Allah'ın Merhameti?

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Soruyor musun? Lütfen dostum ya. :) Adam dalga geçmek için hesapta bir "din" atmış ortaya farkı ne ki? diyorsun. :D
Evet soruyorum. İslam ile Mamo dininin farkı nedir? Dalga geçmekten ziyade İslamın veya başka herhangi bir dinin ispatı yapılamaz. Bunu anlatmak için soruyorum. Farkı yok çünkü. Gerçeklik açısından hiçbir dinin birbirinden farkı yoktur.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evet soruyorum. İslam ile Mamo dininin farkı nedir? Dalga geçmekten ziyade İslamın veya başka herhangi bir dinin ispatı yapılamaz. Bunu anlatmak için soruyorum. Farkı yok çünkü. Gerçeklik açısından hiçbir dinin birbirinden farkı yoktur.
Böyle düşünüyorsan, diyecek birşeyim yok. Kendi düşüncen.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Kuran'da Allah-ü Teala diyor dostum, haşa yanında falan olduğum yok. Şahsen sana sorulmadı. :D İnsanların hepsine soruldu ve hafızamızdan silindi. Saçmalık falan olduğu yok. İşine gelmiyor sadece.

Anlayacağını umduğum bir şekilde anlatacağım. Bir anneden yola çıkalım. Anneler merhametlidir dimi oğluna/kızına kıyamaz v.s. Ama onu ölüceğini bile bile doğurdu? Bu anne merhametsizmidir şimdi? "Allah insanların cehenneme gideceğini biliyor sonuçta" Sonuçların bilinmesi fiiliyatı engellemez. Düşünsene gözünü açtığında cehennemdesin. Sen ben ne suç işledim deyince sana, dünyaya gitseydin bunları bunları işliyecektin bu yüzden cehenneme attık deseler. Senin sorgulamaya hakkın olurdu. Allah'ın bizim nereye gidiceğimizi bilmesi bizi yaratmasına engel değildir. Veya bir üniversite sınavında; Sen akıllı birine benziyosun tıpa git, Sen salaksın deseler adaletsiz olur. O yüzden sınav yapmadan mükafet ve mücazat vermek adaletsizdir. Umarım anladın..
Son dediğin cümle senin zeka düzeyini belli ediyor. Tanrı bu sınavın sonucunu TAMAMEN BİLİYOR. Ve üstüne üstlük sen ne kadar çabalarsan çabala senin nereye gideceğini gayet KESİN biliyor. Kesinliğe sınav yapmak anlamsızdır. Çünkü ortada kesinlik var. Ve tanrı bizi yaratırken de cennete mi cehenneme mi gideceğimiz BİLEREK yaratıyor. Bu nedir bir sınav mı yoksa oyuncak seçme mi? Biz putun zavallı oyuncakları miyiz?
Asla, put bazı kişilerin oyuncağı. Ve o kişilerin oyuncağı da sizi oyuncak gibi kullanıyor.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yaradılış amacın bu. :) Allah sana kendisine inanman için her şeyi yapıyor. Kitap yolluyor, elçi yolluyor, sana kanıtlar sunuyor. Bu tanrı mı merhametsizdir? Eğer merhametsiz bir tanrı olmasaydı. Sana ne yardım edip kitap yollardı, ne elçi yollardı. Sana ölünce "cenneti" vaat etmezdi. Sen Allah'a inanmayıp, ayetlerine karşı çıkıp, merhamet'ine laf edip, ''niye cehenneme atıcak beni?'' demen biraz saçma?
Arap Putu'nun benim için yaptıkları:

1. Kitap yolluyor lakin insanlar değiştiriyor yani b.k yoluna...

2. Peygamberler yolluyor. Muhammed hariç hepsinin öğretileri b.k yoluna...

3. Kanıt yolluyor kuranında. Lakin hiçbiri kanıt falan değil zırva. Daha doğru kanıt da sunamıyor. Üstüne üstlük çelişkilerle dolu kitap yolluyor.

4. Sözde annemin trilyon katı şefkate sahip put üstteki yaptıklarına karşılık sonsuza kadar ateşte yakıyor. Ve sonsuz işkence çektiriyor.

