Düşünce
Muvahhid
Şuanda sizin benim hepimizin vücudunda ve kainatta bir sürü farklı çeşit biyolojik , kimyasal ve fiziksel olaylar olmaktadır. Şimdi bir insanın bile biyoloji,fizik kimya da uzmanlaşması en az 16 ila 20 yıl alırken insan vücuduna baktığımızda vücut sistemlerden ; sistemler organlardan ; organlar ; dokulardan ; dokular hücrelerden ; hücreler ; elementlerden ; elementler ; atomlardan oluşmakya kainata baktığımızda ise bütün olayların görünürde faili olarak gözüken akıntılar,rüzgarlar,depremler vb. olaylarda rol oynayan her şeyin en altına indiğimizde atomlardan oluşmaktadır. Şimdi atomu incelediğimizde cansız , titremekten başka bir iş yapamayan bilinçli bir iş yapacak kudreti olmayan,üzerinde hiçbir bilgi emaresi bulunmayan bir şey . Bir de burda bakmamız gereken konumuzla bağlantılı olarak iradedir çünkü bütün bu olayların an be an yapılması yapılmamasına tercih ediliyor. Peki cansız,kudretsiz,ilimsiz olan şey de iradeden bahsedilebilir mi tabi ki hayır. Şimdi bütün bu olayları an be an cansız,ilimsiz,iradesiz,kudretsiz atomlar mı yapıyor demek daha mantıklı yoksa hayat sahibi , ilim sahibi , irade sahibi , kudret sahibi bir ilahın atomları an be an vesile edinerek bütün bu işleri yapdığnı kabul etmek mi daha mantıklı ?

Ben bu argümanı söyleyince bazı kişiler bu Deist argümanı diyor.

Deizm akımını başlatan 17 yy da İrlandalı biri olan John Tolandır.

Kaynak : https://cahil.co/deizm-nedir-temsilcileri-ne-zaman-ortaya-cikti/

İslamiyet ise Hz. Muhammed (sav) önderliğinde 7 yy ortaya çıkmıştır. Yani Deizm'den 11 yy önce ve de Deizm'in bir kitabı bir öğretisi yoktur fakat İslam'ın bir kitabı vardır vardır ve o kitapta yer alan 2 ayet bu argümanın kime ait olduğnu çok net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Secde Suresi 5. Ayet : Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde ona yükselir.

Rahmân Suresi 29. Ayet : Göklerde ve yerde bulunanlar, (her şeyi) O'ndan isterler. O, her an yeni bir ilahi tasarruftadır.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Şuanda sizin benim hepimizin vücudunda ve kainatta bir sürü farklı çeşit biyolojik , kimyasal ve fiziksel olaylar olmaktadır. Şimdi bir insanın bile biyoloji,fizik kimya da uzmanlaşması en az 16 ila 20 yıl alırken insan vücuduna baktığımızda vücut sistemlerden ; sistemler organlardan ; organlar ; dokulardan ; dokular hücrelerden ; hücreler ; elementlerden ; elementler ; atomlardan oluşmakya kainata baktığımızda ise bütün olayların görünürde faili olarak gözüken akıntılar,rüzgarlar,depremler vb. olaylarda rol oynayan her şeyin en altına indiğimizde atomlardan oluşmaktadır. Şimdi atomu incelediğimizde cansız , titremekten başka bir iş yapamayan bilinçli bir iş yapacak kudreti olmayan,üzerinde hiçbir bilgi emaresi bulunmayan bir şey . Bir de burda bakmamız gereken konumuzla bağlantılı olarak iradedir çünkü bütün bu olayların an be an yapılması yapılmamasına tercih ediliyor. Peki cansız,kudretsiz,ilimsiz olan şey de iradeden bahsedilebilir mi tabi ki hayır. Şimdi bütün bu olayları an be an cansız,ilimsiz,iradesiz,kudretsiz atomlar mı yapıyor demek daha mantıklı yoksa hayat sahibi , ilim sahibi , irade sahibi , kudret sahibi bir ilahın atomları an be an vesile edinerek bütün bu işleri yapdığnı kabul etmek mi daha mantıklı ?

İslamiyet ise Hz. Muhammed (sav) önderliğinde 7 yy ortaya çıkmıştır. Yani Deizm'den 11 yy önce ve de Deizm'in bir kitabı bir öğretisi yoktur fakat İslam'ın bir kitabı vardır vardır ve o kitapta yer alan 2 ayet bu argümanın kime ait olduğnu çok net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Secde Suresi 5. Ayet : Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde ona yükselir.

Rahmân Suresi 29. Ayet : Göklerde ve yerde bulunanlar, (her şeyi) O'ndan isterler. O, her an yeni bir ilahi tasarruftadır.
Buradaki sorun şu:
Eğer ben bir topu havaya attığımda yere düşmesinin faili Tanrıysa ve her defasında yere düşürmeyi terc...
Yeterli.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist

Bu ne? Allah’ı mı ispatlıyor bunlar? La yürü get! Herkes yazabilir bu tür şeyleri.

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Bu ne? Allah’ı mı ispatlıyor bunlar? La yürü get! Herkes yazabilir bu tür şeyleri.
İzle.

