Ateist-Teist Tartışması

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Benim dediğim şeyi nereye getirmişsin :D. Dedim ki zaten tanrı nın nasıl düşündüğünü hiçbir zaman bilemeyiz. Eğer varsa ölünce kendisine sorarsın :).
Bu bir cevap değil.

Tanrı gibi bir kavram aşırı karışık ve bilime göre şuan mantıklı olmadığı için deizm seçilmemelidir. Teizmi paso geç. Tabi geriye agnostizm ve ateizm kalıyor. Ben agnostik ateistim. Ama yavaş yavaş ateizme kayıyorum. 1 seneye negatif ateizme geçebilirim.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Coolumsu

Üye
Düşünce
Muvahhid
Bu dediğine katılıyorum. Tanrıyı var veya yok diye ispat etmek mümkün değildir. Ama dine inanıyorum diyorsun. Peki neden? Dinin ispatı var mı? İnsanlar neden İslam dinine inansın ki?
Bir şeye inanmak için ispat gerekmez. İman ile deneyin farkı burada zatenKanıtlamak için ispat gerekir..

Hayatı,

Sanat güzelleştirir
Bilim açıklar
Din anlamlandırır
Felsefe ise aydınlatır..

Bunlar ayrı ayrı 4 tane doğrudur ve birbirleri için kurban edilemezler.. Gerçekten güçlğ toplular ve medeniyetlerde bu 4 şey uyum halindedir..

Bunları birbiri ile karıştırmamak lazım..
Bu yanlış bir tutum olur..

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bir şeye inanmak için ispat gerekmez. İman ile deneyin farkı burada zatenKanıtlamak için ispat gerekir..

Hayatı,

Sanat güzelleştirir
Bilim açıklar
Din anlamlandırır
Felsefe ise aydınlatır..

Bunlar ayrı ayrı 4 tane doğrudur ve birbirleri için kurban edilemezler.. Gerçekten güçlğ toplular ve medeniyetlerde bu 4 şey uyum halindedir..

Bunları birbiri ile karıştırmamak lazım..
Bu yanlış bir tutum olur..
O kadar çok din var ki her biri kendi inananına göre anlam ifade ediyor. Eğer sen islam gibi, kendisine inanmayanı hor gören, müslümanlara kendileri dışında düşünceye sahip olan herkesle mücadeleyi emreden dayatmacı bir dine inanıyorsan bunu da ispatlamak zorundasın.

