1. 1 dakikada üye olup sitede yazmaya başlayabilirsiniz
  anında üyelik için TIKLA

Allah'ın Kendini Yaratabilmesi!

'İslam Genel' forumunda Boyla Kutlug tarafından 1 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Boyla Kutlug

  Boyla Kutlug Üye

  Mesaj:
  79
  Alınan Beğeniler:
  104
  Düşünce:
  Ateist

  Özel Mesaj
  13880347_1638570366470915_6561884192126954964_n.jpg

  Allah evrim aşamalarına uğramadan, bir anda mükemmel bir yapıya ve herşeye gücü yetebilir ve herşeyin gözcülüğünü ve tanıklığını yapabilir hale nasıl erişmiştir? Allah evreni yaratan yaratıcı zeka ise, o zaman Allah, evrenden çok daha karmaşık bir yapıda olması gerekmiyor mu? Evrenimizden çok daha karmaşık ve çok daha donanımlı olan Allah, kendini mükkemmele eriştirmişse, doğal süreçlerde kendiliğinden yaratıcı zeka olabilmişse, Allah'tan çok daha az karmaşık, basit ve çok daha az donanımlı olan evrenimiz, kendiliğinden niye var olabilmesin ki? Evrenimiz o Allah'tan daha az karmaşık yapıda ve daha az karmaşık niteliklerde olduğuna göre, evrenimizin kendiliğinden evrimsel doğal süreçlerle varolması, Allah'ın kendiliğinden mükemmel bir şekilde varolmasından kolaylık ve koşullar bakımından çok daha gerçekci ve olası değil midir? Kendiliginden hiçbirşey olamaz ama Allah olmuşsa, hemde olabilmesi imkansız donanımlara, niteliklere ve yeteneklere sahip olarak! O zaman Allah'tan çok daha az karmaşık yapıdaki evrenimiz de aynı süreçlerde kendiliğinden var olabilir demektir.

  Evren, allah'tan daha az karmaşık, nitelik ve donanımsal yapıda olduğuna göre, evrenin kendiliğinden evrimsel süreçlerle varolması olanaklıdır. Allah, evren'den daha çok karmaşık, nitelik ve donanımsal yapıda olduğuna göre, allahın kendiliğinden bilinmeyen süreçlerle varolması olanaksızdır. Allah kendiliğinden varolabilseydi adı allah olmazdı. Her tanrı onu vareden insanların lisanlarında adlandırılmıştır (Viracocha, Zeus, Amun, Allah), ve o insanların lisanları ile ayetleri buyurur onlara. Tanrı, tanrıyı kurgulayanlar kadar donanımlı ve başarılıdır veya başarısızdır. Evren kusursuz ve mükemmel bir Tanrı'nın yaratımı olsaydı, bariz kusurlu insanları ve taraflı ortadoğu kültürcülüğü niçin yaratsın?
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Ağustos 2016
  Mandırafilozofu ve Mete Turan bunu beğendi.
 2. Mete Turan

  Mete Turan ★★★★★ Divan Kurulu Başkanı

  Mesaj:
  1,324
  Alınan Beğeniler:
  755
  Cinsiyet:
  Erkek
  Düşünce:
  Agnostik

  Özel Mesaj
  Kuranda bahsedilen coğrafi alanlar, sadece Orta Doğunun belli bir bölgesidir. Yani Allahın Orta Doğudan başka bildiği bir yer yok. Bu da gösteriyor ki Kuran insan yazmasıdır. Eğer Kuran ilahi bir güç tarafından yazılmış olsaydı Orta Doğu dışındaki coğrafyadan da mutlaka bahsederdi.
   
  Son düzenleme: 1 Ağustos 2016
 3. Furkan

  Furkan Üye

  Mesaj:
  146
  Alınan Beğeniler:
  106
  Cinsiyet:
  Erkek
  Düşünce:
  Sünni

  Özel Mesaj
  Şöyle düşün sen beşeri aklınla düşünüyorusun dünyevi koşullarda düşünüyorsun.Düşünmeye çalıştığın şeyler hayalinin de ötesinde birşeydir.İnsanın buna aklı ve mantığı yetmez ve sen yine dünyevi bir çıkarıma varırsın.Olaya böyle bakman lazım.Örnek olarak:Ali bir yazılımcı ve A yazılımını yazıyor.Ali A yazılımını yazdığına göre Aliyi kim yazdı?Ali yazılım değil ki yazılsın.Aynı şekilde de Allah Cüzzi değildir Küllidir.Zaten görmeyi bir ölçü sayarsan evrenin %97'sini inkar etmiş olursun görmeyi tek ölçü olarak saymamak lazım eğer saysaydık.Sen aklında kurduğun bir dünyayı insanlara kanıtlayamassın aklında böyle bir dünya olduğunu beynini çıkarıp gösterirsen böyle bir dünya göremezler.Umarım anlatabilmişimdir.

  Vesselam
   
  Müslim bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş