Atatürk'ün Kurduğu Kurum ve Kuruluşlar

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
1920 – Anadolu Ajansı
1923 – Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu
1923 – Türkiye Şeker Fabrikaları
1923 – Uşak Terakki Ziraat T. A. Ş.
1924 – Gölcük Tersanesi
1924 – Devlet Demir Yolları
1924 – TC Ziraat Bankası A. Ş. (ziraat bankasının şirketleşmesi)
1924 – Türkiye İş Bankası
1924 – Türk Kadınlar Birliği
1924 – Cumhurbaşkanlığı Orkestrası
1924 – Türkiye Tütüncüler Bankası
1924 – Anadolu Sigorta
1924 – Bursa Karacabey Harası
1924 – Topkapı Sarayı Müzesi
1924 – Cumhuriyet Gazetesi
1925 – Türk Hava Kurumu (Türk Tayyare Cemiyeti)
1925 – İstanbul Liman İşleri İnhisarı
1925 – Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü
1925 – İstanbul ve Trakya Şeker Fabrikaları T. A. Ş.

ataturkun-kurdugu-kurum-ve-kuruluslar.jpg

1925 – Gazi Orman Çiftliği
1925 – Eskişehir Cer Atölyeleri
1925 – Sanayi ve Maadin Bankası
1925 – Adana Mensucat Fabrikası
1925 – Adana ve Bergama Müzeleri
1926 – Türk Telsiz Telefon Şirketi
1926 – Eskişehir Uçak Bakım İşletmesi
1929 – Alpullu Şeker Fabrikası
1926 – İstanbul’da inşaat demiri üreten ilk haddehane.
1926 – Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri
1926 – Amasya, Sinop ve Tokat Müzeleri
1926 – Kayseri Uçak ve Motor Fabrikası açıldı
1926 – Bakırköy Çimento Fabrikası
1926 – Uşak Şeker Fabrikası
1926 – Devlet İstatistik Enstitüsü
1927 – Bünyan Dokuma Fabrikası
1927 – Demir Yolları ve Limanlar Genel Müdürlüğü
1927 – Ankara – Kayseri demir yolu
1927 – Emlak ve Eytam Bankası
1927 – Samsun - Havza - Amasya demir yolları
1927 – Bursa Dokumacılık Fabrikası
1927 – Eskişehir Bankası
1927 – Ankara Arkeoloji Müzesi ve Sivas Müzesi
1927 – Köy Öğretmen Okulları
1927 – İzmir Müzesi
1928 – Anadolu Demir Yolu Şirketinin yabancılardan satın alınması.
1928 – Ankara Çimento Fabrikası
1928 – Ankara Numune Hastanesi
1928 – Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü
1928 – Türk Eğitim Derneği (TED)
1928 – İstanbul Bomonti’de Türk Mensucat Fabrikası
1928 – Amasya - Zile demir yolu
1928 – Malatya Elektrik Santralı
1928 – Kütahya - Tavşanlı demir yolu
1928 – İstanbul’da Üsküdar, Bağlarbaşı ve Kısıklı’da tramvay hatları tesisi
1928 – Ankara Palas Oteli
1928 – Gaziantep Mensucat Fabrikası
1929 – Mersin - Adana demir yolunun yabancılardan satın alınması.
1929 – Ayancık Kereste Fabrikası
1929 – Trabzon Vizera Hidroelektrik Santralı
1929 – Fatih - Edirnekapı tramvay hattı
1929 – Anadolu - Bağdat, Mersin - Tarsus demir yollarının yabancılardan satın alınması
1929 – Haydarpaşa Limanının yabancılardan satın alınması.
1929 – Kütahya - Emirler, Fevzipaşa - Gölbaşı demir yolları
1929 – Paşabahçe Rakı ve İspirto Fabrikası
1930 – Ankara - Sivas demir yolu hattı
1930 – Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası
1930 – Ankara Ziraat Enstitüsü
1930 – Kayseri - Şarkışla demir yolu
1930 – Ankara Etnografya Müzesi
1931 – Bursa - Mudanya demir yolunun yabancılardan satın alınması
1931 – Gölbaşı - Malatya demir yolu
1931 – Bölge Sanat Okulları
1931 – Tekel Genel Müdürlüğü
1931 – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası
1931 – Türk Tarih Kurumu
1932 – Devlet Sanayi Ofisi
1932 – Samsun - Sivas demir yolu
1932 – Diyarbakır Tekel Rakı Fabrikası
1932 – İzmir Rıhtım İşletmesinin yabancılardan satın alınması
1932 – Türkiye Sanayi Kredi Bankası
1932 – Kütahya - Balıkesir demir yolu
1932 – Ulukışla - Niğde demir yolu
1932 – Halkevleri
1932 – Türk Dil Kurumu
1933 – Eskişehir Şeker Fabrikası
1933 – Sümerbank
1933 – Adana - Fevzipaşa demir yolu
1933 – Ulukışla - Kayseri demir yolu
1933 – İller Bankası
1933 – İstanbul Üniversitesi
1933 – Zonguldak Yatırım Bankası
1933 – Kayseri Milli İktisat Bankası
1933 – Samsun - Çarşamba demir yolu hattının yabancılardan satın alınması
1933 – Halk Bankası
1933 – Yüksek Ziraat Enstitüsü
1934 – Bandırma - Menemen - Manisa demir yollarının yabancılardan satın alınması
1934 – Keçiborlu Kükürt Fabrikası
1934 – Turhal Şeker Fabrikası
1934 – Isparta Gülyağı Fabrikası
1934 – Basmane (İzmir) - Afyon demir yolunun yabancılardan satın alınması
1934 – Sümerbank Bakırköy Bez Fabrikası
1934 – Bursa Süt Tozu Fabrikası
1934 – Zonguldak Kömür Yıkama Fabrikası
1935 – Aydın demir yollarının yabancılardan satın alınması
1935 – Amortisman Sandığı
1935 – Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA)
1935 – Etibank
1935 – Eti Maden
1935 – Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş.
1935 – Türkkuşu
1935 – İstanbul Rıhtım Şirketinin yabancılardan satın alınması
1935 – Ankara troleybüs hattı
1935 – Fevzipaşa - Ergani - Diyarbakır demir yolları
1935 – Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası
1935 – Elektrik İşleri Etüt İdaresi
1935 – Zonguldak Türk Antrasit Fabrikası.
1935 – Afyon - Isparta demir yolu
1935 – Sümerbank Kayseri Dokuma Fabrikası
1935 – Ankara Mamak Gaz Maskesi Fabrikası
1935 – Ayasofya Müzesi
1935 – Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi
1936 – Ankara Çubuk Barajı
1936 – Ankara Devlet Konservatuarı
1936 – Edirne - Sirkeci Şark demir yollarının yabancılardan satın alınması
1936 – Haydarpaşa Numune Hastanesi
1936 – Sümerbank Malatya iplik ve Bez Fabrikası
1936 – İzmit Kağıt ve Karton Fabrikası
1936 – Elazığ Şark Kromları İşletmesi
1936 – İzmir Enternasyonal Fuarı
1936 – İzmir Havagazı Şirketinin yabancılardan satın alınması
1936 – İstanbul Telefon Şirketinin yabancılardan satın alınması
1937 – Sümerbank Konya Ereğlisi Dokuma Fabrikası
1937 – Kozlu Kömür İşletmelerinin yabancılardan satın alınması
1937 – Çatalağzı - Zonguldak demir yolu
1937 – İstanbul Resim Heykel Müzesi
1937 – Ankara Bira Fabrikası
1937 – Toprakkale - İskenderun demir yolunun yabancılardan satın alınması
1937 – Ankara Motorlu Tayyarecilik Okulu
1937 – Urfa Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği
1937 – Sümerbank Nazilli Basma Fabrikası
1937 – Denizbank
1937 – İstanbul ve Trakya demir yollarının yabancılardan satın alınması
1937 – Diyarbakır - Cizre demir yolu
1937 – Yozgat Termo Elektrik Santralı
1938 – Gemlik Suni İpek Fabrikası
1938 – İzmir Telefon Şirketinin yabancılardan satın alınması
1938 – Ankara Radyo Evi
1938 – Divriği Demir Madenleri
1938 – Bursa Merinos Fabrikası
1938 – Murgul Bakır İşletmelerinin satın alınması
1938 – Devlet Hava Yolları Genel Müdürlüğü
1938 – Eskişehir İspirto Fabrikası
1938 – İstanbul Elektrik Şirketinin yabancılardan satın alınması
1938 – Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)
1938 – Sivas - Erzincan demir yolu
1938 – Fiskobirlik

