köşkü bunu nasıl taktim etti bilmiyorum ama bu öyle evrime karşı ya da evrimin olamayacağını iddia eden bir şey değil. Daha neyden bahsettiğinizi bilmiyorsunuz, millete ahkam kesiyorsunuz. He, biz literatüre yeni bir şey kattık bu bizim kurduğumuz argüman diyorsan git başka isim ver kardeşim, bu isimle bilinen bir argüman var zaten.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kur'an'dan daha güzel kitap yazabilirim. Bu forumdaki herkes yapar.
Size Kurandaki tek bir cümleyi yazacağım. Forumdaki herkes dahil bırakın daha güzelini bakalım aynı kurallara uyan cümle yazabilecek misiniz?

Dünyadaki tüm şairlerden yardım alabilirsiniz. Size Kurandan sadece bir belagat örneği vereceğim. Kuranın bütün ayetleri belagatli ama hadi siz 6000 küsur değil hatta 1000 de değil 100 tane böyle belagatli bir ifade yazın bakalım yazabilecek misiniz? Ne kadar süre sonra "gördünüz mü yazamadınız, öyleyse fikir namusuna sahip her kişi gibi susun oturun, bir daha da bilmediğiniz konularda yorum yapıp kendinizi rezil etmeyin" diye soralım size? :)

Kelâmların güzelliğini artıran ve güzelliğini fazlaca parlatan belâgatın esaslarından biri de şudur ki: Bir havuzu doldurmak için etrafından süzülen sular gibi, beliğ kelâmlarda da zikredilen kelimelerin, kayıtların tamamen o kelâmın takip ettiği esas maksada yönelik olmakla onun takviyesine hizmet etmeleri, belâgat mezhebinde lâzımdır.

وَلَئِنْ مَسَّتْهُمْ نَفْحَةٌ مِنْ عَذَابِ رَبِّكَ Bu cümle, azabın dehşetini göstermek için en hafif azabın şiddetli tesirine işaret eder. Yani azabın en azını ifade ederek ayetin bütünündeki manayı kuvvetlendirir. İşte:

لَئِنْ [eğer] kelimesi, şüphede bırakmayı ifade eder. Şüphe, azlığa bakar;

مَسَّ [dokunsa] kelimesi, azıcık dokunmak manasındadır, yine azlığı ifade eder.

نَفْحَةٌ [küçük bir esinti] kelimesi, hafif bir kokuya işaret edip azlığı ifade ettiği gibi, kipi de birliği gösterir. "Masdar-ı merre", yani fiilin bir defa yapıldığını bildiren mastar, gramer ilminde "biricik" demektir, azlığı ifade eder

نَفْحَةٌ kelimesindeki belirsizliğe işaret eden tenvin, azlığı ifade etmek içindir; o kadar küçük ki, bilinemiyor demektir.

مِنْ ifadesi, "bir parça" demektir, azlığı bildirir.

عَذَابِ[azap] kelimesi de azlığa işaret eder, çünkü nekale yani şiddetli azaba ve ikaba yani ahiret azabına nispeten hafif bir cezadır.

رَبِّكَ [Rabbin] kelimesi de, Cenab-ı Hakk'ın Kahhar, Cebbar ve Muntakim isimlerine karşılık yine şefkati hissettirmekle azlığa işaret ediyor

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Size Kurandaki tek bir cümleyi yazacağım. Forumdaki herkes dahil bırakın daha güzelini bakalım aynı kurallara uyan cümle yazabilecek misiniz?

