Ateist-Teist Tartışması

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Konu açık zaten hocam başla Tanrı'nın varlığını kanıtlamaya gerisi gelir zaten. :) Malum, olmayan şey kanıtlanmaz :)
Sana bariz kanıt gösteremem. Ne varlığına ne yokluğuna. Ben bir Müslüman olarak tabikide Kuran'ı delil olarak kabul ederim. Ama siz inanmadığınız için yine masal anlatıyor falan diceksiniz. Bak mesela

Bunu bir tanrının varlığı olarak kabul edelim Allah'ın değil. O tek tanrının Allah olduğu kanaatine ise (zaten inandığım birşeyi) bu video ile destekledim.

Vaktin varsa izleyebilirsin. İyi geceler.

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu konular video atıp köşeye çekilmeniz için değildi. Kilitlenebiliyorsa kilitleyin konuyu.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu konular video atıp köşeye çekilmeniz için değildi. Kilitlenebiliyorsa kilitleyin konuyu.
Ortaya birşey atıyorsunuz. Sonra kitleyin konuyu. Adminlerden çok ortalığı karıştıran da sensin heretik. Arkadaşla tartışıyoruz. İşine gelmiyorsa izleme. Yazı yazsak uzun dersiniz okumazsınız. Vaktin varsa izleyebilirsin yazdım ztn. Köşeye çekildiğim falan yok. Arkadaş cevap yazarsa devam edicem. Köşeye çekilen sizsiniz hep. Forumda birsürü konuya cevap yazdım. Bu konuyada yazmaya devam edicem. Köşeye çekildiğim falan yok.

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Ortaya birşey atıyorsunuz. Sonra kitleyin konuyu. Adminlerden çok ortalığı karıştıran da sensin heretik. Arkadaşla tartışıyoruz. İşine gelmiyorsa izleme. Yazı yazsak uzun dersiniz okumazsınız. Vaktin varsa izleyebilirsin yazdım ztn. Köşeye çekildiğim falan yok. Arkadaş cevap yazarsa devam edicem. Köşeye çekilen sizsiniz hep. Forumda birsürü konuya cevap yazdım. Bu konuyada yazmaya devam edicem. Köşeye çekildiğim falan yok.
Video ile değil kendi fikirlerinizle tartışın, oradan buradan yazı atacağınıza felsefe yapın.

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Caner Taslaman kozmolojik sabiti değişmez kabul edip bir yorum yapmış. ancak kozmolojik sabitin evrenin farklı yerlerinde değişkenlik gösterdiği ile ilgili çalışmalar. Videosu 2012 tarihli değişkenlik konusu ile ilgili mesela 2014 tarihli bir makale var. Şimdi aynı konuyu cevaplasa muhtemelen yeni bilgilere göre Allah'ı bir yere koyar. Bilimin henüz ulaşmadığı yerlere Allah'ı koymak gibi bir adetiniz var maalesef.
Zakir Naik iddia ettiği mucizeler Kuran dışında bir kitap okumamışlar için ilginç gelebilir ama bunlar zaten bilinen daha önceki asırlarda bilinen şeyler.

Heretik'e katılıyorum. Kendi yorumlarımızı yaparsak daha datluş olur :)

Düşünce
Sünni
Tanrının varlığı bence adaleti tamamlar. Eğer tanrı olmazsa bu kadar sert olan bir ekosistemde güçlü ile güçsüzü kim ayırt edecekti yani ahiret inancından bahsediyorum. Tabi aslan kalkıp ceylanı yediği için ceza almayacak ama insanın şuuru olduğu için iyi işlerde ödül ve kötü işlerinde ceza alması gerekiyor. Bunu cem yılmazın bidahakine kralsın oğlum espirisi gibi ya da züğürt tesellisi gibi görenlere tek sorum gerçekten kişinin yaptığı kötülüğüyle mi kalacak? Bir güç bundan hesap sormayacak mı? Öyleyse bu hiç adil olmaz. Varsa diyeceksiniz ki neden dünyada müdahale etmiyor. HİCR-3: Bırak onları, yesinler, zevklensinler; sonu gelmez arzular onları oyalasın! Yakında bilecekler.

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Tanrının varlığı bence adaleti tamamlar. Eğer tanrı olmazsa bu kadar sert olan bir ekosistemde güçlü ile güçsüzü kim ayırt edecekti yani ahiret inancından bahsediyorum. Tabi aslan kalkıp ceylanı yediği için ceza almayacak ama insanın şuuru olduğu için iyi işlerde ödül ve kötü işlerinde ceza alması gerekiyor. Bunu cem yılmazın bidahakine kralsın oğlum espirisi gibi ya da züğürt tesellisi gibi görenlere tek sorum gerçekten kişinin yaptığı kötülüğüyle mi kalacak? Bir güç bundan hesap sormayacak mı? Öyleyse bu hiç adil olmaz. Varsa diyeceksiniz ki neden dünyada müdahale etmiyor. HİCR-3: Bırak onları, yesinler, zevklensinler; sonu gelmez arzular onları oyalasın! Yakında bilecekler.
Tam tersi adaletin eksikliği Tanrı inancını çıkarmış olabilir. Gönül ister adaleti sağlayan bir güç olsun ama gönül istedi diye bu gerçek demek değildir. Kadercilik anlayışından kurtulup bu dünyada da adaleti sağlayabilir insan. Bir de hangi dine göre adalet sağlanacak. Ya hristiyanlık doğru dinse ne olacak? Sen tüm hayatını İslam a göre yaşamışsın, dünyada göremediğin adaletin ahirette görüleceğine inanıyorsun öldün gittin bir baktın ne adaleti daha cennete giremiyorsun..

