Anksiyete bozukluğu

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Anksiyetem bu aralar bayağı kabardı. Aklıma saçma sapan şeyler geliyor. Bu da daha çok anksiyeteye neden oluyor. Aklımı kaçırma ihtimali de ilk kez sıkıntı çıkarıyor.

Yok tek gerçek ben miyim? Yok herkes hayal? Yok öldükten sonra şöyle böyle bayağı canımı sıkıyor. Psikoloğa gitmeme gerek var mi?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Dostum bir tanıdığımda anksiyete bozukluğu ve panik atak olmuştu. O nedenle az buçuk bilgim var. Bu psikolojik bir rahatsızlıktır ve hastası çok fazla. Ama korkacak bişey yok çünkü kolaylıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlık. Psikoloğa değil de psikiyatriye gitmen daha iyi olur bence. Benim tanıdığım kişi çok kötü durumdaydı ve bu rahatsızlığı yendi. Şimdi hiçbir sıkıntısı yok. İşinde ehil bir psikiyatri bul. Gerisi kolay.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Anksiyete, çağın hastalığı olan depresyonun en büyük oranda sonuçlarından olan bir durum. Çok fazla yaygındır. Normaldir. Günümüz koşullarında herkes az veya çok anksiyete yaşar.

Bunun hayat kaliten bozacak düzeye çıkmaması için mutlaka psikolojik yardım alman şart. Bu bir ilaç da olabilir, ki başta hemen ilaç verirler, gerekli olursa da psikiyatrik seanslar.

Fakat başka görüşler mutlaka yeni ufuklar açıyor olsa da, biraz da kendinin psikiyatrisi olmayı bilsen iyi olur. Bu devran akıp gidiyor, nereye varırsa varsın bir şey değişmeyecek. Bizim hayatlarımız akan bir ırmakta güneşin altında yanıp sönen yakamozlardan başka bir şey değil. Bunun tasasını çekmeye değmez. Bunun bilincine var, rahatla.

Ben ateist olunca ve bunu herkese açıklayınca anksiyete oldum. Çünkü darp, hatta öldürülme riskim olabilirdi. Muslimler benimle konuşunca öfkelerini yenip ellerini kana bulamamak için kalkıp aptes alıp iki rekat namaz kılıyorlardı. Ben de o beni öldürmeden ben onu öldüreyim diye özsavunma halindeydim.

Bir silah bile edindim. Fakat psikiyatrım silahın psikolojimi daha da bozacağını söyledi. O bunu bana söylemese ben akıl edemeyecektim. O söyleyince doğru olduğunu gördüm. Silahtan kurtuldum. Öldürülmedim ama belki de şansım yaver gitti, şimdiye kadar. Geleceğin garantisi yok ama psiyatrımı dinledim, silahı özlememe rağmen tekrar edinmedim. Hâla biraz anksiyetem yok değil, çünkü muslimler vahşi.

Biz insanları bodrumlara gömen canavar dinciler gördük. Bunlar insandan başka her şey. Kesin olan insan olmadıkları. Öldürmeseler bile Ergenekoncu diye ihbar edip hapse attırmaları riski bende epey anksiyete yapmıştı. Beni rahatlatan, çevirdikleri dolapların kendi başlarına patlaması ve fetö diye damgalanmaları oldu.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Ben ateist olunca ve bunu herkese açıklayınca anksiyete oldum. Çünkü darp, hatta öldürülme riskim olabilirdi. Muslimler benimle konuşunca öfkelerini yenip ellerini kana bulamamak için kalkıp aptes alıp iki rekat namaz kılıyorlardı.
Cidden bunun için namaz kılıyorlar miydi?

Bu arada aldığım ilaçlar bana zarar verecek kadar etkili mi? Kilo fln aldirir mi? Kilom şuan normal birde sismanlikla uğraşmasam iyiydi. Ayrıca ilacin faydasi nöbet sırasında sakinleştirici etki mi yapıyor olması ? Sinir hastalarındaki gibi uyutuyor mu?

