Allah mı Kötü? Yoksa Şeytan mı?

Düşünce
Ateist
Allah sürekli Şeytan'ı insanları dinden çıkarmaya çalışan varlık olarak nitelendirir. Şeytan bu yüzden kötüdür.

Şeytanın, Adem'e secde etmemek dışında tek bir suçu gösterilmez. Etme zorunluluğu neydi, onu da anlamış değilim. Oysa onu da allah yaratmıştır. Üstelik, şeytanın oyununa gelip cehenneme gidecekleri de bizzat allahın yarattığı; üstelik de onları özellikle cehennem için yarattığı göz ardı edilmemeli.

Bazı insanların, şeytanı sevmemesi, ondan nefret etmesinin sebebi, narsist duyguları ve şişkin egolarıdır aslında. "Sen bana nasıl saygı göstermezsin? Sen beni nasıl sevmezsin? Sen beni nasıl tasvip etmezsin? Sen bana nasıl inanmazsın? Ben senden üstünüm! Ben en güzelim! Ben en akıllıyım! Ben en enim!.."

İnsan tanrıyı yaratırken de zaten kendisine bakarak yaratmıştır. Şeytanı da, sevmediği insanlara bakarak yaratmıştır. İşte islam dinini, tanrısını ve şeytanını göz önüne aldığımızda ortaya çıkan manzara bu.

Cehennemi yaratan allah, cehennemlik insanları yaratan allah, onları sonsuza kadar yakacağını, işkence edeceğini söyleyen allah... ama ne hikmetse, bunların müsebbibi şeytan! Ve yine ne hikmetse, şeytanı yaratan da allahın ta kendisi olmaktadır. Size soruyorum allah mı daha kötü yoksa şeytan mı?

NOT: Konuyla alakasız sureler veya hadislerin yazılmamasını rica ediyorum.

Yazarı tarafından düzenlendi:
Üst Alt