Araplar yazdıkları kutsal kitapta güneşi "Ateşten yaratılmış şeytan" olarak tasvir etmişlerdir. (Varsayım)

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
Düşünsenize Arap coğrafyasında insanları en çok rahatsız eden şey ne?
Sıcak.
Sıcaklığın kaynağı ne?
Güneş.

Bence Araplar güneşten o kadar rahatsız oluyorlardı ki ; Kutsal kitapların da güneşi "ateşten yaratılmış şeytan" olarak tasvir etmişlerdir.

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
Tam ayeti alabilir miyim?
Öyle bir ayet yok .
Bu benim varsayımım ;
Kutsal kitapların da güneşi "ateşten yaratılmış şeytan" olarak tasvir etmişlerdir.
Kendileri doğrudan açıklamıyorlar.
Ben olayları birbirine bağladım.
Sıcak.
Sıcaklığın kaynağı ne?
Güneş.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Mithmain

Yazar
Düşünce
Ateist
Geceyi, gündüzü, Güneş’i ve Ay’ı (yaşamanızı sağlayacak ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde) sizin emrinize verdi; yıldızlar da O'nun emriyle istifadenize hazır haldedir. (Bu müjdeler, ileride gerçekleşecek uzay yolculuklarıyla, hayret verici nimet ve neticelere erişileceğine işarettir.) Şüphesiz bunlarda, aklını kullanabilen bir topluluk için nice ayetler ve ibretler gizlidir.

Şeytan dedikleri şeyi neden Allah insanların emrine vermiş olsun ki? Allah'ın bir hediyesidir güneş.

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
Gezegenler mavi gök kubbenin içindedir , yıldızlar dışındadır.
Yıldızlar kubbenin kabuğunun dış tarafına yapışık bir şekilde yer yüzünü izlerler.
Gezegenler yer yüzüne kovulmuş şeytanlardır , yıldızlar meleklerdir.
Evren özgür iradeye sahiptir.
İnsanlar evrenin parçasıdır ve evrenle bağlantılıdırlar.
BUM! AKIL PATLAMASI!
::D:ggsy::kay:(:D:D:akay:

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Kulakları çınlasın, forumun malum gülü(!) de zamanında "Varsayım" kelimesini ağzından heeç eksik etmezdi.:ggsy:
Görünen o iki, kendisi de bir/iki haftadır varsayımsal olarak yokları oynuyor.
Hiç unutmam...
Foruma yeni damlamıştım ve mitlerle ilgili sadece bilgi ve belgesel amaçlı bir konu açmaya yeltenmiştim ki, sen misin bunu yapan, anında "VARSAYIMSAL" içerikli bir iletiyi yapıştırmıştı.:ggsy:

Yazarı tarafından düzenlendi:

6lack de Furor

lll ☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Kulakları çınlasın, forumun malum gülü(!) de zamanında "Varsayım" kelimesini ağzından heeç eksik etmezdi.:ggsy:
Görünen o iki, kendisi de bir/iki haftadır varsayımsal olarak yokları oynuyor.
Hiç unutmam...
Foruma yeni damlamıştım ve mitlerle ilgili sadece bilgi ve belgesel amaçlı bir konu açmaya yeltenmiştim ki, sen misin bunu yapan, anında "VARSAYIMSAL" içerikli bir iletiyi yapıştırmıştı.:ggsy:
Umarım ölmemiştir yahu, yok ortalarda çünkü. Bize darılmış olmasın?

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Güneşe olumsuz atama yapan kültür olmamıştır. İnsanlar en başından beri doğanın varlığının güneşe bağımlı olduğunu farketmişlerdir. Hayatta kalmalarının güneş sayesinde olduğunu anlamışlardır.

Fakat güneşe tapılması güneşi illa olumlulamak mıdır? Bu tartışılır. Tanrı iyi bir figür müdür, yoksa öfkeli, kıskanç, kibirli, kendini beğenmiş, narsizm krizleri geçiren bir kişilik midir?

