Atatürk Müslüman Mıydı?

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Arap denilince ırk kastedilmiyor.Dil,gelenek, görenek,din, filan.
Bunlar da temelsiz uydurma.

İslam'a göre dillerin farklı olması kötü bir şey değildir.

İslam'a göre haram içermediği sürece gelenek görenekler uygulanabilir.

İslam'da zaten din ve vicdan özgürlüğü vardır. Arzu edenler linki inceleyebilir

Sonuç olarak nereden bakarsak bakalım yazılanların İslam'la alakası olmadığını görüyoruz.

FSociety

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Atatürk gibi zeki, akıllı bir adamın dinsiz olmaması imkansıza yakındır. Genel olarak doğru buluyorum yaptıklarını elbet katılmadığım noktalar da var tabii. Şu sözü çok güzel:

Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. (Kaynak: Andrew Mango, Atatürk, s 447.)

Andrew Mango bu sözü nereden bulmuş? O konu çok kafamı karıştırdı. Aşırı güzel söz ama doğruluğunu teyit etmek isterim. Örneğin el yazması mı bulmuş? Bir adet konuşma videosu mu var? Doğruluğunu teyit edersem inanılmaz mutlu olurum. Yardım eder misiniz?

@Cellius

Pedronun Sol...

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Atatürk gibi zeki, akıllı bir adamın dinsiz olmaması imkansıza yakındır. Genel olarak doğru buluyorum yaptıklarını elbet katılmadığım noktalar da var tabii. Şu sözü çok güzel:

Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. (Kaynak: Andrew Mango, Atatürk, s 447.)

Andrew Mango bu sözü nereden bulmuş? O konu çok kafamı karıştırdı. Aşırı güzel söz ama doğruluğunu teyit etmek isterim. Örneğin el yazması mı bulmuş? Bir adet konuşma videosu mu var? Doğruluğunu teyit edersem inanılmaz mutlu olurum. Yardım eder misiniz?

@Cellius
"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır."

Turkey To-day.​

Pedronun Sol...

Çaylak
Düşünce
Agnostik

@Cellius
Atatürk deisti veya Evrimci Materyalist.

Bathory

Çaylak
Düşünce
Ateist
Bu kadar çok kitap okuyan, farklı diller bilen bir kişinin müslüman olması zaten zor.
Kaldıki bunu tartışmaya gerek bile yok, herkesin dini kendine.

Cellius

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist

@Cellius
1926-27 yıllarında Atatürk ile röportaj yapan Grace Ellison, 1928 yılında yayımlanan Turkey Today adlı kitabının 24. sayfasında Atatürk'ün kendisine bu sözleri söylediğini yazmıştır. Atatürk: Modern Türkiye'nin Kurucusu kitabının yazarı Andrew Mango, bu sözleri kitabına alarak Atatürk'ün Deist olduğu değerlendirmesini yapmıştır.

bilgivehis

Çaylak
Düşünce
Ateist
Atatürk dinli de olsa dinsiz de olsa, bir devlet kurma aşamasındayken birilerini gocunduracak söz söyleyemezdi. Üstelik bin yıllık ümmetçi bir toplum varken, ben şuyum-buyum diyemezdi.
Bizim için inancı çok önemli değil, yaptıkları ve yapacaklarını takdir etmek ve eserlerine sahiplenmek bize düşer.

FSociety

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
1926-27 yıllarında Atatürk ile röportaj yapan Grace Ellison, 1928 yılında yayımlanan Turkey Today adlı kitabının 24. sayfasında Atatürk'ün kendisine bu sözleri söylediğini yazmıştır. Atatürk: Modern Türkiye'nin Kurucusu kitabının yazarı Andrew Mango, bu sözleri kitabına alarak Atatürk'ün Deist olduğu değerlendirmesini yapmıştır.
Screenshot_1.jpg

Kaynak: https://digitallib.stou.ac.th/handle/6625047444/1836

Mükemmel ya. Sevinçten ne yapacağımı şaşırdım. Bu sözü söylediğini biliyordum ama o zamanlar %100 kesin diyemiyordum elimde kanıt olmadığı için ama artık var. :)

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist
Bunlar da temelsiz uydurma.
Arap denilince ırk kastedilmiyor.Dil,gelenek, görenek,din, filan.
Bu yazdığımın neresi uydurma?
Anlama özürlü.