rhynkar

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu konu yeteri kadar tartışılmamış. Sayfalarca olmasını beklerdim doğrusu.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
O kadar çok din var ki her biri kendi inananına göre anlam ifade ediyor. Eğer sen islam gibi, kendisine inanmayanı hor gören, müslümanlara kendileri dışında düşünceye sahip olan herkesle mücadeleyi emreden dayatmacı bir dine inanıyorsan bunu da ispatlamak zorundasın.
Yunan mitolojisi dediğimiz şey bir zamanlar Yunanlıların diniydi. Zamanla insanlar birden fazla ilah olsa, mitolojideki gibi dünyanın ilahların savaş alanına döneceğini; ama böyle bir şeyin olmadığını farkettiler. Yani bu yanlış dediler. Mitolojiler, zamanla imkansızlığı fark edilerek din olmaktan çıkmıştır. Çünkü insanlar imkansız olduğunu düşündükleri şeyi din olarak kabul etmez.
Mitolojilerin yanlışlığı birden fazla ilahın imkansızlığıdır. Yoksa hiçbir mantık sahibi Zeus’un insanı ağaca dönüştürmesini sorgulamaz. Çünkü Zeus gerçekten ilahsa tabii ki bu dönüşüm mümkündür. Peki zeus gerçekten ilah mı?
Çevremize baktığımızda herşeyin belli kanunlara göre hareket ettiğini görüyoruz. Kanun ve tesadüf birbirine zıt kavramlardır. Aynen kuruluk ve su gibi. Nasıl su, kuru olamazsa kanun da tesadüf olamaz. Tesadüf yoksa düzen vardır. Düzen, tasarıma delildir. Bazı gerizekalılar, düzeni mükemmellik ile karıştırıyor. Ya da bilinçli olarak çarpıtmaya çalışıyor. Yaratılan herşey eksik, aciz ve kusurludur. Yaratıcıdan başka mükemmel olamaz. Dediğim gibi bazı gerizekalılar, düzen ile mükemmelliği karıştırdığı veya bilinçli çarpıtma yaptığı için “mükemmel değil, öyleyse düzen yok” diyor. Hayır, düzen var ama mükemmel değil. Düzen varsa tasarım vardır. Bu da Yaratıcıyı gerektirir. Birazcık aklını kullanan Yaratıcının varlığını hemen anlar ama adı Zeus mu başka bir şey mi bunu bilemez. Eğer birden fazla ilah olsa mevcut düzen devam etmez. Mitolojilerde olduğu gibi sürekli aralarında savaş olur. Mevcut düzenin devam etmesi Yaratıcının birden fazla değil, sadece bir tane olduğunu gösteriyor. Yaratıcının varlığı ve birliği aklını birazcık kullanan insanın ulaşabileceği sonuçlardır. Peki bu kadar din içerisinde hangisi doğru?
Zaten çok tanrılı dinleri aklımızı kullanarak eledik. Geriye Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam kaldı. Hristiyanlıkta yeni doğan bebeğin günahlar doğduğu kabul edilir. Bu hiç adil değil. Yahudilik, zaten Yahudi doğmayanların girebileceği bir din değil. Öyleyse hakiki din ya İslam ya da dünyada şu anda yok. İslamı incelemeye başladığımızda kadının dövülmesi, mirasta eşitlik olmaması, kölelik gibi ilk bakışta bizi rahatsız eden şeylerle karşılaşabiliriz. Bunun yanında daima iyi olan şeyleri emrettiğini kötü olan herşeyi yasakladığını görürüz. Kuran’ın okunuşundaki ahenk de biraz müzikten anlayan herkesi etkiler. Sonra Kuran’ın gelecekten haber verdiğini, yüz sene önce yaşayan alimler dahil kendileri öldükten sonraki tarihlerde yaşanacakları net tarih vererek bildiklerini görürüz. Bu, insanüstü bir durumla karşı karşıya olduğumuzu gösterir. Tamam İslam Yaratıcının gönderdiği dindir ama kadın ve kölelik halen aklımıza takılıdır. Aslında Kasım dövmenin haram, dövmek olarak çevrilen kelimenin bildiğimiz dövmek olmadığını, miras dağılımının da eşit değil ama adil olduğunu, köleliğin de o dönemde zaruri olan bir uygulama olduğunu, İslamın bunu kaldırmak için teşvikte bulunduğunu ve bunlar gibi her sorunun aslında bir cevabı olduğunu öğrenince hiçbir sorun kalmaz. Evet Yaratıcının gönderdiği din İSLAMdır

rhynkar

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yunan mitolojisi dediğimiz şey bir zamanlar Yunanlıların diniydi. Zamanla insanlar birden fazla ilah olsa, mitolojideki gibi dünyanın ilahların savaş alanına döneceğini; ama böyle bir şeyin olmadığını farkettiler. Yani bu yanlış dediler. Mitolojiler, zamanla imkansızlığı fark edilerek din olmaktan çıkmıştır. Çünkü insanlar imkansız olduğunu düşündükleri şeyi din olarak kabul etmez.
Yanlış! Bu düşünceyle vazgeçmediler dinlerinden. Açıklayamadıkları şeylere tanrıların yaptığını söylerlerdi. Zamanla açıklayamadıkları olayları tanrının yapmadığını bilimsel gelişmelerle açıklamaya başladıkları zamandan itibaren bu dinlerden vazgeçilmeye başlandı. Bu uzunca bir süre devam etti. Bu sürede bilimde büyük gelişmeler yaşandı. Sonra hristiyanlık çıktı ortaya. Bilim birden tekrar karanlık çağa döndü. Hemde en kötü zamanlarını yaşadı dünya bu süre içinde. Bu sırada Arap dünyasında yeni bir din çıktı ortaya. Dünyanın bu kısımında ise insanlar daha iyi bir gözlemciydi. Avrupalıların atalarının yaptığı bilimsel gelişmeleri unuttuğu bilgileri bulup kendi dillerine çevirdiler. Üzerine de bir şeyler koyarak ilerlettiler. Bu sırada bu yeni çıkan dinle yani İslamla bilimde gelişme tabi ki yaşanmıştır. Sonra bir Kara Veba geldi. Ama bu Kara Veba bir garipti sadece İsaya inanmayanları değil Papazları da öldürüyordu, zenginleri de. İşte uyanış böyle başladı.

rhynkar

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çevremize baktığımızda herşeyin belli kanunlara göre hareket ettiğini görüyoruz. Kanun ve tesadüf birbirine zıt kavramlardır. Aynen kuruluk ve su gibi. Nasıl su, kuru olamazsa kanun da tesadüf olamaz. Tesadüf yoksa düzen vardır. Düzen, tasarıma delildir
Bak tarafsız bir şekilde konuşmaya çalışıyorum lütfen sende çaba sarf et. Burada dikkat edersen sen kendin bireysel olarak koyduğun bazı kurallara göre yorum yapıyorsun ve bunu tartışılamaz derecede gerçekmiş gibi konuşuyorsun.

