ALLAH neden insan ile konuşsun sorusuna cevap

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Adamların hayatına ne gibi bir katkısı olur?
Bu hayatlarına zenginlik falan diyorsan bilmiyorum ama ebedi hayatlarına çok güzel bir katkı olabilir-iman ile ölmekten bahsediyorum.
Bir müslüman bu kabileye tebliğde bulunmasa kabile %100 cennete girer.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Orta doğu dışında başarılı olan veya tarihe adını kazımış tek tanrılı bir peygamber var mıdır?

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
İslamiyet'in oraya gitmediğini düşünüyorsanız.

Fetret ehli

Allah'ın onları yokluk sahasından varlık sahasına atması zaten muhataba almasına delildir. Sadece kendilerine bakarlarsa ve çevrelerine zaten anlarlar Allah'ın izniyle. İnsanın yaratılışında var zaten.
Insanlar tarih boyunca kendi tanrılarını uydurdu.
Bu senin tanrının gerçek olduğu anlamına mı gelir?

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Allah'ın onları yokluk sahasından varlık sahasına atması zaten muhataba almasına delildir. Sadece kendilerine bakarlarsa ve çevrelerine zaten anlarlar Allah'ın izniyle. İnsanın yaratılışında var zaten.
O zaman herkes etrafına ve kendilerine bakıp Allah ın varlığını anlıyorsa neden ortadoğululara kitap ve peygamber indirme zorunluluğu olmuş? O "aptal" ortadoğu halkı kendi akıllarıyla anlayamamış mı Allah ın var olduğunu?

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
https://antidogmatik.com/konular/kafa-karistiran-bazi-dini-sorular.4722/ Bu benim ilk başlığımdı. Buradaki konulara da yanıt verirsin belki diye linkini bıraktım.
1-ÇOCUK ÖLÜMLERİ:
Adalet kavramı kısaca
2-TANRININ AMAÇSIZLIĞI:
İhtiyaç demişsin o senin yanlış düşüncen konu dışı diye video atıyorum inşaAllah vesile olur.
3-ÇOK FAZLA TANRI VAR:
Tevhid konusu; inşaAllah vesile olur.
4-İNANMA ZORUNLULUĞU:
Bunu anlamadım tam olarak ne demek istedin?
O zaman herkes etrafına ve kendilerine bakıp Allah ın varlığını anlıyorsa neden ortadoğululara kitap ve peygamber indirme zorunluluğu olmuş?
Fetret ehlinden bahsetmiştim. Bu sorunuz zaten konunun ta kendisi. Alimler fetret ehli kendi düşünerekte bir yaratıcı olduğunu bulabilir o potansiyelde yaratılıyoruz diyor. Buradan sizin dediğiniz sonuç çıkmıyor.

Yazan tarafından düzenlendi:

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Adalet kavramı kısaca

İhtiyaç demişsin o senin yanlış düşüncen konu dışı diye video atıyorum inşaAllah vesile olur.

Tevhid konusu; inşaAllah vesile olur.

Bunu anlamadım tam olarak ne demek istedin?

Fetret ehlinden bahsetmiştim. Bu sorunuz zaten konunun ta kendisi. Alimler fetret ehli kendi düşünerekte bir yaratıcı olduğunu bulabilir o potansiyelde yaratılıyoruz diyor. Buradan sizin dediğiniz sonuç çıkmıyor.
Müslümanlıktan önce de kavimler bir yaratıcı olduğunu düşünüyorlardı hatta çoğu en azından güneş gibi ay gibi tanrılara tapıyordu, Sentinel Kabilesi belki de ibadet amaçlı swinger partisi yapıyor ama Allah onlarla konuşmayı tercih etmemiş ya da Mayalılar insan kurban ederken kendi özgür iradeleri ile sevişmeyi seçen Lut halkının erkeklerini cezalandırmayı uygun bulmuş. (Neyse ki beni Müslüman yetiştirdiler de swinger partisi yapmıyorum. Amin.)

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu tanrı ve diğer tanrılar benimle neden konuşacakmış?
Ben öyle istiyorum diye. Aynen bu, çünkü onlar benden bir şey istiyorlar, o halde aradaki tüm aracıları(!) kendilerine saklasınlar.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah neden insan ile konuşsun soru değil ki? Böyle soru mu olur? Ne bileyim neden konuşur, canı sıkılmıştır az muhabbet edelim istiyordur ben nerden bileceğim de?

Allah neden insanlar ile konuşmuyor asıl? Otistik mi? Utangaç mı? İnsan içine çıkacak yüzü mü yok?

Wqwq1

Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Allah lutfetmiş bize inanmamız için saçmalıklarla dolu bir kitap göndermiş, Elhamdülillah.

Wqwq1

Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Gözünüzü kapatarak okudunuz sanırım. Çünkü önyargı ve dogma ile ancak böyle yorum atılırdı.
Allah'ın bizle "konuştuğu" kitabın ne olduğu belli. Ne kendisine ait bir şey var, ne de Allah'tan geldiğini kanıtlayacak deliller.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gözünüzü kapatarak okudunuz sanırım. Çünkü önyargı ve dogma ile ancak böyle yorum atılırdı.

Ne alakası var yahu? Kiminle konuşmuş bu allah? Allah benimle konuştu diyen kaç kişi var? Yalan, sanrı olmasını boşver, konuştu diyecek kaç kişi var? Diyecek olanlar da akıl hastanesindedir.

Ben beş vakte beş vakit ekleyip alnını secdeden kaldırmayan, bütün yıl oruç tutan kişiler biliyorum, allahın tek bir "a" dediğini işittiğini söyleyen hiç yok?!

Yazan tarafından düzenlendi:

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Ne alakası var yahu? Kiminle konuşmuş bu allah? Allah benimle konuştu diyen kaç kişi var? Yalan, sanrı olmasını boşver, konuştu diyecek kaç kişi var? Diyecek olanlar da akıl hastanesindedir.
Öyle deme bugün o iddiada bulunan birine 1.5 milyar insan inanıyor.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Allah madem insanların iyiliğini istiyor neden inanç konusunda imtihana sokuyor?
Bu konular kanıtı olmayan konular biri muhammede güvenmez veya atalarının dininden gitmek daha sıcak gelir diye şirk koşar cehenneme odun olur.
Olacak iş değil.
Madem bizim iyiliğimizi istiyor neden saklambaç oynuyor ki?
Kendini kesin olarak kanıtlasın dünyanın her yerinden elçiler tek tanrılı dini tarihin sayfalarına yazsın her çağda mucizeler göndersin inkar etmek için çaba gereksin ama yok.
Her kavme allahı anlatan zekat haccı orucu öğütleyen elçi gönderdik deniyor ama tık yok.
Madem tüm insanlara sevgiyle anlayışla yaklaşıyor iyiliğini istiyor herkesin tatmin olacağı bir din göndermeliydi.
Kitabında sadece orta doğu ögelerinden bahsedince inandırıcılığı kalmıyor.
Sadece islam kültürüne aşina olan insanlar inanır diğerleri de batıl din olarak görür.

Son konular