Ve evet islam muazzam mantıklı bir din.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Son dediğin cümle senin zeka düzeyini belli ediyor. Tanrı bu sınavın sonucunu TAMAMEN BİLİYOR. Ve üstüne üstlük sen ne kadar çabalarsan çabala senin nereye gideceğini gayet KESİN biliyor. Kesinliğe sınav yapmak anlamsızdır. Çünkü ortada kesinlik var. Ve tanrı bizi yaratırken de cennete mi cehenneme mi gideceğimiz BİLEREK yaratıyor. Bu nedir bir sınav mı yoksa oyuncak seçme mi? Biz putun zavallı oyuncakları miyiz?
Asla, put bazı kişilerin oyuncağı. Ve o kişilerin oyuncağı da sizi oyuncak gibi kullanıyor.
Komik :).

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Allah senin ne yapacağını bilerek yaratmıyo. Yarattığında senin ne yapacağını biliyor. Ve burda bu yükü yüklenen insan olmayı isteyen sensin. O aklın alırsa artık.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Allah senin ne yapacağını bilerek yaratmıyo. Yarattığında senin ne yapacağını biliyor. Ve burda bu yükü yüklenen insan olmayı isteyen sensin. O aklın alırsa artık.
Yanlış. Ne yapacağımı bilerek yaratıyor. Yaratmak fiilini yaparken ve hatta yapmazken ileride yaratacaklarını da biliyor. Ve yarattıklarının da ne halt olacağını biliyor. O her şeyi biliyor(!) tüm geleceği. Gelecekteki tüm fiillerini ve o fiilerin o fiileri gerçekleştirmeden sonuçlarının ne olacaklarını...

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ayrıca şu anda salih amel işleyip, ibadet edip cenneti kazanmaya çalışmak elinde var mı? var. Allah adaletli ve merhametlidir.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yanlış . Ne yapacağımı bilerek yaratıyor . Yaratmak fiilini yaparken ve hatta yapmazken ileride yaratacaklarını da biliyor . Ve yarattıklarının da ne halt olacağını biliyor . O her şeyi biliyor (!) tüm geleceği . Gelecekteki tüm fiillerini ve o fiilerin o fiileri gerçekleştirmeden sonuçlarının ne olacaklarını ...
Sen diyorsun ben insan olucam diye :D. Bi üstteki mesajada bak.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Sen diyorsun ben insan olucam diye :D. Bi üstteki mesajada bak.
Şu insan olma olayını seçerken de neyi seçeceğimi de biliyor. Yahu bu elimizdeki put HER ŞEYİ BİLİYOR. VE HER ŞEYİ BİLMESİNE RAĞMEN GİDİYOR SINAV YAPIYOR. BİZİ YARATIRKEN DE SINAV SONUCUMUZU BİLİYOR. SON SORUMA CEVAP VER.

Bizi yaratırken ve hatta yaratmadan önce ileride yaratacakları insanların kaderini biliyor mu bilmiyor mu?

Bizim bu sorumluluğu istememiz bu gerçeği değiştirmez.

Senin şu melek olup olmama hadisini ciddiye aldığım için sevin. Bunun nedeni bişeyler anlaman için. Yoksa iyice dalgamı geçerdim. Ama dalga geçince malesef anlamıyorsunuz.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Şu insan olma olayını seçerken de neyi seçeceğimi de biliyor. Yahu bu elimizdeki put HER ŞEYİ BİLİYOR. VE HER ŞEYİ BİLMESİNE RAĞMEN GİDİYOR SINAV YAPIYOR. BİZİ YARATIRKEN DE SINAV SONUCUMUZU BİLİYOR. SON SORUMA CEVAP VER.

Bizi yaratırken ve hatta yaratmadan önce ileride yaratacakları insanların kaderini biliyor mu bilmiyor mu?

Bizim bu sorumluluğu istememiz bu gerçeği değiştirmez.

Senin şu melek olup olmama hadisini ciddiye aldığım için sevin. Bunun nedeni bişeyler anlaman için. Yoksa iyice dalgamı geçerdim. Ama dalga geçince malesef anlamıyorsunuz.
Şimdi bir örnek vericem alınma. Şimdi sen sınıftakı en tembel derslerine çalışmayan bir çocuksun tamam mı? Hoca senin biliyor mu kalıcağını? Biliyor. O zaman desin Ahmet sen sıfır alıcan sınav olma kaldın. Ne dersin hocaya? SONUÇLARIN BİLİNMESİ FİİLİYATI ENGELLEMEZ. Bak kaç yaşındasın bilmiyorum ama Allah sana o kadar süre vermiş, ve daha da zamanın var. Yapman gerek şey ne bi namaz bi oruç birde salih amel. Demiyor git 1 ton taş taşı.

Kader olayına gelirsek Allah'ın iki tane kader defteri vardır. Birisi yazar bozar tahtası (Bu senin yaptıklarına göre değişir) Diğeri ise mutlak olan kader. Doğumun, ölümün, geçireceğin kaza v.s. Kapiş?

Düşünce
Muvahhid
Merhameti gereği yakıyor..

Suç varsa cezası da olur. Eylemler özgür irade ile işleniyor. Zorunlu yazgı yok.. Allah’ın kötüleri cezalandırması merhametine gölge düşürmez.. O zatıyla sonsuz merhamet sahibi olsa da sana istediğin kadarı ile tecelli ediyor..

Allah’ı inkar edip cehenneme gitmek isteyen birine cehennemi veriyor işte.. Herkes istediğini buluyor..

Hem merhamet hem adalet.. ;)

Düşünce
Muvahhid
Cehennem sebep değil sonuçtur... İmanın bir ödülü varsa inkarında cezası olacaj elbette.. ^^

Düşünce
Muvahhid
Şimdi bir örnek vericem alınma. Şimdi sen sınıftakı en tembel derslerine çalışmayan bir çocuksun tamam mı? Hoca senin biliyor mu kalıcağını? Biliyor. O zaman desin Ahmet sen sıfır alıcan sınav olma kaldın. Ne dersin hocaya? SONUÇLARIN BİLİNMESİ FİİLİYATI ENGELLEMEZ. Bak kaç yaşındasın bilmiyorum ama Allah sana o kadar süre vermiş, ve daha da zamanın var. Yapman gerek şey ne bi namaz bi oruç birde salih amel. Demiyor git 1 ton taş taşı.

Kader olayına gelirsek Allah'ın iki tane kader defteri vardır. Birisi yazar bozar tahtası (Bu senin yaptıklarına göre değişir) Diğeri ise mutlak olan kader. Doğumun, ölümün, geçireceğin kaza v.s. Kapiş?
Saçma bir örnek.

“Allah’a (şanına uymayan) benzetmeler yapmaya kalkmayın. Çünkü Allah bilir, siz bilmezsiniz.”

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist

Hoca diyor ki oğlum ben senin sınava girdikten sonra ne yapacağını her anını her detayını ve sonucunu ne yaparsam yap KESİN BAK kesin yani ne halt yaparsan yap KESİN biliyorum derse öğrenci de hocanın geleceği bilme yeteneğini de biliyorsa bizim (putun özelliklerini bildiğimiz gibi) öğrenci hiçbir şey diyemez. Sınava girse ne olacak hocanın dediği kesin doğru çıkacak boşuna sınava gerek yok. Ayrıca bu sınav örneği tanrıyla pek uyuşmuyor. Çünkü bu sınav çelişkisi sadece insanın geleceğiyle ilgili değil doğmadan önce de geçmişini de etkisi altına alıyor. Hoca örneği bunu açıklayamaz.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist

Sana hocam eğer sen sıfır alcaksın ve ben seni de sıfır alacağın için cezalandıracağım derse ne dersin?
Dona kalırsın çünkü ne yaparsan yap sınav sonucun 0 boşuna hocana yok öyle şey olur mu demek heralde ahmaklıktır. Hocanın dediği kesin doğru çünkü. Ve sen bunu değiştiremezsin hocan çünkü geleceğini biliyor. Sen geleceğini değiştirirsen bu onun geleceğini bilmediği anlamına gelir. Geleceği biliyorsa senin neler yapacağını da her detayıyla bilir senin elinden ne gelirse gelsin o gelecek sabittir.

Tanrı da böyledir. Daha evreni yaratmadan yaratacağı insanların ne olacağını bilir ve bu insanlar onu değiştiremez. Değiştirirse bu tanrının çekişmesine yol açar.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu besin zincirine bağlı yaşamda ne merhameti? Ha ölünce mi? hee ya! heeeee!

Üst Alt