Anlamını sadece Allah’ın bildiği ayetler

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni

Ekler

• cımbız.jpg
    cımbız.jpg
    5.6 KB · Görüntüleme: 15

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şimdi allah muhkem ayetleri mavi, müteşabih ayetleri kırmızı mürekkeple yazmadığına göre...

"İlahukum ilahun vahid" ayeti müteşabih olabilir. Anlamı da ilahınız tek ilahtır olmayabilir. Anlamı pekala da şu olabilir: "Siz salak olduğunuz için sizi tekim diye kekliyorum ama sizin gibi salak olmadığım için size eşler, cariyeler, huriler verirken kendim sap gibi tabii ki kalmam. Ama siz salak olduğunuz için her dediğime şıp diye inanırsınız. Ben de hazır kek bulmuşken niye yemeyeyim ama değil mi."

Bu yalan diyenin bu ayetin muteşabih değil muhkem olduğunu kanıtlaması gerek. Allah ofset baskıyı icat edecek zekaya sahip olmadığı için muhkem ve müteşabih ayetleri ayrı ayrı renklendirememiş.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Arşı istiva" meselesine gelirsek... Sahtekar mealci ve tefsircilerin süslemeleri çöp. Bu "tahta oturmak" demek.

Çünkü arş sözcüğü Saba ülkesi kraliçesinin (Belkıs olduğu rivayet edilir) tahtı için de kullanılır. Arşın taht demek olduğu son derece apaçık o yüzden.

Geldik istivaya. Bu seviye kökünden aynı düzeye gelmek demektir. Yani çakışmak, yani oturmak. Yani mabadını yerleştirmek! 😁

Yani "istivayı arş"ın kralın tahta oturmasından hiç bir farkı yok! Allah evreni yarattıktan sonra tahtına bir güzel mabadını yerleştirip yayılmış! 😆

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Şimdi allah muhkem ayetleri mavi, müteşabih ayetleri kırmızı mürekkeple yazmadığına göre...

"İlahukum ilahun vahid" ayeti müteşabih olabilir. Anlamı da ilahınız tek ilahtır olmayabilir. Anlamı pekala da şu olabilir: "Siz salak olduğunuz için sizi tekim diye kekliyorum ama sizin gibi salak olmadığım için size eşler, cariyeler, huriler verirken kendim sap gibi tabii ki kalmam. Ama siz salak olduğunuz için her dediğime şıp diye inanırsınız. Ben de hazır kek bulmuşken niye yemeyeyim ama değil mi."

Bu yalan diyenin bu ayetin muteşabih değil muhkem olduğunu kanıtlaması gerek. Allah ofset baskıyı icat edecek zekaya sahip olmadığı için muhkem ve müteşabih ayetleri ayrı ayrı renklendirememiş.
Bence teklik kavramı başlı başına yoruma açık. Sayılabilen 1 ile sayılamayan tek arasında fark var. tek parçadan oluşan tek ile 1 milyar parçadan oluşan 1 arasında da fark var. Şimdi tanrı öz varlığı itibari ile sayılamayan tek olup zihinsel olarak 10 tane insan bedeninde olamaz mı. Mesela diyelim ki ben Tanrıyım sayılamayan öz zatım ile tekim fakat zihnim ile Bill Gates'in bedenindeyim onu idare ve irade ediyorum. Ama bilmiyorsunuz ki ben Tanrı'yım. İdare ettiğim beden yaralanabilir ölebilir ama özümde ben ölmem sadece farklı bedene geçerim bu da bilinmemek için. Bilinmek istesem idare ettiğim bedeni ölümsüz yapabilirim ama yapmadım. Bunlar tamamen şuan uydurduklarım aksini kanıtlayın demek saçma olur tıpkı muhammedin 1400 yıl önce uydurduklarına şuan aksini kanıtlayın diyen milyarların olması gibi

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Bro senin sorunun ne? Zeka olabilir mi? Sana kim sordu ilah ne demek diye yahu?
sizin yazdıklarınız ile onun anladıkları arasında cümleden çok kelime bazında ilişki var. siz 10 kelime ile kurduğunuz cümleyi anlayamadığı için o cümledeki kelime ile size cevap yazıyor. biraz önce benim yazdığım cümlede son iki kelimeyi alıntılayıp cevap yazdı çünkü. biraz daha zorlarsak harf bazında alıntı yapıp sizin kurduğunuz cümlenin içindeki zeka kelimesinin ilk harfini alıp "Z" alfabenin son harfidir diyebilir

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Yani... Herhangi bir cümleye "Ali topu tut" olsun bu cümle, bin tane yorum yapılabilir. Bir engel yok. "Topu mu tut bi dakka hava topu mu, yerden mi, duran top mu, yoksa nası top yani... Top model? Top Gun? Top secret? Söylemeyen top olsun mu? Sen top musun yoksa arkadaşım" ile başlayabilir bu yorumlar.