Dünyadaki tüm şairlerden yardım alabilirsiniz. Size Kurandan sadece bir belagat örneği vereceğim. Kuranın bütün ayetleri belagatli ama hadi siz 6000 küsur değil hatta 1000 de değil 100 tane böyle belagatli bir ifade yazın bakalım yazabilecek misiniz? Ne kadar süre sonra "gördünüz mü yazamadınız, öyleyse fikir namusuna sahip her kişi gibi susun oturun, bir daha da bilmediğiniz konularda yorum yapıp kendinizi rezil etmeyin" diye soralım size? :)

Kelâmların güzelliğini artıran ve güzelliğini fazlaca parlatan belâgatın esaslarından biri de şudur ki: Bir havuzu doldurmak için etrafından süzülen sular gibi, beliğ kelâmlarda da zikredilen kelimelerin, kayıtların tamamen o kelâmın takip ettiği esas maksada yönelik olmakla onun takviyesine hizmet etmeleri, belâgat mezhebinde lâzımdır.

وَلَئِنْ مَسَّتْهُمْ نَفْحَةٌ مِنْ عَذَابِ رَبِّكَ Bu cümle, azabın dehşetini göstermek için en hafif azabın şiddetli tesirine işaret eder. Yani azabın en azını ifade ederek ayetin bütünündeki manayı kuvvetlendirir. İşte:

لَئِنْ [eğer] kelimesi, şüphede bırakmayı ifade eder. Şüphe, azlığa bakar;

مَسَّ [dokunsa] kelimesi, azıcık dokunmak manasındadır, yine azlığı ifade eder.

نَفْحَةٌ [küçük bir esinti] kelimesi, hafif bir kokuya işaret edip azlığı ifade ettiği gibi, kipi de birliği gösterir. "Masdar-ı merre", yani fiilin bir defa yapıldığını bildiren mastar, gramer ilminde "biricik" demektir, azlığı ifade eder

نَفْحَةٌ kelimesindeki belirsizliğe işaret eden tenvin, azlığı ifade etmek içindir; o kadar küçük ki, bilinemiyor demektir.

مِنْ ifadesi, "bir parça" demektir, azlığı bildirir.

عَذَابِ[azap] kelimesi de azlığa işaret eder, çünkü nekale yani şiddetli azaba ve ikaba yani ahiret azabına nispeten hafif bir cezadır.

رَبِّكَ [Rabbin] kelimesi de, Cenab-ı Hakk'ın Kahhar, Cebbar ve Muntakim isimlerine karşılık yine şefkati hissettirmekle azlığa işaret ediyor
Arapça yazamam o yüzden bu düellonu kabul edemem.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Arapça yazamam o yüzden bu düellonu kabul edemem.
Nasıl dinsizsiniz yahu. Mete Turan @Mete Turan dinsiz kadrosunun maaşlarını yarı yarıya kestiğinden beri self-critizm yapmak zorunda kalıyoruz surada. Bak taktik veriyorum sana iyi dinle:
1- The True Furqan(hristiyanların yazdığı arapça bir şey) eseriden yola çıkacaksın. Diyeceksin bak yoldan 10 müslim çevirecez. 10 ayet burdan 10 ayet kurandan okuyacaz. Bakalım hangisini beğenecekler. Bizimkiler neredeyse zır cahil olduğu için yüzde50 şansın var.
2- Bir basamak yukarıya taşıyıp 10 arap çevirebilirsin. Malum ülkede suriyeli bol. Onların da bizimkilerden farkı yok, yine yüzde 50 şansın var.

Hadi bakayım, burdan gir şimdi :D

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Nasıl dinsizsiniz yahu. Mete Turan @Mete Turan dinsiz kadrosunun maaşlarını yarı yarıya kestiğinden beri self-critizm yapmak zorunda kalıyoruz surada. Bak taktik veriyorum sana iyi dinle:
1- The True Furqan(hristiyanların yazdığı arapça bir şey) eseriden yola çıkacaksın. Diyeceksin bak yoldan 10 müslim çevirecez. 10 ayet burdan 10 ayet kurandan okuyacaz. Bakalım hangisini beğenecekler. Bizimkiler neredeyse zır cahil olduğu için yüzde50 şansın var.
2- Bir basamak yukarıya taşıyıp 10 arap çevirebilirsin. Malum ülkede suriyeli bol. Onların da bizimkilerden farkı yok, yine yüzde 50 şansın var.

