"Anlayabileyim Diye İnanıyorum"

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Bu yazıyı hazırlarken Kenneth Shouler'in "Felsefeyi Anlamak" adlı kitabından faydalandım. Kitabın 83. ve 84. sayfalarında Aziz Anselmus'dan bahsediyor ve şöyle bir bölüm var:

Anselmus, diğer rahiplerin hocasıydı ve metodu, inanç yoluyla anlatma arayışıydı. "İnanabileyim diye anlama amacında değilim" demiştir. "Anlayabileyim diye inanıyorum." Şunu bilhassa netleştirmiştir ki halihazırda zaten Tanrı'ya inanıyor olmasaydı, Tanrının varlığını ispatlamaya teşebbüse hiç başlamazdı:

....Tanrı fikri bir kere insanın düşüncesinde var oldu mu, takip eden sonuç Tanrının "gerçeklikte" de var olduğu olmalıdır.

Bu kitabın Aziz Anselmus'dan bahsedildiği birkaç yerden alıntı sadece isteyen daha fazla bilgiye kitaptan ulaşabilir. Benim asıl gelmek istediğim nokta şurası "anlayabileyim diye inanmak" felsefesi güdüldüğü anda zaten bir insan istediği her şeyi mantıklı bir tabana oturttuğunu varsayabilir. Bir şeye kendini inandırır ve her seferinde olayları bunlara bağlayabilir. Örnek vermek gerekirse benim uğurlu rakamım 9'du ve babamın futbol oynarken giydiği rakam 9 numaraydı. Aynı zamanda en sevdiğim Osmanlı padişahının(tabi o zamanlar 5. sınıf olduğum için sadece Osmanlı tarihinin yükselme döneminin sonuna kadar okuyor ve bundan ibaret sanıyordum. Taht sırası da 9 du. Benim aile sıra nom da 9 un katıydı ve ben o zamanlar iyice kendimi buna şartlamıştım. Aynı zamanda bu konularla ilgili çeşitli filmlerde var. Bunu dinlere uygularsak daha en başta bir dine andığımız anda inandığımız şeyin sandığımız olmadığını anlamadığımız sürece ona karşı sürülen her argümandan o argüman ne kadar güçlü olursa olsun etkilenmeyiz zaten eskiden inançlı olup şimdi inançsız olanları bir çoğu bana hak verecektir.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Zaten bütün dinlerin ana mantığı böyledir. İnsanlar mantıklı bulduğu için inanmaz, inandığı için mantıklı bulur.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
@Wayder güzel bir noktaya değinmişsin. İnsanlar çevresi tarafından doğduğu coğrafyadaki dine inandırılırlar. Sonrada bu sarmaldan çıkamazlar. Böyle kısır döngü olarak sürer gider bu. Eskiden daha çok böyleydi. Bugün birazda olsa bu durum kırılıyor yavaş yavaş. Eminim yarın daha iyi olacak. Çünkü bilim, teknoloji her geçen gün ilerliyor. İnsanların bilgiye ulaşma imkanları her geçen gün artıyor. Yani bu devirde bilgiyi saklamak artık imkansız.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
@Wayder güzel bir noktaya değinmişsin. İnsanlar çevresi tarafından doğduğu coğrafyadaki dine inandırılırlar. Sonrada bu sarmaldan çıkamazlar. Böyle kısır döngü olarak sürer gider bu. Eskiden daha çok böyleydi. Bugün birazda olsa bu durum kırılıyor yavaş yavaş. Eminim yarın daha iyi olacak. Çünkü bilim, teknoloji her geçen gün ilerliyor. İnsanların bilgiye ulaşma imkanları her geçen gün artıyor. Yani bu devirde bilgiyi saklamak artık imkansız.
İnsanlar çevresi tarafından doğduğu coğrafyadaki dine inandırılırlar. Kuran senin dediğin bu şeyi de uygun bulmuyor. Körü körüne inanmak yerine araştırmayı emrediyor (müslüman kullarına bile). Sarmaldan çıkamazlar diye birşey yok. Çıkan paşa paşa çıkıyor. Bilim ve teknoloji geliştikçe kurandaki mucizeleri dahada iyi anlıyoruz çok şükür. :)

