Atatürk Müslüman Mıydı?

FSociety

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bizim TBMM' de obama için müslüman diyordu. Hatta Edip Yüksel için ulema babası mürted diyordu. 🤣
Edip de senin gibi bidat din türetiyor. Sen tarihselci, o 19 mucize mucidi hadis inkarcısı; tencere kapak misali...
Bildiğim kadarıyla Edip abiye babası mürted demedi hocam. Hacı, hocalar öyle iddia ediyor ama kanıtları yok.

Düşünce
Ateist
Bildiğim kadarıyla Edip abiye babası mürted demedi hocam. Hacı, hocalar öyle iddia ediyor ama kanıtları yok.
Edip Yüksel’i babası mürted ilan etmiştir. Edip Yüksel’in uyarak mürted olduğu Reşat Halife’yi de Mısırda büyük bir dini grubun başkanı olan babası Abdül Halim Muhammed Halife mürted ilan edip evlatlıktan silmiştir. Reşat Halife hakkında Suudi Arabistan’ın resmi dini lideri Şeyh İbnul Baz başkanlığında 19 Mart 1989’da Medine’de toplanan 38 kişilik Mollalar grubu tarafından “Katli Vaciptir” fetvası verilmiştir.

FSociety

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Edip Yüksel’i babası mürted ilan etmiştir. Edip Yüksel’in uyarak mürted olduğu Reşat Halife’yi de Mısırda büyük bir dini grubun başkanı olan babası Abdül Halim Muhammed Halife mürted ilan edip evlatlıktan silmiştir. Reşat Halife hakkında Suudi Arabistan’ın resmi dini lideri Şeyh İbnul Baz başkanlığında 19 Mart 1989’da Medine’de toplanan 38 kişilik Mollalar grubu tarafından “Katli Vaciptir” fetvası verilmiştir.

Hocam babası mürted diye bir şey demedi diye biliyorum. Türkiye imamları, hocaları paso fetva verdi katledilsin diye orası doğru fakat babasının bunu dediğine dair bir kanıt yok ortada. En büyük kanıt siyasal İslamcı hacı hocaların dedikleri. Onların dediklerine güvenemiyorum ben. Reşat Halife maalesef katledildi ışıklar içinde uyusun Edip abi ise çevresi tarafından katledilecekti ama göç etti ve ölmedi. Edip abi bu konu hakkında babasının kendisine asla mürted demediğini, asla öldürülmesini istemediğini söylüyor. Sadece tek dediği "Yanlış yola girdi oğlum." demesiymiş. Siyasal İslamcı hocalara güvenmektense sorgulayan ve araştıran birine güveniyorum. Kesin emin değilim delil yok fakat büyük ihtimal Edip abi doğru söylüyor.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
bilinçli ateist senin gibi şarlatanlarla arkadaş olamaz.

Doğru söylüyorsun. Şarlatanlık konusunu açalım: Cahil çöl yağmacısı uydurması bir zırva şeyin gökten indiğini, Allah adında bir tanrı tarafından gönderildiğini iddia etmek apaçık şarlatanlığın ta kendisidir. Başka unsurlar önemsiz ve gerek yok.

İki durum var: Ya bu şarlatanlığa bizzat katılmak, ya alet olmak. Saftirikler alet olabilirler. Bunlar zaten aşırı saftirik olduklarından Kuran'ı okumamışlardır bile, okumuş olsalar da aptesler alarak eüzüler çekerek aptalca okumuşlardır. Böyle aptalca okumanın hiç bir yararı olmaz.

Bu üstelik tarihteki en büyük şarlatanlıktır. Sahtecilik üzerine katliam, yağma, soykırım yapmak ve sömürücülükle, kölecilikle geçinmek. Bu habis illetin daha hâla kökü kurumadı. Çünkü dünyada aşırı fazla sayıda saftirik bulunuyor.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Doğru söylüyorsun. Şarlatanlık konusunu açalım: Cahil çöl yağmacısı uydurması bir zırva şeyin gökten indiğini, Allah adında bir tanrı tarafından gönderildiğini iddia etmek apaçık şarlatanlığın ta kendisidir. Başka unsurlar önemsiz ve gerek yok.

İki durum var: Ya bu şarlatanlığa bizzat katılmak, ya alet olmak. Saftirikler alet olabilirler. Bunlar zaten aşırı saftirik olduklarından Kuran'ı okumamışlardır bile, okumuş olsalar da aptesler alarak eüzüler çekerek aptalca okumuşlardır. Böyle aptalca okumanın hiç bir yararı olmaz.
@Cellius @Hannibal @Plütoncu bu aklı evvel arkadaş benim arkadaşım olduğunuz için sizin benim gibi bir şarlatanla arkadaş olmanıza akıl erdiremiyor. :)

Plütoncu

☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
İsteyen istediğiyle sohbet kurabilir, buna da mı karışmaya başladınız? :)

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
İsteyen istediğiyle sohbet kurabilir, buna da mı karışmaya başladınız? :)
Çok ilginç hocam ya. Medeniyet seviyesine bakın. Akıl tutulması resmen. Ben bu gibi bağnaz arkadaşları selefi ateist olarak adlandırıyorum. Sizede saftirik diye hitap ediyor bu aklı evvel @DemoKratos

Yazan tarafından düzenlendi:

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Atatürk'ün müslüman olduğunu savunanlar, Atatürk'ün din konusunda çok bilgili biir olduğunuda savunuyor. Müslüman olsaydı ; Atatürk islamiyet'in emirlerine karşı gelmez, Laik Türkiye Cumhuriyetini kurmaz, Türklüğü ve milliyetçiliği osmanlı'da olduğu gibi ayaklar altına alır, İnsanlara geçmişlerini hatırlatmaya çalışmaz... Daha bir sürü örnek var sığdırmam zaman alır...

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Atatürk'ün müslüman olduğunu savunanlar, Atatürk'ün din konusunda çok bilgili biir olduğunuda savunuyor. Müslüman olsaydı ; Atatürk islamiyet'in emirlerine karşı gelmez, Laik Türkiye Cumhuriyetini kurmaz, Türklüğü ve milliyetçiliği osmanlı'da olduğu gibi ayaklar altına alır, İnsanlara geçmişlerini hatırlatmaya çalışmaz... Daha bir sürü örnek var sığdırmam zaman alır...
Hocam Atatürk hanif ya da tarihselci müslüman olabilir. Değilse daha sonra deist olmuştur. Başka ihtimal yok.

TengriciTürk

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Hocam Atatürk hanif ya da tarihselci müslüman olabilir. Değilse daha sonra deist olmuştur. Başka ihtimal yok.

Gerçekçi yaklaşırsak aslında, Türkiye'de %1 bile gerçek Müslüman nüfusu zar zor vardır. Atatürk'ün ben Deist veya Tengrici olduğunu düşünüyorum veya kendi inancımı öne çıkarmak gibi olmasın ama Atatürk'ün Tengriciliğe de bir merakı olabilir. Böyle olduğunu düşünenlerde çok ve haksız değil bence. Bu düşünceye de İslamiyet öncesi Türklüğü yeniden, Türk milletine aşılamaya çalışması birkaç kanıttan biri olabilir veya Deizm ile Tengriclik arasındaki benzerlikten dolayı da böyle bir karmaşa ortaya çıkmış olabilir.

Knightwalker

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Gerçekçi yaklaşırsak aslında, Türkiye'de %1 bile gerçek Müslüman nüfusu zar zor vardır.
Evet gerçek müslüman kim tanımıda karma karışık.
Atatürk'ün ben Deist veya Tengrici olduğunu düşünüyorum veya kendi inancımı öne çıkarmak gibi olmasın ama Atatürk'ün Tengriciliğe de bir merakı olabilir. Böyle olduğunu düşünenlerde çok ve haksız değil bence. Bu düşünceye de İslamiyet öncesi Türklüğü yeniden, Türk milletine aşılamaya çalışması birkaç kanıttan biri olabilir veya Deizm ile Tengriclik arasındaki benzerlikten dolayı da böyle bir karmaşa ortaya çıkmış olabilir.
Doğru söylüyorsunuz hocam dedikleriniz doğru olabilir. Atatürk'ün doğaya be Türk kimliğine olan atıflarından yola çıkarsak Tengrici olmasıda ihtimal dahilinde.

Son konular