Ateist Kadının Allah'a Dönüş Hikayesi

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kendisiyle sosyal medyadan tanıştığım bir ateist kadın Allah'a dönüş hikayesini benimle paylaştı. Ben de müminlere yol gösterici olacağını düşündüğüm bu hikayenin en önemli kısımlarını yazmaya karar verdim.

"... Ben din konusunda ılımlı bir ailede büyüdüm. Din hakkında bildiğim her şeyi okulda öğrendim diyebilirim. Üniversite yıllarında solcu gruplarla takılmaya başlayınca dinden tamamen soğudum ve Allah inancımı kaybettim. İlk zamanlar her şey güzeldi, özgürlük hissini sonuna kadar tattım. Ne yalan söyleyeyim önüme gelenle de yattım. Ama hiç bir erkek beni sevgilisi olarak görmedi, amaçları gönül eğlendirmekti. Ben de beni sevsinler diye yatma tekliflerini hiç geri çevirmiyordum. Meğer ne aptalmışım. Neyse... İşte bundan sonra beni önemseyen kimse olmadığını fark ettim. Zaten Allah inancını kaybettiğim için büyük bir boşluğun içine girmiştim, üstüne bu eklenince tam anlamıyla depresyona girdim. Bu sebeple okulu da tamamlayamadım. Hayatım psikiyatrlarda geçiyordu ve hiç bir tedavi beni iyileştirmiyor aksine kötüleştiriyordu.

İşte hayatımın bu en karanlık yıllarında eşim Osman'la tanıştım. Ciddi ciddi intiharı düşündüğüm günlerde yanlışlıkla girdiğim bir eczanede tanıştık. (Bundan sonra hikaye uzadığı için kısaltıyorum) Osman sevgi dolu bir insandı. Tanıştığımız ilk günden beri beni sevgi dolu bakışları ve samimiyetiyle büyülemişti. Bana karşı o kadar sabırlıydı ki ben bile kendime onun kadar tahammül edemiyordum. Din hakkında sorduğum her soruya dürüstçe cevap verdi. Meğer din hakkında ne kadar ön yargılı olduğumu onun sayesinde anladım. Sonra Osman'la evlendik. Psikaytrların yıllarca onaramadığı ruhumu Osman bir kaç ayda onarmayı başarmıştı. Bu onun sevgisi ve samimi dindarlığı sayesinde gerçekleşti. Ateist arkadaşlarımdan hiç bir zaman göremediğim sevgi, saygı ve samimiyeti onda görmüştüm. Ben hayatında karanlığı da aydınlığı da dibine kadar yaşamış bir insanım. Ateizmin ne olduğunu en iyi ben bilirim. Ateizm sahte bir hümanizm ve sevgisizliktir. Her şey maddiyata bağlıdır ve tamamen suyunuzu sıkıp sizden bir şey kalmayıncaya kadar sömürülürsünüz. Ben insan olduğumu, hayatımın bir anlamı ve değeri olduğunu İslam sayesinde anladım."

Yazarı tarafından düzenlendi:

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Çok taraflı bir bakış açısı kardeşim. :) Ateist insanların hepsinin tek derdi bütün kadınlarla yatmak, hiç kimseye değer vermemek olamaz. Çünkü bu konu din ile değil, insan ile alakalı bir konu. Ateist olan bir kız da her önüne gelenle yatar diye bir kaide de yoktur. İnsanın din olmadan da kendi ahlaki değer yargıları olabilir. Felsefede, henüz Kur'an ın gönderilmediği dönemlerde bu görülmüş ve üstüne düşünülmüş bir konudur. Kur'an güzel ahlakı içeriyor olabilir, ama bu Kur'an ı kabul etmeyen birisinin güzel ahlakı olamayacağı anlamına gelmez. :)

Dipnot: İnsanların seni sevmesi için önce senin kendini sevmen ve değer yargılarının olması gerekir. İnsanların her istediğini yaparsan sadece maşaları olursun. Arkadaşımızın kimse tarafından sevilmemesinin sebebi zannımca budur.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
O kadın aslında çaresizlik yüzünden Müslüman olmuş. Mutluluğu bulamadığı için kendini mutlu eden bir şeyler aramış. Onu da Müslümanlıkta bulduğunu sanıyor.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Çok taraflı bir bakış açısı kardeşim. :) Ateist insanların hepsinin tek derdi bütün kadınlarla yatmak, hiç kimseye değer vermemek olamaz. Çünkü bu konu din ile değil, insan ile alakalı bir konu. Ateist olan bir kız da her önüne gelenle yatar diye bir kaide de yoktur. İnsanın din olmadan da kendi ahlaki değer yargıları olabilir. Felsefede, henüz Kur'an ın gönderilmediği dönemlerde bu görülmüş ve üstüne düşünülmüş bir konudur. Kur'an güzel ahlakı içeriyor olabilir, ama bu Kur'an ı kabul etmeyen birisinin güzel ahlakı olamayacağı anlamına gelmez. :)

Dipnot: İnsanların seni sevmesi için önce senin kendini sevmen ve değer yargılarının olması gerekir. İnsanların her istediğini yaparsan sadece maşaları olursun. Arkadaşımızın kimse tarafından sevilmemesinin sebebi zannımca budur.
Sertan ateistin ahlakı yoktur. Bir kere de katıl yazdıklarıma.