Hadi bakayım, burdan gir şimdi :D
Poğaça = Allah
Bak şimdi, Kur'an'daki tüm ayetlerden üstün bir ayet yazıyorum:
"Poğaça, Dünya'daki tüm insanların toplamından daha cömerttir. O, sizin için su yerine bal akan şelaleler ve bakınca kendisinin bile hayran kaldığı pembe tenli kadınlar yarattı. Şüphesiz, O, sözünde en çok durandır ve içlerinizden cennete gidenler onların birçoğuna sahip olacaksınız." - Zeytin:21

iksaruman

☆☆
Üye
Düşünce
Nihilist
Poğaça = Allah
"Poğaça, Dünya'daki tüm insanların toplamından daha cömerttir. O, sizin için su yerine bal akan şelaleler ve bakınca kendisinin bile hayran kaldığı pembe tenli kadınlar yarattı. Şüphesiz, O, sözünde en çok durandır ve içlerinizden cennete gidenler onların birçoğuna sahip olacaksınız." - Zeytin:21
6lack de Furor @6lack de Furor : Restoranın Elçisi. Amacı kahvaltı menüsünü müşterilere iletmek.
iksaruman @iksaruman : yemek menüsü adlı kutsal kitabın tefsircisi

Şimdi ayeti daha iyi anlayalım.

"Poğaça, Dünya'daki tüm insanların toplamından daha cömerttir.
Burada poğaçalarımız büyüktür ve lezizdir demek istemiş.
O, sizin için su yerine bal akan şelaleler ve bakınca kendisinin bile hayran kaldığı pembe tenli kadınlar yarattı.
Buradaki bal akan şelaleler yeni bir fikir. Çikolata şelalesi gibi. Cennet adlı restoranın ortasında. İsteyen kaşıklayıp yiyor.
Burada restorandaki pembe giysili garson kadınlar anlatılıyor.
Şüphesiz, O, sözünde en çok durandır ve içlerinizden cennete gidenler onların birçoğuna sahip olacaksınız."
Her hangi bir durumda para iadesi yapılır demek istemiş. Müşteri memnuniyetinin önemini vurgulamış.
Servisimizde hata yapmayız demek istemiş. Restoranımıza gelen bu hizmete sahip olacak demek istemiş.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Muhammed'in karikatürü çizildi diye,ortalığı savaş alanına çevirenlerden ne farkın var senin?
Orada da çok pislik çevirip suçu Müslümanların üstüne attılar.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Konuyu sulandırma..

Ben bugün markete gidip alışveriş yapmak istiyorum ama yapamıyorum,çünkü bugün Türkiye'de bayram kutlanıyor..
Tamam da banane senin bayramından..Benim markete gidip,alışveriş yapma hakkımı neden elimden alıyorsunuz?
Neden ben sizin bayramlarınıza göre hayatımı şekillendiriyorum?
Çok hoşgörülü,rasyonel,mükemmel,sevgi dolu insanlar olduğunuz için mi?
İsteyen marketini açıyor, engel olan yok ki :)
Siyonizm deyip,aklanmak ne kadar kolay değil mi?
.
Kuran'da onlarca kez ÖLDÜR-KES-PARÇALA-DOĞRA-KIRBAÇLA-DÖV yazmıyor mu?
Işid,benden telefon alıp mı,kör bıçakla insanların kafalarını kesiyor?
İftira sizde karakter haline gelmiş maalesef.

Daha önce de bu iftirayı attığınızda öldürmekle ilgili toplam 101 ayet olduğu, bunların da çoğunun

2:28 -Allah'ı nasıl inkâr edersiniz ki, ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra sizleri yine öldürecek, sonra yine diriltecek, sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz.

