Allah ölecek mi?

qwe

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Ankebut 57: Her nefis, ölümü tadacak, sonra döndürülüp bize getirileceksiniz - Elmalılı Meali (Orijinal)

Peki Allah'ın nefsi var mıdır?

Maide 116: Ve Allah demişti ki: "Ey Meryemoğlu İsa, sen mi insanlara: 'Beni ve annemi, Allah'tan başka iki tanrı edinin' dedin?". "Hâşâ, dedi, sen yücesin, benim için gerçek olmayan birşeyi söylemem bana yakışmaz. Eğer demiş olsam, sen bunu bilirsin, sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise senin nefsinde olanı bilmem, çünkü gaybları bilen yalnız sensin, sen!". - Elmalılı Hamdi Yazır Meali

Üçündede arapçada nefis kelimesi geçer, diğer mealciler nefis diye çevirmezler.

sorularlaislamiyet: "[...] “Nefis” kavramı, Hz. İsa için hakikat, Allah için mecaz olarak kullanılmıştır [...]" - Yemezler!

Bu konuyu aradım ama bulamadım - eğer işlendiyse özür dilerim. Bugün GIG TV yayınında tartışıldı (Bu arada rekamlarını yapmış olurum).

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Nefs-nefis olarak çevrilmeden de var diyanetin.

Hem Allah buyurduğu vakit: Ey Meryemin oğlu Isâ! Sen mi dedin o insanlara; «beni ve anamı Allahın yanında iki ilâh edinin» diye? hâşâ, der: münezzeh sübhansın yarab! Benim için hakk olmıyan bir sözü söylemekliğim bana yakışmaz, eğer söyledimse elbette ma'lûmundur, sen benim nefsimdekini bilirsin: ben ise senin zatindekini bilmem, şüphesiz ki sen «allâmülguyub» sun
Mâide Suresi 116. Ayet

Ve Allah demişti ki: "Ey Meryemoğlu İsa, sen mi insanlara: 'Beni ve annemi, Allah'tan başka iki tanrı edinin' dedin?". "Hâşâ, dedi, sen yücesin, benim için gerçek olmayan birşeyi söylemem bana yakışmaz. Eğer demiş olsam, sen bunu bilirsin, sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise senin nefsinde olanı bilmem, çünkü gaybları bilen yalnız sensin, sen!".
Mâide Suresi 116. Ayet

Ve o vakti ki, Allah Teâlâ «Ey Meryem'in oğlu İsâ! Sen mi insanlara beni ve anamı Allah'tan başka iki ilâh ittihaz ediniz dedin?» diye sual buyurdu. Dedi ki: «Seni tenzih ederim, benim için hak olmayan bir şeyi söylemek layık olamaz, eğer ben onu söylemiş isem, Sen onu elbette bilmişsindir, Sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise Senin zâtındakini bilemem. Şüphe yok ki, gaybleri bilen ancak Sensin, Sen»
Mâide Suresi 116. Ayet

Allah: Ey Meryem oğlu İsa! İnsanlara, «Beni ve anamı, Allah'tan başka iki tanrı bilin» diye sen mi dedin, buyurduğu zaman o, «Hâşâ! Seni tenzih ederim; hakkım olmayan şeyi söylemek bana yakışmaz. Hem ben söyleseydim sen onu şüphesiz bilirdin. Sen benim içimdekini bilirsin, halbuki ben senin zâtında olanı bilmem. Gizlilikleri eksiksiz bilen yalnızca sensin.

Mâide Suresi 116. Ayet

Allah, kıyamet günü şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara, Allah’ı bırakarak beni ve anamı iki ilâh edinin, dedin?” İsa da şöyle diyecek: “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem, benim için söz konusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım, elbette sen bunu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sende olanı bilemem. Şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilensin.”

Mâide Suresi 116. Ayet

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Ankebut 57: Her nefis, ölümü tadacak, sonra döndürülüp bize getirileceksiniz - Elmalılı Meali (Orijinal)

Maide 116: Ve Allah demişti ki: "Ey Meryemoğlu İsa, sen mi insanlara: 'Beni ve annemi, Allah'tan başka iki tanrı edinin' dedin?". "Hâşâ, dedi, sen yücesin, benim için gerçek olmayan birşeyi söylemem bana yakışmaz. Eğer demiş olsam, sen bunu bilirsin, sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise senin nefsinde olanı bilmem, çünkü gaybları bilen yalnız sensin, sen!". - Elmalılı Hamdi Yazır Meali

sorularlaislamiyet: "[...] “Nefis” kavramı, Hz. İsa için hakikat, Allah için mecaz olarak kullanılmıştır [...]" - Yemezler!