Düşünce
Ateist
İlk olarak @Anima ya katılmakla beraber bir şeyler söylemek istiyorum.
İyi ve kötüyü ayırt edebilmek için Tanrı inancının gerekli olduğu fikri geçersiz bir ön yargıdır.
Toplumda ahlaki prensiplerin ille de din kökenli olması gerektiği ön yargısı mevcuttur. Bu yüzden ateistlerin ahlaksız olabileceği, ortada onları ahlaklı birer birey olmaya iten bir sebep olmadığı ya da ateistlerin ahlaksız olmalarının mübah olacağı şeklinde yaygın bir yanlış inanç mevcuttur.

Ahlak, ateizmin araştırma konusu olmadığı için, ateizmin bir ahlak felsefesi olup olmayacağı tartışmalıdır, ama bu ahlak felsefelerinin ateist olmayacağı anlamı taşımaz. Doğru ve yanlışın ayırt edilmesinde dinsel fikirler harici başka prensiplere dayanan tüm ahlak felsefeleri ateisttir ve bunların birçok örneği bulunmaktadır.

Günümüzün çağdaş ve bilimsel temellere dayandırılabilecek tüm ahlaki ilkeleri, dolayısıyla dünyevi temelli bir ahlak anlayışı çoğu ateist tarafından benimsenmekte, takip edilmekte ve savunulmaktadır. Ve şunu da söylemeliyim ki ülkelerdeki suç işleme (taciz-tecavüz, hırsızlık-yolsuzluk, cinayet vb.) konusundaki oranlara ve hapisanelerdeki inanç oranları araştırıldığında karşımıza teistlerin suça ve ahlaksızlık olarak nitelendirebileceğimiz şeyleri yapmaya daha meyilli olduklarını ve en çok (%99.79 bir oranla -hapishanedeki ateist oranı %0.21 dir-) teistlerin suç işlediğini görebiliyoruz.

Ayrıca sizin (teistlerin) ahlak kavramınız da işinize gelmeyen şeylerdir. Siz sarılmak vb. şeylere ahlaksızlık ve yapana ahlaksız dersiniz ama bir sübyancıya bir tecavüzcüye bunu demezsiniz. Asıl sorulması gereken teistlerin ahlakı var mıdır sorusu olmalıdır bence. Çıkar için inanların, kutsalında sübyancılık tecavüz gibi ahlaksızlıklar bulunaların, ahlak konusunda başkalarına laf söylemesi tam bir saçmalık. İlk önce kendinin ve dinin ahlak anlayışını gözden geçirmeni tavsiye ediyorum.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İyi ve kötüyü ayırt edebilmek için Tanrı inancının gerekli olduğu fikri geçersiz bir ön yargıdır.
Toplumda ahlaki prensiplerin ille de din kökenli olması gerektiği ön yargısı mevcuttur. Bu yüzden ateistlerin ahlaksız olabileceği, ortada onları ahlaklı birer birey olmaya iten bir sebep olmadığı ya da ateistlerin ahlaksız olmalarının mübah olacağı şeklinde yaygın bir yanlış inanç mevcuttur.

Ahlak, ateizmin araştırma konusu olmadığı için, ateizmin bir ahlak felsefesi olup olmayacağı tartışmalıdır, ama bu ahlak felsefelerinin ateist olmayacağı anlamı taşımaz. Doğru ve yanlışın ayırt edilmesinde dinsel fikirler harici başka prensiplere dayanan tüm ahlak felsefeleri ateisttir ve bunların birçok örneği bulunmaktadır.

Günümüzün çağdaş ve bilimsel temellere dayandırılabilecek tüm ahlaki ilkeleri, dolayısıyla dünyevi temelli bir ahlak anlayışı çoğu ateist tarafından benimsenmekte, takip edilmekte ve savunulmaktadır. Ve şunu da söylemeliyim ki ülkelerdeki suç işleme (taciz-tecavüz, hırsızlık-yolsuzluk, cinayet vb.) konusundaki oranlara ve hapisanelerdeki inanç oranları araştırıldığında karşımıza teistlerin suça ve ahlaksızlık olarak nitelendirebileceğimiz şeyleri yapmaya daha meyilli olduklarını ve en çok (%99.79 bir oranla -hapishanedeki ateist oranı %0.21 dir-) teistlerin suç işlediğini görebiliyoruz.

Ayrıca sizin (teistlerin) ahlak kavramınız da işinize gelmeyen şeylerdir. Siz sarılmak vb. şeylere ahlaksızlık ve yapana ahlaksız dersiniz ama bir sübyancıya bir tecavüzcüye bunu demezsiniz. Asıl sorulması gereken teistlerin ahlakı var mıdır sorusu olmalıdır bence. Çıkar için inanların, kutsalında sübyancılık tecavüz gibi ahlaksızlıklar bulunaların, ahlak konusunda başkalarına laf söylemesi tam bir saçmalık. İlk önce kendinin ve dinin ahlak anlayışını gözden geçirmeni tavsiye ediyorum.
Bu yazı gayet güzel ve açıklayıcı olmuş. Emeğinize sağlık.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

Ne çıkar için inanıyoruz, ne sübyancıyız ne de tecavüzcü. Çünkü müslümanız elhamdülillah

Üst Alt