Pic@rd

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik

Bu arada aldığım ilaçlar bana zarar verecek kadar etkili mi? Kilo fln aldirir mi? Kilom şuan normal birde sismanlikla uğraşmasam iyiydi. Ayrıca ilacin faydasi nöbet sırasında sakinleştirici etki mi yapıyor olması ? Sinir hastalarındaki gibi uyutuyor mu?
niye garipsediniz? onlarda suç yok aslında. inanılan dinin dayatısı bu. dini kendinde seçmiyorsun ayrıca. bu toplumda doğduysan ve gayri müslim bir aile çocuğu değilsen direk düne kadar nüfus kağıdına bile islam yazarlardı.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Durumu hayal edince çok garipsedim. Ama orasi dediginiz gibi.

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Biz insanları bodrumlara gömen canavar dinciler gördük.
Evet, ben de hatırlıorum...şimdi bile tüylerim diken diken oluyor.
Ben bu tür insanların kellelerinin içinde ne tür pislikler dolaştığını hep merak etmişimdir.
Ben şunu da bir türlü anlayamıyorum:
Yahu dindar, inançlı...tamam iyi hoş.
O zaman hiç kimsenin haberi olmadan, kendi evinin dört duvar arasında inançlarını icra etmek; bu tür ibadete neden tenezzül etmiyorlar?
Anlayamıyorum, çünkü hani tüm mesele sadece tanrı ile birey arasında idi?
Bence habire din misyonerligi yapacaklarına, hergün zil takıp oynamaları gerekir, çünkü nasılsa diğerleri tahtalı köyde ayvayı yiyecekler.

Pic@rd

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
ilaç etkileri kişiden kişiye ve ilacına göre farklılıklar gösterir. kimi ilaçlar iştah açar dolayısı ile yedirir kilo aldırır. bunun deneyimini siz yapacak öğreneceksiniz.
yiyip kilo almayan bir bünyeye sahipseniz kilo almazsınız ayrıca.

Pic@rd

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
hani tüm mesele sadece tanrı ile birey arasında idi?
kime göre?
islam dini kesinlikle böyle bir din değildir. laikmüslimlerin ''tanrı ile birey arasında'' cümlesi zırvadır

savaşta bile cemaatle namaz kılındığı kuranda baki iken. laikmüslimler boş konuşmaktadır. müslümanlık iddiası ile kendilerini kandırmaktadırlar...
ya dinsizsindir, ya dinlisindir. ikinci bir seçenek yoktur. bu işin grisi mırisi kesinlikle yoktur.

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
kime göre?
islam dini kesinlikle böyle bir din değildir. laikmüslimlerin ''tanrı ile birey arasında'' cümlesi zırvadır

savaşta bile cemaatle namaz kılındığı kuranda baki iken. laikmüslimler boş konuşmaktadır. müslümanlık iddiası ile kendilerini kandırmaktadırlar...
ya dinsizsindir, ya dinlisindir. ikinci bir seçenek yoktur. bu işin grisi mırisi kesinlikle yoktur.
Ben, tanıdığım safkan müslümanların yalancısıyım.
Daha geçen gün onlardan birisi, burada bu yönde bir şeyler yazmıştı.
Ancak keşke piyasadaki dinlerin müritleri, dinsel inançlarını kimsenin haberi olmadan icra etse.
Tabii ki benim bu temennim, olmayacak duaya amin demek gibi birşey.:ggsy:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben sözümü hiç sakınmam. Allahınız yok, uydurma bir çöl tanrısı deyince başlarından aşağı sular dökülmüş gibi şoka uğruyorlar. Apışıp kalanı, gözleri faltaşı gibi açılanı, donup kalanı, ağlayanı bile gördüm! Bekliyorlar ki böyle ateist değil de agnostik, deist filan takılayım. Buna çok tepki vermiyorlar. Ama ateistim dedin allah yok dedin mi şeytan görmüş gibi oluyorlar.

