Ateistler Muhammed'in evliliklerini neye göre eleştiriyor?

apokalips

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Hayır kesinlikle böyle bir durumu normal karşılamazdım asla ve katiyen. Düşüncesi bile midemi bulandırıyor.
Bu toplumda doğduğun ve Türk adet ve geleneklerine göre yetiştiğin için öyle geliyor. :) O toplumda yaşayanlar neden normal karşılıyor sence?

Yazan tarafından düzenlendi:

FİLEozof

lll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Çıkarcılığın şahıslar için, cinsler için, sınıflar için ya da toplumlar için olduğu ayrımı nettir.

Kuran’a bakarsak Muhammed’i yüksek sesle çağırdıkları için uyarı gelmiş.

İnsanlar Muhammed’in evindeyken “dağılın” denilmiş.

Muhammed’in yemini bozulmuş.

Muhammed, eşlerinden dilediğini yanına alıp almamakta özgürleştirilmiş.

Erkekler yahudilerle evlenebilirken kadınlar evlenemezmiş.

Erkekler, kadınları hakkında şüpheye düştüklerinde, kadınlar erkeklere itaat edene kadar onların aleyhinde yol arayabilirken kadınlar için hayırlı olan barışmalarıymış.

Hüre hür, köleye köle, dişiye dişiymiş.

Müslüman bir toplum anlaşmanın bozulmasından korktuğunda, müslüman toplumun anlaşmayı bozması meşruymuş.

Yazan tarafından düzenlendi:

barney.stinson

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Hangi ahlaki temele göre Muhammed'in evliliklerini ahlaksızca buluyorlar?

İçinde bulunduğunuz toplumun örfünü savunuyorsanız şayet düşman gördüğünüz toplumda doğsaydınız, eleştirdiğiniz fiilleri bizzat yapacaktınız.

Kendiniz 9 yaşındaki bir kızla evlenecektiniz kendi kızınızı da başkasına verecektiniz ve bundan son derecem memnun olacaktınız.
44 kişi ile evlenmesi sorun değil. Çocukla evlenmesi kabul edilemez.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Arap kültüründe ciddi bir sorun var, o da şu: Zengin ve nüfuzlu olmak, çok karısı olmakla ölçülüyor.

Yani karşında sömürüyü kutsayan bir toplum varsa, onların geleneği de böyle ne yapalım demezsin. Bu iğrenç kültürden uzak durursun.

Hayır yani şimdi bir de, onların geleneği de böyle deyince gidip kuyruklarına yapışalım peşlerini koklayalım mis gibi mi oluyor yahu? Ben anlamadım şimdi, bir buna basmayan kafa acaba başka neye basacak? He tamam peki bu da onların geleneği olsun. E bundan bize ne yahu? Biz de niye Araplaşacağız, şimdi şuna kafa basmamak artık ahmaklığın apaçık belirtisi, ben bundan daha açık ahmaklık belirtisi olmadığını üzülerek söylemek zorundayım.

Hayır bizim bu Arabın peşi ile ne işimiz oluyor, bunu bana açıklayabilecek hayatta tek bir muslim bulamadım, yok! Bu Arabın bu peşinde bu kadar tatlı gelen ne var da burnunuzu bu Arabın peşine gömüyorsunuz?

Şu işe bak yahu! Şu ahmaklığı bana biri açıklasın da ben de haaa tamam çok cahilmişim diyeyim! Ne yapalım Arabın geleneği de böyle olunca, ben niye Arapça bir saçma sapan düzmece okuyup görünmez olduğu iddia edilen uyduruk zırva bir puta Arapça tapınıp da her gün beş defa hoparlörlerin son sesiyle Arapça çığlıklar atıyorum yahu?

Yani artık embesilliğin de idyotluğun da bir dibi olması lazım. Şu dediğime çocuk olsa kafası basar. Ya abi haklısın da işte ne yapacan filan der yahu! Şu dediğime kafası basmayacak kadar aptallığın artık dibini arayan bir ahmaklığa ben daha ne diyebilirim, bunu başka tanımlayacak bir tanım varsa söyleyin de ben de cahillikten kurtulayım.

Bunu bana bir açıklayın yahu! Bu Arabın peşinde bu kadar tatlı ne var?

leonlucas

Çaylak
Düşünce
Ateist

Ahlaki temelim; insanlığın ilkel zamandan bu zamana kadar biriktirdiği gelişim bilim ve ahlaki birikim ve şu an insanlığın içinde olduğu ahlaki seviye, ahlaki durum.

İçinde bulunduğunuz toplumun örfünü savunuyorsanız şayet düşman gördüğünüz toplumda doğsaydınız, eleştirdiğiniz fiilleri bizzat yapacaktınız.

Sadece içinde bulunduğumuz toplumun örfü meselesi değil. Genel olarak insanlığın gelişimi ile oluşan ahlak. Yani içinde bulunduğum toplumun örfünde 4 kadınla evli olmak varsa bile insanlığın ulaştığı bilim, demokrasi, eşitlik kavramlarına aykırı olduğu için bu örfü ahlak kuralı olarak kabul etmem.

Kendiniz 9 yaşındaki bir kızla evlenecektiniz kendi kızınızı da başkasına verecektiniz ve bundan son derecem memnun olacaktınız.

Ahlakı sadece etrafındaki insanların doğru bulmasından ya da yanlış bulmasından ibaret diye düşünme. Ahlak da insan gibi, herşey gibi gelişen, değişen evrimleşen bir kavram. Ahlak zamanın bilimsel, teknolojik, biyolojik, politik...vb bütün gelilşmelerden bağımsız değildir. Dolayısıyla her zamanın ahlakı farklıdır. İnsan olarak bize düşen türümüzün (insan türünün) gelişimine uygun davranmaktır, geri davranmamaktır. Yani insanlığın vardığı şu anda kadın-erkek eşit ise, ona göre davranmak ahlakidir, insanlığın gelişimine göre çok geride kalmış törelere uygun davranmak gayri ahlakidir.

leonlucas

Çaylak
Düşünce
Ateist

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmek istemem. Eğer bu soru evrensel bir ahlak arayışı ile igili ise. Böyle bir şey mümkün değildir. Bunu allah ile de temellendiremezsin. Çünkü sabit, değişmeyen, evrensel bir ahlak yoktur, olamaz. Bunu savunan buradaki dinci arkadaşlar sadece şu soruyu cevaplasınlar. Ensest ilişki allah ile temellendirdiğiniz evrensel ahlak kuralına göre ahlaki midir? Değilse Adem ile Havvanın çocukları nasıl çoğaldılar. Eğer ahlaki ise nasıl gidiyor hayat :) . Bir de ben evrensel ahlaktan bahseden arkadaşlardan şunu rica ediyorum: Madem ki bir evrensel ahlak var ve bunu Allah ile temellendiriyorsunuz. Şöyle bir evrensel ahlaki kurallar listesi yapın da görelim. Nasılmış bu evrensel ahlak kuralları.

Son konular