Allah trilyonlarca gezegeni neden yaratmış?

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
1 yıl boyunca Canan Karatay diyeti yapıp, tereyağlı çay içsem günahlarım affolur mu hocam? Hem de zayıf, diri bir mümin olurum. Namazı Canan abla önermiyor. Demekki ilmi olarak bir işe yaramıyor.
Vıskili çayı biliyordum ancak tereyağlı çay da iyiymiş.😁
İlmini bilmini bilmem ancak namazı kılmaya niyetin varsa şayet, doğru dürüst kılman lazım. Ben de yıllarca tapmıştım yine de forumun mălum gülü, düzgün kılmadığımı iddia etmişti, iyi mi?🤣
Canan Karatay salak salak açıklama yapmaktan başka bir işe yaramıyor. Çaya kimse tereyağ koymaz. Faydalı olsa kaç yazar? Yanımıza küp küp tereyağı mı taşıyalım?

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Canan Karatay salak salak açıklama yapmaktan başka bir işe yaramıyor. Çaya kimse tereyağ koymaz. Faydalı olsa kaç yazar? Yanımıza küp küp tereyağı mı taşıyalım?
Viskili çayı bilirim, sütlü çayı da bilirim. Bilhassa İngilizler, çayı sütlü içerler.
Ancak tereyağlısını yeni duyuyorum, yarın kahvaltıda tadını bir denesem mi acep? 😁

jeezmortie

☆☆
Yazar
Düşünce
Hindu
Viskili çayı bilirim, sütlü çayı da bilirim. Bilhassa İngilizler, çayı sütlü içerler.
Ancak tereyağlısını yeni duyuyorum, yarın kahvaltıda tadını bir denesem mi acep? 😁
rick-and-morty-season-4-summer-1576748877.jpg

bırak o elindeki tereyağlı çayı

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Bir deneyin, aksaklık çıkarmazsa makinede, biz de deneriz. :akay:

Tiglath

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Vıskili çayı biliyordum ancak tereyağlı çay da iyiymiş.😁
İlmini bilmini bilmem ancak namazı kılmaya niyetin varsa şayet, doğru dürüst kılman lazım. Ben de yıllarca tapmıştım yine de forumun mălum gülü, düzgün kılmadığımı iddia etmişti, iyi mi?🤣

Yav hocam namazı iptal etsen olmaz mı? Tereyağlı çay içip kendimi feda ediyorum. Yetmez mi.

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Yav hocam namazı iptal etsen olmaz mı? Tereyağlı çay içip kendimi feda ediyorum. Yetmez mi.
O zaman şöyle yapalım...
Ben ve sen yarın kahvaltıda bu meretin en azından bir tadına bakalım.
Ben tüm yeniliklere açık birisiyim ki yaşım da bir hayli ilerledi yani.
Kendime daha bir özenle bakmam lazım.
Ancak C. Karaçayın(!) bilmediği şu:
Ben 20 seneden beri ağzıma şeker almam ve kahveyi ve çayı şekersiz içerim. 😎

Tiglath

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
O zaman şöyle yapalım...
Ben ve sen yarın kahvaltıda bu meretin en azından bir tadına bakalım.
Ben tüm yeniliklere açık birisiyim ki yaşım da bir hayli ilerledi yani.
Kendime daha bir özenle bakmam lazım.
Ancak C. Karaçayın(!) bilmediği şu:
Ben 20 seneden beri ağzıma şeker almam ve kahveyi ve çayı şekersiz içerim. 😎
Canım hocam benim. Seni seviyorum. Dikkat et kendine. Yağlı beslenme.

unacceptable

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Bu gezegenlerin insanların ilahi sınavındaki rolü nedir? Çoğuna ulaşmaya gücümüz, ömrümüz yetmeyecek. Çoğu insan gezegen nedir bilmeden ölüp gitti zaten.
Çoğu gezegen çölden daha beter. Hayat imkanı yok.
Allah trilyonlarca gereksiz gezegeni neden yaratmış olabilir?
Onlar bizim nazar boncuklarımız. Belayı def ediyorlar. Sende hep atayiz atayiz konuşuyon hee. ::D

İşte hala göremiyorsun bunu. İmana gel imana. Malum alemlere rahmet olarak gönderilmiş kapı gibi kitap var. Hep sorgula hep sorgula olmaz ki ama ::D

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
evet benim de zihnimi meşgul eden sorunsallardan biridir bu. Evrenin sonsuzluğu ile insanın merkeziliği arasındaki korkunç orantısızlık... Benzetme ile açıklamaya çalışırsam bu 3 koyunu otlamaları için Avustralya kıtası büyüklüğünde bir otlağa salıvermek gibi .

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
evet benim de zihnimi meşgul eden sorunsallardan biridir bu. Evrenin sonsuzluğu ile insanın merkeziliği arasındaki korkunç orantısızlık... Benzetme ile açıklamaya çalışırsam bu 3 koyunu otlamaları için Avustralya kıtası büyüklüğünde bir otlağa salıvermek gibi .

