Ateist olmama etkisi büyük olan oyun - Spore | Her Müslüman bir kere oynamalı

Mithmain

Yazar
Mesajlar
163
Tepki puanı
110
Düşünce
Ateist
Spore evrimi anlatan bir oyundur. Oyunda evrimin süreci bir oyun olduğu için tam olarak doğru anlatılmasa da sonuçları gayet iyi anlatılmıştır. Oyuna bir hücre olarak başlıyorsunuz, daha sonra evrimleşip karaya çıkıyor ve bir yaratık oluyorsunuz, sonra da kabile hayatına geçicek kadar evrimleşiyorsunuz, sonra da türünüz nihai tür olunca (gerçek hayattaki insan gibi yani) artık şehirleşiyorsunuz ve devletler çıkıyor, en sonda gezegende tek bir devlet kalınca uzaya çıkıyorsunuz. Oyun steamde çok pahalı, ederinden baya yüksek dolar kurundan satıldığı için, o yüzden torrentten indirebilirsiniz.

Oyunun Hikayesi
spore_galaxy.png

Oyunun ilk açtığınızda karşınıza bir galaksi çıkıyor. Bu Spore oyunun geçtiği galaksi. Galakside bir kaç tane seçebileceğiniz rastgele gezegenler oluyor, bu gezegenlerin birinin üstüne basınca, canlınızın etobur mu yoksa otobur mu olduğunu da seçtikten sonra artık o gezegende bir canlı olarak evrimleşmeye başlayabiliyorsunuz.
Sizin o gezegene gidişiniz ise bir meteor yardımıyla oluyor, gezegene çarpan bir meteor ile panspermia yani uzaydan canlı olarak hücreler gezegene iniyor ve bir hücre olarak oynamaya başlıyorsunuz.

Hücre Aşaması
spore_cell_stage.png

Hücre aşamasında amacımız yemek yemek ve büyümek, bu sırada da evrimleşmek. Eğer etobursanız etraftaki et parçalarını veya diğer hücreleri yiyerek, eğer otobursanız etraftaki yeşil bitkileri yiyerek büyüyebilir ve DNA puanı kazanabilirsiniz. DNA puanları ise evrimleşmenizi sağlıyor, evrimleşmek için öncelikle parçaların kilidini açmanız gerekiyor, ondan sonra yeteri kadar DNA puanınız olunca aşağıdaki mavi butondan eşinizi çağırıyorsunuz ve çocuğunuz yani bir sonraki jenerasyon yeni tasarladığınız hücreye dönüşüyor. Bu arada etrafta sizden baya büyük hücreler de bulunabilir, bu hücrelere de Epic Cell deniyor, bu türlerin Epic halleri neredeyse her aşamada mevcut. Aşağıdaki yeşil bar tamamen dolduğunda ise artık yaratık aşamasına geçebiliyorsunuz.

Yaratık Aşaması
spore_creature_stage.jpg

Hücre aşaması bittikten sonra artık hücreniz neye benziyorsa az çok ona yakın bir yaratık geliyor elinize. Ama merak etmeyin, bu yaratığı öyle değiştirebiliyorsunuz ki zaman içerisinde, yaratığınızı bambaşka bir şeye çevirebiliyorsunuz. Yaratığınıza bacak eklemek de zorunda değilsiniz, sürünerek de gidebilirsiniz. Yaratık aşamasında amacımız bizim gibi karaya çıkmış yaratıklarla sosyal etkileşimde bulunup onlarla dost olmak, veya vücut parçalarımızın da bize getirdiği ısırma, vurma, pençeleme veya zehir atma gibi özelliklerle onlara saldırmak ve köklerini kurutmak. Her vücut parçanızın size bir getirisi oluyor, mesela Worrybeak adlı ağzı yaratığınıza takarsanız 4. seviye şarkı söyleme ve 1. seviye ısırma özelliklerini elde ediyorsunuz. Ağzını değiştirerek yaratığınızın etçil, otçul veya hepçil olmasını da sağlayabilirsiniz. Ağız, el, ayak, eklemler (kol bacak yani), duyu organları, silahlar ve detaylar olmak üzere toplam 280 tane parça var. Yine hepsi DNA puanı istiyor ve parçaları kullanmanız için önce kilidini açmanız gerekiyor. Yaratıklarla dost olma işi onların yuvalarına gidip 3 tanesiyle diyaloğa girerek yapılıyor. Karşınızdaki yaratık şarkı söylerse siz de söylemek zorundasınız. Yani taklit ediyorsunuz. Bunun için de sosyal yeteneğiniz iyi olmalı, mesela dans etme yeteneğiniz yeterince yüksek olmazsa karşınızdaki etkilenmeyebilir. Siz evrimleştikçe zamanla yanınıza 1, 2 ve sonunda 3 tane daha adam alabiliyorsunuz. Bu yanınızdaki arkadaşlarınız başka türden yaratıklar da olabilir kendi türünüzden de.
spore_dragon.jpg

