“Allah'ın Mekandan Münezzeh Olması“ İnancının Temeli Nedir?

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Tamam sorun yok sonuç olarak Allah görülebilecek bir şey değil bu dünyada bu durumda. Aynı zamanda başlıkla alakalı olarakta ayetlere göre bu evrende de değil. Hadisler konusunda pek bilgim yok.
Ayet Allah'ın görülebilecek olmasından bahsetmiyor, Allah'ı gören şeylerin hayatta kalamayacağını söylüyor. Koskoca dağ bile Allah'ı gördüğünde paramparça oluyorsa Musa da paramparça olur. Bu yüzden Allah 'eğer dağ yerinde durabilirse' diye Musa'ya şart belirliyor.

Düşünce
Ateist
Ayet Allah'ın görülebilecek olmasından bahsetmiyor, Allah'ı gören şeylerin hayatta kalamayacağını söylüyor. Koskoca dağ bile Allah'ı gördüğünde paramparça oluyorsa Musa da paramparça olur. Bu yüzden Allah 'eğer dağ yerinde durabilirse' diye Musa'ya şart belirliyor.
Bu dünya için allahı görenlerin hayatta kalamayacaklarını söylüyor olabilir bunda sorun yok ama ahiret için farklı düşünceler var işte.

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Bunun sebebi ise Tevrat'a göre yaşayan hiçbir şeyin Allah'ı göremeyecek olması. Ama benim sorduğum soru bu değildi. Sorum Allah'ın mekandan münezzeh olup olmaması. Ki Tevrat'a ve İncil'e göre değildir.
Ben Kuran'daki kıssadan bahsettim. Kuran'daki hikayede olay görememek değil, maddenin Allah'ın varlığını taşıyamaması, bunu bir not alalım. Yani, Allah'ın madde olarak belirlemesi mümkün değil. En azından bizim bildiğimiz madde.

İkinci olarak Kuran ve Tevrat'ta böyle değil demişsin ancak asıl senin anlattığın gibi değil. Tevrat'ı çok farklı şekilde Tevil edenler var. Bizim Hristiyanlar işine gelen, yani tanrının madde içinde olabileceğini iddia eden tevilleri almışlar ve bunu tek tevil gibi sunuyorlar size.

D&R dan aldığınız Tevrat çevirisi, tek çeviri değil. Dini metinlerin çevirisi bence en güvensiz çevirilerdir zira din, insanı öyle bir kıvama sokar ki, bildiklerinin yanlış çıkma korkusunda her haltı değiştirebilir insan. Farklı tevil ve çeviriler okumanızı da tavsiye ediyorum.

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ben Kuran'daki kıssadan bahsettim. Kuran'daki hikayede olay görememek değil, maddenin Allah'ın varlığını taşıyamaması, bunu bir not alalım. Yani, Allah'ın madde olarak belirlemesi mümkün değil. En azından bizim bildiğimiz madde.

İkinci olarak Kuran ve Tevrat'ta böyle değil demişsin ancak asıl senin anlattığın gibi değil. Tevrat'ı çok farklı şekilde Tevil edenler var. Bizim Hristiyanlar işine gelen, yani tanrının madde içinde olabileceğini iddia eden tevilleri almışlar ve bunu tek tevil gibi sunuyorlar size.

D&R dan aldığınız Tevrat çevirisi, tek çeviri değil. Dini metinlerin çevirisi bence en güvensiz çevirilerdir zira din, insanı öyle bir kıvama sokar ki, bildiklerinin yanlış çıkma korkusunda her haltı değiştirebilir insan. Farklı tevil ve çeviriler okumanızı da tavsiye ediyorum.
İncilin Arapça PDF'sini buldum, oradan da çevirileri kontrol ediyorum ama Tevratınkini bulamadım.
Tevrat'ı Arapça versiyonda bulabileceğim bir site var mı?

vld_ackrmn

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
İncilin Arapça PDF'sini buldum, oradan da çevirileri kontrol ediyorum ama Tevratınkini bulamadım.
Tevrat'ı Arapça versiyonda bulabileceğim bir site var mı?

Şuradan kontrol edebilirsin veya şuradan:

vld_ackrmn

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bu arada şunu da not edeyim. Güncel çevirilerde sayısal ve noktasal problemler var. Mesela Şovak'ı bet harfi yerine kaf ile okuyan var. O zaman Şofak olur. Bunun sebebi yeni baskı el yazmaları ile yapılırken harflerin bir-birine çok benzemesidir. Mesela el yazısı ile ר harfi ile ך harfinin hiç bir farkı yok. Birazcık kuyruğunu uzat Kahf ile Resh'i ayıramazsın.

