Anket Aşağıdakilerden hangisinin psikiyatriye ihtiyacı vardır?

Aşağıdakilerden hangisinin psikiyatriye ihtiyacı vardır?

• A) Gökten koç indiğine inanan Ali'nin

Oy: 1 3.1%
  • B) Bastonun yılana dönüştüğüne Bilge'nin

Oy: 0 0.0%
  • C) Karıncanın konuştuğuna inanan Mehmet'in

• D) Balığın karnında bir adamın yaşadığına inanan Aslı'nın

• E) Tanrı yoktur diyen Burcu'nun

Oy: 4 12.5%
  • F) Ali Bilge Mehmet ve Aslı'nın A,B,C,D

Oy: 25 78.1%

• Tüm seçmenler
    32

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tabii yaşlanmış eşeklerin de serbest bırakılması mümkün. Niye olmasın. Kölenin tek sermayesi emeği olduğuna göre para karşılığı hürriyetini satmak en acımasız sömürüdür.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tabii yaşlanmış eşeklerin de serbest bırakılması mümkün. Niye olmasın. Kölenin tek sermayesi emeği olduğuna göre para karşılığı hürriyetini satmak en acımasız sömürüdür.
Aksine demek ki İslam savaş esirine kendi parasını kazanma hakkı bile vermiş, buna sömürü denilemeyeceği açıktır

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Başlık sorusu artık cevaplandı sanırım. Psikiyatristin ötesinde akıl hastanesine yatmaya ihtiyacı olanlar açıkça ortaya çıktı. "Kısa'dan his'e!"

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Konu biraz eksik ancak arada çok büyük bir iftira var onu deşifre etmek benim görevim. Kazara yapılmş olabilir, eğer öyleyse yazar doğruyu belirtsin.
Edip Yüksel 55:39. O gün ne insana ne de cine günahından sorulmaz. daki yevmi sayıyor. Ama 26: 88. O gün paranın ve çocukların yararı olmayacaktır. daki yevmi saymıyor!?

Edip Yüksel üzerinde 19 var kitabında 55:39'u değil, 55:29'u gösteriyor. Yazar yanlış mı okudu yoksa bilerek çarptırdı mı bilemem ancak iki ayettede gün geçer fakat kalıpları farklıdır. Birinde yevmin olarak geçer ki Edip Yüksel bu kalıpları saymıştır, yazarın belirttiği 55:39'da ise yezmeizin geçer, Edip bunların hiç birini saymamıştır. Yevmeizin kalıbının sayıldığı bir ayet gösterirseniz bunu savunmaktan vazgeçeceğim.

Aşağıda Edip Yüksel'in üzerinde 19 var kitabının 43üncü sayfasında bulunan sayım yer almaktadır. Dileyen 19.org adresinden ücretsiz olarak üzerinde 19 var kitabını indirip kendisi sayımları kontrol edebilir.
43.PNG

26:88 de yevme formunda olan yevm sayılmıştır. Yevmeizin formu sayılmamaktadır. Anlamı türkçede gözüktüğü gibi değildir.

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Konu biraz eksik ancak arada çok büyük bir iftira var onu deşifre etmek benim görevim. Kazara yapılmş olabilir, eğer öyleyse yazar doğruyu belirtsin.

Edip Yüksel üzerinde 19 var kitabında 55:39'u değil, 55:29'u gösteriyor. Yazar yanlış mı okudu yoksa bilerek çarptırdı mı bilemem ancak iki ayettede gün geçer fakat kalıpları farklıdır. Birinde yevmin olarak geçer ki Edip Yüksel bu kalıpları saymıştır, yazarın belirttiği 55:39'da ise yezmeizin geçer, Edip bunların hiç birini saymamıştır. Yevmeizin kalıbının sayıldığı bir ayet gösterirseniz bunu savunmaktan vazgeçeceğim.

