Ateistlere Sormak İstediğim Bazı Sorular

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Hâlâ RUH diyor..
Ruhun varsa,bu var olan şeyi ortaya koymalısın..Eğer koyamazsan,yalan söylediğin veya kafayı sıyırdığın ortaya çıkar..

Derdin ateistlere soru sormak mı,onlara ruhundan bahsetmek mi?

Bir tane dişe dokunur cümle kuramıyorsun,farkında mısın?
Hiç hayatında bunalım yaşamadın mı ? Hiç birini sevmedin mi ? Hiç kitap okumadın mı ? Kitapta yaşanılan olayı hissetmedin mi ? Hiç film izlemedin mi ? Filmde yaşanılan olayı hissetmedin mi ? Hiç şiir okumadın mı ? Şairin hislerini hiç hissetmedin mi? Hiç müzik dinlemedin mi? Müziği hissederek dinlediğin olmadı mı hiç ? Bunların hepsi saçmalıksa evet ben deliyim. Kelimelerle somuta yakın olarak ancak böyle örnekler verilebilir.

Ahlaksız

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Hiç hayatında bunalım yaşamadın mı ? Hiç birini sevmedin mi ? Hiç kitap okumadın mı ? Kitapta yaşanılan olayı hissetmedin mi ? Hiç film izlemedin mi ? Filmde yaşanılan olayı hissetmedin mi ? Hiç şiir okumadın mı ? Şairin hislerini hiç hissetmedin mi? Hiç müzik dinlemedin mi? Müziği hissederek dinlediğin olmadı mı hiç ? Bunların hepsi saçmalıksa evet ben deliyim. Kelimelerle somuta yakın olarak ancak böyle örnekler verilebilir.
Sana akıllı olduğunu kim söyledi ki😀

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Bilim bana benim düşüncelerimi fiziksel olarak gösterebilir mi veya duygularımı gösterebilirmi. Dna da ha sen şu fikirdeymişsin diye yazıyor mu ? Buradan şunu anlayabiliriz insan sadece fiziksel bir varlık değil. Hisleri duyguları düşünceleri de olan bir canlı. Evet 19. Yy 20. Yy da makineleşme pozitif bilimler daha gerçekçi görünmeye başlamış olabilir. Bizde bu nesilde olduğumuz için sadece somut şeylerin olabileceğini düşünebiliriz. Fakat insanda her zaman ruh ve beden olacaktır. Pozitivistler ruhu yok saymaya çalışmışlar fakat başaramamışlar. Ve sonrasında ruhu kabul etmeye başlamışlar ve psikoloji diye bir bilim dalı ortaya koymuşlar. Koymak zorunda kalmışlar.
Peki ya psikiyatri ne ile çözülür bilir misin? İlaç ile. Eskiden insanlar şizofrenlerin için şeytan veya ruh girdiğine inanmışlardır. Lakin olay dopamin mekanizmasının bozulmasında. Ve bu hormonel ilaç ile çözülüyor. Mesela ben antidepresan kullanıyorum şuan ve düşüncelerimi kontrol ediyorum nörotransmitter sayesinde.

Ha bu arada rüyalar fiziksel olarak pc ye yansıtılabilir. Dahası ileride düşüncelerde yansitilacaktir.

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
His ve duygular tamamen beyin ve sinirler ile alakalıdır. Bana ruh edebiyatı yapma. Günümüzde bilimde ruh ile tabir edilen senin düşündüğün ruh falan değildir.

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Yani klinikte ruh hastaliklari yazıyor diye bak burada ruh var. Bilimde de ruh var deme. Demiyorsan ozaman pozitivistler (ki pozitivist degilim materyalistim)bile ruhu kabullendi bak bilimde bile ruh var deme.

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Peki ya psikiyatri ne ile çözülür bilir misin? İlaç ile. Eskiden insanlar şizofrenlerin için şeytan veya ruh girdiğine inanmışlardır. Lakin olay dopamin mekanizmasının bozulmasında. Ve bu hormonel ilaç ile çözülüyor. Mesela ben antidepresan kullanıyorum şuan ve düşüncelerimi kontrol ediyorum nörotransmitter sayesinde.

Ha bu arada rüyalar fiziksel olarak pc ye yansıtılabilir. Dahası ileride düşüncelerde yansitilacaktir.
Saçmalığın daniskası ne diyim sen kendini robot olarak görmeye devam et. Bunu şuanki bilim adamları bile böyle kabul etmiyor buna emin olabilirsin. En azından ben makine olmadığımı biliyorum her sorunumunda ilaçla çözülmeyeceğinide biliyorum. Misal ailenle sürekli kavga ediyorsun bunun çözümü ilaçla mı olacak. Yada özgüvenin eksik ilaç sana özgüven mi verecek. Yapmayın yaradan aşkına. Materyalistlikte bir yere kadar. İlerde eğer evlenip çocuğun olursa anlarsın. O zamanda çocuğunun her sorunu olduğunda ilaç verirsin çözülüyor mu bak.