Hayır. Durum bundan daha tuhaf. Bir virüsü yüzmesi için Pasifik okyanusuna bırakmak desek o bile evren karşısındaki küçüklüğümüzü ifadede çok yetersiz kalır.

Dünya bir topluiğne başı olursa güneş 25 metre uzakta futbol topu kadar olur. Pluton futbol topuna 1 km. uzakta olur. (Bu arada Pluton'a araç ulaştırmanın çok küçük bir adım olsa da büyük başarı olduğunu vurgulayayım. Bu, evren için yok sayılabilecek ama insanlık için önemli bir adım.)

Güneş bir toz zerresi olursa galaksimiz Asya kıtası kadar olur. Galaksimiz içinde bulunduğu irili ufaklı 35 adet galaksiler içinde ikinci büyüklükte. Andromeda galaksisi Samanyolu'ndan üç kat büyük. Bu galaksi kümesi Başak üst kümesi içinde küçücük bir yerel grup. Başak üst kümesinde bin galaksi içeren gruplar var. Başak üst kümesi süper küme içinde çok önemsiz bir yer işgal ediyor. Süper kümeler Laniakea evren parçasını oluşturuyor. Laniakea bir ağacın dallarından biri kadar!

Korkunç... Bunu hiç bir tanım karşılayamaz. Bir fırtınada sürüklenen bir toz tanesiyiz desek yetmez. Bir hiçiz, başka bir şey değil.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aman diyim millet tereyağlı çaya alışır da! Yeniçeri hoşafın yağı kesildi diye ayaklandıydı!

Yeni atanan yeniçeri ağası çorba katılan kepçeyle hoşaf katılmasın, hoşaf yağlanmasın deyip hoşaf kazanına ayrı kepçe koydurmuş! Yeniçeri hoşafın yağı kesildi diye isyan çıkarıp kellesini almış!

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Bir fırtınada sürüklenen bir toz tanesiyiz desek yetmez. Bir hiçiz, başka bir şey değil.
O halde nihilizm yorganını üstümüze örtüp hiçlik uykusuna dalalım yerin altı bize serin bir döşek sermeden evvel. Farkettin mi bilmem yine o senin nefret ettiğin şaire gönderme yaptım.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
nefret ettiğin şair

Nefret ettiğimi söylemedim, hoşlanmıyorum dedim. Yobazlardan nefret etmemeye çalışıyorum. İyi niyetimden değil. Nefret sahibine zarar veriyor. Nefret negatif bir duygu. Negatiflik üretiyor. Neyse, kaldırımlar şiirlerinde şiir yeteneğini görebiliyorum ama bu yeteneğini yobazlığın hizmetine vermemeliydi.

Evrende hiç olmamıza gelince... Ama işte kuantum aleme göre de deviz. Kuantum fizikçiler bir parçacık karınca kadarsa başka bir parçacık balina kadar diyorlar. Bize göre ikisi de parçacık! İkisi de aşırı küçük!

Bir yanda büyüklük karşısında hiçlik duygusu yaşarken, bir yanda küçüklük karşısında devlik duygusu yaşıyoruz. Böyle hayret ederek bilim aşkını geliştiriyoruz. Bilim aşkı hiçlik duygusunu yeniyor. Çünkü bilim sürekli yenileniyor. Sonu gelmeyecek ama olsun. Okunacak tek kitap olsa ve okunup bitse ne yapardık? Öğreneceklerin sonu olmaması daha iyi. Ömür boyu uğraş. Can sıkıntısı yok!

Nihilizm ise her şeyi, bu arada bilimi de inkar olduğu için çıkmazdır. Can sıkıntısı ve bunalım üretir. Nihilizmden uzak durmanızı tavsiye ederim.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bu gezegenlerin insanların ilahi sınavındaki rolü nedir? Çoğuna ulaşmaya gücümüz, ömrümüz yetmeyecek. Çoğu insan gezegen nedir bilmeden ölüp gitti zaten.
Çoğu gezegen çölden daha beter. Hayat imkanı yok.
Allah trilyonlarca gereksiz gezegeni neden yaratmış olabilir?
Diğer gezegenlere bakıp şükür edelim diye.
Cihad için. En büyük kıyamet alameti: Dünya fethedilecek sıra gezegenlere gelecek. Ummetin lideri artık Galaxy Lideri olacak!
trilyonlarcasına bakıp daha çok şükredersin.
Müslümanlar sıklıkla evrendeki her "şeyin", her zerenin anlamlı olduğunu söyler. O zaman nedir bu trilyonlarca gezegendeki anlamlar? Hadi bir sürü yaşam olsun diyelim, bir sürü anlam. Trilyonlarca gezegen, milyonlarca farklı yaşam için yaratılmış olsun.

