Ateist-Teist Tartışması

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu sunduğun argümanların hepsi ama hepsi Youtube videolarından fırlama fikirler. Ben bu konuda tartışmak istemiştim, kafa açıcı fikirler, bireysel fikirler(kalıplaşmış sözler değil), yeni düşünceler. Ama sen her konuda(tüm forumda) olduğu gibi burada da aynı şeyleri söylüyorsun ve yine iknaya etmeye çalışıyorsun. Yani benim seninle hiçbir şekilde yapıcı bir tartışma yapabilmem mümkün değil.
Bahsettiğiniz YouTube videolarını son iki üç aydır forumda paylaşılanlar haricinde izlemedim. Zaten bu önemli de değil. Sonuçta bu argümanlar ya doğrudur ya da yanlış. Doğru ise kabul etmek gerekir. Yanlış ise neden yanlış olduğunu göstermek gerekir. Neden yanlış olduğunu gösteremeden doğruluğunu inkar etmeyi de seçebilirsiniz, sizin tercihinizdir

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ateist - teist tartışması zaten tüm forumda yapılıyor. Bence asıl teist - deist tartışması gerekli. Yani:

Din ile tanrı ayrılmaz ikili midir. Bunları ayrımsamak olası mıdır. Dinsiz tanrı ve tanrısız din olası mıdır? Bunlar tartışmaya çok değer konular.

Deizm ve agnostizm tarihte çok önemli işlevler gerçekleştirdi. Aslında biz teizmin dize getirilmesini ateizme değil deizme borçluyuz. Laisizmi deizm yarattı yani. Teizme karşı en başarılı olmuş görüş deizmdir. Biz ateistler henüz bu düzeyde başarıyı rüyamızda bile göremedik.

Fakat biz zamanın değiştiğini ve geleceğin ateizmin olduğunu söylüyoruz. Deizme geçmişteki hizmetleri için müteşekkiriz ama Celaleddin'in dediği gibi bugün yeni bir gün bugün yeni şeyler söylemek lazım.

Keza agnostizm evrim kuramının savunulması konusunda çok büyük görevler yapmıştır. Agnostizmin kurucusu Huxley evrimi Darwin'den çok daha kararlılıkla ve heyecanla, bilim platformundan felsefe platformuna taşıyarak yapmıştır ve popülerlik kazandırmıştır. Huxley bugünün Dawkins'i gibi çok popüler ve dil ustası çok zeki bir adamdı. Esprili, hazırcevap, bilgili bir adamdı. Yaptığı tartışmalar gündem oluştururdu.

Günümüz popüler bilim yazarlarının Huxley'nin yolundan gittiğini söyleyebiliriz. Biz günümüz ateistleri aslında şafağın bekçileriyiz. Ateizm henüz güneş gibi doğmadı. Halen agnostik ve deist argümanlarla teizm ile mücadele ediliyor. Sovyetler' de kurulan tanrı tanımazlar kuruluşları yalancı şafaktı. Ateizm siyasi ideoloji değildir. Gerçek gün doğumu şimdi. Yakında...

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yaratıcı kainatı amaçsız yaratmış olamaz. İşte o amaç dindir. Bu yüzden Yaratıcı ve din ayrılamaz

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bir evren yaratıyorsunuz, insanları yaratıyorsunuz. Ve istediğiniz şey herkesin size tapınması? Bunu aklım mantığım almıyor benim. Bu kadar büyük bir evreni yaratabilecek kadar kudretli olan kişinin istediği yarattığı şeylerin kendine tapınması? Bu bence kabul edilemez. Bir yaratıcı varsa bile bizi ona tapınmamız için yarattığını zannetmiyorum.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bir evren yaratıyorsunuz, insanları yaratıyorsunuz. Ve istediğiniz şey herkesin size tapınması? Bunu aklım mantığım almıyor benim. Bu kadar büyük bir evreni yaratabilecek kadar kudretli olan kişinin istediği yarattığı şeylerin kendine tapınması? Bu bence kabul edilemez. Bir yaratıcı varsa bile bizi ona tapınmamız için yarattığını zannetmiyorum.
Her sanat sahibi sanatını görmek ve göstermek ister. Kainat dediğimiz şey, Allah'ın isimlerinin tecellilerinden ibaret. Her varlığın bir vazifesi var. İnsan gibi şuurlu varlıkların vazifesi de kainattaki bu tecellileri görmek. Bunu gördüğünü belli etmesi ancak Allah'ın istediği şekilde olur. Yoksa bizim Allah'a ibadetimizin Ona bir faydası yok, ibadet etmememizin de zararı yok. Sadece adaleti gereği kulluk vazifesini yerine getirenlere mükafatı, isyan ve serkeşlik edenlere de cezası olması gerekir. Bu da cennet ve cehennemi gerektirir