Aşağıda Edip Yüksel'in üzerinde 19 var kitabının 43üncü sayfasında bulunan sayım yer almaktadır. Dileyen 19.org adresinden ücretsiz olarak üzerinde 19 var kitabını indirip kendisi sayımları kontrol edebilir.
2858 ekini görüntüle

26:88 de yevme formunda olan yevm sayılmıştır. Yevmeizin formu sayılmamaktadır. Anlamı türkçede gözüktüğü gibi değildir.
Güneş balçıkla sıvanmaz. Kuran'da 365 gün kelimesi geçer. 12 ay kelimesi geçer. 30 günler kelimesi geçer. 27 Ay (Moon) kelimesi geçer. Bunun aksi ispatlanamaz. Sayım kuralları önemlidir. Yüce Allah bize kelimeleri nasıl sayacağımızı da göstermiş. Çok basit bir kural. Kelimenin sonuna ek almayan formları sayılacak. Tekil formları sayılacak. Bu kadar basit. (Özellikle çoğul kelime saymak istiyorsan ayrı tabii ki.)
Selametle,

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yevme izin "İzin günü" olduğu için sayılmaz!!! :D :kay: :D :kay: :D :kay:

İnsan bir utanır yahu, biz ne tür yalancı sahtekarlarız böyle diye! Lan sen hangi manyak gerekçe ile yevme izin'leri saymıyorsun be! Böyle dandik bir işin gerekçesi olabilir mi acaba?

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Ya @Burcuva
Çok şaşkınsın. Arapçadan anladığın yok zaten. Hadi neyse. Okuyucular için açıklayayım.
Daha önceki mesajımda söylediğim gibi kelimenin sonuna ek almış olanları sayılmıyor. Yüce Allah bunun bu şekilde olmasını bize söylüyor. Kafana göre say demiyor. İşine nerede gelirse onu kabul et demiyor. Kural net. Tekil formları sayılacak ve sonuna ek almayacak. Dikkat edersen kelime sayımlarında biz hep bu kuralı uyguluyoruz. İşimize geldiği gibi rakam bulunca balıklama atlamıyoruz.

Aklını bir kullan da aşağıdaki tabloya bir bak. Yevmeizin (izin günü demek Arapça. Tek bir kelimedir.) (يومئذ) sonuna ek almış mı? Almış. Demek ki sayıma girmeyecek.
Ama sen ne yapıyorsun. Bütün bunları görmüyorsun ve okuyucuyu yanıltmak için Arapça tek bir kelime olan (يومئذ) Yevmeizin kelimesinin Türkçeye izin günü diye çevirip (ayırarak!) bak bu günü saymamışlar diyorsun.
Ya @Burcuva
Sana ve herkese büyük bir meydan okuma yapıyorum.
Kuran'da 365 adet gün kelimesi geçer (tekil ve sonuna ek almamış).

Bunun aksini ispat edene Allah şahidimdir arabamı hediye edeceğim. Yemin ederim.

Sayıma dâhil edilmeyen formlar

(يوم) (yevm) gün kelimesinin sayıma dâhil olmayan çoğul veya sonuna ek almış haliGeçiş sayısıAnaliz
(يومئذ) Yevmeizin (izin günü)65Göster
(فيوميذ) feyevmeizin (artık o gün)4Göster
(ويوميذ) ve yevmeizin1Göster
(يومكم) Yevmekum (gününüz)5Göster
(يومهم) Yevmihim (günlerini)5Göster

Selametle,

En doğrusunu Allah bilir…

EnthalpyC1

Çaylak
Düşünce
Ateist
Ya @Burcuva
Çok şaşkınsın. Arapçadan anladığın yok zaten. Hadi neyse. Okuyucular için açıklayayım.
Daha önceki mesajımda söylediğim gibi kelimenin sonuna ek almış olanları sayılmıyor. Yüce Allah bunun bu şekilde olmasını bize söylüyor. Kafana göre say demiyor. İşine nerede gelirse onu kabul et demiyor. Kural net. Tekil formları sayılacak ve sonuna ek almayacak. Dikkat edersen kelime sayımlarında biz hep bu kuralı uyguluyoruz. İşimize geldiği gibi rakam bulunca balıklama atlamıyoruz.