Yazarı tarafından düzenlendi:

Macit

ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bu yayın, Atatürk ne yaptı diyenlerin. Gö*üne girsin.

Düşünce
Ateist
Ecevit satmaya kıyamadı hepsini RTE sattı ve yüzdesi oranında nice paraları komisyon olarak zimmetine kattı sonra da oğullarına fabrika kurdu ve gemicikler aldı. Bugünlerin suçlusu olarak ben Ecevit'e az da olsa pay veririm.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ecevit satmaya kıyamadı hepsini RTE sattı ve yüzdesi oranında nice paraları komisyon olarak zimmetine kattı sonra da oğullarına fabrika kurdu ve gemicikler aldı. Bugünlerin suçlusu olarak ben Ecevit'e az da olsa pay veririm.
Sorma ya

Düşünce
Sünni
Atatürk ne yaptı ?

1- medreseler kapattı
2- idam sehpalarinda yahudi şapkası takmayanlari demokrat, çağdaş ve özgürlük adı altında astı
3-inanmasanizda inananların mescitlerini sattı, ahır yaptı, hastane yaptı , nedense kiliselere dokunmadı
4- ne kadar fuhsiyat varsa ülkeye soktu
5- bin yıllık dili yok etti , gitti bir dil uydurdu vs vs

Atatürk ne yaptı ?
Atatürk denizde boğulan bir kızı kurtardı sahile çıkarıp tecavüz etti ...
Kısaca Bu ülke ye bunu yaptı !