Dİl önemli değilse arapça birleşmiş milletlerde resmi dil olmazdı.
İyi asimile etmiş işgal ettiği toprakları.
İslam'a göre dillerin farklı olması kötü bir şey değildir.
Kötü birşey değil tabi dili arapça olmayanlar fal büyü kitabı diye okur.🤣
İslam'da zaten din ve vicdan özgürlüğü vardır. Arzu edenler linki inceleyebilir

Sonuç olarak nereden bakarsak bakalım yazılanların İslam'la alakası olmadığını görüyoruz.
Onları bize değil müslüman kardeşlerine anlat.
Senide kafir ilan edip hakkında ölüm kararı verirler.🤣

Yazan tarafından düzenlendi:

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
5927 ekini görüntüle Atatürk'ün inancı tartışmalıdır. Tarihe baktığımızda Cumhuriyet'in ilanından önce İslam ile ilgili olumlu konuşmaları vardıysa da sonradan olumsuz konuşmaları olmuştur.

Örnekler:
…Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. (Kaynak: Söylev ve demeçler, cilt 1, s 389. (1 Kasım 1938′deki son meclis konuşması)

Muhammed’in koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kur’an denir. (Kaynak: Atatürkün emriyle liselerde okutulan tarih kitabı (1938), 2. cilt)

Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerin cehaletlerinin yardımıyla utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur. (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, Afet İnan)

Natür (Tabiat) insanları üretti, onları kendisine taptırdı da… (Kaynak: Atatürkten Düşünceler, Derleyen: Prof. Enver Ziya)

İnsanlar ilk devirlerinde pek acizdi. Kendilerini koruyamıyorlar, hiçbir hadisenin de sebebini bilmiyorlardı. Kendilerini koruyacak bir kuvvet aradılar. Nihayet insanlık vicdanında bir kuvvet yarattı. O da işte Allah’tır. Herşeyi ondan beklediler, ondan istediler. Hastalıktan, felaketten korunmayı hep Allah’larından istediler. Fakat modern çağlarda insan herşeyi Allah’tan beklemedi. Ancak toplumdan bekledi. Her şeyin koruyucusu insan cemiyetidir. Bizi koruyan, refah içinde yaşatan toplumdur.
(Kaynak: Enver Behnan Şapolyo, Atatürk ve Milli Mücadele Tarihi, 1932, s 305.)

Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. (Kaynak: Andrew Mango, Atatürk, s 447.) Modern Türkiye'nin Kurucusu kitabının yazarı Andrew Mango, bu sözleri kitabına alarak Atatürk'ün Deist olduğu değerlendirmesini yapmıştır.

Bunlar gibi başka sözleri de var ama bence yeterli.

Son olarak evrim üzerine bir yorumu: “İnsanlar, sürfeler gibi sulardan çıktılar ilk önce… İlk ceddimiz balıktır. İşler daha ilerledikçe o insanlar, primat zümresinden türediler. Biz maymunlarız; düşüncelerimiz insandır.” (Ruşen Eşref Ünaydın Atatürk T. ve D.K.H)