Düşünce
Sünni
Hani Freud'un insan doğuştan saldırgan ve cinsellik dürtüleri ile gelir diye bir sözü var. Bu işte nefis diye tabir ettiğimiz şey bence . Bunu kontrol altına almayı öğütler çoğu din. Ve çoğu dinde Tanrı hem yaratıyo ve hem de yaşatıyor. Kadercilik konusunda Cüzi iradesi var insanın iyiyi kötüyü ayırt edebilir ama sınırsız diyemeyiz ya da tamamen elinde ama bu tembelliğe itmemeli, müslümanlar burda hataya düşüyo.Adaletse neredeyse imkansız bu dünyada birileri hep birilerinin hakkını yer.Güçlü güçsüz üzerinde hakimiyet kurar.Nefsine hakim olmanın zorluğundandır bu. Bu yüzden ben o cenneti anlatan din tüccarı şarlatanların, eğitimi istemeyen hasta ruhlu insanların en başta cehenneme gideceği kanısındayım. Çok şaşırtıcı şeyler olacağı kesin. Bakara Sûresi/62 : ''Şüphesiz o kimseler ki iman etmiştirler, bir de o kimseler ki Yahudi olmuşturlar, ayrıca Hristiyanlar ve Sâbiîler; (bunlardan) her kim Allâh'a ve o son güne inanmış, salih bir amel de işlemişse; onlar için Rableri nezdinde ecirleri vardır. Onlar üzerine hiçbir korku yoktur ve ancak onlar mahzun olmayacaklardır.''

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Çok şaşırtıcı şeyler olacağı kesin. Bakara Sûresi/62 : ''Şüphesiz o kimseler ki iman etmiştirler, bir de o kimseler ki Yahudi olmuşturlar, ayrıca Hristiyanlar ve Sâbiîler; (bunlardan) her kim Allâh'a ve o son güne inanmış, salih bir amel de işlemişse; onlar için Rableri nezdinde ecirleri vardır. Onlar üzerine hiçbir korku yoktur ve ancak onlar mahzun olmayacaklardır.''
Çok şaşırtıcı şeyler olacağına bende katılıyorum.:)
Bu ayet islamı duymayanlar için. İslam geldikten sonra diğer bütün dinlerin hükmü kalkmıştır. Teslis inancı şirktir. Diğer dinleri bırak sen kendin sünnisin sana göre şii ler bile cennete giremez.

Düşünce
Sünni
Bak işte bazı müslümanlardaki önyargı sizlerde de var. Şii, sünni veya şu mezheptenmiş bu mezhep hakmış. Bunlar bana hitap etmiyor.Örneğin:Namazı bizim kıldığımız kabul olurmuş. Bunlara karşıyım. Açık bir şekilde namazı nasıl kılınacağı yazmaz kuranda.Alevi bir vatandaş cem evinde yapar ibadetini birisi de gider camide yapar. Nerden biliyorsun duasının kabul olmayacağını bu bölünme doğru değil. Sizde bütün müslümanları cahil, gerici ve yobaz görmenizde problem var.Bir önyargıdasınız, bütün müslümanlar şiddeti sever. Bütün müslümanlar kadına değer vermez. Bu yargılardan kurtulmanızı tavsiye ederim.

Düşünce
Sünni
İbadet kelimesi yoruma açıktır.Tanrının hoşnut olacağı güzel davranış olarak nitelendirirsek evet ibadetdir.Ve Tanrı biz kullarına bırakmıştır.Burda sorun yok birisine güzel söz söylemek. İşini, Allah'ın rızasını kazanmak için düzgün yapmakta ibadetdir.

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ben o örneği profilinde sünni yazdığı için verdim. Senin birey olarak kadına değer vermen islamın kadına değer verdiği anlamına gelmez.

Düşünce
Ateist
İbadet kelimesi yoruma açıktır.Tanrının hoşnut olacağı güzel davranış olarak nitelendirirsek evet ibadetdir.Ve Tanrı biz kullarına bırakmıştır.Burda sorun yok birisine güzel söz söylemek. İşini, Allah'ın rızasını kazanmak için düzgün yapmakta ibadetdir.
Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen;
Namaz islamın 5 şartından biri değil mi? Müslamn olan ergenliğe giren ve akıllı olan herkes için farzdır denilmiyor mu? Eğer tasarruf kullara bırakılmışsa namaz niye farz o zaman?

Düşünce
Sünni
Sadece Müslüman yazısını görmedim :) Orta çağı ele aldığında günümüz Avrupasının hali içler acısıydı. Biliyorsunuz geçmiş kadına hep zulmetmiş. Ama İslam inancına göre kadının geçiminden kocası sonra babası ve kardeşleri hatta eşinin babasıda sorumludur. Bu kişilere nikahta düşmez ayrıca. Dönemin karanlığında bu bir devrimdir. Kadına bakış açısını değiştirmiştir.

Üst Alt