Anlamını sadece Allah’ın bildiği ayetler

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Tutarsız örnek , müşkil ayetler %1 belki daha az.

Matematik kitabının %99 Türkçe olması içinde ki tüm bilgilerin yanlış olmasına delil değildir %1'de sadece yazarın anladığı açıkça belitilmesi bile buna delil değildir.
Ama Allah cc ayetlerin yüzde kaçının sadece onun bileceğini yazmamış. Ya şuana kadar öğrendiğin ve uyguladığın ayetler Allah katında yanlışsa?

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
neyini yazdın onu yazdım bunu yazdım ne yazdın. mahiyetini bilemiyoruz yazdın. mahiyet ne içerik bilmediğin şeyi yazmış mı oluyorsun
Hayır ehli sünnetin en son bildiğim görüşünü yazdım. Mahiyetinin %100 ne olduğunu bilemeyiz dedim. Müşkil ayetlerin.

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız

Matematik kitabının %99 Türkçe olması içinde ki tüm bilgilerin yanlış olmasına delil değildir %1'de sadece yazarın anladığı açıkça belitilmesi bile buna delil değildir.
o ona delil değildir bu buna delil değildir eline bir eşya al ve deki ey allah eğer varsan ben bunu havaya atınca havada durdur. eğer durursa iman edicem hadi saralım başa imtihandan tekrar başlayalım

Retrospective

lll ☆☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist

Oğlum siz Müslümanlar niye böylesiniz ya. :D

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Ama Allah cc ayetlerin yüzde kaçının sadece onun bileceğini yazmamış. Ya şuana kadar öğrendiğin ve uyguladığın ayetler Allah katında yanlışsa?
Bu sınıfa giren çok ayet ve hadisler mevcuttur. Bunlardan bazılarını örnek olarak verelim.

Araştırıp bakabilirsin. Müteşabih ayetlere.
"Allah'ın eli kulların ellerinin üstündedir."(Feth, 48/10)
"Sadece Rabbinin yüzü bakidir."(Rahman, 55/27);
"Benim nefsimdekini bilirsin; fakat ben senin nefsinde bulunanı bilmem."(Maide, 5/116)
"Allah, gökleri, yeri ve her ikisinin arasındakileri altı günde yaratmış, sonra da Arş'ın üzerine istivâ etmiştir."(Secde, 32/4)
Bu ayetlerde de açık bir şekilde teşbih ifadeler vardır. Bu ayetleri zahiri üzere kabul etmek doğru olmaz. Bu sebeple İslam alimlerinin bu ayetten çıkarttığı manalar ile ayeti anlamak en güzel ve selametli yoldur.

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Hayır ehli sünnetin en son bildiğim görüşünü yazdım. Mahiyetinin %100 ne olduğunu bilemeyiz dedim. Müşkil ayetlerin.
ehli sünnetin son bildiğin görüşü neymiş? fiziki olarak arşa oturmak değil irade olarak yönelmek miymiş neymiş açıklrmısın?

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bu sınıfa giren çok ayet ve hadisler mevcuttur. Bunlardan bazılarını örnek olarak verelim.

Bu ayetlerde de açık bir şekilde teşbih ifadeler vardır. Bu ayetleri zahiri üzere kabul etmek doğru olmaz. Bu sebeple İslam alimlerinin bu ayetten çıkarttığı manalar ile ayeti anlamak en güzel ve selametli yoldur.

Allah indirirken demiş mi bunlar müteşabih bunlar muhkem diye? Dememiş. E ozaman bilmem ne aliminin bilmem ne yorumundan bana ne?

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Aynen kurana göre ya 7 evren var ya da 7 katmanlı tek evren var.
hadislerden devam edersen 7. evrenden sonra onu kuşatan deniz var denizden sonra arş var ve allah arşta oturmuyor komuta merkezi ilmi ve kudreti ile emri iniyor oraya nasıl bir hayal evrenleri var mış be.

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Allah zamandan ve mekandan münezzehtir diye ayet var mıymış?

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Allah zamandan ve mekandan münezzehtir diye ayet var mıymış?
Aklın ve mantığın olan anlar. İşi yapan işten öncedir bunu artık anlamak mı istemiyorsun anlamadım.

Kağıt x y örneğinide anlattık.

“O inkâr edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı?”

(Enbiya Suresi: 30)

FİLEozof

lll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Allah zamandan ve mekandan münezzehtir örnek olarak Allah'ın arşa istiva etmesi.
Arş ne? Biraz daha açmaya ne dersin? :)
Yoksa bilerek mi arş yazdın?
Bir de istiva etmek. O da açıklansın lütfen. :)

Yazan tarafından düzenlendi:

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Allah yüzde filan vermiyor. Nereden uydurdunuz bu yüzdeleri? Bazı ayetlerin anlamını sadece ben bilirim diyor. O halde; Anlamını biliyoruz dediğiniz ayetlerin hangi anlamda olduğunu kesinlikle bilemezsiniz. Çünkü başka ipucu yok.

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Aklın ve mantığın olan anlar. İşi yapan işten öncedir bunu artık anlamak mı istemiyorsun anlamadım.

Kağıt x y örneğinide anlattık.

“O inkâr edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı?”

(Enbiya Suresi: 30)
İş yapan işten öncedir diyorsun allah 7 evrede yarattığından bahsediyor ikisinde de zamandan münezzeh olmama durumu var.
Allah hakkında çok fazla kere zamandan ve mekandan münezzehtir iddiasını duyuyoruz bunun kaynağı yoksa attığın müteşabih ayetleri gerçek olarak alman için hiçbir sebep yok.

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Allah yüzde filan vermiyor. Nereden uydurdunuz bu yüzdeleri? Bazı ayetlerin anlamını sadece ben bilirim diyor. O halde; Anlamını biliyoruz dediğiniz ayetlerin hangi anlamda olduğunu kesinlikle bilemezsiniz. Çünkü başka ipucu yok.
Akla yakınlaşsın diye söyledin binlerce ayet müteşabih değil. Yazdıklarımı okuyor musunuz ?

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
7 evrede yarattığından bahsediyor ikisinde de zamandan münezzeh olmama durumu var.
Altı evre , örnekten şunu çıkarırsınız diye sanmıştım. X,Y cinsinden değil 3 boyutlu evren zamana bağlı mantıken ve aklen bu 3 boyuttan münezzeh olan zat (Allah) zamandan ve mekandan münezzehtir.

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Altı evre , örnekten şunu çıkarırsınız diye sanmıştım. X,Y cinsinden değil 3 boyutlu evren zamana bağlı mantıken ve aklen bu 3 boyuttan münezzeh olan zat (Allah) zamandan ve mekandan münezzehtir.
Ayetlere bakman gerekirse böyle bir kaide yok.

Son konular

Son mesajlar