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Atatürk evvela osmanlının yıkılmaması için gönüllü olarak trablusgarba gitti savaştı, suriyede savaştı, çanakkalede savaştı, anadoluda işgale karşı savaştı. Medreselerin kapanması çok iyi oldu. Medrese bize ne kazandırdıki. Doğuda ve batıda isyanlar oldu insanlar öldürüldü öylemi? Bunları bastırmak suçmu. O halde şimdi pkk isyanını bastırmak için teröristler neden öldürülüyor. Öldürmesinler pkk ülkeyi ele geçirsin o zaman.

Bin yıllık dili yok ettiği felan yok ayrıca. Arap alfabesini değiştirdi. Atatürkün yaptığı işler içinde ilk beşe girer alfabeyi değiştirmek. Çok çok faydalı bir icraattır harf inkilabı. Sultan abdulhamidde latin alfabesine geçmek istemiş fakat atatürke nasip olmuştur. Arap alfabesiyle işlerin yürümediğini, bu alfabeyle artık hiçbir şey yapamayacağımızı sultan 2. Abdulhamid söylüyor zaten.

Ayrıca şekil a da görüldüğü üzere islam insanları birbirine düşman ediyor. Güya islam birleştirir derler halbuki tam tersi. İslam insanları birbirine düşman ediyor. Neden mi? Dünyanın neresinde olursa olsun atatürk gibi insanlara yüksek saygı duyulurken bizim yobazlarımız sırf dini telkinlerden dolayı nerfret etmektedir. Bunun sebebi islamdır. Evet vatan savunması yapmış, cephelerde savaşıp canını tehlikeye atmış bir adam islamdan dolayı kötü gösteriliyor. Bu da islamın ne kadar kötü bir din olduğunu ortaya koyuyor.

Düşünce
Sünni
Kim olduğunu bilmiyorum ama tarih bilgin ilkokul seviyesi. Cevap versem bile boşuna ama şunu söyleyim 1870-1909 aradı ülkenin askeri,siyasi, ekonomik, durumu ile 1923 - bugünü karsilasrir. Sonra deki abdulhamit dili değiştirecektir, yada deki atatürk osmanli ya yardım etti. İnsan yardım ettiği devletin padisahini sürgüne yollar mi? Ülkenin %99 ü müslüman olan hakkın başından şeriatı kaldırıp cumhuriyeti kurup laik devlet der mi? Bugün istiklal savaşını kazandigimiza inan saf insanlar o halde neden ;

Yukarıda sayilanlarin bir tanesi günümüzde yok ? Hani uçak ,araba, petrol, vs vs ..

Hani özgür bağımsız türkiye cumhuriyet i nerede ?

Osmanlı gerici ,bağnaz di! Türkiye cumhuriyet i ilerici bilimci idi hani icraat ? Nerede?? Ben neden mercedes e biniyorum da mersedes e binemiyorum ?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Şeriat devleti artık lazım değil. Bu devirde bilim odaklı ülkeler lazım. Din odaklı devlet önceki devirlerde kaldı. Atatürk döneminde uçak yapıldı. Sivil ve askeri uçaklar yapıldı. Yurt dışına ihraç bile edildi. Atatürk sonrası dönemlerde bu durduruldu.

Atatürkün osmanlı cephelerinde savaştığından haberin yok. Tarih bilgin çok iyi olduğundan galiba.

Vahiduddinin yurt dışına çıkışı sonraki dönemde oldu. Yani vahiduddinin yurt dışına çıkışı ile atatürkün osmanlı cephelerinde savaşması ayrı olaylar. Bunları birbirine karıştırmışsın. Yine bu da tarih bilginin çok iyi olmasından galiba.

Düşünce
Sünni
Bradir o halde aynı soruyu tekrar soruyorum osmanlı devleti şeriat devletiydi ve geride kaldı uçak yapmadı,uzaya cikmadi, bilim ve teknoloji sizin deyiminizle yoktu sifirdir. O yüzden devlet yıkıldı ve yeni devlet laik oldu doğru mu ?

Haa şimdi sizin seriatsiz laik demokrat çağdaş medeni devletinizin yaptığı uçak, araba, astronomi ,telefon,bilgisayar lar nerede ,nerede bu fabrikalar ben göremiyorum ?!

Dedinya artık şeriat a ihtiyaç yok teknoloji çağındayız nerde teknolojinjz ?

Bunları yapmaya engel olan din idi ! Simdi istenilen teknoloji çağında dinsiz laik devletimiz neden bir tane yapamıyor ??