rhynkar

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yaratıcının varlığı ve birliği aklını birazcık kullanan insanın ulaşabileceği sonuçlardır
Zaten çok tanrılı dinleri aklımızı kullanarak eledik
Bu şekilde senin tanrına inanmayanlara akılsız diyerek hakaret ediyorsun. Yine kendi koyduğun kurallara göre çıkarım yapıyorsun. Biraz daha geniş çerçeveden bakmaya çalış. Bana klasik youtube videolarında çokça görüldüğü gibi "tasarım,düzen,mühendis" laflarıyla gelme. Daha başka bir şeyle düşünceni savun.

rhynkar

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aslında Kasım dövmenin haram, dövmek olarak çevrilen kelimenin bildiğimiz dövmek olmadığını, miras dağılımının da eşit değil ama adil olduğunu, köleliğin de o dönemde zaruri olan bir uygulama olduğunu
Farz et ki her şeyi görmezden geldim. Burada senin çokça kabul ettiğin gibi "dövmenin sınırlamaları" , "miras dağılımının eşit değil adil olduğunu" gibi kavramlar yüzünden bile senin dininden çıkarım. Her şeyi kabul ettim kadını dövmenin sınırlarının anlatıldığı bir kitaba inanmam(ki bu o kitapta anlatılmaz). Yani konuya islamı savunuyor gibi değil de bir yaratıcının, tanrının varlığını savunarak yaklaşman daha doğru olur.

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Üniversite de cift anadal yaptım ve okuduğum bölüm kimya idi kimya fizikle ikiz kardeş gibidir. Biri maddenin değişimini ve devinimini incelerken ki bu kimya bilimidir, fizikte de maddenin değişimine etki edeni ve evrimini inceler. Ben bilimsel açıklamalarda doga yasalarında islam tanrısı tarafından tasarlanan bir evren görmedim. Bilimin amacı da bu değil, yani post-modernist islamcıların iddaa ettiği gibi bilim tanrı vardır demez.
Mesela sıcak bir kahvenin oda sıcaklığında soğuduğunu biliyoruz bunun sebebi termodinamiğin yasalarıdır der bilim.
Maddenin yoktan var olmayacağını biliyoruz bugün kü bilim bunu ispatlıyor, tasarlanmayan bir doğa olduğunu biliyoruz bir kere nasıl tasarlasın, evrende kaosun olduğunu biliyoruz tasarımcı dediginiz tanri kaotik bir evren tasarlar mı?
Madde sonsuzdur evren de öyle yani sonsuz olan yaratılmamıştır. Aksine devam eden bir süreçtir bu.

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Tanri veyahut tasarımcı her ne isimle adlandırılıyor ise varlığına kanıt sunulacak şey nedir? Doga mi doga düzenli isleyen bir sey degil ki kaotik. Mesela yaratan tasarımcı dediginiz kendini nasıl yaratmıştır? Yaratan bir tasarımcı var ise bunun da yaratılması gerekmez mi?
Bunun bir ispatı yok tanri yok din insanın doğa olaylarını yorumlama merakından gelir.
Örnek vermek gerekirse yagmur yağıyor ve şimşek var buna bir ad uydurmak için yagmur tanrısı veyahut tanrıçası denmiş. Işte bu kadar

rhynkar

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Üniversite de cift anadal yaptım ve okuduğum bölüm kimya idi kimya fizikle ikiz kardeş gibidir. Biri maddenin değişimini ve devinimini incelerken ki bu kimya bilimidir, fizikte de maddenin değişimine etki edeni ve evrimini inceler. Ben bilimsel açıklamalarda doga yasalarında islam tanrısı tarafından tasarlanan bir evren görmedim. Bilimin amacı da bu değil, yani post-modernist islamcıların iddaa ettiği gibi bilim tanrı vardır demez.
Mesela sıcak bir kahvenin oda sıcaklığında soğuduğunu biliyoruz bunun sebebi termodinamiğin yasalarıdır der bilim.
Maddenin yoktan var olmayacağını biliyoruz bugün kü bilim bunu ispatlıyor, tasarlanmayan bir doğa olduğunu biliyoruz bir kere nasıl tasarlasın, evrende kaosun olduğunu biliyoruz tasarımcı dediginiz tanri kaotik bir evren tasarlar mı?
Madde sonsuzdur evren de öyle yani sonsuz olan yaratılmamıştır. Aksine devam eden bir süreçtir bu.
Bir ateistin başka bir ateistle bu konuda fikir ayrılığı yaşaması çok zor. :D Ben farklı görüşler sunmaya çalışacağım becerebilirsem. :D Belki Kaos tanrısıdır. Kaos olması tanrının olmadığı anlamına gelmez. Belki dediğin gibi devam eden bir süreç bu ve tasarlamaya devam ediyor, deney yapıyor.

