ALLAH neden insan ile konuşsun sorusuna cevap

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Evet, sorunun cevabını yüksek ihtimal ile görmüş olabilirsiniz. İsteyen kafasında ki önyargıları bir kenara koyar, isteyen önyargıları ile ya okur ya okumayıp yorumlar ya da kendince alay eder geçer. Kendi cüz-i iradesi var sonuç olarak. inşaAllah hayırlara vesile olur.

ALLAH neden insan ile konuşsun/ilgilensin

Bilinmesi halinde daha istifade edileceğini umduğum konular;
  • Allah'ın sonsuz merhametli olması ve merhametlilerin en merhametlisi olması
  • Kainatta sadece yaşam insanda olmaması
İki madde için kısa ön bilgi için kaynak önerisi:

1-) İman etmeyen biri bu yazıyı en azından bir yaratıcı var olarak okumalı(ilim irade kudret hayat gibi isim ve sıfatlara sahip olduğunu bilmeli)
2-) Allah'ın sonsuz merhametli olması ve merhametlilerin en merhametlisi olması
3-) Kainatta sadece yaşam insanda olmaması - Kainatta sadece yaşam insanda olmaması - Bilim asrı ve Melekler
4-) Neden Allah bizi imtihan ediyor?
5-) https://sorularlaislamiyet.com/Allah-kullari-neden-direkt-cennette-yaratmadi - https://sorularlaislamiyet.com/sonsuz-merhamet-sahibi-olan-Allah-nicin-kullarini-cennet-icin-sinava-tabi-tutuyor-da-direkt-cennete

Konu öncesi iki temel kavram hakkında bilgi;
  • Madde:
    Sözlük anlamı: Duyularla algılanabilen, bölünebilen, ağırlığı olan, yer kaplayan nesne.
  • Sanat:
    Bu yöntemlerle ortaya konulan üstün yaratıcılık.(Yaratıcıyı abartı olarak değil, Allah'ın yaratması olarak algılanmalı).
Bizim için (İslamiyet hak din) sanat olarak üstün ve madde olarak üstün iki adet fotoğraf atacağım bunlar üzerinden ve sizde düşünerek konuyu ona göre okursunuz inşaAllah vesile olur.

Sanat cihetinde(bakımından) galaksilerden daha üstün olan insan Madde cihetinden üstün olan galaksi
1611760181503.png
1611760265557.png

"Bana bu iki resimden sağdaki(galaksi) daha sanatlı geliyor" diyorsanız yüksek ihtimal ülfet(alışkanlık) vesilesi iledir diye tahmin ediyorum, her gün galaksiyi bu şekilde görmüyoruz bence bundan. O yüzden yine her gün görmediğiniz insan vücudunda ki sürekli yaratılışa delillerden veya sizin için delil olmasa bile ne oluyor içimiz de diye bir kaç dakikalık videolardan ilginizi çekeni izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. inşaAllah vesile olur;

Belli başlı konuları inşaAllah anlamışızdır, şimdi kainatta bir şey ya madde olarak sanata bakış üstündür ya da tam tersi ya da eşit. Şimdi insan madde bakımından nedir?

Kısaca: Biraz deri, biraz kemik, biraz et(buda sanattır lakin biz galaksinin maddesine karşı minik bir karşılaştırma yapıyoruz)

Galaksiye oranla madde olarak az kalıyoruz ama işler zaten şimdi burada değişiyor. İnsanda olup o koca koca galaksilerde olmayan şeyleri sayalım;(Allah'ın izniyle tabii ki bunlar)

1. Görme(cüz-i)
  2. İşitme(cüz-i)
  3. Koklama
  4. Elleme/hissetme
  5. Tatma
  6. Duygular(nefret, sinir, sevinç, mutluluk vs.)
  7. Hayat(cüz-i)
  8. Şuur(cüz-i)
  9. İrade(cüz-i)
Aklınıza gelirse siz eklemeler yaparsınız.

Galaksilerde bunlar yok (belki var tarzı mantıksız düşünceler nefsidir tahmini soruya cevap) bizde var. Şimdi devam edelim Allah'ın izniyle, bizi yaratan bize bu özellikleri vermiştir. Bize bunları veren bunlardan noksan(eksik) olabilir mi? (Not: Bizde olan her şey Allah'ta yok örnek: acz-fakr) Bize görmeyi veren, işitmeyi veren, iradeyi veren, hayatı veren, şuuru veren bunlardan noksan olabilir mi? Tabii ki hayır.