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Saçmalığın daniskası ne diyim sen kendini robot olarak görmeye devam et. Bunu şuanki bilim adamları bile böyle kabul etmiyor buna emin olabilirsin. En azından ben makine olmadığımı biliyorum her sorunumunda ilaçla çözülmeyeceğinide biliyorum. Misal ailenle sürekli kavga ediyorsun bunun çözümü ilaçla mı olacak. Yada özgüvenin eksik ilaç sana özgüven mi verecek. Yapmayın yaradan aşkına. Materyalistlikte bir yere kadar. İlerde eğer evlenip çocuğun olursa anlarsın. O zamanda çocuğunun her sorunu olduğunda ilaç verirsin çözülüyor mu bak.
Sana diyecek söz yok. Her şey madde ile alakalı. Senin her davranışın maddesinin bir ürünü. Ama sen insan robot değil ya olamaz diye kendini kandır. Ortaya ne felsefi bir şey koyabiliyorsun nede bilimsel. Sadece kendi inançlarını ortaya koyuyorsun onlarında değeri yok. Çünkü temelleri yok.

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Sana diyecek söz yok. Her şey madde ile alakalı. Senin her davranışın maddesinin bir ürünü. Ama sen insan robot değil ya olamaz diye kendini kandır. Ortaya ne felsefi bir şey koyabiliyorsun nede bilimsel. Sadece kendi inançlarını ortaya koyuyorsun onlarında değeri yok. Çünkü temelleri yok.
Madde bağımlılarıda bir ilaç alıp bağımlılığı kaybolabilir mi o halde. Niye o halde bırakamıyorum diyor insanlar. Psikolojiyi nasıl yok sayabilirsin. Buda ayrı bir konu.

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Madde bağımlılarıda bir ilaç alıp bağımlılığı kaybolabilir mi o halde. Niye o halde bırakamıyorum diyor insanlar. Psikolojiyi nasıl yok sayabilirsin. Buda ayrı bir konu.
ulan psikoloji zaten bunun ile alakalı. Sen oradaki ruh hastalıklarını soyut ruh mu sanıyorsun?

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Bilimde yanlışlanabilir bir şey zorunludur. Mantıken zaten oradaki ruh senin kafandaki ruh olamaz. Daha bilim felsefesinin en temel özelliğini bilmiyorsun ve nasıl bu kadar iddialı konuşabiliyorsun?

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Sakin olmak istiyorum. Ama birisi felsefe ve bilim kullanmadan iddialı konuşup sanki argüman sunmuş gibi yapınca sinirleniyorum.
Ruh hastalıklarını soyut ruh mu sanıyorsun ne demek ? Hem ruh hastalıklarını kabul ediyorsun hemde ruh yok diyorsun. Soyut ruh ne oluyor kavramlar karıştı heralde.
Yuh. Cidden oradaki ruhu sen bildiğimiz ruh mu sanıyorsun? Şöyle bana ruh hastanesindeki ruh nedir. Psikiyatride ruh neye denir bana söyler misin?

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Bu bağımlılıklar binlerce yıldır var . Tıpın yavaş ilerlemesiyle bir alakası yok.
Şimdi sen diyorsunki bak ilaç bulunamıyor ozaman her şey madde değil ruh var. Her şeyin ilacı nasıl bulunsun. Akıl hastaliklarida binlerce yil var. Kanserde öyle. Ama bulunamıyor.

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Sakin olmak istiyorum. Ama birisi felsefe ve bilim kullanmadan iddialı konuşup sanki argüman sunmuş gibi yapınca sinirleniyorum.

Yuh. Cidden oradaki ruhu sen bildiğimiz ruh mu sanıyorsun? Şöyle bana ruh hastanesindeki ruh nedir. Psikiyatride ruh neye denir bana söyler misin?
Kusura bakmayın sizin gibi felsefe ve bilimde profesör değiliz.

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Şimdi sen diyorsunki bak ilaç bulunamıyor ozaman her şey madde değil ruh var. Her şeyin ilacı nasıl bulunsun. Akıl hastaliklarida binlerce yil var. Kanserde öyle. Ama bulunamıyor.
Ee buradan bir şeyler çıkarmamız gerek demekki herşey pıt diye ilaçla çözülemiyor. Kanserin sebeplerindede çoğunlukla psikolojik rahatsızlıklar var. Genetikte var.

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Ee buradan bir şeyler çıkarmamız gerek demekki herşey pıt diye ilaçla çözülemiyor. Kanserin sebeplerindede çoğunlukla psikolojik rahatsızlıklar var. Genetikte var.
Psikoloji zaten maddeyle yürüyor. Maddenin ( dış çevre) vücuda etkisidir. Her şey madde. Anlamamakta niye ısrarcısın.

Son konular