Ateist-Teist Tartışması

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Kısır döngüye girmesi hoşuma gitmedi. Neyse bir arkadaş uyardı dersin diğer tarafta. Orda devam ederiz. :)

Coolumsu

Üye
Düşünce
Muvahhid
Tanrının varlığı ya da yokluğu ispat konusu değildir, iman konusudur..

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Tanrının varlığına iman eden Tanrı yoktur diyeni katletme hakkını kendinde görüyorsa o zaman ispat konusu olur. Muhammedden önce o topraklarda kaç tane din savaşı oldu bir bak bakalım. Birden ortaya çıkıp inanmayanları katledersen, bugün bile bir ateist fikrini açıkladığı zaman kendisi ve ailesi ölümle tehdit ediliyorsa kusura bakma da o tanrıyı bana ispat edeceksin. Senin kişisel görüşün genelin görüşünü yansıtmaz aksine seni onlardan biri yapar.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Video atmakla o iş olmaz. Ben her yazıyı okurum. Kedinizle karıştırmayın müslimler. Direk mucize iddiasını köyün yapıştırıyım cevabı.

Teizm kadar kolay patlatılan bir görüş olamaz.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bu dediğine katılıyorum. Tanrıyı var veya yok diye ispat etmek mümkün değildir. Ama dine inanıyorum diyorsun. Peki neden? Dinin ispatı var mı? İnsanlar neden İslam dinine inansın ki?

Şarlo

☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bu dediğine katılıyorum. Tanrıyı var veya yok diye ispat etmek mümkün değildir. Ama dine inanıyorum diyorsun. Peki neden? Dinin ispatı var mı? İnsanlar neden İslam dinine inansın ki?
Burada tanrı ile yaratıcı arasındaki fark önemli. Evet yaratıcı olup olmadığı bilinemez ama tanrı olmadığı açıktır. Bir yaratıcı olması onun tanrı olmasını gerektirmez.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Burada tanrı ile yaratıcı arasındaki fark önemli. Evet yaratıcı olup olmadığı bilinemez ama tanrı olmadığı açıktır. Bir yaratıcı olması onun tanrı olmasını gerektirmez.
Tabi. Orası öyle. Benim kastım da yaratıcıydı aslında.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Peki açıkla bakalım. Putun neden EYLEM yapıyor.
Hiçbir zaman bir tanrı olarak düşünemem neden yapıyor diye. En basitinden verebileceğim bir örnek. Herşey herzaman varlığı yokluğa tercih eder. Madde, hava, su, toprak, canlılar, v.s. Bir tanrıda bana kalırsa varlığı yokluğa tercih etmiş ki evreni yaratmıştır. Beşeri bir örnek vericek olursak. Samimi cevap vermeni istiyorum. Bir yaratma gücün var ''ol'' desen oluyor. Bunu kullanmaz mısın dostum?

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hiçbir zaman bir tanrı olarak düşünemem neden yapıyor diye. En basitinden verebileceğim bir örnek. Herşey herzaman varlığı yokluğa tercih eder. Madde, hava, su, toprak, canlılar, v.s. Bir tanrıda bana kalırsa varlığı yokluğa tercih etmiş ki evreni yaratmıştır. Beşeri bir örnek vericek olursak. Samimi cevap vermeni istiyorum. Bir yaratma gücün var ''ol'' desen oluyor. Bunu kullanmaz mısın dostum?
O senin gibi mi. "oo benim yeteneklerin var hadi birilerini yaratıp birbirlerine kırdırıp YAKAYIM hepsine sayıp söveyim benim dinimi yaysınlar ben de yatak odalarına kadar girip onların hayatına karışayım" mı diyecek. Cidden tam da puta yakışır bir düşünce...

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Varlığı yokluğa tercih etmelerinin nedeni canlılığın YAŞAMAK isteğidir. Hiçbir canlı ne olursa olsun (istisnalar hariç) ölmek istemez. Canlılık da bu sayede hayatta kalır. Bu sayede evrim gerçekleşir. Bir de varlığı yokluğa tercih etme mesele ne toprak şu vs demişsin heralde kafan güzel bu cansız varlıklar neyin tercihini yapıyor. :)

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
O senin gibi mi. "oo benim yeteneklerin var hadi birilerini yaratıp birbirlerine kırdırıp YAKAYIM hepsine sayıp söveyim benim dinimi yaysınlar ben de yatak odalarına kadar girip onların hayatına karışayım" mı diyecek. Cidden tam da puta yakışır bir düşünce...
Benim dediğim şeyi nereye getirmişsin :D. Dedim ki zaten tanrı nın nasıl düşündüğünü hiçbir zaman bilemeyiz. Eğer varsa ölünce kendisine sorarsın :).

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ayrıca canlılar içinde aynı konu. Örneğin ilk canlıyı düşün. Şöyle mi dedi: Dur dünyada yaşam yok bir ben varlığı yokluğa tercih edeyim de var olayım? Olmayan birşey tercih yapabilir mi dostum?