Allah Tuzak Kurar mı?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
1,717
Beğeniler
973
Düşünce
Agnostik
#1
Ali İmran/54: Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.

Enfal/30: Hatırla ki, kâfirler seni tutup bağlamaları veya öldürmeleri yahut seni (yurdundan) çıkarmaları için sana tuzak kuruyorlardı. Onlar (sana) tuzak kurarlarken Allah da (onlara) tuzak kuruyordu. Çünkü Allah tuzak kuranların en iyisidir.

Yunus/21: Kendilerine dokunan (kıtlık ve hastalık gibi) bir sıkıntıdan sonra insanlara bir rahmet (esenlik) tattırdığımız zaman, bir de bakarsın ki âyetlerimiz hakkında onların bir tuzağı vardır. De ki: Allah’ın tuzağı daha süratlidir. Şüphesiz elçilerimiz kurduğunuz tuzakları yazıyorlar.

Bir yaratıcı, kendi yarattığı varlıklara karşı tuzak kurar mı? Allah insanı kötülük yapabilecek donanımda yaratıyor ve sonra da kötülük yapan insanlara tuzak kuruyor. Bu olacak bir şey midir? O halde suçlu olan kötülük yapan insan değil, Allah'ın bizzat kendisidir.

Meselenin diğer bir yönü de tuzak kurmanın insana ait bir özellik olmasıdır. Yani Kuran'ı yazanlar aslında burada bir gaf yapmışlar, insana ait olan bir özelliği Allah'a vermişler. Oysa İslam'a göre de Allah insanlardan farklıdır. Bütün bunlar Kuran'ın insan yazması olduğunu bir kere daha kanıtlıyor.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:
Mesajlar
66
Beğeniler
15
Düşünce
Sünni
#2
Kuranın insan yazması olduğu iddiasında bulunmanız iftiradır. Allah tuzak kurar demek illa insan gibi tuzak kuracağı anlamına gelmeyebilir. Bir şekilde cezalandıracağı anlamına geliyor. Tuzak kurmak ifadesini görünce Kuran insan yazmasıdır demeniz maalesef ard niyetinizi gösteriyor.
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
1,717
Beğeniler
973
Düşünce
Agnostik
#3
İyi kıvıramamışsın. Ayetler gayet açık. Yukarıda da söylediğim gibi insan özelliği Allah'a atfedildiği için gaf yapılmıştır ve Kuran'ın ilahi olmadığını, insanlar tarafından yazıldığını gösteren delillerden biridir bu.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Beğeniler
570
Düşünce
Ateist
#5
Eğer Allahı müşküllerinizi çözdüğünüz hal, yani Nefsi Safiye hali olarak görüp; tuzak kuranları beyninizdeki hatalı düşünce ve duygular olarak görürseniz bu tuzak çok güzel bir şey. :) Aptal nefsi kandırmaktır ki bu başarının şartlarından biridir.
 
Mesajlar
31
Beğeniler
2
Düşünce
Muvahhid
#6
Kimler tuzak kurar? Üç kağıtlarla, hileler ile hasmını nakavt etmek isteyen zavallılar. Tuzak üzerine tuzak niye kurulur? Onu bertaraf etmek için. Allah zavallı mıdır ki tuzak kursun? O sadece kurulan tuzakları onların başına geçirir. Anlayın artık bu kadarını!
 
Üst Alt