Ateist-Agnostik Tartışması

Heretik

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ateist üyeler ile Agnostik üyelerin tartışma yapabileceği konu.

Saygılı olun ;)

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Nedenini de belirteyim.

Agnostizm bilinmezliği savunur lakin günlük hayatta yaşarken ya teist - deist ya da ateist gibi yaşar. Zaten agnostizm tanrı ya inanıyor musun sorusuna cevap vermez farklı sorulara cevap verir. O yüzden ateist olmak agnostizmden daha mantıklı ( şahsen) .

Bu forumda da gözlemlediğim kadarıyla agnostik ateistler var bunların ateizme geçmeleri de daha uygun olur. Bilinemeyeceğini düşündüğü tanrı kavramlarına da negatif ateist yaklaşımcı sergilemeli. Teist tanrılara ise pozitif ateist tavır sergilemeli. Zaten agnostik ateistler de böyle davranıyor genel olarak. O yüzden en iyi seçim ateizmdır

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Metafizik gibi bir kavramın reddedilmesi bana göre insan doğasına çok aykırı geliyor. Ayrıca özür dilerim bana göre diye başlamayı unutmuşum.
Materyalizmi hiç duymadin mi ?
Senin hislerim için öyle gelebilir. Ama bunu tartışmada diyerek komik duruma düşüyorsun :)

Nagarjuna

Üye
Düşünce
Agnostik
Ateizm bir yargı belirtir(tanrı yoktur yargisi)Ama agnostizm yargı belirtmez yorum yapmaz yani şüphecidir bu yüzden en mantıklı seçenek agnostizm yani scepticism(suphecilik)

rhynkar

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şüphecilik mantıklı bir seçenek değildir. Bunun paranoyaya kadar yolu var. Kararlı olmak doğru seçenektir fikrimce.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yunan mitolojisi dediğimiz şey bir zamanlar Yunanlıların diniydi. Zamanla insanlar birden fazla ilah olsa, mitolojideki gibi dünyanın ilahların savaş alanına döneceğini; ama böyle bir şeyin olmadığını farkettiler. Yani bu yanlış dediler. Mitolojiler, zamanla imkansızlığı fark edilerek din olmaktan çıkmıştır. Çünkü insanlar imkansız olduğunu düşündükleri şeyi din olarak kabul etmez.
Mitolojilerin yanlışlığı birden fazla ilahın imkansızlığıdır. Yoksa hiçbir mantık sahibi Zeus’un insanı ağaca dönüştürmesini sorgulamaz. Çünkü Zeus gerçekten ilahsa tabii ki bu dönüşüm mümkündür. Peki zeus gerçekten ilah mı?
Çevremize baktığımızda herşeyin belli kanunlara göre hareket ettiğini görüyoruz. Kanun ve tesadüf birbirine zıt kavramlardır. Aynen kuruluk ve su gibi. Nasıl su, kuru olamazsa kanun da tesadüf olamaz. Tesadüf yoksa düzen vardır. Düzen, tasarıma delildir. Bazı gerizekalılar, düzeni mükemmellik ile karıştırıyor. Ya da bilinçli olarak çarpıtmaya çalışıyor. Yaratılan herşey eksik, aciz ve kusurludur. Yaratıcıdan başka mükemmel olamaz. Dediğim gibi bazı gerizekalılar, düzen ile mükemmelliği karıştırdığı veya bilinçli çarpıtma yaptığı için “mükemmel değil, öyleyse düzen yok” diyor. Hayır, düzen var ama mükemmel değil. Düzen varsa tasarım vardır. Bu da Yaratıcıyı gerektirir. Birazcık aklını kullanan Yaratıcının varlığını hemen anlar ama adı Zeus mu başka bir şey mi bunu bilemez. Eğer birden fazla ilah olsa mevcut düzen devam etmez. Mitolojilerde olduğu gibi sürekli aralarında savaş olur. Mevcut düzenin devam etmesi Yaratıcının birden fazla değil, sadece bir tane olduğunu gösteriyor. Yaratıcının varlığı ve birliği aklını birazcık kullanan insanın ulaşabileceği sonuçlardır. Peki bu kadar din içerisinde hangisi doğru?
Zaten çok tanrılı dinleri aklımızı kullanarak eledik. Geriye Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam kaldı. Hristiyanlıkta yeni doğan bebeğin günahlar doğduğu kabul edilir. Bu hiç adil değil. Yahudilik, zaten Yahudi doğmayanların girebileceği bir din değil. Öyleyse hakiki din ya İslam ya da dünyada şu anda yok. İslamı incelemeye başladığımızda kadının dövülmesi, mirasta eşitlik olmaması, kölelik gibi ilk bakışta bizi rahatsız eden şeylerle karşılaşabiliriz. Bunun yanında daima iyi olan şeyleri emrettiğini kötü olan herşeyi yasakladığını görürüz. Kuran’ın okunuşundaki ahenk de biraz müzikten anlayan herkesi etkiler. Sonra Kuran’ın gelecekten haber verdiğini, yüz sene önce yaşayan alimler dahil kendileri öldükten sonraki tarihlerde yaşanacakları net tarih vererek bildiklerini görürüz. Bu, insanüstü bir durumla karşı karşıya olduğumuzu gösterir. Tamam İslam Yaratıcının gönderdiği dindir ama kadın ve kölelik halen aklımıza takılıdır. Aslında Kasım dövmenin haram, dövmek olarak çevrilen kelimenin bildiğimiz dövmek olmadığını, miras dağılımının da eşit değil ama adil olduğunu, köleliğin de o dönemde zaruri olan bir uygulama olduğunu, İslamın bunu kaldırmak için teşvikte bulunduğunu ve bunlar gibi her sorunun aslında bir cevabı olduğunu öğrenince hiçbir sorun kalmaz. Evet Yaratıcının gönderdiği din İSLAMdır

