Ateist olma hikayemi anlatıyorum

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Merhaba arkadaşlar foruma üye olduğumdan beri ateist olma hikâyemi anlatmak istiyordum. 6. Sınıfın ikinci dönemindeydim, sıranın altında lise 3. sınıfa ait felsefe kitabi ve yanında Ömer Hayyamın rubaileri vardı. İlgimi çekti bakayım sonra geri veririm diye cantama koydum bizim okulun yanında yatılı lise vardı lise öğrencileri bizim okulda ders görüyordu sabah onlar akşam ilkokul öğrencileri. Okul sonunda eve gittim merak ediyordum içinde ne yazıyor acaba? diyerek oda da açtım ve okumaya başladım ilk kafamı karıştırdı hiç bir şey anlamadım ne yalan söyleyeyim o zamanlar çocukluktan ergenliğe geçiş dönemiydi. Hafta sonu internet cafeye gittim araştırmaya başladım her iki kitabın içinde yazılanlar anlamadığım hâlde beni etkilemişti. Özellikle ömer hayyam sonrasında günah mı işliyorum diye düşünerek ders kitabını ve ömer hayyam rubaileri kitabını sahibine verdim bir kere o düşünme bulaşmıştı ne yaparsam yapayım sorguluyordum onların tanrılarını deist olmuştum. Kendime evet dinlerdeki tanrı olmayabilir bir tanrı ve bir mükemmelik var diye dusunuyordum sakladım cevrem dinciydi ki ben de cocukken hic anlamadığım kitabi hatim etmistim 2 defa. Aradan 3 yıl geçti lise 1. Sınıf öğrencisiydim, ve charles darwinle tanıştım facebook ta biri paylaşmıştı evrimi üzerine tekrardan araştırma yaptım zaten sorguluyordum evet gerçek bir teori diyordum. velhasıl o günden bu yana geçirdiğim su ömrümde, iyi ki ömer hayyam ve charles darwini tanımışım.

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ömer Hayyam tarihte gördüğüm en iyi entellektüeller arasında çok zeki şiirlerinden anlayabileceginiz gibi. Zamanla oluyor herşey kalıpları yıkmak ve egemen düşünceyi kafandan sıfırlamak kendini tekrardan düzenlemek kolay iş değil. Ateistim dediğim de yeni doğduğumu hissediyorum.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
charles darwinle tanıştım facebook ta biri paylaşmıştı evrimi üzerine tekrardan araştırma yaptım zaten sorguluyordum evet gerçek bir teori diyordum.
Tercih sizin

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
her iki kitabın içinde yazılanlar anlamadığım hâlde beni etkilemişti.
Ben ilk olarak Richard Dawkins'in Kör Saatçi kitabını okudum. Kafamda İslam bitmişti ama ateist değildim. Tanrı hakkında ne düşüneceğimi bilmiyordum. Bu kitabı ilk okuyuşta hazmedemedim. Kafamdaki tanrı direniyordu. Çıkmak istemiyordu. Tekrar okudum ve tanrıyı kafamdan kovdum.

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ben ilk olarak Richard Dawkins'in Kör Saatçi kitabını okudum. Kafamda İslam bitmişti ama ateist değildim. Tanrı hakkında ne düşüneceğimi bilmiyordum. Bu kitabı ilk okuyuşta hazmedemedim. Kafamdaki tanrı direniyordu. Çıkmak istemiyordu. Tekrar okudum ve tanrıyı kafamdan kovdum.
Bir de hayyamin şiirleri çok zeki bir adam.. ama bizim ülke de tanınmıyor sadece şiirleriyle eğer bulabilirsem diğer kitaplarını almak ıstiyorum.