Bu konuyu aradım ama bulamadım - eğer işlendiyse özür dilerim. Bugün GIG TV yayınında tartışıldı (Bu arada rekamlarını yapmış olurum).
Arapça zengin dil Türkçeye geçerken yanlış hatırlayamıyorsam 60bin kelime çevrilemiyor. Burdan apaçıklığa bağlama apayrı konu o. Şuan konu o değil

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Belki de öldü. Çoktandır sesi çıkmıyor. Bir helak olayına gir, güneşi ikiye bölüp bir mucize yap, mehdi gönder dünyayı allak bullak et, ben buradayım de. Öyle değil mi? Allah’ın sağlığından ve hayatından çok şüpheleniyorum.

qwe

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
@birbeşerim
Allahın kıskanç olduğu, insanlardan tanınmayı, kulluk istediği veya arzuladığı ve ondan bizleri yarattığı bilinir bi kere.

Arapça istenildiği taktirde bal gibi çevirilir; diğer dillerden üstünlüğü, zenginliği filan hikaye. O zamana ait şiirlerin, hadislerin, sayısız gelmiş geçmiş islam alimlerinin tefsir kitapları vesaire anlaşılmasına 20 ayrı türkçe metni gerektirir mi? Tabii ki hayır. Mealcilerin işi gücü kelimelerin akla en kolay yatan çevirisini, o esnada o kelimenin o mana gelme ihtimal 0%de olsa, seçmektir. Hristiyanlığın Incilin çevrilmesiyle zaman içinde sarsılmasına benzer, mealciler şuan bir kurtarış çabasındadırlar.

(Sözde) Isa orada ne kastettiğini iyi biliyordu, aynı kelimeyi üst üste kullanıyor. Zat demek isteseydi zat derdi herhalde, veya Allah bunu anlatırken yanlış anlam verilebilecek diye, deyiştirebilirdi. Elmalılı yine Allahdan korkmuş ve adam gibi çevirmiş. Sorularlaislamiyet zaten belirttiği gibi, eski tefsirciler nefis diye kabul etmişler - buna mecaz demişlerdir. Sende mealciler gibi eyip bükmeye çalışma, ayetleri saptıran biliyorsun kafir olur.

Moderatör tarafından düzenlendi:

qwe

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
@birbeşerim
ilk mesajın silinmiş/silmişsin..

Ekleme: (meallerde kullanılan) zâtı arattınmı en fazla binefsihi (بِنَفْسِهِ) çıkıyor; bu kelime ayette yok. nefs veya nefis'de binefsihi hiç yok. Alakasız kelimeler olduğu belli.

Arapça bilen varsa ayrıca aydınlata bilir tabii ki.

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Buna "şaaaaaak!!!" denir arkadaşlar. Çünkü Kuran'da ilgili pasajda "ma fi nefsike" yazıyor!

Hadi allah kendine rahmet eylesin! Helvasını kavurun da yiyelim! 😁😆😁😆😁😆

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Allahın kıskanç olduğu, insanlardan tanınmayı, kulluk istediği veya arzuladığı ve ondan bizleri yarattığı bilinir bi kere.
Tevrat okuyup da Müslimlere çatmak, ne bileyim... Ahmakça.

İlginç bir soru ve ilk defa gördüğüm bir argüman ancak üstünden atlanan bir durum var.

İlk ayette konuşan kişi Allah.
İkinci ayette Allah ile İsa Peygamberin dialoğu içinden İsa'nın bir konuşması aktarılmış. Orada konuşan kişi her şeyi bilen Allah değil, İsa. Kendi algısı ve bilgisiyle Allah'a hitap ediyor.

Bunun dışında bu konuya hiç girilmese bile "ölüm" ü Allah için kullanmak hala saçma olurdu zira "evreni" dolayısıyla "zaman"ı başlatan bir varlık için ölümden söz edilemez.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Ne nefsi lan! Ben nefis miyim, sen git taşlanmaktan kurtardığın Maria Magdalena'ya nefis hatunsun üfff hepsi senin mi kız de be! Bekarlıktan kurtulursun!"

Niye dememiş? 🤨

Bu arada gerçekten bu argüman galiba ilk. Önce duymamıştık ve düşünmemiştik. Bunu İbrahim kanka mı bulmuş? Öyleyse bingo, congratulations! Eeee zeki adam. Zeki olmasa ateist olmazdı tabii.

boron

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Benim için öleli çok oldu.

