Ateist-Teist Tartışması

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen;
Namaz islamın 5 şartından biri değil mi? Müslamn olan ergenliğe giren ve akıllı olan herkes için farzdır denilmiyor mu? Eğer tasarruf kullara bırakılmışsa namaz niye farz o zaman?
Kardeşim sırf bu denilenlerin bir çoğuda hadis olarak nitelendirmişler. Çıkar için bu Allah'ın kuralı farz diyor birisi ve hemen sorgulanmadan kabul ediliyor. Peygamber şöyle demiş diyor kimse ses çıkarmıyor, bakılmıyor çünkü doğruluğuna.

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sadece Müslüman yazısını görmedim :) Orta çağı ele aldığında günümüz Avrupasının hali içler acısıydı. Biliyorsunuz geçmiş kadına hep zulmetmiş. Ama İslam inancına göre kadının geçiminden kocası sonra babası ve kardeşleri hatta eşinin babasıda sorumludur. Bu kişilere nikahta düşmez ayrıca. Dönemin karanlığında bu bir devrimdir. Kadına bakış açısını değiştirmiştir.
Dönemine göre bölgesinde evet devrimdir ama bugün için bir anlamı yoktur. Aynı dönemde Türk kadınlarının durumuna bakın birde.

Eylul Oguz

Üye
Düşünce
Ateist
Sadece Müslüman yazısını görmedim :) Orta çağı ele aldığında günümüz Avrupasının hali içler acısıydı.Biliyorsunuz geçmiş kadına hep zulmetmiş. Ama İslam inancına göre kadının geçiminden kocası sonra babası ve kardeşleri hatta eşinin babasıda sorumludur. Bu kişilere nikahta düşmez ayrıca.Dönemin karanlığında bu bir devrimdir. Kadına bakış açısını değiştirmiştir.
Kardeş islam inancında ebabil kuşları bile kadından daha değerli yapma :)

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Sadece o bölgede değil Avrupada'da durum iç açıcı değil. Günümüzde hala neden geçerli olmasın.Kadın herzaman değerini koruyacak dinde. Anneliğe verdiği önemde babadan farklı değildir, İslam'ın. Yakın tarihimize baktığımızda ise dine en faydalı işi Mustafa Kemal laikliği getirmekle yaptı. Dini parazit insanların tekelinden çıkarıp özgür bir şekilde yaşanmasını sağladı. Özgürce hacıya hocaya ihtiyaç olmadan yaşama imkanı tanıdı.

Eylul Oguz

Üye
Düşünce
Ateist
@Şarlo Gönderdiğin linkteki 85 tane ayeti de okudum. Sorularım :)
- Allah yarattıklarının hepsini gerizekalı yerine koyup aynı şeyi neden defalarca belirtme gereği duymuş?
- Allah yarattığını neden sürekli kendine itaat ettirme çabasında? Sizi ben yarattım bunu aklınızdan çıkarmayın bana yalvarın bana teşekkür edin bana secde edin bunu da günde 5 kere yapın.
- Namaz kılın, namazda tebbet suresini de okuyun. Yatın kalkın Ebu Leheb'e ve karısına beddua edin. Çünkü islam hoşgörü dini. Çünkü en büyük sorunumuz peygamberin amcası ile arasındaki sorun.

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sadece o bölgede değil Avrupada'da durum iç açıcı değil. Günümüzde hala neden geçerli olmasın.Kadın herzaman değerini koruyacak dinde. Anneliğe verdiği önemde babadan farklı değildir, İslam'ın. Yakın tarihimize baktığımızda ise dine en faydalı işi Mustafa Kemal laikliği getirmekle yaptı. Dini parazit insanların tekelinden çıkarıp özgür bir şekilde yaşanmasını sağladı. Özgürce hacıya hocaya ihtiyaç olmadan yaşama imkanı tanıdı.
Tek bir kadının şahitliği kabul edilmiyorken nasıl olur da günümüzde geçerli olur?
Evet Atatürk parazitleri temizledi. İnsanları kendi menfaatleri doğrultusunda yönlendirmesinler. Birde üstüne Kuranı tercüme ettirdi insanlar okudukları kitaptaki masalları görsünler de bu yanlış yoldan vazgeçsinler diye.

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
- Allah yarattıklarının hepsini gerizekalı yerine koyup aynı şeyi neden defalarca belirtme gereği duymuş?
- Allah yarattığını neden sürekli kendine itaat ettirme çabasında? Sizi ben yarattım bunu aklınızdan çıkarmayın bana yalvarın bana teşekkür edin bana secde edin bunu da günde 5 kere yapın.
- Namaz kılın, namazda tebbet suresini de okuyun. Yatın kalkın Ebu Leheb'e ve karısına beddua edin. Çünkü islam hoşgörü dini. Çünkü en büyük sorunumuz peygamberin amcası ile arasındaki sorun.
:D onuda müslümanlar cevaplasın. Bende merakla bekliycem cevapları

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
-Birşey ne kadar tekrarlanırsa senin yapma oranın aynı şekilde artar.
-Yaratılış amacımız bu. Bunları demesi de bizim cennete gitmemizi istemesi, bize yardım olması.
-İslam'daki hoşgörüyü sadece 1 ayetle belirliyorsan bişey demiyorum. Ebu leheb'inde yaptıklarını araştırırsan neden beddua edildiğini anlarsın.