Şimdi konumuzun sorusuna yavaştan girelim Allah'ın izniyle. Bize konuşmayı veren konuşur dedik bunu nasıl dedik kısaca delil sunalım inşaAllah vesile olur;

Benle konuşmaması için;

-Ya konuşmayı bilmemeli -haşa-
-Ya konuşmaz, konuşmaz ise zulüm etmiş olur çünkü sanatını en çok bende konuşturmuş ve beni buraya yollayıp konuşmaz ise zulüm olur ama biz Allah'ın sonsuz merhametli olması ve merhametlilerin en merhametlisi olması diye söylüyoruz. Ve zıtlıklar bir arada bulunmaz.
-Merhamet içine zulüm giremez ise o zaman konuşacak.

Not: Merhametli olup zulüm eden insanlar var sorusuna kısaca cevap: Allah'ın isim ve sıfatları sonsuzdur, sonsuzun içine zıtlık giremez.

Peki konuşması için direkt biz Allah'ı görmemiz mi gerekir?

1- İzzet ve azametine yakışmaz.
2- İmtihan sırrı kalkar
3- Dayanamayız zaten dünya gözü ile

Demek ki bir şekilde konuşacak o zaman araya perde koyacak. Peygamberler, Kutsal kitaplar, ibadet, dua gibi.

Ama benle konuşmadı? Bunu ne yönden sorulduğuna göre değişir. İman edince hayat bir anda mükemmel olmuyor yani veya sürekli namaz kılma istediği olmuyor inişler ve çıkışlar var. Aynı bugün ben sivil iken bana subay rütbesi verseler bende bir değişikliğin olmadığı gibi ama lisan-ı hal ile ben devletim diyorum işte imanda böyle.

Konuyu yavaştan kapamak istiyorum özetle, konunun anlaşılması için sanat kavramını anlamak gerekiyor gerçekten bunu anlamak için önce bilinmesi gereken konular var ben tekrardan yazacağım ve kaynak bırakacağım inşaAllah vesile olur.

Yazan tarafından düzenlendi:

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ya konuşmaz, konuşmaz ise zulüm etmiş olur çünkü sanatını en çok bende konuşturmuş ve beni buraya yollayıp konuşmaz ise zulüm olur
Zulüm ettiği sonucuna nasıl varabildin? Hem konuştuysa neden aralarında seçim yapıyor? Konuşmak için gönderdiği peygamber ve kitaplar neden sadece ortadoğu ya gelmiş? Başka yerlere de peygamber gelmiştir deme çünkü kanıtı bırak bir tane işaret bile yok (delilsiz davaya bakılmaz inşAllah).

sentineli.jpg

Allah tarafından konuşulmadığı için zulme uğrayan Sentinel Kabilesi.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Zulüm ettiği sonucuna nasıl varabildin? Hem konuştuysa neden aralarında seçim yapıyor? Konuşmak için gönderdiği peygamber ve kitaplar neden sadece ortadoğu ya gelmiş?
Bana konuşmayı veren ve sanatı en çok bende konuşturan beni bu kainata atıp başı boş bırakırsa zulüm etmiş olur. Konuşmaz ise zulümdür bu çok basit anlaşılır Allah'ın izniyle.

Seçim yapmayı anlamadım.

Ortadoğu konusu farklı istersen kaynak atarım.

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bana konuşmayı veren ve sanatı en çok bende konuşturan beni bu kainata atıp başı boş bırakırsa zulüm etmiş olur. Konuşmaz ise zulümdür bu çok basit anlaşılır Allah'ın izniyle.

Seçim yapmayı anlamadım.

Ortadoğu konusu farklı istersen kaynak atarım.
Sentinel Kabilesini anlat bana neden Allah onlara zulüm ediyor?

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
bir tane işaret bile yok
Bir tane işaret istiyorsanız son peygamber Hz.Muhammed(sav)'in yaşadığına deliller var peygamberliğinin hak olduğuna da deliller var. İşaretlerde var Allah'ın izniyle. Konu farklı olduğu için isterseniz kaynak atarım inşaAllah vesile olur.