Oyunda yapılmış cidden güzel yaratıklar var. Ayrıca bu aşamada da sizden çok daha büyük ve canı genelde 1000 olan Epic yaratıklar var. Bu yaratıklar size karşı hep düşman olacaktır, o yüzden görünce kaçın. Bir de Rogue yaratıklar var, bunların canı ise 250 olur, bunları dostunuz yapmak zordur, fakat yapabilirseniz 250 cana sahip muhteşem bir yaver elde edebilirsiniz.

Yaratıklara nasıl davranırsanız onlar da size öyle davranacaktır. Yaratıkların üzerine mouseyi tuttuğunuz zaman bir surat göreceksiniz. Bu suratlar iyiden kötüye:
Yeşil (dost)
Mavi (sevecen)
Sarı (nötr)
Turuncu (sinirli)
Kırmızı (düşman)
Bu yüz ifadeleri bundan sonraki aşamalarda da hep karşımıza çıkacaktır.

Yaratıklara saldırırsanız yüz ifadeleri yavaş yavaş kırmızıya yaklaşacaktır. Eğer kırmızı olursa sizi nerede görseler saldıracaklardır. Dost olduğunuz yaratıklara bir daha saldıramazsınız.

Yine alttaki barı tamamlayınca artık yaratığınız daha da akıllı oluyor ve takım çalışması yapmayı düşünüyor. Bunun sonucunda da kabile aşamasına geçiş yapıyorsunuz.

Kabile Aşaması
spore_tribal_stage.jpg

Kabile aşamasında artık birden fazla yaratığı kontrol ediyorsunuz ve DNA puanı muhabbeti bitiyor, yemek başlıyor. Kabile aşamasında amacımız yaratık aşamasına benzer olarak bizim gibi yaratıktan kabileye evrimleşmiş yaratıkların kabileleriyle dost olmak veya yoketmek. Yaratıklarınızı artık vücutsal olarak evrimleştiremiyorsunuz. Yaratığınız otçul ise etraftaki meyve ağaçlarından, eğer etçilseniz balık veya etraftaki yabani hayvanlardan (bizim yaratık aşamasında olduğumuz şeyden yani), eğer hepçilseniz her ikisinden de yemek elde edebilirsiniz. Yemek sizin kabilenizin açlığını gidermesine ve yeni kabile üyeleri getirmenize yarıyor. 10 yemek karşılığında kabilenin ana binasından bir yumurta çıkıyor, ve sizin türünüzden bir bebek yaratık çıkıyor. Bir süre sonra da yetişkin oluyor. Bunun dışında diğer yaratıkların yumurtalarını çalıp da yiyebilirsiniz. Kabilenizde ilk başladığınızda maksimum 6, sonradan 9, en sonra da 12 kişi olabilir. Diğer kabilelerle dost olmak için onlara müzik çalıyorsunuz, kabilenin yanına gidip etkileşime girdiğinizde diğer kabile sizden 4 kere enstrüman çalmanızı isteyecek. Eğer o estrümanlar sizde varsa çalıp dost olabilirsiniz. Kabileleri yok etmek içinse karşı kabilenin ana binasını yıkmak gerekiyor. Dost olunan veya yok edilen kabilelerin eşyalarını artık siz de binasını kabileye inşa ederseniz kullanabilirsiniz. Bunun dışında turuncu surat olan kabilelere hediye olarak yemek gönderip ilişkinizi sarı yani nötr yapabilirsiniz. 5 tane kabileyle dost olunca veya yok edince artık devletleşiyorsunuz.
 