Yani bu muslimlerin iddialarının tamamı çöp. Suya temel atılıp bina yapılmaz. Bunlarınki hayali ihracat.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
15 dakikada iki kendinle çeliştin.

İlla sorununun gerçekten zeka sorunu olduğunu kanıtlayacaksın! Burada senden ilahın tanımının istendiği sonucunu çıkarmak için negatif aykü filan lazım yahu! 😆

Hem de "iki kendinle çelişmek" diye bir şey olmaz be! Ya iki konuda çelişilir, ya iki konu arasında çelişilir. 😁

Yazan tarafından düzenlendi:

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
İlla sorununun gerçekten zeka sorunu olduğunu kanıtlayacaksın! Burada senden ilahın tanımının istendiği sonucunu çıkarmak için negatif aykü filan lazım yahu! 😆
Kendin diyorsun bu müteşabih olduğuna beni inandır diye kafana göre ayeti yorumluyorsun tek olmadığını kendince yorumluyorsun yorumunun yanlış olduğunu söylüyorum.

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Yani... Herhangi bir cümleye "Ali topu tut" olsun bu cümle, bin tane yorum yapılabilir. Bir engel yok. "Topu mu tut bi dakka hava topu mu, yerden mi, duran top mu, yoksa nası top yani... Top model? Top Gun? Top secret? Söylemeyen top olsun mu? Sen top musun yoksa arkadaşım" ile başlayabilir bu yorumlar.

Yani bu muslimlerin iddialarının tamamı çöp. Suya temel atılıp bina yapılmaz. Bunlarınki hayali ihracat.
Ağababaları ceplerini ve zevklerini düşündükleri için dindar ama bunlar olmayan ahiretlerini düşündükleri için onların papağanlığını yapıyorlar. Burada o kadar güzel çıkarımlar yapan konular açan arkadaşlar ve yılların tecrübesi ve birikimi ile zihinleri aydınlatan yazılar var ki ezberledikleri 2 cümle ile onları çürütüp buradan kafirleri müslüman yapabileceklerini zannediyorlar. Eninde sonunda kendileri kafir olacak ama farkında değiller sağır dilsiz ve kördürler bakınız bakara 10-20 arası ayetler. :)

Moderatör tarafından düzenlendi:

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
ezberledikleri 2 cümle ile onları çürütüp
At bakalım çürüten yazıları.

Yazan tarafından düzenlendi:

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
At bakalım çürüten yazıları.

hadi bakalım Allah zamandan ve mekandan münezzehtir ve arşa istiva etmiştir diyen sen bu cümle ile ne anlatmaya çalıştığını hatta ne anladığını bir anlatabilir misin? Günümüz Türkçesi kullanırsan ve fizik biliminden faydalanırsan açıklayıcı bilimsel nicel ifadeler yer alırsa sevinirim. yukarıda yazdık şurada anlattık tarzı bir şeyle gelme lütfen

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
hadi bakalım Allah zamandan ve mekandan münezzehtir ve arşa istiva etmiştir diyen sen bu cümle ile ne anlatmaya çalıştığını hatta ne anladığını bir anlatabilir misin? Günümüz Türkçesi kullanırsan ve fizik biliminden faydalanırsan açıklayıcı bilimsel nicel ifadeler yer alırsa sevinirim. yukarıda yazdık şurada anlattık tarzı bir şeyle gelme lütfen
Ben , Allah'ın arşı yaratmaya karar verdiğini ve onu yaratmasını anlıyorum."
arşazam / arşâzam

Allah'ın sınırsız egemenliğinin ve büyüklüğünün tecelli ettiği makam."

X Cumhurbaşlanlığı koltuğuna oturdu derken buradan bir mekanda ki koltuğa oturmaktan ziyade oradaki anlam "Cumhurbaşkanlığı makamı"dır.