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bir tane işaret istiyorsanız son peygamber Hz.Muhammed(sav)'in yaşadığına deliller var peygamberliğinin hak olduğuna da deliller var. İşaretlerde var Allah'ın izniyle. Konu farklı olduğu için isterseniz kaynak atarım inşaAllah vesile olur.
Muhammedi kastetmedim, ortadoğu hariç bir peygamberin varlığına işaret yok.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
O sizin yanlış düşünceniz. Allah zulüm etmez açıklamıştık. Bunu anlamanız için yazılar önermiştik oysa ki yüksek ihtimal okumadınız;
Çok komplike cevaplar vermene gerek yok senden kısaca Allah neden Sentinel Kabilesine "konuşmayacak" zulüm etti sorusuna cevap bekliyorum.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Çok komplike cevaplar vermene gerek yok senden kısaca Allah neden Sentinel Kabilesine "konuşmayacak" zulüm etti sorusuna cevap bekliyorum.
Zulüm ettiğini iddia eden sizsiniz. Bende anlamanıza vesile olacağını düşündüğüm iki farklı kaynak attım. Yazı başında da bilinirse daha kuvvetli istifadeye vesile olabilir diye kaynak önerdim. inşaALLAH vesile olur.

Not: Konu dışı sorulara cevap vermeyeceğim kaynak öneririm inşaALLAH vesile olur.

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Zulüm ettiğini iddia eden sizsiniz. Bende anlamanıza vesile olacağını düşündüğüm iki farklı kaynak attım. Yazı başında da bilinirse daha kuvvetli istifadeye vesile olabilir diye kaynak önerdim. inşaALLAH vesile olur.

Not: Konu dışı sorulara cevap vermeyeceğim kaynak öneririm inşaALLAH vesile olur.
Dediğim sorunun verdiğin cevapla alakası yok ben bu insanları Allah neden böyle yaratmış demedim. Sen dedin ki "Allah konuşmaz ise zulüm olur" . Ben de diyorum Sentinel Kabilesinin Allah dan nasıl haberi olsun? Allah neden sadece ortadoğu ya konuşuyor? Konuşmamak zulüm ise Allah bu kabileye zulüm etmiş olmuyor mu?

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Dostum insan vücudunun güzelliğinden falan bahsetmişsin ama bunlar bir tanrının varlığına delil olamaz. Bilim bunu evrim ile gayet güzel açıklayabiliyor.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Kardeşim konuşmaz ise zulüm ettiğini söyleyen sensin, neden Allah Sentinel Kabilesine zulüm ediyor?
Zulüm ettiğini iddia eden sensin diyorum. Ben konuşuyor diyorum.

Fetret ehli araştırması yapabilirsin.

Dostum insan vücudunun güzelliğinden falan bahsetmişsin ama bunlar bir tanrının varlığına delil olamaz. Bilim bunu evrim ile gayet güzel açıklayabiliyor.
Sadece o değildi aslında... Bilimin açıkladığı ön kabulü ile okursan zaten... Birde siz konu açınız bilim "açıklıyor" diye.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Sentinel kabilesine islam anlatılsa ne olur?
Adamların hayatına ne gibi bir katkısı olur?
Kuran inananlara mükafat vereceğini söyler inanmayanların yanacağını söyler başka da bir şey söylemez.
Bir müslüman bu kabileye tebliğde bulunmasa kabile %100 cennete girer.
Bir kavim sapıtmış değilse tebliğ gereksiz.
Sapıtan kavme de mucizeleri olan bir elçi göndermek gerekli yoksa direk adamın kafasını keserler.

Yazan tarafından düzenlendi:

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Sen şimdi götünde yaprakla dolaşan, ateşi bile bulamayan bu kabilenin Allah ile konuştuğunu mu iddia ediyorsun?
İslamiyet'in oraya gitmediğini düşünüyorsanız.

Fetret ehli

Allah'ın onları yokluk sahasından varlık sahasına atması zaten muhataba almasına delildir. Sadece kendilerine bakarlarsa ve çevrelerine zaten anlarlar Allah'ın izniyle. İnsanın yaratılışında var zaten.

Son konular