Artık doğruyu söyleme zamanı geldi.

8-BitOyun

Üye
Düşünce
Sünni
Arkadaşlar ben aslında agnostiğim aslında buna inanmayan çoğu kişiler var. Bu konuyu bundan dolayı açtım. Size anlatacaklarım var. Ayrıca yardım etmeniz gerekli.

Ben erkenden agnostik olduktan sonra herkes bunun bir şaka olduğunu sanıyor. Bende biliyorum ama bu konuyla gerçekten bir agnostik olduğumu anlarsınız. Ben önceden ateist olduğumu söyleyip kandırmıştım. Önceden garip mesajlar gönderiyordum. Nedeni ise agnostiğe erkenden başlamam ve yetersiz bilgiye sahibim. İşte bundan dolayı yardım almalıyım. Yardım almak istediğim kişiler altta yazılıdır. Bunu okuduğunuz için teşekkürler.

@Charles Dawkins
@Orhan Yolcu
@Mete Turan
@NickelBack
@yeniçeri
@Kemal
@Şarlo

8-BitOyun

Üye
Düşünce
Sünni
Tam anlayamadım daha iyi açıklar mısın?
Ateistim ama yardıma ihtiyacım var çünkü bazı müslümanlar benim dediklerimi kolayca cevaplayabiliyorlar ve ben İslam'a karşı cümleleri yazmak istiyorum ama ben bunu yapmakta başaramıyorum.

Kemal

☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Müslümanların her şeye cevabı var. Mantıklı veya mantıksız. Senin aklın mantığın ne diyor ona bak bence.

Nihat

Üye
Düşünce
Ateist
Ateistim ama yardıma ihtiyacım var çünkü bazı müslümanlar benim dediklerimi kolayca cevaplayabiliyorlar ve ben İslam'a karşı cümleleri yazmak istiyorum ama ben bunu yapmakta başaramıyorum.
Dostum kimse bu yola ateist olarak çıkmaz, dinini araştırmak ister ve saçma olduğunu düşündüğünde ateistliğe geçmiş olur.
Amacın islam'a karşı cümleler yazmak değil, islam bilgini genişletmek olsun. Sonra kendi kendine yazacaksın zaten.
Ateistlerin din bilgisi de, kuran'ın insan eliyle yazıldığından emin olmak istemesi sonucu (çünkü sonsuz cehennem ihtimali var) sürekli ayet öğrenmesi ile artıyor. Bakarsın bir ayet her şeyi değiştirir.

Şöyle bir excel tablosu oluşturman işini kolaylaştırır.

Ayet No | Ayet Meali | Kendi yorumun | Varsa aynı ayetin diğer kitaplardaki benzeri

Ayrıca Notthinglose cevaplamamış, cevaplayan sitelerden kopyala yapıştır yapmış. Ve bu siteler ayetleri ilk anlamından saptırır, saptırma yetmiyorsa meali değiştirir.

8-BitOyun

Üye
Düşünce
Sünni
Dostum kimse bu yola ateist olarak çıkmaz, dinini araştırmak ister ve saçma olduğunu düşündüğünde ateistliğe geçmiş olur.
Amacın islam'a karşı cümleler yazmak değil, islam bilgini genişletmek olsun. Sonra kendi kendine yazacaksın zaten.
Ateistlerin din bilgisi de, kuran'ın insan eliyle yazıldığından emin olmak istemesi sonucu (çünkü sonsuz cehennem ihtimali var) sürekli ayet öğrenmesi ile artıyor. Bakarsın bir ayet her şeyi değiştirir.

Şöyle bir excel tablosu oluşturman işini kolaylaştırır.

Ayet No | Ayet Meali | Kendi yorumun | Varsa aynı ayetin diğer kitaplardaki benzeri

Ayrıca Notthinglose cevaplamamış, cevaplayan sitelerden kopyala yapıştır yapmış. Ve bu siteler ayetleri ilk anlamından saptırır, saptırma yetmiyorsa meali değiştirir.
Bütün ayetleri kolaylıkla nerede bulabilirim?

Nihat

Üye
Düşünce
Ateist
Bütün ayetleri kolaylıkla nerede bulabilirim?
Karşılaştığın ve kafana yatmayan ayetleri tabloya ekle. Belki ileride mantıklı bir açıklamasını bulursun. Bütün ayetleri eklemene gerek yok.
Aşağıda baya bilgi içeren twitter ve youtube linkleri var.

https://twitter.com/aklingozu
https://www.youtube.com/channel/UCGsG98yW-Oh9Hy1L4kLDKog

Bunları yaparken ayetlerin kelime anlamına göz at. Eğer mealler bükülmüşse bükülen meal yerine daha doğru olanını bulmaya çalış.
Benim favori sitem burası: http://www.namazzamani.net/kuranmeali/araf-suresi-179.ayet.htm

Ayetteki her kelimenin tek tek anlamını veriyor. Meal oyunlarını (varsa) kolayca görebiliyorsun.