Ekler

 • spore_cell_stage.png
  spore_cell_stage.png
  938.6 KB · Görüntüleme: 20
 • spore_cell_creator.jpg
  spore_cell_creator.jpg
  96.3 KB · Görüntüleme: 19
 • spore_civilization_stage.jpg
  spore_civilization_stage.jpg
  121.6 KB · Görüntüleme: 22
 • spore_species_history.png
  spore_species_history.png
  78.1 KB · Görüntüleme: 21
 • spore_city.jpg
  spore_city.jpg
  119.2 KB · Görüntüleme: 25

Mithmain

Yazar
Mesajlar
163
Tepki puanı
110
Düşünce
Ateist
Medeniyet Çağı

spore_civilization_stage.jpg

Kabile aşaması bitince artık gezegendeki en büyük tür siz oluyorsunuz. Artık puan birimimiz yemek değil Sporebucks yani para. Medeniyet aşaması ise diğer 3 aşamadan biraz değişik. Devletiniz bir tane şehirle başlıyor. Şehir tipiniz Military yani savaş, Religious yani dini, Economic yani ekonomik olabilir. Bunların hangisi olacağınız ise şuna göre belirleniyor:

spore_species_history.png

Oyunda her aşamada sağ alt köşede mavi bir buton oluyor. Bu butona basarak canlınızın evriminin bir geçmişini görebilirsiniz. Burada 3 tane yol mevcut. Yeşil, mavi ve kırmızı. Örneğin hücre aşamasında sürekli olarak hücre öldürüp et yerseniz o zaman resimdeki çizgi aşağıya doğru çekiliyor, çizgi aşama bittiğinde neredeyse ona göre bir kart kazanıyorsunuz. Eğer kırmızı yerde biterse hücre Carnivorus yani Etçil kartını kazanıyorsunuz, her kartın size bir getirisi var, mesela hücre aşamasında Omnivorus kartını kazanırsanız yaratık aşamasında yanınıza bir kaç tane küçük yardımcı çağırmanızı sağlayan bir özellik açılıyor. Her aşamanın sonunda kazandığınız kart bütün sonraki aşamalarda size bir özellik olarak geri dönüyor.

Eğer kabile aşamasını yeşil yerde bitirirseniz, Friendly kartını kazanırsınız ve Dini bir şehir elde edersiniz, mavi yerde biterse ekonomik ve kırmızı yerde biterse de savaş şehri elde edersiniz.

Gezegende spice geyser yani baharat gayzerleri bulunuyor (gerçek hayattaki petrol, altın gibi şeyleri temsil ediyorlar). Bunların sahibi yoksa yanına bir araç gönderip sizin yapabiliyorsunuz. Araç demişken, oyunda 3 çeşit araç mevcut. Kara aracı, su aracı ve hava aracı. İlk başta sadece kara araçlarını kullanabiliyorsunuz, sonradan su ve hava da sırayla açılıyor. Araç için bir şehirinize gidip oradan bir butona basıyorsunuz, ve para karşılığı aracınız çıkıyor. Aracı çıkardığınız şehir ne çeşit bir şehirse ona göre araç çıkıyor, ekonomik şehirse ekonomi aracı, dini şehirse dini araç, savaş şehirse savaş aracı. Bir de şehirlerinizin binaları oluyor.

spore_city.jpg

3 çeşit bina var: Ev, fabrika ve eğlence mekanı. Evler daha çok araç almanıza yarıyor. Fabrikalar evlerin yanına koyulduğu zaman gelirinizi arttırıyor fakat şehrin mutluluğunu düşürüyor. Eğlence mekanları evlerin yanına koyulduğu zaman mutluluğu arttırıyor. Mutluluk eğer fazlaysa arada bir gelir ikiye katlanabilir, eğer azsa diğer devletlerin şehrinizi kendi dinine daha kolay sokabilir. Bir de taretler var, bunlar da saldırı olduğu zaman düşmana saldırırlar. Ev, fabrika, eğlence mekanı ve araçlar gibi şeyleri kendiniz yapabilirsiniz, veya oyunda hali hazır olan binaları kullanabilirsiniz.

Medeniyet çağında ilerlemenin 4 yolu var:
1. Diğer şehirleri kendi dinine sokmak
2. Diğer şehirlere saldırmak
3. Diğer şehirleri satın almak
4. Diğer devletlerle dost olmak

Diğer şehirleri kendi dininize sokmak için öncelikle mutluluk oranı düşük bir şehir seçmelisiniz ki daha kolay olsun. Sonra dini araçlarınızı o şehrin yanına götürüp dönüştürme işlemine başlayabilirsiniz. Dini dönüşüm yaparsanız şehrin sahibi olan devletle ilişkileriniz -50'ye kadar düşecektir. Bunu demişken, artık ilişkiler yüz ifadesinin yanı sıra sayıyla da gösteriliyor.