Atalara, ona buna, inanıp(herkesi kendi gibi bilip) sorgulayamadık. Geç öğrendik tabi. O da benim nasipsizliğim, eşekliğim, saflığımdan olsa gerek... En verimli çağımı dindevlet(kutsal/dokunulmaz) sömürdü. Hayatımı çaldı desem, bu sözde laik ve sözde din devleti teşbihte hata etmemiş olurum. İki kutsal bi arada bir insana fazla yani. Dağ olsan bu kadar kar kaldıramazsın. İran da doğsan daha ala yani. Bir kutsal der ona göre gardını bile almazsın. Hile mile yok yani... Düşman belli. Dost belli. Cumhurbaşkanı dediğin adam emekli olmuş. Halkla aynı otobüse biniyor. Adam iyidir- kötüdür. Orası ayrı mesele. Burası apayrı mesele. Bizim misal bir tane reisi cumhur emeklinin emrinde onlarca makam aracı, personel tahsis edili. Bu ne bolluk? Sanırsın ülkede çeşmelerden altın akıyor. Petrol- doğalgaz fışkırıyor. Ne alaka efendim. Vergi den başka bir şey t/üretilmiyor. Sırf bu sözde dövlet yaşasın, vatandaş ölmesin, sürünsün, işkence görsün içün!. En büyük ve istikrarlı ve halka yansıyan ekonomi sahibi; Alman devletinin başkanı evi basit bir apartman dairesi. Bir tane koruma aracı personel ile işine gidip geliyor. O istikrarlı ekonomi 50 milyar birimcik para bütçeden ayırıp da 60 senelik otobanlarını yenileyemiyor. Öncelik sırası elde edemiyor. İdare ediyor. Bizimkiler 1 km yol kısaltmak için ülkenin 1/10000 nüfusuna bile sahip olmayan yerine tünel açıp, yol yapıyorlar. Doğmamış çocuğu borç altına sokuyorlar. Peh sanırsın ülke trilyonluk ihracat yapıyor. Dünyaya teknoloji, ilaç, ağır sanayi, uçak, silah satıyor... Ayranımız yok içmeyen gidiyoz sıçmayan altın tattıravallinlen...

E arada bir lokal olmayan sorun("Allahtan geldi"zırvası ile örtbas; önlemsizlik sonucu sel/deprem felaketleri v.b. ) yaşandımı halk anlık uyanıyor(A kral çıplak, biz dımdızlak). Kendine geliyor. Nerde ulen bu Tanizanya dövleti diyor ama. Nafile... İki gün sonra gene kış uykusuna yatılıyor. Balık hafıza tekerrür ediyor. 1000 nasihati bırak, Ellibin musibet oluyor gene tık yok. O kadar etkiye sıfır tepki. Hülasa, Tazımanya' da bu kadar uyumlu tepkisiz ile, uyumsuz kalıp yaşamak zor zanaat olsa gerek.

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
[5:116] TANRI diyecek ki “Ey Meryemoğlu* İsa! Sen insanlara ‘Beni ve annemi TANRI’nın yanında putlar edinin’ dedin mi?’ ” O da diyecek ki “Sana yücelik olsun. Ben doğru olmayan bir şeyi söyleyemezdim. Eğer söylemiş olsaydım Sen zaten onu bilirdin. Sen benim düşüncelerimi bilirsin ancak ben Senin düşüncelerini bilmem. Sen bütün gizlilikleri bilirsin.

Rashad abi böyle diyor
Tanrı tarafından yetkilendirilmiş çeviri 💪.

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Kurana göre ölümün tanımını yapabilecek babayiğit var mı?

PAmbuk

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Haklısın ama
Birincinin Permitasyon prensibine
İkincinin "Arap dili kelimenin eş anlamlıları , ifade çeşitliliği gibi birçok açıdan oldukça zengindir."
kısmına katılmıyorum çünkü eş anlamlılık anlam karmaşasına yol açabilir, ifade konusunda da kelime sayısı hiç bir şey ifade etmiyor zira dil kulandığın kadardır; Permitasyon prensibi konusunda ise Tontonu herkes biliyor artık. Ayrıca tekrar söylüyorum dil kullandığın kadardır zira bu kadar zengin(?) bir dilde bile kendisini anlatamıyorsa ben ne diyeyim.
(Kötü gözüktüğü için böyle yazdım.)

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Cevabım konu başlığına...
Elbette ölecek, çünkü bu dünya Sultan Süleymana kalmamış, arapvari bir tanrıya mı kalacak?!😁

Son konular