Ama kimsenin gitmeye uğraşmayacağı gezegenler de olmayacak mı?
Onlar bizim nazar boncuklarımız. Belayı def ediyorlar. Sende hep atayiz atayiz konuşuyon hee. ::D

İşte hala göremiyorsun bunu. İmana gel imana. Malum alemlere rahmet olarak gönderilmiş kapı gibi kitap var. Hep sorgula hep sorgula olmaz ki ama ::D
Sorunun cevabı:

Allahın isim ve sıfatlarını yansıtması için yaratılmışlardır ve her gök cisminde orada yaşayabilecek sekeneler vardır. Bu yüzden insanın oralara ulaşmaması onları anlamsız ve israf haline getirmez.

Tabi @DemoKratos da vurguladı. Bunlara bakan insan maddi olarak hiçliğini anlar. Bu yüzden bunları yaratan Kudretli Yaratıcı karşısında kibri bırakmamak çok mantıksız.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Namazı Canan abla önermiyor. Demekki ilmi olarak bir işe yaramıyor.
Arzu edenler linki inceleyebilir.

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gereken lüzum üzerine...
Yanıtım konu başlığına...
Yok böyle bir şey, böyle olduğunu iddia edenler halt etmiş, çünkü bu tanrı bir tanesini(bizimkisi) yaratmaya çalışırken, on dereden su getirmiş. Onu da pek becerememiş zaten, çünkü 23,5° yamukluk yüzünden doğru düzgün bile duramıyor. Artı bu güne gelene kadar gelen çarpmış giden çarpmış. Isınmak ve yörüngede durabilmek için başkalarına mahkum.
Tabii anlayana!

Yazarı tarafından düzenlendi:

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Sorunun cevabı:

Allahın isim ve sıfatlarını yansıtması için yaratılmışlardır ve her gök cisminde orada yaşayabilecek sekeneler vardır. Bu yüzden insanın oralara ulaşmaması onları anlamsız ve israf haline getirmez.

Tabi @DemoKratos da vurguladı. Bunlara bakan insan maddi olarak hiçliğini anlar. Bu yüzden bunları yaratan Kudretli Yaratıcı karşısında kibri bırakmamak çok mantıksız.
Tamamen boş Müslüman zırvalığı. Kendinizi düzinelerce yıl boyunca gram geliştiremediniz...

Tiglath

ll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Tamamen boş Müslüman zırvalığı. Kendinizi düzinelerce yıl boyunca gram geliştiremediniz...
Geliştiremezler. Çünkü düşünmeye, çalışmaya gerek yok. Dünya maalesef dinle buna imkan sağlıyor. Fakirler üretir bunlarda yer. Allah’la çaresiz insanı çok güzel kandırırsın.
Dünyada bu şerefsiz din adamları hep zenginin adamları olmuştur. Aksi yok.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Geliştiremezler. Çünkü düşünmeye, çalışmaya gerek yok. Dünya maalesef dinle buna imkan sağlıyor. Fakirler üretir bunlarda yer. Allah’la çaresiz insanı çok güzel kandırırsın.
Dünyada bu şerefsiz din adamları hep zenginin adamları olmuştur. Aksi yok.
Bunlar sizin temelsiz uydurmalarınız ve yazdıklarımla da konuyla da bu uydurma iddialarınızın alakası yok.

Konuyla alakasız bir şekilde ağız dolusu hakaret edip yazdıklarımın neresi neden yanlış gösterememeniz yazılanlar karşısında fikren aciz kaldığınızın itirafıdır :)

İftiracının El Kitabı Madde 4 uygulanıyor:

“4-Unutmayın hedef toplumda zaten çok az sayıda olan fikir namusuna sahip ve kaynak sorgulayan bilinçli kesim değil. Bir şekilde işinize taş koyanlara denk gelirseniz önce kıvırdığını iddia edin. Sonra bol bol hakaret edip yıldırmaya çalışın. Alaya alıp insanlar nazarında kıymetten düşürmeye çalışın. Hele tuzağınıza düşüp onlar da hakaret etmeye başlarsa işiniz çok kolaylaşır. Müslümanların ne kadar kaba, yobaz, bilimsel tartışma kültüründen uzak, dogmatik düşünen, örümcek kafalı vs artık ağzınıza geleni saydırın. Ve bingo! Oluşturduğunuz tantana içinde İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bol miktardaki tipler, sizi asla sorgulamadığı gibi her yazdığınıza destek olup delicesine alkışlar; çünkü onlar size inanmak için dünden razıdır. Buna ek olarak kaynak sorgulama ve gerçek kaynaklardan yazdıklarınızı teyit etme kültürü olmayan Müslümanların çoğunun da kafası karışacaktır. Artık zaferinizin tadını çıkarabilirsiniz...”

Yazarı tarafından düzenlendi:

Son konular

Son mesajlar