Ondan sonra bu kadar delillenden ve mucizden sonra hikmet olarak iman olabilir diye düşünüyorum "Allah her şeyi hakkıyla bilendir , İşittik ve itaat ettik" olarak imanın kalben olduğunu da unutmamak gerekiyor. Teslimiyetin olması.

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Ben , Allah'ın arşı yaratmaya karar verdiğini ve onu yaratmasını anlıyorum."
arşazam / arşâzam

Allah'ın sınırsız egemenliğinin ve büyüklüğünün tecelli ettiği makam."

X Cumhurbaşlanlığı koltuğuna oturdu derken buradan bir mekanda ki koltuğa oturmaktan ziyade oradaki anlam "Cumhurbaşkanlığı makamı"dır.

Ondan sonra bu kadar delillenden ve mucizden sonra hikmet olarak iman olabilir diye düşünüyorum "Allah her şeyi hakkıyla bilendir , İşittik ve itaat ettik" olarak imanın kalben olduğunu da unutmamak gerekiyor. Teslimiyetin olması.
Bende seni anlıyorum. Arş-ı Azam. En büyük arş yani istiva edilen yer. En büyük taht. Zatı ile değil tecellisi ile bulunduğu makam. X Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu denince koltuk boş ama o makama geldi fiziksel olarak oturmadı. Hmm anladım. Allah'ta arşı yarattı en büyük tahtı makamı boş bıraktı. İstese de oturamaz çünkü mekandan münezzeh.

Şimdi ondan sonra bu kadar delilden sonra mucizeden sonra hikmet olarak iman olabilir tabi bende sen gibi düşünüyorum. Boş koltuk delilinden sonra tabi Allah her şeyi hakkıyla bilen tabi ki. işittik itaat ettik bizde. Nasıl işitmeyelim. Ta arştan seslendi ama yedi kat yukarıdan duyduk tabi ki.

Sonra... Aynen iman kalben olacak tabi ki aklen de önemli ama onu da unutmamak lazım. Tabi birde teslimiyet şart. O olmazsa olmaz.

Siz ne diyorsunuz be. Saçma salak cümleler. Okuyanların taktirine bırakıyorum. Muhatap alamayacağım bundan sonra sizi aklıma yazık. Beynim yandı.

birbeşerim

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Bende seni anlıyorum. Arş-ı Azam. En büyük arş yani istiva edilen yer. En büyük taht. Zatı ile değil tecellisi ile bulunduğu makam. X Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu denince koltuk boş ama o makama geldi fiziksel olarak oturmadı. Hmm anladım. Allah'ta arşı yarattı en büyük tahtı makamı boş bıraktı. İstese de oturamaz çünkü mekandan münezzeh.

Şimdi ondan sonra bu kadar delilden sonra mucizeden sonra hikmet olarak iman olabilir tabi bende sen gibi düşünüyorum. Boş koltuk delilinden sonra tabi Allah her şeyi hakkıyla bilen tabi ki. işittik itaat ettik bizde. Nasıl işitmeyelim. Ta arştan seslendi ama yedi kat yukarıdan duyduk tabi ki.

Sonra... Aynen iman kalben olacak tabi ki aklen de önemli ama onu da unutmamak lazım. Tabi birde teslimiyet şart. O olmazsa olmaz.

Siz ne diyorsunuz be. Saçma salak cümleler. Okuyanların taktirine bırakıyorum. Muhatap alamayacağım bundan sonra sizi aklıma yazık. Beynim yandı.
Haşa Allah taht yarattı ve oturdu. Bunu ben demedim cümlemde böyle bir şey yok. Muhatap almayabilirsin.

Taht yaratmadı
Yaratılmayan bir şey yoktur.
Cumhurbaşkanılığı koltuğuna oturdu anlamlarından biri makamdır. Buna yan anlam deniliyor sanırım.

Diğer iman ve teslimiyet hakkında yorumlarımda hala sabitim.

Hakarete geçmeniz aciz kaldığınıza delildir.

FİLEozof

lll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Kelimenin ilk anlamı yüksek bir yer. Metin içi ve mantıklı bir veri olmadan hiçbir kelime ilk anlamı dışında kullanılamaz.
Neresi cımbız? @birbeşerim

Son konular