Aklını bir kullan da aşağıdaki tabloya bir bak. Yevmeizin (izin günü demek Arapça. Tek bir kelimedir.) (يومئذ) sonuna ek almış mı? Almış. Demek ki sayıma girmeyecek.
Ama sen ne yapıyorsun. Bütün bunları görmüyorsun ve okuyucuyu yanıltmak için Arapça tek bir kelime olan (يومئذ) Yevmeizin kelimesinin Türkçeye izin günü diye çevirip (ayırarak!) bak bu günü saymamışlar diyorsun.
Ya @Burcuva
Sana ve herkese büyük bir meydan okuma yapıyorum.
Kuran'da 365 adet gün kelimesi geçer (tekil ve sonuna ek almamış).

Bunun aksini ispat edene Allah şahidimdir arabamı hediye edeceğim. Yemin ederim.

(يوم) (yevm) gün kelimesinin sayıma dâhil olmayan çoğul veya sonuna ek almış haliGeçiş sayısıAnaliz
(يومئذ) Yevmeizin (izin günü)65Göster
(فيوميذ) feyevmeizin (artık o gün)4Göster
(ويوميذ) ve yevmeizin1Göster
(يومكم) Yevmekum (gününüz)5Göster
(يومهم) Yevmihim (günlerini)5Göster

Selametle,

En doğrusunu Allah bilir…
O zaman gelin basit bir kombinatorik hesaplaması yapalım. Doğru Kuran'da 365 kere "gün" geçer, ama bu siz "çoğul kelime yok" ve "sondan eklemeli ekler yok" diye yeni kurallar koyduktan sonra olur.
Lütfen aşağıdaki tabloya bakınız.
ignore.PNG

Siz sayarken sarı ve turuncu kelimeleri atlıyorsunuz. Hesap kısmı şimdi geliyor:
Burada 38 farklı "yawm" ve ekli ve çoğul halleri var.
Her bir kelimeyi farklı bir sonlu element olarak alabiliriz, yani bazılarını sayıp saymayıp, ayrı ayrı değerlendirebiliriz, ve sayılması için kurallar getirebiliriz.
O zaman nCr formülüne göre, örneğin kelimelerin birini atarsak:
komb.PNG

38.PNG

Gördüğünüz gibi kelimelerin birini atarsak bile doğal olarak 38 farklı sayı kombinasyonu elde edebiliriz. Ancak bu daha başlangıç, ikisini saymamayı tercih edersek:
703.PNG

Bu sefer çok daha fazla, 703 olasılığımız var. Bu böyle gider ve eğer tüm olasılıkları deneyip toplarsak -çünkü örneğin 1 tane de atabilirim 16 tane de 37 tane de,kabaca hesaplamalarıma göre 1,000,000,000,000, hatta daha fazla kelime seçip atma kombinasyonu elde edebiliriz. Peki soruyorum,sizce bu kombinasyonlardan birinin 365 sayısını verme olasılığı az veya mucizevi mi? Zaten "yawm" tüm kelimeler dahil 475 kere geçiyor.
Tabii, bütün bu kombinasyonlar belli kurallara uymuyor, mesela "sadece tekiller ve eksizler" diyemeyiz. Diyelim ki bu kombinasyonlardan sadece %0.0001 kadarı (bence bu çok az, sırf emin olmak için bu kadar az seçtim) mantıklı ve çelişmeyen bir kurala uyuyor. Hala 10000 kadar kombinasyon var, ve bu kombinasyonlardan birinin 365 vermesi hiç de olanaksız değil. Burada mucize falan yok, zorla mucize bulmaya çalışmak var.

Eğer hesaplamalarımda hata varsa lütfen gösteriniz, yanlış yapmış olabilirim.