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Her sanat sahibi sanatını görmek ve göstermek ister. Kainat dediğimiz şey, Allah'ın isimlerinin tecellilerinden ibaret. Her varlığın bir vazifesi var. İnsan gibi şuurlu varlıkların vazifesi de kainattaki bu tecellileri görmek. Bunu gördüğünü belli etmesi ancak Allah'ın istediği şekilde olur. Yoksa bizim Allah'a ibadetimizin Ona bir faydası yok, ibadet etmememizin de zararı yok. Sadece adaleti gereği kulluk vazifesini yerine getirenlere mükafatı, isyan ve serkeşlik edenlere de cezası olması gerekir. Bu da cennet ve cehennemi gerektirir
Ya sen İslam kafasından çıkmadan yorum yapıyorsun.
Her sanat sahibi sanatını görmek ve göstermek ister.
Evet her sanat sahibi böyle ister. Ama sen insan olarak düşünebiliyorsun. Bir tanrı gibi düşün. Tanrı zaten güçlü, kudretli, bilgili. O kadar üstün bir varlık bunları önemsemez, önemsememeli BENCE.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ya sen İslam kafasından çıkmadan yorum yapıyorsun.

Evet her sanat sahibi böyle ister. Ama sen insan olarak düşünebiliyorsun. Bir tanrı gibi düşün. Tanrı zaten güçlü, kudretli, bilgili. O kadar üstün bir varlık bunları önemsemez, önemsememeli BENCE.
Biz bile yine Yaratıcının verdiği küçücük sanat kabiliyeti için böyle olmasını istiyorsak Yaratıcının sonsuz ölçülerdeki sanatkarlığı da buna göre murad edebilir. Ayrıca Yaratıcı öyle murad ettiği için yaratmış. Öyle murad ettiği için bazı ibadetleri yapmamızı istiyor. Cennet ve Cehennemden de haber vermiş, ister Yaratıcının muradına göre yaşarsın ister isyan ve serkeşlik eder sonuçlarına katlanırsın. Olay bu kadar basit

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Biz bile yine Yaratıcının verdiği küçücük sanat kabiliyeti için böyle olmasını istiyorsak Yaratıcının sonsuz ölçülerdeki sanatkarlığı da buna göre murad edebilir. Ayrıca Yaratıcı öyle murad ettiği için yaratmış. Öyle murad ettiği için bazı ibadetleri yapmamızı istiyor. Cennet ve Cehennemden de haber vermiş, ister Yaratıcının muradına göre yaşarsın ister isyan ve serkeşlik eder sonuçlarına katlanırsın. Olay bu kadar basit
Yok sen iflah olmazsın arkadaş. Şurada felsefe yapmaya çalışıyoruz kendimizce. Gelmiş burada sanki katılıyormuşsun gibi konuşup hemen ardından tehditler savuruyorsun. Yaratıcın ELİNDEN GELENİ ARDINA KOYMASIN. Buda gerçekten sana direkt olarak verdiğim son cevap.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yok sen iflah olmazsın arkadaş. Şurada felsefe yapmaya çalışıyoruz kendimizce. Gelmiş burada sanki katılıyormuşsun gibi konuşup hemen ardından tehditler savuruyorsun. Yaratıcın ELİNDEN GELENİ ARDINA KOYMASIN. Buda gerçekten sana direkt olarak verdiğim son cevap.
Ben de felsefe yaparak mantık kurallarına göre yazdıklarınızın yanlışlığını gösteriyorum. İddialarınızı dogma haline getirmediyseniz yanlış çıkmasından neden rahatsız oluyorsunuz ki? Ben hiç rahatsız olmam, isteyen herkes yazdıklarımdaki yanlış kısımları hakaret etmeden dilediğince gösterebilir.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
“bugün yeni bir gün bugün yeni şeyler söylemek lazım.” diyen Celaleddin aynı zamanda, “Gözünüzü açıp Kurana bakınız. Allah kelamı olan Kuran’ın bütün ayetleri edep taliminden ibarettir” demiş