Bradir bunlar bahane idi ışte. Bunlara ancak ahmak insanlar inandı ve osmanli yi yıktı gerici diyerek .. abdulhamit hani oku dedim vaheddinden surgununden bahsediyorsun.. osmanlı 1909 da yıkıldı 1923 te değil.. bu ıngilizler in maşasi atatürk u sonradan ortaya sürdüler neden peki ? Güven kazanması gerektiği için ..Tarih bilgisi demişken azıcık ıngiliz ajanlarının dünya da ki faaliyetlerini okuyun sonra deyin ki biz ıstiklal savaşını atatürk le kazandık ve kafamiza göre inkilaplari koyduk değil mi. Got kadar ısrailin dili 1500 seneden fazladır aynı dili kullanıyor ama nedense onların dünyayı yonetmelerine engel olmamış bu bizim dilimizde sorun var mis güya ! Bizim beynimizde sorun var çok cahiliz çabuk kandırıliyoruz. Mehmet akif , elmalılı hamdi , gibi dönemin bakanları abdilhamite iftira attılar sonra ataturk başa gelince bu ülkede yaşanmaz deyip misira gitti mehmet akif .. Bunları ilkokul kitapları yazmaz bradir.. Bunları aç oku ..

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
İslamın insanları nasıl birbirine düşman ettiği burdan belli. Dünyanın hiçbir yerinde vatan savunması yapmış insanlar hakarete uğramaz, uğramadığı gibi de el üstünde tutulur. Fakat Türkiye de islam etkisiyle bu konu böyle değil maalesef. Türkiye de bir insan ülkeye ne kadar faydalı işler yaparsa yapsın müslüman değilse karalanıyor, hakarete uğruyor hatta çok ciddi sıkıntılara maruz bırakılıyor. Hani islam insanları birleştiriciydi. Yok öyle bişey. Bilakis tam tersi. İslam insanları birbirine düşman eder. Bunu hiç unutma.

Düşünce
Sünni
İslamın insanları nasıl birbirine düşman ettiği burdan belli. Dünyanın hiçbir yerinde vatan savunması yapmış insanlar hakarete uğramaz, uğramadığı gibi de el üstünde tutulur. Fakat Türkiye de islam etkisiyle bu konu böyle değil maalesef. Türkiye de bir insan ülkeye ne kadar faydalı işler yaparsa yapsın müslüman değilse karalanıyor, hakarete uğruyor hatta çok ciddi sıkıntılara maruz bırakılıyor. Hani islam insanları birleştiriciydi. Yok öyle bişey. Bilakis tam tersi. İslam insanları birbirine düşman eder. Bunu hiç unutma.
Bradir ben ne diyorum sen ne yazmışsın ,iddianizda tutarlı iseniz benim yazıma cevap verecek dinsiz yok mu ?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bradir ben ne diyorum sen ne yazmışsın ,iddianizda tutarlı iseniz benim yazıma cevap verecek dinsiz yok mu ?
Öncelikle yukarıdaki söylediklerim senin bilim konusundaki söylediklerine cevap değil zaten, başka bir şeyi vurguladım ben. Bunu tekrar ediyorum çünkü bu çok önemli. İslam insanları birbirine düşman eder, birbirine düşürür, birbiriyle savaştırır. Bunu unutmamak lazım. Bu konunun Atatürk lede alakası var. Yani Atatürk kötü olduğundan değil, dindar olmadığı için yobazlar tarafından sevilmiyor. Özeti bu.

Bilim konusuna gelince. Bunun cevabını yazmaya gerek görmediğim için yazmadım.
Osmanlının yıkılmasındaki en önemli sebeplerden bir malumdur ki bilimdeki geriliği. Düşmanlar bilimini, teknolojisini geliştirip önemli silahlar yapınca, Osmanlı elinde gelişmiş silahlar bulunmadığından karşı koyamadı. Bilim ve teknolojide çok geri kalmıştı. Tabi bu kısa bir zaman içinde değil, yüzyıllar içinde oldu.

Osmanlının bilimde geri kalmasının da çeşitli sebepleri var. Bunlardan biriside dindir. Takiyuddin rasathanesinin yıkılması olayı bilimde gerilemenin başlaması olarak kabul edilebilir. Bu rasathanenin yıkılmasında şeyhulislamın etkisi vardır, din etkisi vardır. Ayrıca Osmanlının bilime kattığı şeyler nelerdir? Özellikle Takiyuddin rasathanesinin yıkılma tarihi olan 1580 sonrasında Osmanlının bulduğu buluşlar var mı?

İslam dininin Osmanlıyı geri bırakma unsurlarından bir tanesi de medreselerdir. Medreselerde tamamen dini dersler okutulmaya başlanmış. Seküler dersler terk edilmiş ve bilimde ilerleme durmuştur. Buradan da anlıyoruz ki dine sarılmak geri bırakıyor, seküler anlayış ilerlemeyi doğuruyor. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur. Bugün Avrupa ilerlediyse kilisenin etkisini kırmasındandır. Çünkü kilise her boka karışıyordu. En basitinden biyoloji kongrelerini bile engelliyordu. Yahudileri örnek vermişsin. Yahudilerin dini günlük hayatta öyle her ota boka karışmıyor veya karıştırmıyorlar. Bilime son derece önem veriyorlar. İslam öyle değil. Kilise Hristiyanlığı öyle değil. İslamı rehber edinen hiçbir ülke ve hiçbir topluluk kalkınamaz. Günümüzde Müslümanların durumu ortada anlatmaya gerek yok. Toplu iğne bile üretemiyorlar. Her şeylerini dışarıdan alıyorlar.