Diğer şehirlere saldırmak için savaş araçlarınızı o şehre götürün. Araçlar yavaş yavaş taretleri ve binaları yok edecektir. Fakat şehri ele geçirdiğinizde dinine çekme veya satın alma metodlarının aksine her şeyi yok ettiğiniz için hiç bina olmayacaktır. Olanlar da harabe olacaktır ve işinizi görmeyecektir.

Diğer şehirleri satın almak için önce ekonomi araçlarınızı kullanıp o şehirle bir ticaret rotası kurmalısınız. Ticaret rotası size epey para kazandırabilir, rota üzerinde araçlar şehirden şehire gidip geldikçe para kazanacaksınız ve bir bar dolacak. O bar dolduktan sonra artık şehri satın alabilirsiniz. Şehrin fiyatını siz belirlersiniz, bir fiyat söylersiniz ve karşı taraf fiyatı beğenirse şehri size o fiyata satar. Beğenmezse ticaret rotası barı sıfırlanır ve ilişkileriniz düşer.

Diğer şehirlerle dost olmak için önce ilişkilerinizi geliştirmelisiniz. Önceki aşamaların aksine ilişkiler geliştiğinde otomatik olarak dost olmazsınız, sizin dostluk yani birlik teklif etmeniz gerekir. Bunun için de yüz ifadesinin yeşil olması gerekir.

Alt tarafta da 4 tane silah bulunmaktadır. Bu silahlar türünüze göre değişik değişik olabilir, 4. yani son silahı kullanırsanız ki bu 6 şehir gerektirir, aşamayı direkt olarak bitirirsiniz. Bu silah sizin şehir türünüze göre farklı şeyler yapar.

Haritadaki bütün şehirleri bir şekilde aldıktan veya birazını alıp kalan şehirler dost olduktan sonra artık şehirler tek devlete bağlanır ve siz de uzay aşamasına geçebilirsiniz.

spore_space_stage.jpg

Uzay Aşaması
Artık bir uzay mekiği yaptıktan veya zaten yapılmış olanlardan birini seçtikten sonra siz de uzaya ilk adımınızı atabilirsiniz. Uzay aşaması çok kapsamlı, o yüzden kabaca üzerinden geçeceğiz. Bu aşamadan sonra başka bir aşama yok, bu yüzden yaratığınız bu aşamada kalacaktır. Fakat yine de bir amacınız var. Evrenin merkezine ulaşmak, veya diğer bütün gezegenleri ele geçirmek, sizin seçiminiz. Bu aşamada diğer uzay medeniyetlerinin verdiği görevleri yapabilir, diğer gezegenleri kolonileştirebilir, veya diğer gezegenlerde yaptığınız diğer yaratıklarınızı bulmaya çalışabilirsiniz. Hatta oyunda Dünya'yı bile bulabilirsiniz. Gezegenlerin atmosferini ve sıcaklığını değiştirip canlılığa daha uygun hale getirebilir, diğer gezegenlerden yaratık ve bitki çalabilir, canlı türlerini araştırabilirsiniz, diğer devletlerle ticaret yapabilir, dostluk kurabilir, yanınıza adam alabilir veya onlara savaş açabilirsiniz, diğer gezegenlerden spice çalabilir veya değerli eşyalar toplayabilirsiniz, veya diğer gezegenlerdeki kabilelerin üzerine bomba yağdırabilirsiniz :D

Eğer oyunu beğendiyseniz aşağıya yazmayı unutmayın, oyun hakkında verilecek daha çok bilgi var. Eğer isterseniz onları da yazabilirim.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,233
Tepki puanı
983
Düşünce
Sünni
Sizin o gezegene gidişiniz ise bir meteor yardımıyla oluyor, gezegene çarpan bir meteor ile panspermia yani uzaydan canlı olarak hücreler gezegene iniyor ve bir hücre olarak oynamaya başlıyorsunuz.
Ateist olmadan önce o meteorda canlı hücre nasıl oluştu diye hiç sormadınız mı?
 