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Kendi düşüncemi yazım o zaman.

Aslında ateizm,deizm,agnostisizm,teizm bunlar sadece bir görüşden ibaret aslında bunlar bir inanç değil sadece bir görüş insanın mantığı nasıl şekillendiyse o türde bir görüş seçer kendine.Bence gerçek inanç unsurları olan yani kuralları olan ve karşamış olmalı yani görüş kadar sade olmamalı örneğin dinler bir inançdır sade değildir.Tanrı yok kavramı veya olabilirde olamayabilirde kavramı bir görüşdür.

Öncelikle dinleri ele alalım.Dinler batıl inançlarla doludur tabi batıl inancın sıkılığı dinden dine değişir ama bence çoğu aynı bilim dini çürütür veya o insana çürüttüğünü düşündürür.Ve birey kendine bir yol seçmek ister hani din mantıksız tamam ama hangi yol ?

Kişini mantığında Tanrı'ya yer yoksa zaten ateizmi seçer ve araştırmaları hep o yönde olur.Tanrı yokdur.Peki evren nasıl oluştu ? bu soruların cevabını daha sık arar.Ama dinleri silmiş bir insan,Tanrı inancı o kişiye lazım bir türlü kabul edemez Tanrı'nın yokluğunu ve o kişi deist olur.Dinler saçma ama nedensellikde saçma bence Tanrı var.Fakat agnostik bir görüş değildir.Agnostik 3 seçenek olan,
A)Tanrı var
B)Tanrı yok
C)Hiçbiri
Peki hiçbiri ne demek yani var ile yokluk arasındaki birşeyden bahsetmiyor herhalde,ateist argümanları getirir ve deist argümanları getirir agnostik kişi bunları inceler ateist o kişinin mantığında ki Tanrı'yı öldüremez deist ise o kişiye Tanrı'yı kabullendiremez ise o kişi mecbur agnostiği seçer.
Bunun yanı sıra farklı bir grup ise tüm argümanlara rağmen agnostiği seçmesinin nedeni bilemezsiniz olabilir.

Şahsen ben mantığım yüzüden agnostiğim beynimde ki Tanrı'yı ne öldürebiliyorum ne de kabul edebiliyorum.

Ateist-Agnostik tartışmasına gelirsek.
Agnositizm süphecidir bu yüzden sürekli araştırır ateist araştırmaz demiyorum.Ateist de araştırır ama taraflı araştırı ateist Tanrı'nın yokluğuna daha fazla delil bulmak için çabalar ama agnostik öyle değildir.Tarafsızca araştırır Kuranı kerimi her an araştırı bıkmadan usanmadan ateist gibi kesin bir yargı koyup orda bırakmaz.Süphecidir Ateizmi araştırır deizmi araştırır dinleri araştırır süpheci olan kişi tarafsız araştırır.Bu yüzden agnostik bana daha mantıklı geliyor.Şöylede bir örnek verim.