Eğer İslamda reform yapılırsa bu durum değişebilir. Hristiyanlarda ve Yahudilerdeki gibi bir noktaya gelinebilir. Hristiyanların yaptığı kilise reformu bu konuda örnek alınmalı. Hristiyanlar kilisenin gücünü kaldırarak bunu başarmış. Yoksa bu noktalara kesinlikle gelemezlerdi. Müslümanlarda bazı ayetleri Kurandan çıkarabilir, ayet ekleyebilir veya hadislerde, mezheplerde değişiklikler yapabilir. Yoksa bu şekilde batının tarafında sömürülmeye mecbur yaşayacak.

Atatürk dönemine bakalım. Atatürk ün Osmanlıdan devir aldığı ülke bitik durumdaydı. Sanayi yok, ulaşım alt yapısı yok, teknoloji üretemiyor, bilim üretemiyor, silah üretemiyor vs. hemen hemen üretebildiği hiçbir şey yok.

Bu bilim, teknoloji ve altyapı yetersizliklerinin dışında ayrıca, aşağı yukarı 1911 den 1922 ye kadar olan zaman dilimi savaşla geçti. Ülkenin mevcut bütün kaynakları harap oldu. Bütün alt yapısı çöktü. Çok zor bir duruma düştü devlet ve ülke. Ayrıca ülkedeki nüfusun büyük bir kısmı savaşlarda öldü. Kalanlar ise gazi idi. Yani ya bacağı yok ya kolu yok, iş yapamayacak insanlardı dolayısıyla insan kaynağı da bitik durumdaydı. Bu durumda olan bir ülke bunca kaosun içinden bir devlet kurmayı başardı. Bu çok büyük bir başarıdır. Mesela egede Yunan kuvvetleri Türk hatlarını yarabilseydi her şey bitmişti. Bunları iyi bilmek gerekiyor.

Cumhuriyet kurulduktan sonra hem sivil hemde askeri savaş uçakları yapılıp yurt dışına satılmıştır. Hollanda, İspanya gibi ülkelere bile satılmıştır. Bu bilim ve teknolojide bişeyler yapma çabalarını gösterir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta Osmanlıdan gelen sıfır altyapıyla yapılıyor bütün bunlar burası çok önemli. Okuma yazma oranları çok kısa süre içerisinde kat kat arttırıldı. Ülkemizdeki önem verip adını saydığımız birçok bilim adamı da bu dönemde yetişmiştir. Kurumlar bilimsel olarak yeniden yapılandırılmış ve düzenlenmiştir. Bunlar basite alınacak işler değil.

Bütün bunların 15 sene civarı gibi çok kısa bir zamanda yapıldığını anlatsan kimse inanmaz. Hemde sıfıra yakın bilim ve teknoloji alt yapısıyla. Bu arada Atatürk ülkemizi dünyanın en güçlü ülkesi yapmış değil elbette. Mevcut şartlar içinde çıkabileceği maksimum düzeye çıkarmaya çalışmıştır. Bu mevzu yanlış anlaşılıyor. Fakat Atatürk o dönemin en büyük devlet adamlarından üstündür benim gözümde. Sivas Sporu şampiyonlar liginde gruplardan çıkaran teknik direktörün, Real Madridi Şampiyonlar ligi şampiyonu yapan teknik direktörden üstün olması gibi.

Özetle Atatürk çok önemli işler yapmıştır. Ülkemizin kurtuluş sürecinde katkıları çok büyüktür. Bilim konusunda çok şeyler katmak için çabalamıştır. Eğer Atatürk ün yaptığı işlerin onda birini dindar biri yapsa yere göğe sığdıramazdınız. Mesele bu kadar açık.

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Ateist
Akp hakkaten paragöz ve kurnaz insanların biraraya gelerek kurdukları bir parti. Osmangazi köprüsünden geçişi 89 lira yapmışlar. Adamlar satacak devlet kurumu bırakmadıkları için dolaylı vergiler üzerinden para kazanmanın formülünü uyguluyorlar şimdi. Hem de seçmen kitlesinin beğenisini kazanıyorlar. 1 taş ile 2 koyun kazanıyor adamlar.

Düşünce
Muvahhid
Atatürk ne yaptı ?

