Allah'ın Varlığı ve Tek İlah Oluşu

Mesajlar
17
Beğeniler
3
Düşünce
Muvahhid
#1
Dünyada ilk insandan günümüze kadar çeşitli inanç mensupları, kendi elleriyle ve dilleriyle yaptıkları putları ilah edindi, kimi Mekkeli putperestler gibi helva yapıp taptıktan sonra yedi vs. İnsan tabiatı itibariyle kendinden üstün nitelikte bir Tanrıya inanma iç güdüsü duyar çünkü bu inanç ona ezelde takdim edilmiştir. Allah ruhlarımızı yarattığı zaman onlara hitaben "Ben sizin rabbiniz değilmiyim?" Bütün Ruhlar istisnasız olarak "Evet Rabbimissin ya rabbi" demiştir.

Ezel dünyada olduğu gibi itiraz yeri değildir. Allah inancı bilincin zaman içinde oluşturmuş olduğu bir kavram değildir bilakis bilincin yapı taşıdır. Tanrı kelimesinin lügatte bir karşılığı var Tanrı odin gibi ancak Allah kelimesinin bir karşılığı yok mutlak tek varlık olduğu için Allahı görmek dünyada mümkün değil. Fakat Allahın yaratığı her şeyde kendi varlığına kanıt oluşturan nitelikte eserleri görebilir mesela simetrik yapı mimari düzen ve hassas ayar buna en güzel örnek teşkil eder. Akıl Allaha imanı gerektirir. Allaha inanmak için evrende yeterince aydınlık inanmak istemeyen için ise yeterince karanlık vardır.
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Mesajlar
1,715
Beğeniler
969
Düşünce
Agnostik
#2
Senin bütün bu yazdıkların "Allah'ın" varlığına değil, olsa olsa "var edici bir gücün" olduğuna delil olabilir. Peki sen Allah'ın olduğunu nerden çıkardın?
 

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,338
Beğeniler
111
Düşünce
Sünni
#3
Paylaşım için teşekkürler. Ayrıca güzel bir yazı olmuş, eline sağlık kardeşim.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Beğeniler
570
Düşünce
Ateist
#5
Tanrı yada ilah ile yaratıcı güç kastedilir. Ancak bu yaratıcı güç nedir? Enerji? Kainat? Onun devamı tabiat. Hangisi olursa olsun bunların hiç birinde akıl ve düşünce olmadığından sofiler tanrı yada ilah diyerek reddetmişlerdir. Ama onun yerine Allah diye bir kavram ortaya atıp bu kavramın insana şah damarından daha yakın olduğunu belirterek insanla özdeşleştirmişlerdir. O zaman Allahla insanı başarıya götüren düşünsel güç (doğru düşünce) büyük bir ihtimalle kastedilmiş olabilir. Zaten rab de koruyucu anlamına gelmez mi? Nedir o zaman bizleri karşılaştığımız müşküllerden koruyan güç? Başarılarımız değil mi? Neden Torada 10 emirden biride "Rabbin adını gereksiz yere anma!"diyor? Başarılarını ikide bir gereksiz yere insanlara açma diyor kanaatimce. O zaman şöylede diyebilirim. Biz insanlar ölüp toprak olduğumuzda tabiata karışıp benliklerimiz yok olduğunda tanrı yada ilah olacağız. Ama ne zaman binlerce sperm hücresi içinden yumurtayı dölleyip yarışı kazandığımızdan beri Allahın da farkında değiliz. :) Şu halde Allah ölür tanrı olur. Tanrı dirilir Allah olur.
 
Üst Alt