Binlerce milyonlarca tasavvur olabilir. Şeytan mı kötüdür tanrı mı? Şeytan iktidar savaşında kaybeden tanrı mıdır? O kadar çok fantastik kurgu geliştirilebilir ki, sonu gelmez. Ama iddia edemeyeceğimiz bir şey varsa bu fantazilerin Kuran'da yazdığı.

Ama işte muslimler nasıl Kuran'da atom, uzay mekiği, hadron çarpıştırıcı hatta uluslararası uzay istasyonu var diye sallıyorlarsa bir de ben sallamışım çok mu mantığı da çalışabilir!

Ne yaptım ettim @iksaruman ı haklı çıkardım iyi mi! :ggsy: Aksaruman olsaydı yapmazdım! Hadi gene iyisin! :ggsy: Bir harfle yırttın!

Muvahhid

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Sıcak.
Sıcaklığın kaynağı ne?
Güneş.

Bence Araplar güneşten o kadar rahatsız oluyorlardı ki ; Kutsal kitapların da güneşi "ateşten yaratılmış şeytan" olarak tasvir etmişlerdir.

Kardeş sen ne diyon ya? Sıcak başına vurdu galiba. Adam kendi uydurduğu şeyle Kur'an'a reddiye getiriyor. :ggsy:

Muvahhid

Yazar
Düşünce
Muvahhid
Araplar Kutsal Kitapları'nda Güneşi Ateşten Yaratılmış Şeytan diye tasvir etmedi kardeşim. Oradaki tasvir Araplar'a ait bile değildi.
O ne öyle... Ateşten Yaratılmış Şeytan 2 Arap kitabevinden yeni çıktı. Bu fırsatı kaçırmayın. O.O
Bahsettiğin kutsal kitap Kur'an'sa eğer

''O Allah'dır ki, senelerin sayısını ve hesabını bilesiniz diye güneş’i bir ışık, ay’ı da bir nûr yaptı. Ve ay’a menziller ta’yîn etti. Allah bunu hakk olarak yarattı.''

Buyurur.

Yani 1400 yıl öncesinden ayın evrelerinden, güneşin zaman kavramı için nasıl bir muhasip olduğundan bahsetti.

''Güneş de akıp gitmektedir yörüngesinde.''

Buyurur.

Yani saatte 700.000 km’den daha büyük bir hızla Solar Apex adı verilen bir yörünge boyunca Vega Yıldızı’na doğru hareket etmektedir.

Aynı kitaptan bahsetmiyoruz galiba karşiiim. :ggsy:

6lack de Furor

lll ☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Araplar Kutsal Kitapları'nda Güneşi Ateşten Yaratılmış Şeytan diye tasvir etmedi kardeşim. Oradaki tasvir Araplar'a ait bile değildi.
O ne öyle... Ateşten Yaratılmış Şeytan 2 Arap kitabevinden yeni çıktı. Bu fırsatı kaçırmayın. O.O
Bahsettiğin kutsal kitap Kur'an'sa eğer

''O Allah'dır ki, senelerin sayısını ve hesabını bilesiniz diye güneş’i bir ışık, ay’ı da bir nûr yaptı. Ve ay’a menziller ta’yîn etti. Allah bunu hakk olarak yarattı.''

Buyurur.

Yani 1400 yıl öncesinden ayın evrelerinden, güneşin zaman kavramı için nasıl bir muhasip olduğundan bahsetti.

''Güneş de akıp gitmektedir yörüngesinde.''

Buyurur.

Yani saatte 700.000 km’den daha büyük bir hızla Solar Apex adı verilen bir yörünge boyunca Vega Yıldızı’na doğru hareket etmektedir.

Aynı kitaptan bahsetmiyoruz galiba karşiiim. :ggsy:
Adam kendisiyle çelişmiş zaten dikkatsizce açmış konuyu.

Son konular

Son mesajlar