Anksiyetede nöbet olmaz. Süreklidir. Panik atak yapması ayrı. Onu yapar. Ama anksiyete sürekli bir durumdur. İlaç kullanmalısın. Bundan kaçınma. Yan etkisi olmayan ilaç yoktur ama kilo aldıracağını sanmıyorum.

Yeni nesil ilaçlar uyutucu değil. Onlar eski ilaçlardı. Yeni ilaçlar beyindeki transmitter dediğimiz iletici kimyasallar üzerinde etki yapıyor. İleticileri baskılıyor ya da takviye ediyor. Değişik ilaçlar olduğu için mutlaka uzman hekim yazmalı.

Pic@rd

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ben, tanıdığım safkan müslümanların yalancısıyım.
Daha geçen gün onlardan birisi, burada bu yönde bir şeyler yazmıştı.
Ancak keşke piyasadaki dinlerin müritleri, dinsel inançlarını kimsenin haberi olmadan icra etse.
Tabii ki benim bu temennim, olmayacak duaya amin demek gibi birşey.:ggsy:
burada öğretiyi kendine uydurmaya çalışandan, orasını burasını eğip büken kendine yontandan başka şarlatan yok ki :)
daha önce de belirttim. islam öğretisine tabii olan burada vakit geçiremez. tebliğ yapıyorum ayakları yaparak malayani meşguliyetler kamufle edilemez. en azından biz böyle bir müdafa gerkçesinin geçersizliğinde eminiz.

atarsın postunu(tebliği) gidersin okuyan okur okumayan okumaz. soru sormak isteyenide islami foruma davet edersin. yok öyle hem müslüman olup hem burada her gün takılma ayakları.

bir sakallı cüppeli hacıyı hergün kerhanede, diskoda, barda, birhanede görebilirmisin? göremezsin! 1 girdin 2 girdin tebliğe. e hergün ne bok yemeye ordasın demezler mi, o sakal cübbe ile adama? :akay:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
islam öğretisine tabii olan burada vakit geçiremez.
Daha da ötesi, Kuran'da "din allahın olana kadar savaşacaksınız" yazarken ıvır zıvır işlerle uğraşamaz. Gider artık işite mi katılacak talibana mı katılacak el kaydaya mı neye katılacaksa savaşacak! Çünkü Kuran'da öyle yazıyor. Din allahın olmadan savaşmadan durmak yok!

Pic@rd

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ben sözümü hiç sakınmam. Allahınız yok, uydurma bir çöl tanrısı deyince başlarından aşağı sular dökülmüş gibi şoka uğruyorlar. Apışıp kalanı, gözleri faltaşı gibi açılanı, donup kalanı, ağlayanı bile gördüm! Bekliyorlar ki böyle ateist değil de agnostik, deist filan takılayım. Buna çok tepki vermiyorlar. Ama ateistim dedin allah yok dedin mi şeytan görmüş gibi oluyorlar.

Anksiyetede nöbet olmaz. Süreklidir. Panik atak yapması ayrı. Onu yapar. Ama anksiyete sürekli bir durumdur. İlaç kullanmalısın. Bundan kaçınma. Yan etkisi olmayan ilaç yoktur ama kilo aldıracağını sanmıyorum.

Yeni nesil ilaçlar uyutucu değil. Onlar eski ilaçlardı. Yeni ilaçlar beyindeki transmitter dediğimiz iletici kimyasallar üzerinde etki yapıyor. İleticileri baskılıyor ya da takviye ediyor. Değişik ilaçlar olduğu için mutlaka uzman hekim yazmalı.
böyle kışkırtmana hiç gerek yok. canını alabilirler.
bu birisinin elinde silah varken hadi vursana diyip üzerine gelmesi gibi tepki doğurabilir. risk büyüktür.
biri beni ağır tahkrik etse, damarıma bassa silahı ateşlememem mucize olur. o yüzden silah taşımam mesela kendimden korktuğumdan...