3:21 -Allah'ın âyetlerini inkâr edenler ve haksız yere peygamberleri öldürenler, insanlar içinde adaleti emredenlerin canına kıyanlar yok mu? Bunları acıklı bir azapla müjdele!

gibi ayetler olduğu, ispat olunmuştu.

Şöyle de yazmıştık:

Savaşla ve kısasla ilgili 15 tane ya var ya yok. Binlerce ayet olan bir kitaptaki meşru savaş ve kısastan bahseden en fazla 15 ayeti alıp kitap öldürme, kesme parçalama doluymuş gibi iftira atıyorsunuz. Bu kadar kolay nasıl yalan söylüyorsunuz?

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İnanç dediğin şey,irrasyonel birşeydir..
Öyleyse ateizmden daha fazla inanç olan bir şey yok. Çünkü ateizm mevcut bilimsel verilere göre imkansız:

Yazmıştık:

Sebepler sonsuza kadar geri götürülemez. Çünkü bu durumda en sondaki sonucun oluşması için sonsuz sebebin gerçekleşmesi gerekirdi. Bu da hiçbir zaman mümkün olmayacağı için en sondaki sonuç hiçbir zaman ortaya çıkamazdı. Demek ki sebepler sonsuza kadar geri götürülemez, bir ilk sebep olmalı. Bunda yanlış var mı?

İlk sebep varsa o ilk sebebin bir sebebi yok, o ilk sebebin varlığı kendinden ve o ilk sebebin öncesi yok yani ezeli. Bunda yanlış var mı?

İşte o ilk sebep neyse Yaratıcı odur ve buradan anlıyoruz ki Yaratıcının varlığı kendindendir, Yaratıcı ezelidir ve madde termodinamiğin ikinci yasasına göre madde ezeli olamayacağı için Yaratıcı madde ötesidir. Bunda yanlış var mı?

Gördünüz mü mevcut bilimsel veriler ışığında işletilen mantık kuralları bize Yaratıcının kesin var olduğunu söylüyor.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kehf suresinde bir masum çocuk öldürülüyor ve bunun normal olduğu yazıyor..Git oku o sureyi..!
Hz hızırın Azrail gibi görevli olduğunu yazmamıza rağmen aynı çarpıtmalar tam gaz devam. İslamı inkar sizde dogma haline gelmiş maalesef.

Hem biraz tutarlı olunuz. Siz tüm insanların öldürülmesi gerektiğini savunarak ateizm ve maddeci anlayışın insanı hangi seviyelere düşüreceğinin canlı kanıtısınız

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yaratıcı=Evren
Çoğusu geleneksel pandeizmi terketmiştir. Çoklu evren pandeizmini tercih etmiştir.
Ben de en başta bu görüşe sahiptim fakat geleneksel pandeizmi seçtim.
Evren derken?

Maddi olan evren ilk sebep olamaz; bu termodinamiğin 2. yasasına aykırı.

Evren derken madde ötesi bir şeyden mi bahsediyorsunuz?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
alay etmez mi ?
buyur islamin bize ettiği hakaretler: https://www.sonsuz.us/eski/index.php?node=1249
Orada hep şartlı cümleler var. Mesela siz tüm kanıtlara rağmen hayvan gibi bildiğini okuyan biri misiniz ki size hayvan denildiğini iddia ediyorsunuz?

Bütün delillere ve mucizelere rağmen anlamazlıktan gelip hayvan gibi bildiğini yapmaya devam edenler Bakara 171, Furkan 44'ü üstüne alınabilir. Siz öyle değilseniz boşuna kızmayın; çünkü Kuran sizden bahsetmiyor

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
15 ekimde Türkiye'de ateistlerin ''motorsiklet sürme bayramı'' var diyelim..O gün resmi tatil ve sen de evdesin..
Senin evinin civarındaki yolları motorlar kapatmışlar ve sen de çok hastalandın diyelim..Ambulans çağırıyorsun ama ambulans senin evine ''bayram yapan ateistler'' yüzünden yaklaşamıyorlar..Öldün lan evde,ÖLDÜN..Birileri bayram yapacak diye,sen evde öldün..
Örneğiniz çok alakasız. Çünkü böyle bir durumda İslam herkesin ambulansa yardımcı olmasını emreder ama sizin gibiler için canlıların diğer atomlardan bir farkı olmadığı için biri ölmüş ölmemiş umurunuzda değil. Hem siz zaten tüm insanların öldürülmesi gerektiğini düşünen birisiniz

FİLEozof

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Deist
Konu Sahibi
Evren derken?