Ben burdaki ilk zamanlarımda ismini vermicem ateist bir kişiye Tanrı belkide sandığımız kadar güçlü değildir yani zamana bağlıydım belkide hatta ölümlü bile olabilir demiştim.
Oda bana Tanrı güçlü değil ha birde ölümlü öylemi o zaman belkide öldü nerden biliyorsun demişti sonrada gülmüştü ben ona bende ona Agnostiğin mantıklı olduğunu kendin kanıtladın demiştim tam hatırlamıyorum yada onun gibi birşey.Yanş aslında ateist bir kişi dinci biriyle tartışırken aslında Agnositizm üzerinden gider işte Allah'ı kanıtla veya nerden biliyorusun somut bir kanıtın var mı gibisinden.

Düşüncelerim bu kadar biraz uzun oldu ama olsun.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Agnostik olduğunu söyleyenler de agnostizmin ateizmden farklı bir düşünce olduğunu iddia etseler de değildir.

Çünkü tanrının var olup olmadığı bilinemeyeceğine göre bu konuda herhangi bir işlem yapmak gereksizdir. Aynı kapıya çıktı yani, ateist de tanrı konusunda bir işlem yapmıyor, agnostik de.

Bir de şu var; ateizm ancak teizmin sonsuz güçlü her şeye gücü yeten tanrısının olmadığını kanıtlayabilir. Kısıtlı güçlü tanrıların olmadığını kanıtlamanın bir yolu yoktur.

Yani nerden bakarsak bakalım ateizm ile agnostizm aynı kapıya çıkar.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kendi düşüncemi yazım o zaman.

Aslında ateizm,deizm,agnostisizm,teizm bunlar sadece bir görüşden ibaret aslında bunlar bir inanç değil sadece bir görüş insanın mantığı nasıl şekillendiyse o türde bir görüş seçer kendine.Bence gerçek inanç unsurları olan yani kuralları olan ve karşamış olmalı yani görüş kadar sade olmamalı örneğin dinler bir inançdır sade değildir.Tanrı yok kavramı veya olabilirde olamayabilirde kavramı bir görüşdür.

Öncelikle dinleri ele alalım.Dinler batıl inançlarla doludur tabi batıl inancın sıkılığı dinden dine değişir ama bence çoğu aynı bilim dini çürütür veya o insana çürüttüğünü düşündürür.Ve birey kendine bir yol seçmek ister hani din mantıksız tamam ama hangi yol ?

Kişini mantığında Tanrı'ya yer yoksa zaten ateizmi seçer ve araştırmaları hep o yönde olur.Tanrı yokdur.Peki evren nasıl oluştu ? bu soruların cevabını daha sık arar.Ama dinleri silmiş bir insan,Tanrı inancı o kişiye lazım bir türlü kabul edemez Tanrı'nın yokluğunu ve o kişi deist olur.Dinler saçma ama nedensellikde saçma bence Tanrı var.Fakat agnostik bir görüş değildir.Agnostik 3 seçenek olan,
A)Tanrı var
B)Tanrı yok
C)Hiçbiri
Peki hiçbiri ne demek yani var ile yokluk arasındaki birşeyden bahsetmiyor herhalde,ateist argümanları getirir ve deist argümanları getirir agnostik kişi bunları inceler ateist o kişinin mantığında ki Tanrı'yı öldüremez deist ise o kişiye Tanrı'yı kabullendiremez ise o kişi mecbur agnostiği seçer.
Bunun yanı sıra farklı bir grup ise tüm argümanlara rağmen agnostiği seçmesinin nedeni bilemezsiniz olabilir.

Şahsen ben mantığım yüzüden agnostiğim beynimde ki Tanrı'yı ne öldürebiliyorum ne de kabul edebiliyorum.