Allah = Devala

Yargı suresi, 21. ayet: "Kalbinizden geçen şeylerin en iyi okuyucusu Devala'dır. O en yukarıdan, en aşağıya kadar olan her yerdeki olayı bilir, tüm işlerin yapıcısıdır. Ardından bu yaptıklarının sonuçları, sizin algınız için bin yıl olan bir süre içerisinde, O'nun huzuruna varır."

Hüküm suresi, 40. ayet: "Devala, arzulananların ve istenenlerin başıdır. En yukarıdan, en aşağıya, en mavi gökten, en karanlık zindanlara kadar, nerede bulunurlarsa bulunsunlar, tek dua ettikleri Devala'dır ve ne istekleri varsa bunun için Devala'ya konuşurlar. O'nun ilmi, her an yeni bir ilahi tasarrufta tezahür içerisindedir."

Ben daha iyi yazdım bence. :ggsy:

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bunun trigeri yaptırması şart! Bir diyor Er Ryan (:D mı ne öyle birisi put, bir diyor Allah put, bir diyor Muhammed put, bir diyor Kuran put! Ben de putum la! Bak solda putumu görüyor musun? Solda olduğu için mekruh gerçi ama! :ggsy: Nasıl? İyi putum ama değil mi? Trigere baktır sen bak! Avans, sibop, ateşleme, eksoz hepsi birbirine karışır. Defransiyeli şanzımanı filan dağıtırsın allahın Buda'n filan muhafaza! :kay: Triger çok mühim! Seninki kasnaktan atmış! Ha, bu model ak tomarlar böyle oluyorsa onu bilmem! Sen yine de bir "sahibinin sesi"ne sor. Benim modelim mi böyleeeee, yoksa triger kasnaktan atmış mı diye bir sor! Triger konusu şakaya gelmez, ihmal etme! (:D

Yazan tarafından düzenlendi:

ToughGuy420

Yazar Adayı
Düşünce
Agnostik
Bir insanın bir konuda uzman sayılabilmesi için gerekli sene 16-20 yıldan daha uzun bile olabilir, fakat ondan sonra gelen insanların, uzman kişinin buluşlarını yeniden keşfetmeleri değil pratik olarak uygulamaları gerekir.
Tam bu noktada, senin argümanında evrim devreye giriyor. Yani her canlı en baştan, kendi fikirleriyle gelişip bir canlı haline gelmiyor. Yüzyıllardır süregelen keşiflerin pratik sonuçları olarak doğuyorlar.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
İzle.

Allah = Devala

Yargı suresi, 21. ayet: "Kalbinizden geçen şeylerin en iyi okuyucusu Devala'dır. O en yukarıdan, en aşağıya kadar olan her yerdeki olayı bilir, tüm işlerin yapıcısıdır. Ardından bu yaptıklarının sonuçları, sizin algınız için bin yıl olan bir süre içerisinde, O'nun huzuruna varır."

Hüküm suresi, 40. ayet: "Devala, arzulananların ve istenenlerin başıdır. En yukarıdan, en aşağıya, en mavi gökten, en karanlık zindanlara kadar, nerede bulunurlarsa bulunsunlar, tek dua ettikleri Devala'dır ve ne istekleri varsa bunun için Devala'ya konuşurlar. O'nun ilmi, her an yeni bir ilahi tasarrufta tezahür içerisindedir."

Bence de daha iyi, daha edebi olmuş:D
İlkokul hayat bilgisi kitabı içeriği bile şu an ki kutsal kitapların içeriğinden çok daha faydalı bilgiler içerir.

Düşünce
Muvahhid
İzle.

Allah = Devala

Hz.

Düşünce
Muvahhid
Yazdıkların bunu ispatlamıyor.
Karşıt argüman sunmadan boş laf yapmanız.
Argümanın ne kadar sağlam olduğnun ve de cevap veremediğnizin delilidir.
Üst tarafı okudun mu ayrıca bu sitedeki herkes boş laf yapıyor hani delil hani mantık.
Hepiniz yok olmaz diyor niye olmaz bi açıkla da biz de bilelim.

ApanX

Yazar
Düşünce
Bağımsız

Allah bizim hesabımızla bin yıl (1000x365,25x24x60x60x60 salise (an)) gecikmelimi yönetiyor göklerle yeri?

ilim sahibi , irade sahibi , kudret sahibi bir ilahın atomları an be an vesile edinerek bütün bu işleri yapdığnı kabul etmek mi daha mantıklı ?

Demekki an be an yapamıyormuş. Allaha işlerin Allaha ulaşmasi bin yil sürüyormuş.

Birde Allah zamandan münezzeh değil miydi? Bize bin yil olan ona bir gün müş.

Düşünce
Muvahhid

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid

Sağol kardeş, sayende deist olduğum günleri hatırladım. Böyle argümanalr sunan nurcu bir arkadaş vardı. Onun yüzünde 2 yılımı deizmle kaybettim.
Güzel bir deizm propagandası olmuş.

Not: Bunu sana argüman diye öğreten hocanı çağır şu foruma, ona iki çift sözüm var...

ApanX

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Sağol kardeş, sayende deist olduğum günleri hatırladım. Böyle argümanalr sunan nurcu bir arkadaş vardı. Onun yüzünde 2 yılımı deizmle kaybettim.
Güzel bir deizm propagandası olmuş.

Not: Bunu sana argüman diye öğreten hocanı çağır şu foruma, ona iki çift sözüm var...
Şuan?

Son konular

Son mesajlar