rhynkar

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir ateistin başka bir ateistle bu konuda fikir ayrılığı yaşaması çok zor. :D Ben farklı görüşler sunmaya çalışacağım becerebilirsem. :D Belki Kaos tanrısıdır. Kaos olması tanrının olmadığı anlamına gelmez. Belki dediğin gibi devam eden bir süreç bu ve tasarlamaya devam ediyor, deney yapıyor.
Diğer taraftan bu mantıksız geliyor. Yani bu kadar uğraşması bir sürü şeyi yaratmasındaki amaç ne? Bu amacın cevabı olarak bugüne kadar ortaya atılan her şey bana mantıksız geldi. Hiçbiri tatmin edici bir cevap değil. Her cevapta yaratıcının cani olduğu kanısına varıyorum.

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist

Termodinamiğin 1. Yasasını incele biliyoruz ki madde enerjinin daha kompleks hali ondan dolayı madde yaratılmamıştır sonsuzdur ve sonsuza kadar devam edecek bir süreç. Termodinamiğin 1. Yasası bu gün dünyanın güneş etrafında dönmesi kadar gerçektir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"tasarım,düzen,mühendis" laflarıyla gelme. Daha başka bir şeyle düşünceni savun.
Şu dolma kalemin bile bir sanatkarı varken koskoca evrenin nasıl sanatkarı olmaz yahu kendi kendinemi oldu bu evren nasıl bir zırvalıktır bu:D

images.jpeg.jpg

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yanlış! Bu düşünceyle vazgeçmediler dinlerinden. Açıklayamadıkları şeylere tanrıların yaptığını söylerlerdi. Zamanla açıklayamadıkları olayları tanrının yapmadığını bilimsel gelişmelerle açıklamaya başladıkları zamandan itibaren bu dinlerden vazgeçilmeye başlandı. Bu uzunca bir süre devam etti. Bu sürede bilimde büyük gelişmeler yaşandı. Sonra hristiyanlık çıktı ortaya. Bilim birden tekrar karanlık çağa döndü. Hemde en kötü zamanlarını yaşadı dünya bu süre içinde. Bu sırada Arap dünyasında yeni bir din çıktı ortaya. Dünyanın bu kısımında ise insanlar daha iyi bir gözlemciydi. Avrupalıların atalarının yaptığı bilimsel gelişmeleri unuttuğu bilgileri bulup kendi dillerine çevirdiler. Üzerine de bir şeyler koyarak ilerlettiler. Bu sırada bu yeni çıkan dinle yani İslamla bilimde gelişme tabi ki yaşanmıştır. Sonra bir Kara Veba geldi. Ama bu Kara Veba bir garipti sadece İsaya inanmayanları değil Papazları da öldürüyordu, zenginleri de. İşte uyanış böyle başladı.
Sonuç olarak çok tanrılı bir sistem imkansız

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bak tarafsız bir şekilde konuşmaya çalışıyorum lütfen sende çaba sarf et. Burada dikkat edersen sen kendin bireysel olarak koyduğun bazı kurallara göre yorum yapıyorsun ve bunu tartışılamaz derecede gerçekmiş gibi konuşuyorsun.
Kendi koyduğum kurallar değil, mantık kurallarına göre yorum yapıyorum. Yazdıklarımdan hangisi benim koyduğum kural? Hangisi mantığa aykırı?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu şekilde senin tanrına inanmayanlara akılsız diyerek hakaret ediyorsun. Yine kendi koyduğun kurallara göre çıkarım yapıyorsun. Biraz daha geniş çerçeveden bakmaya çalış. Bana klasik youtube videolarında çokça görüldüğü gibi "tasarım,düzen,mühendis" laflarıyla gelme. Daha başka bir şeyle düşünceni savun.
Ben önce akıl ve mantık bunu gerektirir diye yazıyorum. Kendi koyduğum kuralların hangisi olduğunu, yazdıklarımda mantığa aykırı olan kısımların hangisi olduğunu göstermeniz gerekir. Aksi takdirde aklını kullanmayana aklını kullanan bu sonuca ulaşır demek hakaret değildir

rhynkar

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist