Allah'ın Merhameti?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Sen geleceğini değiştirirsen bu onun geleceğini bilmediği anlamına gelir. Geleceği biliyorsa senin neler yapacağını da her detayıyla bilir senin elinden ne gelirse gelsin o gelecek sabittir.
Sahi o zaman niye yaratmış? Canı sıkılmış eğlenmek için olur cevabı. O zamanda Allahın sıfatlarından birisi de sıkılan olmaz mı?

Moderatör tarafından düzenlendi:

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Sahi o zaman niye yaratmış? Canı sıkılmış eğlenmek için olur cevabı. O zamanda Allahın sıfatlarından birisi de sıkılan olmaz mı?
Bu allah çok sıkılıyor be hocam. İnsanları yakarak stres atıyor. Ve hayatta insanların kimisine inanılmaz acılar çektiriyor. Bu putun cezasını biri kesmeli. :)

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sana hocam eğer sen sıfır alcaksın ve ben seni de sıfır alacağın için cezalandıracağım derse ne dersin?
Dona kalırsın çünkü ne yaparsan yap sınav sonucun 0 boşuna hocana yok öyle şey olur mu demek heralde ahmaklıktır. Hocanın dediği kesin doğru çünkü. Ve sen bunu değiştiremezsin hocan çünkü geleceğini biliyor. Sen geleceğini değiştirirsen bu onun geleceğini bilmediği anlamına gelir. Geleceği biliyorsa senin neler yapacağını da her detayıyla bilir senin elinden ne gelirse gelsin o gelecek sabittir.

Tanrı da böyledir. Daha evreni yaratmadan yaratacağı insanların ne olacağını bilir ve bu insanlar onu değiştiremez. Değiştirirse bu tanrının çekişmesine yol açar.
Ne yaparsan yap değişmeyecek diye birşey yok işte. Senin hala zamanın var diyorum. Ve sen eğer ahiret varsa İslam doğru din ise Allah'a ne diyeceksin? Sen zaten benim nereye gidiceğimi biliyodun bende ne ibadet ettim ne de salih amel işledim mi diyeceksin. Senin dediğin kader gibi ben sınava çalışmıyım zaten kaderimde ne varsa odur. Sen geleceğini değiştirebilirsin. Sana dedim ki iki tane kader defteri vardır. Buda Allah'ın yazar bozar tahtasındadır.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu allah çok sıkılıyor be hocam. İnsanları yakarak stres atıyor. Ve hayatta insanların kimisine inanılmaz acılar çektiriyor. Bu putun cezasını biri kesmeli. :)
Eğer Allah ibadet etmeyen, salih amel işlemeyen kişileri cezalandırmaz ise, diğer insanlara haksızlık olur. Sen ibadetlerini yapıcaksın, salih amel işleyip günahtan uzak durucaksın. Ve bunları yapmayan adam diyecek ki Allah bizi niye yakacak, Allah sadist. Allah'ın insanları yakması adaletindendir. Ve zaten bunu kendisi de belirtiyor. Namaz kılmayan yanacak, oruç tutmayan yanacak diye. Sen kanunlara uymazsan elbette cezanı çekersin.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ne yaparsan yap değişmeyecek diye birşey yok işte. Senin hala zamanın var diyorum. Ve sen eğer ahiret varsa İslam doğru din ise Allah'a ne diyeceksin? Sen zaten benim nereye gidiceğimi biliyodun bende ne ibadet ettim ne de salih amel işledim mi diyeceksin. Senin dediğin kader gibi ben sınava çalışmıyım zaten kaderimde ne varsa odur. Sen geleceğini değiştirebilirsin. Sana dedim ki iki tane kader defteri vardır. Buda Allah'ın yazar bozar tahtasındadır.
Yeterince açıkladım bu da son açıklamam anla artık.

Gelecek sabittir. Geleceğin değişmesi demek tanrıyı çelişkilere boğar. Biz ne yaparsak yapalım tanrı bizi her daim sonucumuzu bilir ve biz onu değiştiremeyiz. Üstte açıkladım.

Bu arada verdiğin hoca örneğinde sadece sınav bizim sınavımıza benzer. Öğrencinin çalışması yani sınavından öncesi kısmı bizim sınavda olmaz. Bizim sınav doğumumuzdan itibarendir. Çalışma kısmını benzetemezsin.

Tanrı geleceği bilir (varolduğunu varsayarsak). Ve tanrı ebediyen bizim kaderimizi bilir. Bizi daha yaratmadan kaderimizi bilir. Ve bizim bu kaderi değiştirmemizin imkânı olmaz. Eğer biz cehennemliksek bunu değiştiremeyiz. Değiştirmek tanrının geleceği bilmediği anlamına gelir. Biz her ne kadar bizim kararımıza göre gitsek de biz geleceği değiştiremeyiz. Biz yönlendiririz lakin bunlar bir kayaya kazınmış gibidir. Bizim yapacağınız pek bir şey yok. Bu sınavı olur tercihi yaparız ama ebediyetten bilinen gerçeği değiştiremeyiz. Üstüne üstlük ceza veya ödül alırız.

İşler iyice saçmalaşınca bunları insan kavramaz derler lakin buna olayın çelişkisi neden olur. Bir varlığın özgür iradesi max olunca bizim irademiz bu max karşısında ezilir.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yeterince açıkladım bu da son açıklamam anla artık.

Gelecek sabittir. Geleceğin değişmesi demek tanrıyı çelişkilere boğar. Biz ne yaparsak yapalım tanrı bizi her daim sonucumuzu bilir ve biz onu değiştiremeyiz. Üstte açıkladım.

Bu arada verdiğin hoca örneğinde sadece sınav bizim sınavımıza benzer. Öğrencinin çalışması yani sınavından öncesi kısmı bizim sınavda olmaz. Bizim sınav doğumumuzdan itibarendir. Çalışma kısmını benzetemezsin.

Tanrı geleceği bilir (varolduğunu varsayarsak). Ve tanrı ebediyen bizim kaderimizi bilir. Bizi daha yaratmadan kaderimizi bilir. Ve bizim bu kaderi değiştirmemizin imkânı olmaz. Eğer biz cehennemliksek bunu değiştiremeyiz. Değiştirmek tanrının geleceği bilmediği anlamına gelir. Biz her ne kadar bizim kararımıza göre gitsek de biz geleceği değiştiremeyiz. Biz yönlendiririz lakin bunlar bir kayaya kazınmış gibidir. Bizim yapacağınız pek bir şey yok. Bu sınavı olur tercihi yaparız ama ebediyetten bilinen gerçeği değiştiremeyiz. Üstüne üstlük ceza veya ödül alırız.

İşler iyice saçmalaşınca bunları insan kavramaz derler lakin buna olayın çelişkisi neden olur. Bir varlığın özgür iradesi max olunca bizim irademiz bu max karşısında ezilir.
Bunu demen senin yaradılış amacını bilmemendendir. Allah, ezeli ilmi ile bizim akıbetimizi bildiği halde bu neticeyi bizlere de bildirmek ve hesap gününde itiraza mahal bırakmamak için şu dünyayı bir imtihan yurdu olarak yaratmış, bizleri de bu aleme bir memur olarak göndermiştir. Sana dedim ki sonuçların bilinmesi fiiliyatı engellemez. Sen bir fidan dikmeden bu fidanın ilerde ağaç olacağını biliyorsun değil mi? Allah ta bizi yaratmadan nereye gideceğimizi biliyor. O zaman sen fidanı dikme, Allah'ta bizi yaratmasın. Sence bu mantıklı mı? Allah'ın bizim nereye gideciğimizi bildiği halde dünyaya yollaması ''AHİRET GÜNÜNDE İTİRAZ EDEMEMEMİZ İÇİNDİR''. Buda benim son açıklamamdı.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ayrıca sen nereye gideceğini biliyor musun? Hayır. Bunu Allah biliyor. Sen ibadet edersen cennete gideceğini biliyorsun, eğer ibadet edersen demekki senin cennete gideceğini Allah ibadet ettiğin için biliyormuş. Eğer Allah senin cehenneme gideceğini biliyorsa bu senin ibadet etmediğindendir. Allah'ın senin cehenneme gidip gitmeyeceğini bilmesi senin yaptıklarındandır. Yani burda Allah'ın merhameti tartışılmaz. Çünkü cehenneme gitmeyi kendin tercih ediyorsun. Umarım anlatabildim. Hayırlı akşamlar.

Düşünce
Agnostik
Putunun saygısını öğrenmiş olduk bu konu sayesinde. Merhametini öğrendik. Hani nerede o putunuzun saygısı? Emirci put.

Düşünce
Alevi

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
"Belirlenimcilik, nedenselliği mantıksal olarak içerirken, nedensellik belirlenimciliği mantıksal olarak gerektirmez."
ALINTIDIR (bu bilgi doğrudur)

İkisinin aralarındaki farklardan şurada hata yapmışım. Biraz daha araştırma yapacağım bu konu hakkında

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
"Belirlenimcilik, nedenselliği mantıksal olarak içerirken, nedensellik belirlenimciliği mantıksal olarak gerektirmez."
ALINTIDIR (bu bilgi doğrudur)

İkisinin aralarındaki farklardan şurada hata yapmışım. Biraz daha araştırma yapacağım bu konu hakkında
Ben bunu yanlış yere atmışım. :(

Artık bana kafayı yedirttiniz müslimler. :) Bunu tanrı argümanları ile ilgili konuya atacaktım. :D :D

Düşünce
Agnostik
Aslında Allah'ın yaptığı kötülükler o kadar az deği. Yani günahların sevaplarından sadece 1 fazla olsa bile cehenneme gönderiliyorsun. Yani acıma yok hemen gidiyorsun cehenneme. Birde cehennemde çok ama çok yanmaya zorlanıyorsun.

Cehennem ve Cennet gerçek değildir. Cehennem ve Cennet sadece dini kitaplarda yazılan uydurma bir şeydir.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Aslında Allah'ın yaptığı kötülükler o kadar az deği. Yani günahların sevaplarından sadece 1 fazla olsa bile cehenneme gönderiliyorsun. Yani acıma yok hemen gidiyorsun cehenneme. Birde cehennemde çok ama çok yanmaya zorlanıyorsun.

Cehennem ve Cennet gerçek değildir. Cehennem ve Cennet sadece dini kitaplarda yazılan uydurma bir şeydir.
O zaman ben 100 adama yardım edip 10 kişiyi öldüriyim ama hapishaneye girmiyim? Nasıl olsa yardım ettiğim daha fazla. Dediğin şey baya saçma.

Düşünce
Agnostik
O zaman ben 100 adama yardım edip 10 kişiyi öldüriyim ama hapishaneye girmiyim? Nasıl olsa yardım ettiğim daha fazla. Dediğin şey baya saçma.
Birde Allah'ın yaptığı bazı şeyler kötülük içindir. Bu Allah'ın merhametini göstermemektedir. 8-)

Bunun kanıtını bazı arkadaşlarımız göstermiştir. :)

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yaradılış amacın bu. :) Allah sana kendisine inanman için her şeyi yapıyor. Kitap yolluyor, elçi yolluyor, sana kanıtlar sunuyor. Bu tanrı mı merhametsizdir? Eğer merhametsiz bir tanrı olmasaydı. Sana ne yardım edip kitap yollardı, ne elçi yollardı. Sana ölünce "cenneti" vaat etmezdi. Sen Allah'a inanmayıp, ayetlerine karşı çıkıp, merhamet'ine laf edip, ''niye cehenneme atıcak beni?'' demen biraz saçma?
Ayrıca şu anda salih amel işleyip, ibadet edip cenneti kazanmaya çalışmak elinde var mı? var. Allah adaletli ve merhametlidir.
@8-BitOyun v.s v.s

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah merhamet sahibidir. O kadar merhametli ki, derilerini yenileye yenileye yakmaktan bahseder indirdiği kitapta.

Üst Alt