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik

Mesela Çıkış.19.11'de Tanrı İsraillilerin gözü önünde Sina Dağı'na iniyor. Çeviriyi Yahudi sitesinden kontrol ettim bir fark bulamadım.

וְהָי֥וּ נְכֹנִ֖ים לַיּ֣וֹם הַשְּׁלִישִׁ֑י כִּ֣י | בַּיּ֣וֹם הַשְּׁלִשִׁ֗י יֵרֵ֧ד יְהוָֹ֛ה לְעֵינֵ֥י כָל־הָעָ֖ם עַל־הַ֥ר סִינָֽי

And they shall be prepared for the third day, for on the third day, the Lord will descend before the eyes of all the people upon Mount Sinai.

Daha güvenilir bir çeviri siteniz varsa önerin oradan da kontrol edelim.

https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/9880

@Ebu Cehil sen de şu çeviriyi inceler misin?

وَيَكُونُوا مُسْتَعِدِّينَ لِلْيَوْمِ الثَّالِثِ. لانَّهُ فِي الْيَوْمِ الثَّالِثِ يَنْزِلُ الرَّبُّ امَامَ عُِيُونِ جَمِيعِ الشَّعْبِ عَلَى جَبَلِ سِينَاءَ

https://copticchurch.net/bible/arabic/SVD/Exodus/19?showVN=1

Ebu Cehil

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
@Ebu Cehil sen de şu çeviriyi inceler misin?

وَيَكُونُوا مُسْتَعِدِّينَ لِلْيَوْمِ الثَّالِثِ. لانَّهُ فِي الْيَوْمِ الثَّالِثِ يَنْزِلُ الرَّبُّ امَامَ عُِيُونِ جَمِيعِ الشَّعْبِ عَلَى جَبَلِ سِينَاءَ

https://copticchurch.net/bible/arabic/SVD/Exodus/19?showVN=1
وَيَكُونُوا مُسْتَعِدِّينَ لِلْيَوْمِ الثَّالِثِ. لانَّهُ فِي الْيَوْمِ الثَّالِثِ يَنْزِلُ الرَّبُّ امَامَ عَيُونِ جَمِيعِ الشَّعْبِ عَلَى جَبَلِ سِينَاءَ

Transcript: Ve yekûnû muste'iddîne lilyevmi s-sêlisi. Lennehu fî l-yevmi s-sêlisi yenzilu r-rabbu emâme 'ayûni cemî'i ş-şe'bi alâ cebeli sînâ'e

Türkçesi: Ve üçüncü gün için hazır ol. Rab, üç gün içinde Sina dağındaki tüm milletin gözü önünde inecek.

Çevirisi bu aga.

Yazan tarafından düzenlendi:

vld_ackrmn

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
וְהָי֥וּ נְכֹנִ֖ים לַיּ֣וֹם הַשְּׁלִישִׁ֑י כִּ֣י | בַּיּ֣וֹם הַשְּׁלִשִׁ֗י יֵרֵ֧ד יְהוָֹ֛ה לְעֵינֵ֥י כָל־הָעָ֖ם עַל־הַ֥ר סִינָֽי

Karaladığım kelime ye-red'dir. Anlamı inmek, gelmek veya gitmek, gökten düşmek ve s. Nikkudlarını atdım hatta. Eski Habeşçede:

በሦስተኛው ቀን ሕዝቡ ሁሉ ሲያዩ እግዚአብሔር በሲና ተራራ ላይ ይወርዳልና(yweridana) ለሦስተኛው ቀን ይዘጋጁ

Arapçada da var galiba aynı kalıp. ወርዳ kalıbı inmek, gelmek demek.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kafadan uydurulan bir şeye yine kafadan yapılan atamalar.

Bu tür uydurmaya uydurma atamaların özeti "hikmetinden sual olmaz" zırvasıdır. Ne hikmetinden sual olmaması yahu? Sen yok dedin diye olmayacak! Bu nasıl kafa yahu?

Hayır ne hikmetinden sual olmaması be?! Suali olmayacak ne var da bu saçmalığın hikmetinden sual olmayacak? Ha yani hikmetinden sual olmaz dedin, haaa öyle mi tamam o zaman soru sormayacağız demek oluyor bu deyip susup oturacağız!

Ezeli iddiası da bu, doğmadı doğurmadı ataması da bu, tüm atamalar uydurma, kafadan sallama. Kuyruğunda mavi kurdele var desen o da olur, kafadan atma değil mi nasılsa!

Lan dünyada bu kadar beleşe uyutulan bir ahmaklar sürüsü daha var mıdır acaba? Vardır illa ki de... Uyuttukları masallar bu kadar gülünç ve uyduruk değildir!

Son konular