Eylul Oguz

Üye
Düşünce
Ateist
-Birşey ne kadar tekrarlanırsa senin yapma oranın aynı şekilde artar.
-Yaratılış amacımız bu. Bunları demesi de bizim cennete gitmemizi istemesi, bize yardım olması.
-İslam'daki hoşgörüyü sadece 1 ayetle belirliyorsan bişey demiyorum. Ebu leheb'inde yaptıklarını araştırırsan neden beddua edildiğini anlarsın.
Ebu Leheb'in ne yaptığı önemli değil ki cezasını onu yaratan vermeyecek mi zaten cehenneminde yakarak? Tüm islam alemi niye yatsın kalksın lanetlesin?

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Din toplumun değerlerini oluşturur.Kaynaşmayı yakınlaşmasını sağlar. Din yetimlerin ve gücü olmayanlar için de içinde yarattığı bir çığlıktır. Afyonudur zor olan yaşamda ona bir güç ve destek verir. Ağrılarını hafifletir.Allah'ı her zaman yanında bir güç olarak görür.Bunlar inananlar için böyledir.İnsan çok güçlü ama bir yandanda desteğe ihtiyaç duyar.Yaratıcının yanında olduğunu bilmesinin ve ölümden sonrada hayatın var olması onun için bir dayanaktır. İnanmak sizin sandığınız gibi aptallıktan ötedir. Düşünün ki sevdiğiniz bir insanın hiç olması bu asıl saçma gelen olaydır. Kadınlar konusunda da tek taraflı baktığınızdan dolayı değer vermiyo olarak nitelendiriyorsunuz.Bakmak ve görmek farklı şeylerdir. Kısaca sizin dininiz size benim dinim bana olayıdır. Önemli olan saygılı olmak ve değerleri incitmemek gerekir.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Din toplumun değerlerini oluşturur.Kaynaşmayı yakınlaşmasını sağlar. Din yetimlerin ve gücü olmayanlar için de içinde yarattığı bir çığlıktır. Afyonudur zor olan yaşamda ona bir güç ve destek verir. Ağrılarını hafifletir.Allah'ı her zaman yanında bir güç olarak görür.Bunlar inananlar için böyledir.İnsan çok güçlü ama bir yandanda desteğe ihtiyaç duyar.Yaratıcının yanında olduğunu bilmesinin ve ölümden sonrada hayatın var olması onun için bir dayanaktır. İnanmak sizin sandığınız gibi aptallıktan ötedir. Düşünün ki sevdiğiniz bir insanın hiç olması bu asıl saçma gelen olaydır. Kadınlar konusunda da tek taraflı baktığınızdan dolayı değer vermiyo olarak nitelendiriyorsunuz.Bakmak ve görmek farklı şeylerdir. Kısaca sizin dininiz size benim dinim bana olayıdır. Önemli olan saygılı olmak ve değerleri incitmemek gerekir.
Çok doğru söyledin dostum.

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
İyi diyorsun da bu dediklerin bütün dinler için geçerli. İslamın doğrulunu göstermez. Sen İslam yoğunluklu bir toplumda doğduğun için İslamı kendi değerlerine yakın din olarak seçiyorsun. Kaldı ki bugün İslam içinde zannettiğin çoğu adetler Türk gelenek ve görenekleridir. İslamın verdiği ahlak değerleri değil Türklerin 3000 yıldır yaşadıkları ahlak değerleridir. Ben şahsen Tanrı inancını aptallık olarak görmem.

Her din kendisinin doğruluğu iddiasında. Kendinden olmayan ateşlerde yanar. Şuan şeriat yönetimi olsa dinden çıktığım için benim cezam ölümdür. Nerde saygı, nerde değerler?

Asıl senin göremediğin yukarıda yazdıklarınla Tanrı'yı insanın yarattığıdır.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İyi diyorsun da bu dediklerin bütün dinler için geçerli. İslamın doğrulunu göstermez. Sen İslam yoğunluklu bir toplumda doğduğun için İslamı kendi değerlerine yakın din olarak seçiyorsun. Kaldı ki bugün İslam içinde zannettiğin çoğu adetler Türk gelenek ve görenekleridir. İslamın verdiği ahlak değerleri değil Türklerin 3000 yıldır yaşadıkları ahlak değerleridir. Ben şahsen Tanrı inancını aptallık olarak görmem.

Her din kendisinin doğruluğu iddiasında. Kendinden olmayan ateşlerde yanar. Şuan şeriat yönetimi olsa dinden çıktığım için benim cezam ölümdür. Nerde saygı, nerde değerler?

Asıl senin göremediğin yukarıda yazdıklarınla Tanrı'yı insanın yarattığıdır.
Şeriat olsa ölürmüsün? Allah'ın şeriatı öyle değil. Mesela bütün ülkede tecavüz olayları nerdeyse %100 arttı. Şeriat olsa böyle yapan pisliklerin s*kini kesersin, bak diğerkiler yapıyormu. Bizim verdiğimiz ceza ne hapis. Adam çıkınca yine birine tecavüz edicek. Hırsızlık'ta aynı. Şeriatta birşey çalan kişinin eli kesilir. Niye birdaha yapmasın, diğerkilerede örnek olsun diye. Şeriatta 1 insan ceza çeker 100 insan kurtulur, bizde 100 insan ceza çeker 1 insan kurtulur.

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Ne diyeyim dostum sana Nafizin şiiri ile veda ediyim.
Arkadaş, biz bu yolda ilahiler tuttururken
Sana uğurlar olsun... ayrılıyor yolumuz :)

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Şeriat olsa ölürmüsün? Allah'ın şeriatı öyle değil.
Nasıl değil ya ? Dinden dönenden önce tövbe etmesi istenir. Kabul ederse kurtulur eğer kabul etmezse öldürülür. Şeriat geldiği zaman hiç öyle kimsenin biyerini kesemezsin. Tecavüz suçu için şahit bulundurman gerekir. Kadının yeminine bakılmaz.