1- medreseler kapattı
2- idam sehpalarinda yahudi şapkası takmayanlari demokrat, çağdaş ve özgürlük adı altında astı
3-inanmasanizda inananların mescitlerini sattı, ahır yaptı, hastane yaptı , nedense kiliselere dokunmadı
4- ne kadar fuhsiyat varsa ülkeye soktu
5- bin yıllık dili yok etti , gitti bir dil uydurdu vs vs

Atatürk ne yaptı ?
Atatürk denizde boğulan bir kızı kurtardı sahile çıkarıp tecavüz etti ...
Kısaca Bu ülke ye bunu yaptı !
1- Medreseler, Şeyhül İslam Kuşadalı İbrahim halveti'den gelen bir uyarıdır.
Selimle birlikte aklı yok eden...
İngilizlere, Patrikanelere hizmete yönelmiş Sevr'i tanımak üzere işlere koyulmuşlardır. Aç bi harita onu da oku.
Kadir Mısıroğlu'da ''Keşke yunanlılar, hiristiyanlar/Yahudiler kazansaydı diye'' fetva verdi!!
Osmanlı'yı bitiren kurumlardır.
2- İdam sehpalarına konanlar, Yunanlılar galip gelsin diye, doğuda oluşturulan İslam/Barış adı altında ki kurumların halkı kışkırtmasıyla olmuştur..

Osmanlı Dönemindeki İsyanlar
Babanzade Abdurrahman Paşa isyanı (1806 - Musul)
Babanzade Ahmet Paşa isyanı (1812 - Musul)
Zaza’ların isyanı (1820)
Yezidilerin isyanı (1830 - Hakkari)
Şerefhan isyanı (1831 - Bitlis)
Bedirhan isyanı (1835 - Botan)
Garzan isyanı (1839 - Diyarbakır)
Ubeydullah İsyanı (1881 - Hakkari)
Bedirhan Osman Paşa ve kardeşi Hüseyin Paşa isyanı (1872 - Mardin - Cizre)
Bedirhan Emin Ali isyanı (1889 - Erzincan)
Bedirhaniler ve Halil Rema isyanı (1912 - Mardin)
Şeyh Selim Şehabettin ve Ali isyanı (1912 - Bitlis)
Koşgari isyanı (1920 - Koşgiri)

Cumhuriyet Dönemi Ayaklanmaları
Nasturi isyanı (1924 - Hakkari)
Jilyan isyanı (1926 - Siirt)
Şeyh Sait isyanı (1925 - Bingöl - Muş - Diyarbakır)
Seit Taha ve Seit Abdullah isyanı (1925 - Şemdinli)
Reşkotan ve Reman isyanı (1925 - Diyarbakır)
Eruh’lu Yakup Ağa ve oğulları (1926 - Pervani)
Güyan isyanı (1926 - Siirt)
Haco isyanı (1926 - Nusaybin)
I. Ağrı isyanı (1926)
Koçuşağı isyanı (1926 - Silvan)
Hakkari - Beytüşşebab isyanı (1926)
Mutki isyanı (1927 - Bitlis)
II. Ağrı isyanı Biçar harekatı (1927 - Silvan)
Zilanlı Resul Ağa isyanı (1929 - Eruh)
Zeylan isyanı (1930 - Van)
Tutaklı Ali Can isyanı (1930 - Tutak - Bulanık - Hınıs)
Oramar isyanı (1930 - Van)
III. Ağrı harekatı (1930)
Buban aşireti isyanı (1934 - Bitlis)
Abdurrahman isyanı (1935 - Siirt)
Abdulkuddüs isyanı (1935 - Siirt)
Sason isyanı (1935 - Siirt)
Dersim isyanı (1937 - Tunceli)PKK terörü (1984-1999)
adam olun ilk önce...

3- Kurtuluş savaşından çıkmış bir ülke düşün, halkın %5 okuma yazma bilmiyor, Osmanlı hanedan dili olmuş ''Divanı Sülüs'' denilen yöntemli çalışmalar da vardır...
O bahsettiğiniz durumlar, onarımları yapılmıştır. Ülkede şuan 180 bin cami var..
Savaş artığı bi toplum ve haraberler...

4- Osmanlının son generallerini iyi araştırın, devlet kurumlarında en yüksek ve askeriyede rütbe! hatta şunu da ekleyim...
Zağnos Paşa Cami bu ismi bu camiye gavur olarak verenler...
Atatürk burada neden hutbe verdi.... iyi oku (İkra)

5- Bin yıllık dili yok etti demişsiniz!!!

5 bin yıllık tarihim var.. Mete ve Göktürkler olmak üzere 32 sancak... dere beylerim
Kutadgu Bilig,
Ata-betü'l Hakkayık,
Divan-ı Lügati Türk,
Orhon yazıtları da, dahil olmak üzere..
dilim Göktürkçedir, öz Türkçedir.

Bu gün divanda 1266'dan yunus emreyi ve karamanoğlu mehmet beyi anlaya biliyorsam öz dildendir.

''Osmanlı bir ailedir.'' ordusu ve devlet kadameleri ermeni/yahudi/ingiliz/alman karması emperyal bi devlettir.

Şemsiye olarak kullanılan Arap fars karışımı sembol ve ağdalı Osmanlı dili bir milletin değil başka milletin dilidir.

Sorarım sana ey cahillll
Soyun nedir?

İslam/ barış selam/ esenlik/ infak/gağıtmaktır.
İkra (okudur.)
Yetedebberun (gereği düşün) demektir.
Teomanım,
Meteyim,
Oğuz kağanım
Bilge kağanım
Kültiğinim
Tonyukukum
Yabguyum
Alpertungayım
Tugrulum
Alparslanım
Şemsim
Rumiyim
Azer'im ibrahimin babası.