EnthalpyC1

Çaylak
Düşünce
Ateist
445 alacak.
Önce kendin bir say. Başkasının dedikleri papağan gibi buraya yapıştırma.
Selametle,
Bu hesaplamaları ben yaptım. Sadece o sayı ve tablo benden değil. "İstatistik" eğitimi alan biri olarak bunları anlamaman aklımı karıştırıyor. Dediğim gibi, hesaplamalar doğru, sadece belli kurallara uyan kombinasyon sayısı tahmini, ki o da eminim daha fazladır. Buna karşı söyleyeceğin birşey var mı?

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
yanlış yapmış olabilirim.
Yanlış yapmışsın. Eleştirince de kızıyorsunuz. Olasılık derslerin çok zayıf.
Olayı başından yanlış anlamışsın.
Biz kafadan kural atmıyoruz.
Bizim tek bir kuralımız var. Kelime sayımlarında bu kural hiç değişmez.
Tekil ve sonuna ek almamış olacak.
Aşağıdaki 4 kelimeyi bu kural ile say bakalım. Aynı kural ama dikkat et. Bir kelimeyi başka kural ile diğerini başka kural ile olmaz. Futbol oyunu gibi. Kurallar net.
Bu arada 27 sayısı da çok önemlidir. Bilenler bilir. Ay'ın kendi etrafında ve Dünya etrafında 27 günde döndüğünü biliyoruz.
Hadi bana bir olasılık hesabı yap bakalım.
Selametle,

EnthalpyC1

Çaylak
Düşünce
Ateist
Yanlış yapmışsın. Eleştirince de kızıyorsunuz. Olasılık derslerin çok zayıf.
Bu olasılık konusu değil. Kombinatorik konusu. Olasılıla alakalı tek şey mantıklı linguistik kural tahmini.
Bizim tek bir kuralımız var. Kelime sayımlarında bu kural hiç değişmez.
1 - "Kuran'da 30 günler kelimesi geçer"'deki kurala bak...Hem "günler" hem 2 gün! Bunun neresi aynı kural. Uydurmayın.
2 - Ay kelimesi düpedüz yalan. 2 kere geçen شهرا gramer olarak tekil olabilir ama anlam olarak çoğul, çünkü sayıdan sonraki kelime tekil, anlamı değil. Tekil anlamı taşıyan 9 tane "ay" var. Siz çoğulları da sayıp 12 yapmışsınız.
9:36 = 12 ay
46:15 = 30 ay.

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
"Kuran'da 30 günler kelimesi geçer"'deki kurala bak...Hem "günler" hem 2 gün! Bunun neresi aynı kural. Uydurmayın.
Bu bir şaka olmalı. Sana cevap veriyorum saygımdan. Ama biraz araştırma yap Allah aşkına ya buraya yazmadan. Gün kelimesinin çoğulunu sayıyoruz. Çoğulun tekili olur mu?? Allah Allah. Çoğul günler (tekil olmayan) kelimesinin sonuna ek almamışları sayıyoruz. Altını çizdim bak. Tekil olmayacak. Çoğul olacak. Bu nedenle 2 gün günlere eklenir. 2 gün tekil değildir. Anladın mı kardeşim?
Selametle,

EnthalpyC1

Çaylak
Düşünce
Ateist
Bu bir şaka olmalı. Sana cevap veriyorum saygımdan. Ama biraz araştırma yap Allah aşkına ya buraya yazmadan. Gün kelimesinin çoğulunu sayıyoruz. Çoğulun tekili olur mu?? Allah Allah. Çoğul günler (tekil olmayan) kelimesinin sonuna ek almamışları sayıyoruz. Altını çizdim bak. Tekil olmayacak. Çoğul olacak. Bu nedenle 2 gün günlere eklenir. 2 gün tekil değildir. Anladın mı kardeşim?
Selametle,
Madem 2 gün de çoğul ne diye ay sayımında tekil olarak aldınız :akay:

