Soru Araftayım Yardımcı Olur Musunuz ?

FReeWaLLe

Yazar Adayı
Düşünce
Sünni
Dostlar hepinize selamlar ben düne kadar 7/24 namaz kılan birisiydim bazen bıraktığım sonraları da yeniden başladığım zamanlar da çok oldu. Cübbeli ahmet hocayı çok dinleyen birisiyim ve cemaatlerde de yıllarımı geçirdiğim zamanlarda oldu ara ara gittim çoğu zamanlar da gitmedim falan derken son zamanlarda durduk yere aklıma bazı şeyler takılıyor oldu bu düşünceler namaz kıldığım zamanlar da olmuyor hatta çokta huzurlu hissediyordum kendimi ancak son zamanlar da ki düşüncelerimi arkadaşımla paylaştım oda bana hak verdi düşüncelerimiz aynı yani konu şu;

Birden bire hiç konuşmadığım ve konuşamayacağım cümleler döküldü ağzımdan Allah neden dünyada yapılan zulümlere izin veriyor sizlerden bir çoğunuz bilmezsiniz bir çok idam infaz işkence videoları izledim bunlar arasında çocuklar da vardı kadınlar da vardı masum insanlar da peki Yaradan bu tarz olaylara neden izin veriyor ?

Ayetlerle çelişmiyorum, çelişki de göremiyorum ayetlerin vermek istediği mesajları falan da anlıyor olsam da işin içinden çıkamadığım noktalar var aga mesela dünya da olan zulümler, tecavüzler ki insanlara sevişme arzusunu da yaradan veriyor devamında şeytanı da nefsi de yaratıp bizi zora koşuyor ve kendimizi frenlememizi istiyor frenlemezsek te cehennemle tehdit ediyor.

Bir diğer konu sınav için dünyaya geldiğimiz konusu kim böyle sktri bktan bir dünya ve sonunda da nereye gideceğimizi bilmediğimiz(cennet mi, cehennem mi) yer için imtihan amaçlı dünyaya gelmek ister ki ? demi ....

Aslında her şeye gücü yeten yaradan dünyayı yaratmadan direk cenneti yaratıp bizleri ölümle, cehennemle korkutmadan cennette huzur içerisin de ona inanmamızı neden istemedi ? yani neden illa ki ölmemiz gerekiyor ve cehennemle tehdit ediliyoruz ? içinde bulunduğumuz dünya da sanki çok iyi huzur içinde yaşıyormuşuz gibi şeytanı ve nefs denilen olguyu sırtımıza yük olarak neden yüklüyor ? sürünmemiz için mi ?

Peki zenginler ve fakirler ? adalet burada nerede sizce ya herkes zengin olsaydı ya da herkes fakir ? Zoruma en çokta ibadet eden zenginlerin cennete gideceğine inanıyor olmak. Fakirlerin zaten anası ağlamış namaz kılmayı bırakın açlıktan bir yerlerini yıkamaya su bulamayan insanlar var onlar cehenneme mi gidecek ?

Yıllarca dua ettim belki de ağlayarak yalvardım ne eşim oldu ne işim :d açıkcası hatayı hep kendim de aradım acaba ibadetlerim de mi sorun vardı da dualarım kabul olmuyordu diye düşünmeden edemedim. Ne yapsam ne etsem inadına olmadı sanki. Peki bu sınavsa ölene kadar mecbur muydum bu derdi çekmeye...

Şimdi ben bunları yazdım diye umarım kafir falan olmadım :) kafir olmak istemem sonunda ebedi cehennemde yanma korkusu beni kahrediyor açıkcası. Arafta olduğumu anlamışsınızdır. Değerli yorumlarınızı bekliyor olacağım...

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sonsuzluk kavramı zamanla doğrudan alakalıdır.
Bunu siz uydurdunuz.
Bir şeyin sonsuz olduğunu göstermek için bir ok çizersin.
Çizmek zorunda değiliz :)
Nasıl ki bir oku fırlatmadan -dahası yayın ucuna koymadan- okun sonsuza doğru gidip gitmediğini tartışmak mantıksız oluyorsa Allah’a zaman üstü deyip bir de üstüne sonsuz demek mantıksız olur.
Ok bir cisim olduğu için onun için anlamsız olabilir ama Allah cisim olmadığı için benzetme alakasız.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ebedi demek ‘(zaman olarak) sonu olmayan’ demektir.

Bunu da kabullenmeyen kişi ya anlamıyor ya da diretiyor demektir.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Allah’tan bahsetmiyorsanız zaman ve okla ilgili yazdıklarınız beni ilgilendirmiyor :)
Okyanuslar mürekkep olup söylediklerimi yazsa, o tükenir de ben tükenmem.

Şimdi... Bizim üstünde durduğumuz konu ne?
Bir şeyin sonsuz olması.

Sonu olmayan ne demek?
Sonlu olmayan demek.

Şimdi söyle bakalım.

İki nokta arası sonsuzdur desem ne yaparsın?
Cm cinsinden sonsuz yahut sonlu olduğunu gösterirsin.

Allah sonsuzdur derken burada Allah’a cismani bir şey yüklemiyorum zaten.

Allah’ın yaşadığı zaman boyutu sonsuzdur.

Şimdi gelelim kilit soruya...

Eğer Allah zaman üstü ise Allah ne bakımından sonsuzdur?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni

Son konular

Son mesajlar