Mithmain

Yazar
Mesajlar
163
Tepki puanı
110
Düşünce
Ateist
Ateist olmadan önce o meteorda canlı hücre nasıl oluştu diye hiç sormadınız mı?
Panspermi canlıların oluşması için sadece bir yoldur. Abyogenezi ile de canlılar oluşabilir, muhtemelen meteordaki canlılar da abyogenezi sonucu oluştu. Oyunun asıl kısmı zaten evrimin sonuçları, dünyamızı anlatış şekli. Hatta oyun daha çıkmadan önce ilk aşama olarak hücre değil molekül aşaması olacakmış ve abyogenezi sonucunda hücre kendiliğinden oluşacakmış. Sonra bu sıkıcı olur diye panspermiye çevirmişler.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

antiyalan

Yazar
Mesajlar
153
Tepki puanı
29
Düşünce
Agnostik
Buda iyiymiş.
Hemen yasaklasınlar; netflix hesabı.
Sen şimdi bu mantıkla netflix izleyip sakın eşcinsel olmayasın... :akay:
 

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,233
Tepki puanı
983
Düşünce
Sünni
Abyogenezi ile de canlılar oluşabilir,
Yaratıcı olmadan bu mevcut bilimsel verilere göre imkansız.

Canlılarda gerçekleşen pek çok reaksiyonun beklemeye hiç tahammülü yoktur. Başarılı bir biyokimyasal reaksiyon ancak belirli şartlar (sıcaklık, derişim, pH vs.) ve kısacık zaman dilimleri altında gerçekleşebilir. Hâlbuki makroevrimciler canlılardaki bu hassasiyeti hiç de nazara almayarak, zaman noktasında, iddialarının inandırıcılığının artması için oldukça cömert davranıyorlar. Ancak gözden kaçırdıkları çok önemli bir nokta var ki; biyolojik işleyin bu savurganlığa hiç tahammülü yoktur. Makroevrimcilerin DNA, RNA ve protein gibi kararsız bileşiklerin atmosferik şartlarda ve milyonlarca yılda evrimleştiği iddiası, en başta bu moleküllerin biyokimyasına aykırılık oluşturmaktadır.

Cansız tabiattaki kimyasal tepkimelerde bu zaman terimi saniye olabildiği gibi, seneler hatta asırlar alabilmektedir. Biyokimyasal reaksiyonlarda ise, çoğunlukla bu zaman salise ve daha küçük zaman terimlerine denk gelmektedir. Çünkü her canlının belirli ve kısa bir zaman limitini içine alan ömrü ve o canlılığın devamınının sağlanmasında rol alan biyokimyî reaksiyonların, gerçekleşmesi için gerekli belirli ve oldukça kısıtlı bir süresi vardır. Canlılıkta gerçekleşen bu kimyevî reaksiyonları hızlandırmak için enzimler çalıştırılmaktadır. Eğer enzimler olmasaydı canlılar bir nefes alıp vermek gibi en basit görünen faaliyetlerini bile yüz yıllar alacak bir zaman diliminde ancak gerçekleştirebileceklerdi. Hatta denilebilir ki, eğer enzimler olmasaydı canlılık olmayacaktı. Zira bir hücrede aynı anda birbirinden farklı en az 3000 reaksiyon gerçekleştirilmektedir.(B. Alberts, The cell as a collection of protein machines: Preparing the next generation of molecular biologists, Cell. (1998). doi:10.1016/S0092- 8674(00)80922-8)

Eğer canlılardaki reaksiyonlar hızlı bir şekilde, yani çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmeseydi; hücrenin başta enerji ve savunma sistemi olmak üzere hayati ihtiyaçları karşılanamayacak ve hücre bütünlüğü bozulacaktı. Ayrıca biyokimyasal reaksiyonları bozucu etkenler galip gelecek ve reaksiyondan istenen ürünler elde edilemeyecekti. Buna bir örnek verecek olursak; oksijenli solunumun tabiî bir sonucu olarak oksidatif stres unsuru olacak olan, süperoksit gibi kimyasal radikaller ortaya çıkmaktadır. (S. Emen, B. Çeken, G. Kizil, M. Kizil, Dna damage protecting activity and in vitro antioxidant potential of the methanol extract of cyclotrichium niveum, Pharm. Biol. 47 (2009) 219–229. doi:10.1080/13880200802435903.)

Bu radikal bileşikler ise başta DNA ve proteinler olmak üzere hücredeki hayati öneme sahip bileşenleri tahrip etme potansiyeline sahiptir. Ancak hücre içerisine bu radikalleri etkisiz hale getirecek savunma sistemi yerleştirildiği için, çoğunlukla bu zararlı etkiler bastırılmaktadır. Bu radikalik bileşikler baskılanamadığı durumda ise, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın temel sebebi olmaktadırlar.