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
2 - Ay kelimesi düpedüz yalan. 2 kere geçen شهرا gramer olarak tekil olabilir ama anlam olarak çoğul, çünkü sayıdan sonraki kelime tekil, anlamı değil. Tekil anlamı taşıyan 9 tane "ay" var. Siz çoğulları da sayıp 12 yapmışsınız.
9:36 = 12 ay
46:15 = 30 ay.
Güzel kardeşim,
Biz bu sayımları yeni yapmıyoruz. Binlerce insan bu sayımları tek tek yaptı. Konfirme edilmiş sayımlardır. Burada hata bulamazsın. Benim sana tavsiyem önce bizim nasıl saydığımızı takip ederek incelemek. Belki bende hata vardır. Anlatamıyor olabilirim.
Sana anlamdan bahseden oldu mu şimdi. Kelime sayıyoruz. Kelime harflerden oluşmuştur. Belirli harfler bir araya gelirse kelime olur.
Ay kelimesinin tekil olanlarını sayıyoruz.

Sayıma dâhil edilmeyen çoğul veya sonuna ek almış formlarıGeçiş sayısı (Geçtiği ayetler)Analiz
(اَشْهُرٌ) Eşhur (Aylar)5 (2:197, 2:226, 2:234, 9:2, 65:4)Göster
(شَهْرَيْنِ) Şehreyn (İki ay)2 (4:92, 58:4)Göster
(الْاَشْهُرُ) El Eşhur (O Aylar)1 (9:5)Göster

Daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum.
Selametle,

EnthalpyC1

Çaylak
Düşünce
Ateist
İyi de 12 ay çoğul değil mi o zaman? Sırf ay kelimesi 12'den ayrı diye onu tekil mi kabul ediyoruz?
9:36 'dan bahsediyorum.

Kuran Mucizeler

Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Evet. Kelimenin yazılışı tekil. 12 ay diyor. 12 aylar demiyor. Biz kelimeleri sayıyoruz. Tekile dahil.
Ay kelimesinin çoğulu olan aylar ((اَشْهُرٌ) Eşhur ) olarak yazılır.
Çoğul yazıma bir örnek de 2 ay anlamındaki (شَهْرَيْنِ) Şehreyn (İki ay) kelimesi. Dikkat et buraya (4:92, 58:4 ) 12 aydaki gibi tekil ay ile yazılmamış. Araplar 2 ayı bizim gibi yazmıyor. Kelime değişiyor. (شَهْرَيْنِ) Şehreyn (İki ay) oluyor. Çoğula geçiyor. Çoğul kelime olarak yazıyorlar. Kelimenin kendisi çoğul oluyor. Bu nedenle sayıma girmez.
İncelemeler yaptığını anladım. Tebrik ederim. Anlamaya çalışman bile büyük bir olaydır.
Kuran'ı detaylı incelemeye başlamamda 365, 30,12 ve 27 rakamları çok etkili oldu. Ay (Kamer) kelimesinin Ay'ın kendi ve Dünya etrafında dönme sayısı kadar geçmesi Kuran'da olasılık ile hesaplanamaz. Hissedilir.
Selametle,

KindarSürpriz

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
İyi de 12 ay çoğul değil mi o zaman? Sırf ay kelimesi 12'den ayrı diye onu tekil mi kabul ediyoruz?
9:36 'dan bahsediyorum.

Bunu ben de düşünmüştüm kontrol ederken ama türkçe gramerindeki gibi 12 ay ay kelimesi tkil formda yer alıyor, ingilizcedeki fgibi bir gramer olsaydı 12 aylar (12 months) olarak yazılırdı ve çoğul form olurdu.
Buradam anlamın oğulluğuna bakmak da yeni gramer kuralı icad etmektir. İnkar edecez diye yeni kurallar uyduruyorsunuz.

Biz bu sayımları yeni yapmıyoruz. Binlerce insan bu sayımları tek tek yaptı. Konfirme edilmiş sayımlardır. Burada hata bulamazsın. Benim sana tavsiyem önce bizim nasıl saydığımızı takip ederek incelemek. Belki bende hata vardır. Anlatamıyor olabilirim.

Çok hatalı bir görüş, bir muvahhidden duymak üzücü. 10bin kişi de saysa hatayı onbin birinci kişi görebilir. Önemli olan iddiadır, kaç kişinin doğruladığı eğil yanlışlayan önermedir.

Son konular