bunun yerine ben bu dine tabi olursam. insan haklarına aykırı olmam, terörize olmam icap eder. o yüzden ben bunu alamam diyebilirsin. ve diğer bir sürü nedenleri sıralarsın. ben tanrı için kimseyi öldüremem de diyebilirsin. kendi yarattığının bir kısmını ateşe, bir kısmını ebedi cennete koyması için birbirimize düşman olmamızın gereği dogmasının, aklının mantığının hiç bir türlü almadığını v.s. v.s. ifade edebilirsin.

imtihan ediyorsa gerekçesi her ne kadar mantıksız olsa da, varsayalım gerçekten böyle bir durum olsun. gerçek canlıların birbirine tecavüzü ile bir imtihanı çok vahşi ve adaletsiz bulduğunu... v.s. böyle bir yaşam hakkı tecavüzcüsü olup cennete gireceğime, varsın beni ebedi cehenneme koysun razıyım diyip hümanist olduğunu ifade edebilirsin. v.s.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
böyle kışkırtmana hiç gerek yok. canını alabilirler.
Son yıllarda sakinim, kimse ile iddialaşmıyorum. Gerçi bunda artık kimsenin benle uğraşmaması, benim kaya gibi ateist olduğumu ve asla dönmeyeceğimi anlamış olmaları etkili. Bu noktaya gelinceye kadar beni vazgeçirmeye uğraştıkları için çok gerildim. Din kitap allah sövdüğüm oldu yahu, şimdi öyle şeyler asla yapmam. Değmez bunlara, dediğin gibi gerek yok.

Hayır ama boşuna sövmedim. Madem ateist oldun ibne de ol pezo da ol demezler mi! Böyle beynim kafamın içinde bir kaç tur döndü sanki! Beni ağır tahrik ettiklerini de kabul ettiler sonradan. Neymiş bir de anamıza sövseydin bu kadar ağır gelmezdi demezler mi! Manyak bunlar yahu! Ulan ananızın ne suçu var sizi doğurdu diye, gerçi o da sizi muslim yapmıştır ama dedim! (:D

Ben Alaska'ya filan gidecem artık ya! Orda belki yoktur bunlardan! Nere gitsen varlar! Bıktım, gına getirdim! Olmadıkları bir yer yok yahu!

Pic@rd

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
genlerin huyların insana geçtiği kimisinin asabi, kimisinin vurdum duymaz yapıya sahip olduğu. kesinlikle duygu durum seçimi yapılamadığı bir beden ve beyin kimaysında nasıl bir adil imtihan olabileceği? boşadığı karısını namus diye öldüren yapıda insan yaratıp. bunada imtihan dediği açmaz bir tanrı figürü oyuncaklığını kabullenemem. v.s.

Pic@rd

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Hayır ama boşuna sövmedim. Madem ateist oldun ibne de ol pezo da ol demezler mi! Böyle beynim kafamın içinde bir kaç tur döndü sanki! Beni ağır tahrik ettiklerini de kabul ettiler sonradan. Neymiş bir de anamıza sövseydin bu kadar ağır gelmezdi demezler mi! Manyak bunlar yahu! Ulan ananızın ne suçu var sizi doğurdu diye, gerçi o da sizi muslim yapmıştır ama dedim! (:D

Ben Alaska'ya filan gidecem artık ya! Orda belki yoktur bunlardan! Nere gitsen varlar! Bıktım, gına getirdim! Olmadıkları bir yer yok yahu!
bende söverdim aynen. durup dururken kimse sövmez zaten haklısın!

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Burcuva @Burcuva

Benim anksiyeteye felsefi sorular takıldı dediğim gibi bunları psikiyatr çözebilir mi? Benimde anksiyetem herkes gibi günlük problemler iken saçma sapan hale geldi. Terapi ne derece etkili olabilir bu durumda?

Pic@rd

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
amksiyete psikiyatr dalının konusu. en makul cevapları doktordan alırsınız. bir randevu alın dr.' a görünün geçmiş olsun.