Maddi olan evren ilk sebep olamaz; bu termodinamiğin 2. yasasına aykırı.

Evren derken madde ötesi bir şeyden mi bahsediyorsunuz?
Geleneksel panteizmde maddi evren sonsuzdu ve tek bir evren vardı.
Şimdi ise önümüzde iki seçenek var:
1-) Çoklu evrenler, madde sonsuz
2-) Tekli evren, evrenden öncesinde hiçbir şey yok. Zaman da yok.

Ben 2. şıkkı tercih ediyorum.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Dur senin önüne bir TEZ koyayım,belki okursun..Yukarıda yazdıklarımızla alakalı;
HZ. PEYGAMBER DÖNEMİNDE ÖLDÜRÜLMELERİ EMREDİLENLER ve ÖLDÜRÜLME NEDENLERİ
http://acikerisimarsiv.selcuk.edu.t...456789/9007/235012.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Bari paylaşmadan önce özetini okusaydınız:)

Bakın özette ne yazıyor:

Hz. Peygamber’in tebliğinde hiçbir zaman zorlamaya gitmediği gerçeği sabitken nasıl olmuştur da birilerinin öldürülmesini emretmiştir. İlk bakışta tezat gibi görünen bu uygulama günümüzde istismar edilmeye müsait bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda bize ulaşan rivayetlerden şöyle bir sonuç ortaya çıkmaktadır: Hz Peygamber’in bu uygulamaları keyfi bir nitelik taşımamakla birlikte öldürülenler küfürleri veya İslâm’ı kabul etmedikleri için öldürülmemişlerdir. Zira İslâm düşünce ve inanca saygı duymayı emretmektedir. Hz Peygamber fiili mücadeleye girişmediği ve insanların saadetine engel olmadıkları müddetçe kimse hakkında ölüm kararı vermemiştir. Başka bir deyişle Rasûlullah, kesinlikle düşünceyi cezalandırmamıştır. Ayrıca bu kimseler günümüz evrensel hukuk kararlarından bir veya birkaçını ihlal etmişlerdir. Kısaca Hz. Peygamber’in vermiş olduğu ölüm kararları hakkın ve adaletin yolunu tıkamaya kalkışan kişilerin tasfiye edilmek suretiyle İslâm’ı, adaleti, huzuru ve barışı toplumda hâkim kılma adına verilmiş kararlardır.

FİLEozof

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Deist
Konu Sahibi
Ek olarak tözün sonsuz olması materyalistler ve idealistler için bir sorundur.
Fakat 2. şıkkı seçenin değil.
Herkesin problemi hiç kimsenin problemi değildir. Kendi ayağınıza sıkmayın.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Forumdaki müslümanları,dinden çıkarmaya uğraşan bir ateist misin sen :şgdçy:
Ben müslüman olsaydım,senin mesajların yüzünden,dinimi sorgulamaya,Kuran'ı Türkçe okumaya başlardım:şgdçy:
Çünkü siz İslamı inkarı dogma haline getirmiş bir tip olduğunuz için kendine Müslüman diyenlerin zaten İslamın yasakladığı fiilleri yüzünden dönüp İslamı suçlama mantıksızlığınızı göremiyorsunuz veya mantıksız olduğunu bile bile yapıyorsunuz

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Poğaça = Allah
Semantik çöplük olan cümlen beynimi acıttı. Üzgünüm :(