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
İyide Müslümanların veya herhangi bir dinin mensuplarının %99,999 u körü körüne inanır zaten. Araştırıp taraştırıp dine mensup olan bulamazsın. Üçtür beştir bu kadar, fazla değil. Sarmaldan çıkamaz dediğim bu işte. Anan baban sana hangi dini öğretiyorsa ona inanırsın. Bu iş böyledir. Sonrada inandığın dini hak din falan sanarsın. Bu sadece İslam için değil bütün dinler için geçerlidir. Eskiden insanlar hadislerin ayetlerin anlamlarına ulaşamıyordu ama bugün ulaşabiliyor. Cep telefonundan internetten falan girip anlamlarına bakabiliyor artık. Bazı şeyleri saklamak artık daha zor.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
İyide Müslümanların veya herhangi bir dinin mensuplarının %99,999 u körü körüne inanır zaten. Araştırıp taraştırıp dine mensup olan bulamazsın. Üçtür beştir bu kadar, fazla değil. Sarmaldan çıkamaz dediğim bu işte. Anan baban sana hangi dini öğretiyorsa ona inanırsın. Bu iş böyledir. Sonrada inandığın dini hak din falan sanarsın. Bu sadece İslam için değil bütün dinler için geçerlidir. Eskiden insanlar hadislerin ayetlerin anlamlarına ulaşamıyordu ama bugün ulaşabiliyor. Cep telefonundan internetten falan girip anlamlarına bakabiliyor artık. Bazı şeyleri saklamak artık daha zor.
Böyle bir oranı neye dayanarak söylüyorsun dostum. Öyle birşey yok. Ben Allah'ıma şükür Türk ve Müslüman bir ailede büyüdüm. İleride banada bazı şeyler mantıksız geldi. Kuran'ı mealli bir şekilde hatim ettim. Tesfirleri okudum. Araştırma yaptım. Sizin gibi birçok ateist forum gezdim. Ve İslam'a birkaç adım daha yaklaştım. Bunun için sizlere minnettarım. :)

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
İnsan kendine bile yapabilir bunu. Mesela ismim Murat 5 harf. Doğum günüm ayın 5 i. Tam tarih olarak 5+8+1+9+8+1 = 32 3+2 = 5. Murat isminin ebced karşılığı 245 5'in katı vs vs vs. Bide altına şunu yapıştırayım;
İslam mistisizminde 5 sayısı ile anlatılan en önemli inanç “Pençe-i Al-i Aba”’dır. Aba ailesinin beşi anlamına gelmektedir. Bunlar bir elin beş parmağı ile gösterilen “Muhammet, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin’dir. 5 ayrı evren vardır. Bunlar; Lahut, Ceberut, Melekut, Nasut ve Misal’dir . Beşgen vefklerin de insanı kötü ruhlardan kuruduğuna inanılır.
Ben neymişim be abi a a a :p

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Böyle bir oranı neye dayanarak söylüyorsun dostum. Öyle birşey yok.
Uzaydan gelmedim. Bu toplumun içinden çıktım ben de. Dolayısıyla bu durumu gayet iyi biliyorum.
Ben Allah'ıma şükür Türk ve Müslüman bir ailede büyüdüm. İleride banada bazı şeyler mantıksız geldi. Kuran'ı mealli bir şekilde hatim ettim. Tesfirleri okudum. Araştırma yaptım. Sizin gibi birçok ateist forum gezdim. Ve İslam'a birkaç adım daha yaklaştım. Bunun için sizlere minnettarım. :)
Hristiyan, Budist, Musevi, Şintoist de aynen senin gibi konuşuyor. Herkes kendi dinini hak din görüyor. Hanginizinki doğru ve bunun ispatı ne?

Brezilyada doğan Hristiyan, Türkiyede doğan Müslüman, İsrailde doğan Musevi olur. Dolayısıyla herkes doğduğu coğrafyanın dinine inanır. Kimse araştırarak bir dine geçmiyor, buna sen de dahilsin (bunun için %99,999 dedim). Bu ülkelerin nüfuslarındaki inanç oranları da bu söylediğimin itiraz edilemez ispatıdır.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Uzaydan gelmedim. Bu toplumun içinden çıktım ben de. Dolayısıyla bu durumu gayet iyi biliyorum.

Hristiyan, Budist, Musevi, Şintoist de aynen senin gibi konuşuyor. Herkes kendi dinini hak din görüyor. Hanginizinki doğru ve bunun ispatı ne?

Brezilyada doğan Hristiyan, Türkiyede doğan Müslüman, İsrailde doğan Musevi olur. Dolayısıyla herkes doğduğu coğrafyanın dinine inanır. Kimse araştırarak bir dine geçmiyor, buna sen de dahilsin (bunun için %99,999 dedim). Bu ülkelerin nüfuslarındaki inanç oranları da bu söylediğimin itiraz edilemez ispatıdır.
Hanginizin ki doğru. Karşıma getir bir, Hristiyan, Musevi v.s O kendi dinini kanıtlamaya çalışsın birde ben çalışayım. O zmn görüceksin hanginizin dini doğrudur. :) Şu video bile yeticektir.