Türküm, Samanoğullarından, Türkmen oğlu Muhammed gibi.
Ne diyordu kalemde; soysuz olma.

Düşünce
Muvahhid
[ Kağnı ve Medeniyet yolları ]
Batı bize dua ederken: Türkleri yok edin.

"İnsan ve Yaşam; Yaşayabilir, yaşanılır olabilmesi için özgürlük ve bağımsızlığına hakim olması şattır." Diyen tarihe başka lider gelmemiştir.

Laik \ Cumhuriyet (Yenilenebilir, Köleliğe karşı) duruş sistemdir.
Atatürk, Selçuk, Tuğrul bey,

Voltaire,Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler;
"Türkleri hem yerip, hemde Tarihin efeleridir." demesi de onur vericidir.

Meclis’in 01.11.1922 günü verdiği kararla,
Saltanat ile Hilafeti (Yani dünya yönetimiyle, din yönetimini )
ayırması; dünyada Türkler Laik Devrim yaptı diye duyuruldu.

"Fransız Devrimi’nde bile Tuğrul’un etkisi vardır." Tuğrul Bey’in devrimi yalnızca Atatürk’ün laiklik devrimine değil, Fransız Devrimi’ne de örnek olmuştur.

Bu karar Atatürk’ün mecliste yaptığı uzun konuşma sonunda verilmiş; tarihi ders diyebileceğimiz bu konuşmada,
Atatürk, İslam Dünyası’nda Saltanat(yiyicilik) ile Hilafet’in(yönetim) din işleri ile devlet işlerinin tarihte ilk kez Türklerce, Selçuklu döneminde birbirinden ayrıldığını ve bunun bir kaç yüzyıl boyunca sürdüğünü anlattıktan sonra;
‘İşte biz de simdi aynen öyle yapmalı, din işiyle devlet işlerini, aynen atalarımızın yaptığı gibi ayırmalıyız’ demiştir.

Atatürk, bu devrimci atılımın esin kaynağının, tümüyle ve yalnızca Türk Tarihi, Selçuklu Dönemi’nde Tuğrul Bey’in yöntemini örnek alarak yaşama geçirdiğini özellikle vurgulamıştır.

Türkiye’de 1922’de gerçekleşen bu laik devrimin kaynağı, Batı değildir, Fransız Devrimi değildir, esin kaynağı tümüyle;
"Türk/Selçuklu Tarihi’dir."

"Ve vahye dayalı dinlerde laiklik Selçuklu/Türk buluşudur."

Bunu, Atatürk'üm Ankara'yı tanımlarken;

Ben Ankara’yı coğrafya kitabından ziyade tarihten öğrendim ve cumhuriyet merkezi olarak öğrendim.
"Hakikaten, Selçuki idaresinin bölünmesi (inkısamı) üzerine Anadolu’da teşekkül eden küçük hükümetlerin isimlerini okurken bir Ankara Cumhuriyeti’ni görmüştüm."

"Tarih sahifelerinin hana bir cumhuriyet merkezi olarak tanıttığı Ankara’ya ilk defa geldiğim o gün de gördüm ki aradan geçen asırlara rağmen Ankara’da hâlâ o cumhuriyet kabiliyeti devam ediyor."

Türkiye’nin hemen bütün bölgelerini gezdiğim ve gördüğüm için hükmettim ki, o zaman isimleri cumhuriyet olmayan diğer yerlerin bugünkü halkı da aynı kabiliyetten asla uzak değildir.

Beni, Türkiye’nin en münasip merkez Ankara olabileceğini düşünmeye sevk eden "ilk vesile çok eskidir ve bilimseldir."

Ord. Prf. Gazi Mareşal
Mustafa Kemâl Atatürk
Cumhuriyet Gazetesi, 7 Mayıs 1924

"Türklerin insanlığa armağan ettiği bir yönetim ilkesidir."

Dünyada vahye dayalı din devletlerinde ilk laik devrim, Tuğrul Bey tarafından gerçekleştirilmiştir.

Laiklik, sanıldığı gibi,
1789 Devrimi’nde somutlaşan bir Fransız buluşu değil;
"1060 tarihli Selçuklu Devrimi’nde somutlaşan bir Türk buluşudur ve dünya çapında patenti, Tuğrul Bey’e aittir."

Laikliği Fransızların icat ettiği bir uydurmadır. Fransız Devrimi’nde bile Tuğrul’un etkisi vardır. Tuğrul Bey’in devrimi yalnızca Atatürk’ün laiklik devrimine değil, Fransız Devrimi’ne de örnek olmuştur.
Fransız Devrimi’nin düşünsel temellerini kuran isimlerden "Fransız Doğu bilimci Joseph de Guignes’in de eserlerinde övgüyle Tuğrul Bey’in yaptıklarından söz ettiğini görüyoruz."

Yani Fransız Devrimi’nde Türk etkisi, Tuğrul Bey’in damgası var.”