8-BitOyun

Üye
Düşünce
Sünni
Karşılaştığın ve kafana yatmayan ayetleri tabloya ekle. Belki ileride mantıklı bir açıklamasını bulursun. Bütün ayetleri eklemene gerek yok.
Aşağıda baya bilgi içeren twitter ve youtube linkleri var.

https://twitter.com/aklingozu
https://www.youtube.com/channel/UCGsG98yW-Oh9Hy1L4kLDKog

Bunları yaparken ayetlerin kelime anlamına göz at. Eğer mealler bükülmüşse bükülen meal yerine daha doğru olanını bulmaya çalış.
Benim favori sitem burası: http://www.namazzamani.net/kuranmeali/araf-suresi-179.ayet.htm

Ayetteki her kelimenin tek tek anlamını veriyor. Meal oyunlarını (varsa) kolayca görebiliyorsun.
Merak ettiğim bu oldu:
Bakara 160 (Mealleri Karşılaştır): Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar (lânetlenmekten) kurtulmuşlardır. Çünkü ben onların tövbelerini kabul ederim. Zira ben tövbeleri çok kabul edenim, çok merhamet edenim.

Nihat

Üye
Düşünce
Ateist
Allah'ın çok merhametli olması ve tövbeleri kabul etmesi.
Tabi ki kabul eder ve çok merhametlidir. Mesela dinden dönen mürted olur ve cezası öldürülmektir. Öldürülünce artık nasıl tövbe edecekse.
Zina yapan taşlanarak öldürülür. Tövbe etmesine fırsat verilmez.
Çok merhametli Allah cariyeler ile ilişkiyi serbest bırakmıştır.

Çok merhametli Allah gerekirse kadınları dövün demiştir. -Nisa 34
Allah’ın, (iki cinse) birbirinden farklı özellik ve lutuflar bahşetmesi ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdır; Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara ögüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Kadının şahitliğini de yarım saymıştır. -Bakara 282
Diyanet İşleri Başkanlığı: Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah’ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen, veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alışveriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah, size öğretiyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

Allah baya merhametli..

8-BitOyun

Üye
Düşünce
Sünni
Tabi ki kabul eder ve çok merhametlidir. Mesela dinden dönen mürted olur ve cezası öldürülmektir. Öldürülünce artık nasıl tövbe edecekse.
Zina yapan taşlanarak öldürülür. Tövbe etmesine fırsat verilmez.
Çok merhametli Allah cariyeler ile ilişkiyi serbest bırakmıştır.

Çok merhametli Allah gerekirse kadınları dövün demiştir. -Nisa 34
Allah’ın, (iki cinse) birbirinden farklı özellik ve lutuflar bahşetmesi ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdır; Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara ögüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Kadının şahitliğini de yarım saymıştır. -Bakara 282
Diyanet İşleri Başkanlığı: Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah’ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen, veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alışveriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah, size öğretiyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

Allah baya merhametli..
Dur bir saniyee şimdi sen allah'ın çok merhametli olduğunu söylüyorsun peki buna ne diyeceğiz?

''Müşrikleri, bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. Eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın.'' (tevbe sûresi, âyet 5)

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Şu meal konusuna da bir açıklık getiriyim. Her kelimenin anlamını verse de önceki ayette (örneğin); Ahmet dediği yerde diğer ayette o yazarsa biz 2. ayette o kelimesine Ahmet deriz. Bi değiştirme eyip bükme yok.. Ayet önce ve sonra bahsettiklerine göre çevrilir, daha anlaşılır olsun diye. Eğer beğenmediğiniz ayet varsa veya anlamadığınız buyrun her zaman burdayım. Özellikle @8-BitOyun sen iki tarafa da yakın duruyosun eğer İslam ile takıldığın veya bak böyle böyle demişler ne diyosun dersen özelden yazarsın. Her zaman yardım ederim :).

Nihat

Üye
Düşünce
Ateist
Nerde demiş bunları knk :D.
"Dinini değiştireni öldürün." (Buhârî, Cihâd, 149)

Recm ayeti varmış ama keçi yemiş, malesef ayet veremeyeceğim. Ama recm cezası haktır. Cübbeli'den dinleyebilirsin. Ama işine gelmediği için reddeceksin tabiki :)

Recim âyeti ve büyüklerin on defa süt emmeleri konusunda âyet inmişti. Bu âyet, karyolamın altında bir sahifede yazılıydı. Resulullah (a.s.m) vefat edince biz onunla meşgul olduk, o sıralarda bir hayvan (keçi) gelip onu yedi.”(İbn Mace, Nikah, 36).