Ateistler Sorgulayamaz

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Ateizm, tanrı veya tanrıların varlığına dair inanç yokluğudur. Bu düşünceye sahip olanlara ateist denir. Bir kere ateist kelimesini hakaret olarak kullanan bir topluma, bu tür konuları ne kadar anlatırsan anlat boşa olucaktır.
Bunun sebebi ülkemizdeki toplumsal binincin "izm" lere henüz alışamamış olmasıdır. Doğu Anadoluda sen bir mümin dayıya "dayı sen teistsin" de adam seni dövmeye kalkar.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Belli bir dine karşı ateist olabilirsiniz. Tüm dinlere karşı da ateist olabilirsiniz.

Ancak felsefi altyapı üstüne ateistim derseniz bu farklıdır, çünkü belli bir felsefi pozisyonu üstlenmiş olursunuz.
Ateizmi "Teizm karşıtı" olarak almak olmaz. Öyle yaparsak kelimenin etimolojisine ihanet etmiş oluruz.
Yunanca "theos" yani tanrı kelimesidir Ateizmdeki. Bu sebeple "Ateist" derken tanrıya inançsızlıktan bahsedilir. Bir dine karşı Ateizm falan ilk defa duyuyorum. :)
"Atheos"

mad hatter

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ateizmi "Teizm karşıtı" olarak almak olmaz. Öyle yaparsak kelimenin etimolojisine ihanet etmiş oluruz.
Yunanca "theos" yani tanrı kelimesidir Ateizmdeki. Bu sebeple "Ateist" derken tanrıya inançsızlıktan bahsedilir. Bir dine karşı Ateizm falan ilk defa duyuyorum. :)
"Atheos"
Ben ateizm teizmin karşıtıdır demedim ki? Fakat ateizm, bir kültürün ya da dinin dayattığı yücelik kavramlarıyla bireyin girdiği diyalektik ilişkinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yani burada şunu demek istiyorum; kendi varlığını nesnel olarak göstermiş bir tanrı zaten yoktur, ancak tanrı / yücelik kavramları vardır ve insanlar tanrı ismini farklı farklı sıfatlarla, ya da birtakım zihinsel iceriklerle doldururlar. Örneğin bir kişi için tanrı Allah ise, ateist, Muhammed'in peygamberliğini kabul etmeyen, Kuran'ı reddeden kişidir. Başka biri için tanrı seevgiyse bu kişinin bilincinde ateizm farklı bir kavramsal sonuca tekabül eder. Spinoza ateist olmamakla beraber Yahudi cemiyetinden ateist yaftası yemiştir. Dolayısıyla ateizmi " salt inançsızlık " olarak tanımlamak doğru değil, eğer tanımlarsanız da onu etik nihilizme indirgemiş olursunuz, oysa günümüzde bile ateizmin büyük çoğunluğu hümanist paradigmada hareket etmektedir...

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
"Atheos"
Meselenin özünde mevzu tam olarak böyle ama. Teizm olmasaydı, Ateizm de olmayacaktı ve ne zaman Teizm sonlanırsa, işte o zaman Ateizm miadını dolduracaktır.

alkanaga

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Kimi Pozitif ve negatif ateizm diye sınıflarken, kimisi de Teorik ve Pratik Ateizm diye sınıflandırmış. Bence fazla takılmamak lazım. Nasıl mutluysan öyle yaşamak en iyisi..

Son konular