"Atatürk’ün devrimleri Batı’ya değil, Türk Tarihi’ne dayanır."
Atatürk devletin yönetiminde inançların değil, akıl ve bilimin yürürlükte olmasını da Kutadgu Bilig'den almıştır.

Cengiz Özakıncı
http://www.guncelmeydan.com/pano/at...tarihi-ne-dayanir-cengiz-ozakinci-t38665.html
https://tr.wikiquote.org/wiki/Cengiz_Özakıncı

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Atatürkün neler yaptığını @Mete Turan yazmış zaten başlığında. Bu ülkede çok partili demokrasinin kabulüyle birlikte hep sağ iktidarlar gelmiştir. Atatürkün partisi ancak koalisyonlarla iktidar olabilmiştir. Ve aldıkları kredilerin büyük bir çoğuda üretime yönelik olmamıştır.

Düşünce
Muvahhid
Atatürkün neler yaptığını Mete Turan yazmış zaten başlığında. Bu ülkede çok partili demokrasinin kabulüyle birlikte hep sağ iktidarlar gelmiştir. Atatürkün partisi ancak koalisyonlarla iktidar olabilmiştir. Ve aldıkları kredilerin büyük bir çoğuda üretime yönelik olmamıştır.
Cehalete sevk edilmiş bi toplum, çok yaşamaz. Er-geç bu hovardalığın cezasını çeker.

Bilgi olsun birileri baktığında bunlar da olmuş desin!!
Halen 6 asırlık bir tarihimiz olduğunu sanan, okullarda siyasi Osmanlı tarihi okutulmuş insanlar var!!

Düşünce
Muvahhid
Haburda el sallayanlar Oslo'da yemin edip, bo'da el sallayanlara biziz diyenler beni anlayamaz. Devlet kurumlarını özelleştirenler.. Allah adına iş yürütenlerin soyduğu bil ülkeyiz.

Sanki bunlar Atatürk kurdu... selimin doğu politikalarını da okuduk.. kıyımlarınıda.. mısırdan getirdiği 1000 e yakın sünni ulemaların koca devrana ne yaptığını da biliriz.. medresede muaviye severliğinide.

Kurulup Dağılmış Kürt Örgütler:

Marksist ve Leninist Örgütler:

- �Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO)
- �Devrimci Demokratik Kültür Dernekleri (DDKD)
- �Devrimci Halk Kültür Dernekleri (DHKD)
- �Anti Sömürgeci Demokratik Kültür Derneği (ASDK-DER)

Bölücü Örgütler:

- �TürkiyeKürdistan Demokratik Partisi (TKDP)
- �Kürdistan Öncü İşçi Partisi (KÖİP-PPKK)
- �Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi ( TKSP)
- �Rizgari Örgütü
- �Ala Rizgari Örgütü
- �Kawa Örgütü
- �Kürdistan Ulusal Kurtuluşçuları Örgütü (KUK)
- �Kürdistan Sosyalist�Harekatı (TSK)
- �Kürdistan Sosyalist Birliği�(Yekitiya Sosyalista Kürdistan – YSK)
- �Tekoşin örgütü
- �Kürdistan Kurtuluş Harekatı (TEVGER)
- �Kürdistan İşçi Partisi (Partiye Karkaren (işçi) Kürdistan /PKK)

Öğrenci Cemiyetleri:

- �Kürt Teali Cemiyeti
- �Kürt İstiklal Cemiyeti
- �İstanbul Kürt Talebe Cemiyeti

Bölgedeki Diğer Kürt Hareketleri:

Irak:

- �Irak Kürdistan Demokratik Partisi ( IKDP)
- �Kürdistan Yurtseverler Birliğö ( PUK- YNK-KYB)
- �Kürdistan Özgürlük Partisi (PÜK)

İran:
- �İran Kürdistan Demokratik Partisi ( İKDP)
- �Kürt İşçileri Devrimci Örgütü ( KOMALA)

Suriye:
- �Kürt�Sosyalist Partisi
- �Suriye Kominist Partisi

[Hadîd-14]
Onlara seslenirler:
"Biz sizinle değil miydik?"
Derler ki:
"Evet, bizimleydiniz. Ancak siz kendinizi yaktınız, bekleyip durdunuz, şüphe ettiniz, hayal ve kuruntular, hurafeler, anlamını bilmeden okuyuşlar sizi aldattı; nihayet Allah'ın emri geldi.
''O yaman aldatıcı, sizi Allah ile aldattı."

[Lokman-33]
Ey insanlar!
Rabbinizden korkun! Herhangi bir şeyde babanın, evladı; evladın da babası yerine karşılık ödemeyeceği günden ürperin!
Allah'ın vaadi haktır; dünya hayatı sizi sakın aldatmasın.
O yaman aldatıcı, sakın sizi Allah ile aldatmasın!

[Fâtır-5]
Ey insanlar,
Allah'ın vaadi haktır! O halde iğreti dünya hayatı sizi sakın aldatmasın! O yaman aldatıcı, o çok gururlu, sizi sakın Allah ile aldatmasın.

Üst Alt