Ateist-Agnostik tartışmasına gelirsek.
Agnositizm süphecidir bu yüzden sürekli araştırır ateist araştırmaz demiyorum.Ateist de araştırır ama taraflı araştırı ateist Tanrı'nın yokluğuna daha fazla delil bulmak için çabalar ama agnostik öyle değildir.Tarafsızca araştırır Kuranı kerimi her an araştırı bıkmadan usanmadan ateist gibi kesin bir yargı koyup orda bırakmaz.Süphecidir Ateizmi araştırır deizmi araştırır dinleri araştırır süpheci olan kişi tarafsız araştırır.Bu yüzden agnostik bana daha mantıklı geliyor.Şöylede bir örnek verim.

Ben burdaki ilk zamanlarımda ismini vermicem ateist bir kişiye Tanrı belkide sandığımız kadar güçlü değildir yani zamana bağlıydım belkide hatta ölümlü bile olabilir demiştim.
Oda bana Tanrı güçlü değil ha birde ölümlü öylemi o zaman belkide öldü nerden biliyorsun demişti sonrada gülmüştü ben ona bende ona Agnostiğin mantıklı olduğunu kendin kanıtladın demiştim tam hatırlamıyorum yada onun gibi birşey.Yanş aslında ateist bir kişi dinci biriyle tartışırken aslında Agnositizm üzerinden gider işte Allah'ı kanıtla veya nerden biliyorusun somut bir kanıtın var mı gibisinden.

Düşüncelerim bu kadar biraz uzun oldu ama olsun.
Henüz kimse yazdıklarımın yanlış olan kısımlarını gösteremedi. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Henüz kimse yazdıklarımın yanlış olan kısımlarını gösteremedi. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Bunu deve sidiği konusunda da yanıtlamıştım size cevap vermek yerine dalga geçmeyi seçiyorlar bende anlamadım.Yani cevabını bilmediklerinden değil bence ondan eminim ama sebebini bilmiyorum yani bilirsin illa bir cevap vardır ben ona inanıyorum ondan dolayı agnostiğim zaten herşeyin bir cevabı var.Cevap vermek istedikden sonra her türlü verirsin

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Agnostik olduğunu söyleyenler de agnostizmin ateizmden farklı bir düşünce olduğunu iddia etseler de değildir.

Çünkü tanrının var olup olmadığı bilinemeyeceğine göre bu konuda herhangi bir işlem yapmak gereksizdir. Aynı kapıya çıktı yani, ateist de tanrı konusunda bir işlem yapmıyor, agnostik de.

Bir de şu var; ateizm ancak teizmin sonsuz güçlü her şeye gücü yeten tanrısının olmadığını kanıtlayabilir. Kısıtlı güçlü tanrıların olmadığını kanıtlamanın bir yolu yoktur.

Yani nerden bakarsak bakalım ateizm ile agnostizm aynı kapıya çıkar.
Aynı kapıya çıkıyor haklısın ama dediğim gibi tarafsız araştırma konusunda bence haklıyım sizi bilmem ama ateist tanıdıklarımın da çoğu dini araştırmış ve ateist olmuşlar ama devamı yok din konusunda çoktan karara varmış çünkü.Ama agnositizm pek öyle değil tarafsız araştırırsın süpceliğin bitinceye kadar.

rhynkar

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Benim düşüncemde aşağı yukarı Burcuva ile aynı yönde. Ateist olmak ile Agnostik olmak arasındaki fark yok gibi bir şey bence. Agnostikler kararsız insanlardır benim görüşüme göre. Ateistler asla kesin bir şekilde Tanrı yoktur demez. Bunun kanıtlanamayacağını düşünürler. Bu yüzden yokmuş gibi düşünülür.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ateistler asla kesin bir şekilde Tanrı yoktur demez. Bunun kanıtlanamayacağını düşünürler. Bu yüzden yokmuş gibi düşünülür.
Yukarıda Yaratıcının varlığını kolayca ispat ettim. Kendi koyduğum kurallara göre yorum yaptığım eleştirisine de kendi koyduğum kurallar olmadığı mantık kurallarına göre yazdığımı da gösterdiğim mesajlara insanları ikna etmeye çalıştığım eleştirisi haricinde eleştiri gelmedi. Demek ki mantık kurallarına göre yaptığım yorumlar doğru ama insanları ikna etmeye çalışır gibi yazmam kimine göre yanlış. Evet özetle durum bu, yani Yaratıcının kanıtlanamayacağı iddiası tamamen yanlış