Böyle bir oran söz konusu bile değil. Türkiye'de bile kaç kişi ateist oluyor, din değiştiriyor. Amerika'da bile dinsiz sayısı çok fazla. %99,999 Böyle bir oran boş bir oran başka birşey değil. Azıcık araştırma yapsaydın görürdün. Kendi gördüğünü yazıyorsun.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Böyle bir oran söz konusu bile değil. Türkiye'de bile kaç kişi ateist oluyor, din değiştiriyor. Amerika'da bile dinsiz sayısı çok fazla.
Bilimin ilerlemesiyle oluyor o. Eskiden böyle değildi. Belki ilerde dine inananlar azınlıkta kalacak. Dünya daha o noktaya tam gelemedi. O ayrı bir konu.
%99,999 Böyle bir oran boş bir oran başka birşey değil. Azıcık araştırma yapsaydın görürdün. Kendi gördüğünü yazıyorsun.
O zaman neden herkes doğduğu coğrafyanın dinine inanıyor?

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Sen doğduğunda zaten başka seçeneğin yok. Araştırmazsan elbet kendi dinini hak din kabul edeceksin.
Yaa ne araştırması? 5 yaşındaki çocuk neyi araştıracak. Çocukluktan beri empoze edilir bütün dinler. Çocuğa sorulmaz bile. Neden Arabistanın tamamına yakını Müslüman? Neden Arjantinin tamamına yakını Hristiyan? İşte bu durum senin tezini çürütüyor.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Yaa ne araştırması? 5 yaşındaki çocuk neyi araştıracak. Çocukluktan beri empoze edilir bütün dinler. Çocuğa sorulmaz bile. Neden Arabistanın tamamına yakını Müslüman? Neden Arjantinin tamamına yakını Hristiyan? İşte bu durum senin tezini çürütüyor.
Dostum anlamak'ta zorlukmu çekiyorsun. Kuran kendilerine hak dinin (islam'ın) ulaşmadığı kişileri muaf tutar. 5 Yaşındaki çocuk değil. Ne zaman dinleri anlamaya, aklı ile bu konuyu idrak etme çağına gelince, araştırır. Tezi mezi çürüttüğüde yok.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Dostum anlamak'ta zorlukmu çekiyorsun. Kuran kendilerine hak dinin (islam'ın) ulaşmadığı kişileri muaf tutar. 5 Yaşındaki çocuk değil. Ne zaman dinleri anlamaya, aklı ile bu konuyu idrak etme çağına gelince, araştırır. Tezi mezi çürüttüğüde yok.
Bu çocuğa küçükken İslam empoze ediliyor mu? Evet. Çocuk Müslümanım diyor. Beyni iyice yıkanıyor. Arjantindeki de aynı. Dediğim bu.
Tezin çürümüştür. Neden Arabistanda doğan Müslüman oluyor ve neden Arjantinde doğan Hristiyan oluyor? Buna mantıklı bir cevap veremediğin sürece tezin çürümüştür.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Bu çocuğa küçükken İslam empoze ediliyor mu? Evet. Çocuk Müslümanım diyor. Beyni iyice yıkanıyor. Arjantindeki de aynı. Dediğim bu.
Tezin çürümüştür. Neden Arabistanda doğan Müslüman oluyor ve neden Arjantinde doğan Hristiyan oluyor? Buna mantıklı bir cevap veremediğin sürece tezin çürümüştür.
Doğdukları çoğrafya yüzünden tabiki. Ben kaç arkadaşımı tanıyorum Ateist olan. Yıkanıyorsa'da isteyen temizler.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Doğdukları çoğrafya yüzünden tabiki. Ben kaç arkadaşımı tanıyorum Ateist olan. Yıkanıyorsa'da isteyen temizler.
Tamam ben de bunu söylüyorum. Çevresi insanları Müslüman yapıyor işte. İnsanlar araştırıp da Müslüman olmuyor ki. Mesele bu işte.

Arabistanın kaçta kaçı ateist, kaçı Müslüman. Söyler misin? Neden orda hiç Hristiyan yok. Budist yok. Neden Arjantinde Müslüman çoğunlukta değil?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Tamam ben de bunu söylüyorum. Çevresi insanları Müslüman yapıyor işte. İnsanlar araştırıp da Müslüman olmuyor ki. Mesele bu işte.

Arabistanın kaçta kaçı ateist, kaçı Müslüman. Söyler misin? Neden orda hiç Hristiyan yok. Budist yok. Neden Arjantinde Müslüman çoğunlukta değil?
Bende sana diyorum ki Kuran körü körüne inanmayıda yasaklar. Allah mümin kullarına'da araştırmayı emreder. Ayrıca şöyle bir yanlış anlaşılma var galiba, Müslüman doğan torpilli diye öyle birşey de yok haberiniz olsun.

Halkı öyle oraların yapacak birşey yok.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bende sana diyorum ki Kuran körü körüne inanmayıda yasaklar. Allah mümin kullarına'da araştırmayı emreder. Ayrıca şöyle bir yanlış anlaşılma var galiba, Müslüman doğan torpilli diye öyle birşey de yok haberiniz olsun.

Halkı öyle oraların yapacak birşey yok.
Sana laf anlatmaktan yoruldum. Okuyanlar takdir etsin. Çünkü konu çok açık.