Yani bu sözlerine bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki; Atatürk önceden Müslümandıysa da sonradan fikirleri değişmiştir. Felsefi düşüncesinin Deist olması ihtimali kesinlik taşımamakla beraber yüksektir.
Atatürk Deist yada Hanif Müslümandı.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Tarih Profesörü Mete Tunçay, bu konuyla ilgili İnönü Üniversitesi'nde verdiği bir konferansta "Atatürk'ün bir deist olduğunu düşünüyorum. Agnostik ya da ateist değildi." demiştir.[15] Akşam gazetesine verdiği bir röportajda ise "Türkiye'de din, devletin denetimi altında. Bu hiç kimseyi memnun etmeyen bir durum. Mesela İmam Hatipler'de, şimdi öyle mi bilmiyorum ama kitaplarının başında Atatürk'ün portresi ve en büyük Müslüman Atatürk yazılıydı. Bu doğru değil tabii. Çünkü bana 'deist' gibi geliyor. Diğer yandan Prof. Şükrü Hanioğlu 'ateist' olduğunu düşünüyor. Tanrı'yı reddetmek yerine Atatürk'ün 'herhâlde bir Yaradan var' inancı içinde olduğu kanısındayım." açıklamasında bulunmuştur.[16]

Yine Atatürk'ün dinî inancı ile ilgili olarak bir diğer araştırma Rıfat Bali tarafından yapılmış,[17] konuyla ilgili olarak Ruhat Mengi ile aralarında bir polemik yaşanmasına sebep olmuştur.[18] Taha Akyol ise Atatürk'ün dini ile ilgili olarak "Atatürk'ün ideolojisi, Jön Türklerin pozitivist, materyalist ideolojisidir. Bu yüzden Atatürk'ün laiklik tatbikatı çok sert oldu." demiştir.[1] Yaşar Nuri Öztürk bir sohbetinde[19] deist olduğu değerlendirmesinde bulunmuştur. Prof. Dr. Zafer Toprak ise Atatürk'ün dine karşı mesafeli ve dinle ilgili sorunları olduğunu ifade etmiştir.[20]

Cellius

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Atatürk'ün dindar olduğu dönem de vardı zaten bunu konuşmalarından anlayabiliyoruz. Ama sonraki konuşmalarında açıkça bir dine inanmadığını kendisi söylüyor. Manevi kızının böyle bir konuşması olduğunu bilmiyordum. Atatürk'ün kendisi hakkındaki net ifadelerine rağmen kızının Müslümandı demesine şaşırdım açıkçası.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Atatürk'ün dindar olduğu dönem de vardı zaten bunu konuşmalarından anlayabiliyoruz. Ama sonraki konuşmalarında açıkça bir dine inanmadığını kendisi söylüyor. Manevi kızının böyle bir konuşması olduğunu bilmiyordum. Atatürk'ün kendisi hakkındaki net ifadelerine rağmen kızının Müslümandı demesine şaşırdım açıkçası.
Benimde hep kafam karışır bunu izlediğimde. Ortaya 2 tanım çıkıyor aslında.
1- Atatürk'ün hanif müslüman olma olasılığı.
2- Atattürk'ün tarihselci müslüman olma olasılığı.

Bathory

Çaylak
Düşünce
Ateist
Dediğim gibi Atatürk’ün dinini sorgulamanın hiç bir mantığı yoktur.
Videoda savaşlardan bahsediyor, bildiğim kadarıyla Atatürk’ün din karşıtı lafları devlet adamı olduktan sonra. Savaşta askerler toplu olarak dua ediyorsa Atatürk de etmiş olabilir fotoğraf makinesi var diye vb. bunu bilemeyiz ama gördüğümüz kadarıyla devlet adamı olmadan önce bir müslümandı sonradan müslümanlıktan çıkmış.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
@Knightwalker Hocam bu kaynak Müslüman olmadığına yeterli bir delil. Adam ''Benim bir dinim yok'' demiş daha nasıl ifade edebilir ki? :) Ben Deist olduğunu düşünüyorum.
Hocam delil var evet. Benzerlerini wikipedia'da da var fakat manevi kızının ifadeleride var. Bence tarihselci müslüman yada hanif müslümanda olabilir.

Son konular