Bir hücrede sadece DNA'ya her gün 10.000 radikalik saldırı gerçekleşmekte olduğu belirtilmektedir. Ancak bu saldırılar, süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz gibi enzimler vasıtasıyla önlenmekte ve eğer saldırı başarılı olursa DNA tamir enzimleri devreye girerek zararlı etkiler ortadan kaldırılmaktadır. (A.H.V. Schapira, Oxidative stress in Parkinson’s disease, Neuropathol. Appl. Neurobiol. (1995). doi:10.1111/j.1365-2990.1995.tb01022.x ) (E. Birben, U.M. Sahiner, C. Sackesen, S. Erzurum, O. Kalayci, Oxidative stress and antioxidant defense, World Allergy Organ. J. (2012). doi:10.1097/WOX.0b013e3182439613.) (L.A. Pham-Huy, H. He, C. Pham-Huy, Free radicals, antioxidants in disease and health, Int. J. Biomed. Sci. (2008). doi:10.1073/pnas.0804252105)

Şimdi makroevrimcilerin iddia ettiği gibi, bu savunma sisteminin milyonlarca yılda geliştirildiğini kabul etsek, hücrenin hayatta kalmasına ve kendini nesilden nesile sağlam bir şekilde aktarabilmesine ne ile hükmedeceğiz? Çok kısa bir ömrü olan bir varlık her gün on bin defa gerçekleşen saldırılardan kendini nasıl ve ne ile koruyabildi? Bir mu’cize mi gerçekleşti? Yoksa bu savunma sistemleri ile beraber mi varlık sahasına çıkarıldı?

Akla, mantığa ve bilimsel işleyişe en uygun yaklaşım, elbette rahmetin ve hikmetin bir tecellisi olarak, hücrenin savunma enzimleri ile beraber yaratılmasıdır. Bu yaklaşımı, hücre içerisinde gerçekleşen birbirinden farklı üç bin reaksiyonun her birisi için düşünebiliriz. Zira bütün canlılık biyokimyasal reaksiyonlar üzerine kurulmuştur. Bu yüzden makroevrimcilerin canlılıktaki zaman boyutu ile ilgili söylediği iddialar bilimsel değil, ideolojiktir. Biyokimyada temeli olmayan, makroevrimci görüşteki bu iddiaların gerçekleşmiş olması beklenemez. Beklendiği takdirde, tabiata olağanüstü güçler atfedilmesi ve mu’cize kavramına inanılması gerekmektedir. Halbuki makroevrimci görüş, tam da böylesine ''mu’cizevî bir şeye iman''dan kaçmak istemektedir. Ne hazindir ki; kaçtığı şeyin içine düşmüş, iman etmeyeyim derken, bağnazca bir inanç sisteminin aracı olmuştur.
 

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,233
Tepki puanı
983
Düşünce
Sünni
Oyunun asıl kısmı zaten evrimin sonuçları, dünyamızı anlatış şekli.
Makroevrim de bu oyun gibi hiçbir bilimsel temeli olmayan hayali bir kurgudan/varsayımdan ibaret
 

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,233
Tepki puanı
983
Düşünce
Sünni
Panspermi canlıların oluşması için sadece bir yoldur. Abyogenezi ile de canlılar oluşabilir,
Meteor nasıl oluştu? Abiyogenezdeki moleküller nasıl oluştu?

Sebepler sonsuza kadar geri götürülemez. Çünkü bu durumda en sondaki sonucun oluşması için sonsuz sebebin gerçekleşmesi gerekirdi. Bu da hiçbir zaman mümkün olmayacağı için en sondaki sonuç hiçbir zaman ortaya çıkamazdı. Demek ki sebepler sonsuza kadar geri götürülemez, bir ilk sebep olmalı. Bunda yanlış var mı?

İlk sebep varsa o ilk sebebin bir sebebi yok, o ilk sebebin varlığı kendinden ve o ilk sebebin öncesi yok yani ezeli. Bunda yanlış var mı?

İşte o ilk sebep neyse Yaratıcı odur ve buradan anlıyoruz ki Yaratıcının varlığı kendindendir, Yaratıcı ezelidir ve madde termodinamiğin ikinci yasasına göre madde ezeli olamayacağı için Yaratıcı madde ötesidir. Bunda yanlış var mı?
 

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Mesajlar
1,558
Tepki puanı
1,207
Düşünce
Ateist
Süper..Yalnız bağımlılık yapar bu oyunlar..Başından kalkamazsın..
 

Son konular

Son mesajlar

Üst